[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
Mit csináltak volna Kabulban egy olyan ellenséggel szemben aki szemrebbenés nélkül halomra gyilkolta volna a civileket esélyük sem lett volna, az repülőteret pedig az amerikai csapatok tartották ellenörzésük alatt onnan semmilyen utánpótlást nem kaptak volna, ahogy most sem kapnak semmit az amerikaiaktól....
Kaptak 87 milliárd dollárnyi felszerelést!
A reptéren hegyekben állnak az afgán hadsereg tönkrett technikai eszközei, mert nem volt aki kezelje őket!
Eddig az volt a narratíva hogy a civilek talibán ellenesek....akkor sorban kellett volna állni. Nem a C-17re jegyért, hanem kalasért meg rpg -ért. Aztán harcolni a szabadságért, saját magukért, meg a gyerekeikért. Állítólag eddig is ezt tették.
Magam ismétlem....Líbia, Szíria, Kelet ua....
Na azokban a konfliktusokban látni kit támogat a lakosság.
 
W

Wilson

Guest
Kaptak 87 milliárd dollárnyi felszerelést!
A reptéren hegyekben állnak az afgán hadsereg tönkrett technikai eszközei, mert nem volt aki kezelje őket!
Eddig az volt a narratíva hogy a civilek talibán ellenesek....akkor sorban kellett volna állni. Nem a C-17re jegyért, hanem kalasért meg rpg -ért. Aztán harcolni a szabadságért, saját magukért, meg a gyerekeikért. Állítólag eddig is ezt tették.
Magam ismétlem....Líbia, Szíria, Kelet ua....
Na azokban a konfliktusokban látni kit támogat a lakosság.
Szerintem te egy kalap alá veszed a pandzsirieket a többi afgán nációval, pedig nem kéne teljesen mások,mindig is harcoltak a tálibok ellen.

Ismerjük meg egy kicsit a völgyet a BBC remek cikkéből....

Afganisztán: A veretlen Pandzsir -völgy - egy órányira Kabultól
Paul Kerley és Lucia Blasco BBC
2021. augusztus 26

Panjshir -völgy, Afganisztán, 2019

Panjshir -völgy, Afganisztán, 2019 Kép forrása ,ALAMY

A jelentések szerint több ezer tálib ellenes harcos áll a tálibok ellen egy távoli völgyben, keskeny bejárattal - alig több mint 30 mérföldnyire a fővárostól, Kabultól.

Nem ez az első alkalom, hogy a drámai és impozáns Pandzsir -völgy gyújtópontja volt Afganisztán legutóbbi zűrzavaros történetének - a nyolcvanas években a szovjet erők és a 90 -es években pedig a tálibok ellen volt Afganisztán fellegvára.

A jelenleg ott tartózkodó csoport - az Afganisztán Nemzeti Ellenállási Frontja (NRF) - nemrég emlékeztette a világot a völgy erejére.

"A Vörös Hadsereg minden erejével képtelen volt legyőzni minket ... És a tálibok is 25 évvel ezelőtt ... megpróbálták átvenni a völgyet, és kudarcot vallottak, szörnyű vereséget szenvedtek." - mondta Ali Nazary, az NRF a külkapcsolatok vezetője - a BBC -nek.


A hosszú, mély és poros völgy mintegy 120 kilométerre húzódik - délnyugatról északkeletre - északra az afgán fővárostól, Kabultól. Magas hegycsúcsok védik - 3000 méter magasan a völgy talaja felett. Ezek impozáns természetes akadályt jelentenek - az ott élő emberek védelmét.

Csak egy keskeny út vezet be, amely nagy sziklás kiemelkedések és a kanyargó Pandzsir folyó között kanyarog.

"Van egy mitikus vonatkozása az egész területnek. Ez nem csak egy völgy. Ha belépsz, legalább 21 alvölgy kapcsolódik össze" - mondja Shakib Sharifi, aki gyermekkorában élt ott, de a tálibok után elhagyta Afganisztánt.

A fővölgy túlsó végén egy ösvény vezet a 4 430 m (14 534 láb) Anjoman -hágóhoz, és tovább halad kelet felé a Hindu Kush -hegységbe. Nagy Sándor és Timur Lenk serege - Közép -Ázsia utolsó nagy nomád hódítóinak egyike - mindketten ezen az úton haladtak el.

"Történelmileg a Pandzsir -völgy a bányászatról is ismert volt - beleértve a féldrágaköveket" - mondja Elisabeth Leake, a Leedsi Egyetem nemzetközi történelem docense.

Panjshir -völgy térképe Afganisztánban

Pandzsir -völgy térképe

Ma a völgyben vízerőművek és szélerőművek találhatók. Az USA segített az utak és egy rádiótorony építésében, amely Kabulból veszi a jeleket. A Bagramban található egykori amerikai légibázis - amelyet eredetileg a szovjetek építettek az 1950 -es években - szintén rövid távolságra van a völgy torkolatától.

"Bátor" emberek

A hírek szerint 150 000 és 200 000 ember él a völgyben. A legtöbben darit beszélnek - Afganisztán egyik fő nyelvét -, és tadzsik nemzetiségűek.

A tádzsikok teszik ki Afganisztán 38 millió lakosú lakosságának körülbelül egynegyedét - de a panzsirok nem "néznek" Tádzsikisztánba, Afganisztán egyik északi szomszédjába. Ehelyett saját helyi identitásuk van.

Sharifi úr - aki egészen a közelmúltig az afgán mezőgazdasági minisztérium tervezési főigazgatója volt - bátornak, "talán a legbátrabbnak Afganisztánban" írja le a Pandzsíriakat . Szerinte a helyiek kibékíthetetlenek a tálibokkal - és "harcias elemeik vannak -, de pozitív módon". A britek, szovjetek és tálibok elleni történelmi győzelmek egyszerűen "tovább bátorították az embereket".

Panjshir -völgy, Afganisztán, 2011

Pandzsir -völgy, Afganisztán, 2011 KÉP FORRÁSA,ALAMYA , völgyfenék növényzete meredek, zord terepnek ad helyet

A tálibok 2001 -es veresége után a völgyet kerületből tartományba léptették elő. Ez az egyik legkisebb tartomány Afganisztánban.

"A döntés, hogy önálló tartomány legyen, ellentmondásos" - mondja Dr. Antonio Giustozzi, a Royal United Services Institute (RUSI) vezető kutatója. A pandzsiri harcosoknak nagy erejük volt a 2000 -es évek elején - magyarázza. Segítettek Kabul visszafoglalásában, és "első számú érdekelt fél" lettek.

A pandzsiri vezetők kiemelkedő pozíciókat kaptak a kormányban és a katonaságban. A völgy autonóm lett, és ez volt az egyetlen tartomány Afganisztánban, ahol helyi kormányzókat neveztek ki, nem pedig a területen kívülről érkező embereket.

"Általában a kormányzóknak lojálisabbnak kellett lenni a kormányhoz, mint a helyi lakossághoz" - mondja Dr. Giustozzi. - A pandzsiri különleges eset volt.

Stratégiai szempontból jelentős

Dr. Giustozzi szerint "valószínűleg több száz" hasonló völgy található Afganisztánban. De a völgy közelsége a Kabultól északra eső főúthoz "nagy stratégiai jelentőséggel bír".

A völgy bejárata nem messze van attól a helytől, ahol a Kabulból vezető főút elhagyja a síkságot, és magasan emelkedik a hegyekbe a Salang-hágó felé egy alagúthoz, amely Kunduz és Mazar-i-Sharif északi városai felé viszi a forgalmat.

Az afgán ellenállási mozgalom és a tálibellenes felkelő erők személyzete.  Panjshir tartomány, Afganisztán, 2021 augusztus

Az afgán ellenállási mozgalom és a tálibellenes felkelők tagjai. Panjshir tartomány, Afganisztán, 2021augusztus KÉP FORRÁSA,GETTY IMAGES
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Rövid sorozattal vagy egyes lövéssel ? A szerencsétleneket hagyja a világ megsemmisíteni. Ez mindenkinek a szégyene ! Kínának és Pakisztánnak pedig a "bizonyítványa" ami ott folyik. Még nyolcezer halott keresztény akiket meggyilkolnak, meg újabb pár tízezer afgán akiktől megvonják az általános amnesztia jogot és meggyilkolják őket, tehát nem az eddigiekről beszélek, hanem ami még jön ! Ééés ezek akarnak "nemzetközi elismerést" ! Remélem megkapják ! Az lesz ráírva a rakétákra és bombákra krétával hogy "A taliban nemzetközi elismerés". (az amerikaiaknál és az oroszoknál már ismert ez a technika) Szóval kapnak még fegyvert is ! Igaz csak a levegőből amit el kéne kapniuk. De egyenesen a csomagtartókba, hogy fel se kelljen nekik pakolni az autóra, mert az fárasztó nehéz fizikai munka. Sőt menet közben is beteszik nekik a levegőből a csomagtartóba ! Hiába na, a fejlett nyugati logisztika, ugye... (az orosz is nyugat ebben az esetben)

Egy ország vezetésének az elismerése nem azon múlik mit tesz, vagy tett, hanem az adott, politikai és gazdasági térben érdek-e, vagy nem.
Mióta emberiség létezik, azóta a profit az egyetlen rendező elv. Ebből jön az érdek és ebből következik, hogy a másiknak betartok vagy szövetkezek vele.

Arról szól, hogy "neked" legyen, a legtöbb nőd, pénzed, kajád, stb. és pont tesznek rá, hogy egy noname afgán kislányt, 50 éves mudzsahid erőszakol meg a fejbelövés elött. Persze, ha profit van, akkor elötte ott virít a Time magazin címlapján.

Ebből az következik, hogy hacsak nem jön valami apokaliptikus változás, akkor a talibán lesz az elismert afgán vezetés a következő évtizedekben és találkozni, egyeztetni, megegyezni fog velük az összes európai, ázsiai ország minimum nagykövete.

Ebből pedig következik a szerintem legérdekesebb kérdés, hogy, aki ilyen helyzetben lázít egy kis entitásban, mert politikai, gazdasági, vagy személyes okokból nem akarja kivárni, ameddig eljön egy megfelelőbb pillanat, az dicső forradalmár, vagy bűnöző kalador?
Természeten ez utóbbi ítélet, akkor szokott kiderülni mikor győz, vagy veszít és innentől a kígyó visszakanyarodik az első mondathoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
W

Wilson

Guest
2.

2.

Sharifi úr szerint Pandzsir jelentősége a tényezők hatékony kombinációján múlik.

"Ez nem csak a tucatnyi távoli harci pozíció miatt van a völgyben, nem csak a hegyvidéki földrajz miatt, nem csak a Pandzsir lakosságának óriási büszkesége miatt. Ezeknek az összessége adja a völgy erejét. Egyénenként ezek a tényezők vonatkozhatnának sok helyre Afganisztánban. "

A jelenlegi helyzetben a völgy feltételezhetően nagy fegyverkészleteknek is otthont ad. A völgyben tartózkodó harcosokat az elmúlt 20 évben fel akarták oszlatni és átadni a fegyvereiket. "De még mindig vannak készletek" - mondja Dr. Giustozzi.

"A Pandzsirhoz kötődő afgán tisztviselők is több fegyvert helyeztek oda, mert aggódtak az elnökök Karzai és Ghani miatt, de végül a tálibok miatt kellett aggódniuk."

A völgyben a tálibellenes erők élén álló férfi a 32 éves Ahmad Massoud-az 1980-as és 90-es évek tiszteletben álló ellenállási vezetőjének, Ahmad Shah Massoudnak a fia.

Ahmad Massoud portréja, Panjshir -völgy, Afganisztán, 2019. szeptember 5


Ahmad Massoud a Panjshir -völgyben, 2019

Massoud azt mondta, harcosai katonai támogatást kapnak az afgán hadsereg és a különleges erők tagjaitól.

"Vannak lőszer- és fegyverraktáraink, amelyeket apám kora óta türelmesen gyűjtöttünk össze, mert tudtuk, hogy eljön ez a nap" - írta a Washington Post nemrégiben megjelent véleményében.

Édesapja, becenevén "Pandzsir oroszlánja", egy mudzshid parancsnok volt, aki megfutamította mind a szovjet, mind a tálib erőket. A Pandzsir maga "öt oroszlánt" jelent.

Az afgán hadsereg tábornokának, Ahmad Shah Massoudnak a fia a völgyben született. Arcképe ma is sok helyen megtalálható Pandzsir tartományban és Kabulban - az emlékművektől a hirdetőtáblákig és a kirakatokig.

Miatta a Pandzsir -völgy az antikommunista ellenállás központjává vált, miután 1978 -ban az Afganisztán Népi Demokrata Párt (PDPA) szerezte meg a hatalmat - és a Szovjetunió egy évvel később szállta meg az országot.

"A szovjet-afgán háborúban az ellenállás nyilvános arca lett"-mondja Elisabeth Leake, a Leedsi Egyetem professzora. "Volt karizmája, és aktívan részt vett a nyugati médiában. Ő volt az egyik fő ellenállási vezető is, akivel a szovjetek hajlandóak voltak tárgyalni - ez tette őt olyan jelentősé."

Ahmad Shah Massoud portréi, Panjshir -völgy, Afganisztán, 2009


Ahmad Shah Massoud portréi, Pandzsir -völgy, Afganisztán, 2009 KÉP FORRÁSA,ALAMY


Dr. Giustozzi szerint Massoud más volt, mint más lázadó vezetők. "Tanult volt, tudott franciául, halkan beszélt és elbűvölő volt. Más parancsnokok durvák, írástudatlanok és gúnyosak voltak."

2001-ben meggyilkolta az al-Kaida terrorcsoport, két nappal azelőtt, hogy szeptember 11-én megtámadták az Egyesült Államokat, és Hamid Karzai elnök nemzeti hőssé nyilvánította.

Egyesek szerint azonban a mudzsahidek vezetője háborús bűnös volt. A Human Rights Watch 2005 -ös vizsgálata szerint "Ahmad Shah Massoud sok visszaélésbe keveredett", amelyeket az afganisztáni háborúk alatt az ő irányítása alatt álló katonai erők hajtottak végre.

Legyőzhetetlen?

1980 vége és 1985 között a szovjetek legalább fél tucat támadást indítottak a völgyben - a földön és a levegőben. Az orosz katonák kevés tapasztalattal rendelkeztek ezen a terepen, és gyakran csapdába kerültek.

A szovjetek "ezer sebet" kaptak balról, jobbról és középről - mondja Sharifi. Egy férfi - Mr. DHsK a nevét szovjet géppuska után kapta, - egy szikla alá bújt, és rájuk lőtt, de soha nem találták meg, "és ez megőrjítette őket".

Azt mondja, a jelenlegi parancsnokok egy része a korszak végén járt. "Arra képezték ki őket, hogy egyedül álljanak az előőrsökön, anélkül, hogy a főkapitányság megfelelően kommunikálna velük. Tudták, hogyan kell kivárni és fájdalmat okozni."

Rozsdásodó helikopter az 1979 -es szovjet invázióból Afganisztánba, Panjshir -völgy, Afganisztán, 2015


Rozsdásodó helikopter az 1979 -es szovjet invázióból Afganisztánba, Panjshir -völgy, Afganisztán, 2015
KÉP FORRÁSA,ALAMY


Dr. Giustozzi azt mondja, hogy a szovjeteknek sikerült egy ideig egy erődöt biztosítaniuk a völgyben - de ez nem tartott sokáig.

"Az oroszok nem látták értelmét, hogy ott maradjanak, és hadsereget tartsanak ott, és ez nagy kihívás volt" - mondja. "Meg akarták védeni az észak-déli fő főútvonalat, de a harcok csak a közeli más területeken törtek ki."

Fegyvereket, harckocsikat és repülőgépeket hagytak rozsdásodni a Pandzsir -völgyben - a szovjetek sikertelen katonai hadjáratainak örökségét.

Az utód

Ahmad Massoud 12 éves volt, amikor apja meghalt. Londonban tanult, és egy évig a sandhurst -i Királyi Katonai Akadémián tanult.

"Megvan apja varázsa, de katonai vezetőként nem tesztelték" - mondja Dr. Giustozzi. "Szüksége van a készségekre is, hogy nemzeti szinten tárgyaljon a potenciális hatalommegosztási megállapodásról. Mivel új személyiség, és nem sok vesztenivalója van - ellentétben néhány régebbi kormányzati szereplővel -, igényesebb lehet a vitákban."

Hogy mi lesz ezután a völgyben, azt nehéz felmérni, mondja Leake professzor.

„Nyilvánvalóan nagyon tisztában van saját örökségével és apja történelmi jelentőségével - láthatjuk, hogy folytatja ezt a nemzetközi elkötelezettség örökségét.

"De ezúttal más a történet. A tálibok a nagyvárosokat és közeli városokat elfoglalták - és az ellátási láncok megszakadtak. Ez megváltoztatja az egyensúlyt."

Ahmad Massoud 2021.


Ahmad Massoud néhai apja sírjánál, 2021 júliusában


"Ha a tálib hadvezérek támadást indítanak, természetesen határozott ellenállásba ütköznek majd tőlünk ... Mégis tudjuk, hogy katonai erőink és logisztikánk nem lesz elegendő" - írta a Washington Post cikkében.

"Ezek gyorsan kimerülnek, hacsak nyugati barátaink nem találják meg a módját, hogy késedelem nélkül elláthassanak minket.


www.bbc.co.uk

The story of Afghanistan’s 'undefeated' valley - BBC News

The Panjshir Valley has been a flashpoint in Afghanistan's turbulent history - now it's happening again.
www.bbc.co.uk
www.bbc.co.uk
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
Minimum két dologban nagyon tévedsz:
1.- Az ellenállók 2001 elot ugyan olyan vallasuak voltak, mid ma és nem zavata oket. :cool:
2.- Donetsk a leheto legroszabb példa, mert ott egyrészt nem is folytak harcok a város belsejében (leginkább csak a repulotéren) és orosz segitség nélkul ugyan úgy eleset volna, mint a szír városok (vagy azoknak ellenálló részei). Sot, lehet hogy még konyebben ... ;)
1, az 20 évvel ezelőtt volt teljesen más. Az egy ma már szétvert hadúri, alá-fölé rendeltségi, kasztosodott, tradicionális rendszerben volt, ami ma már nem létezik.
2, Ennek ellenére mégis a várost kerülgeti mindenki....ugye a város értékesebb mint a préri... Hasznosabb is hadat viselsz. Kaboulban meg kb 3 év háborúra elegendő cucc maradt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
1, az 20 évvel ezelőtt volt teljesen más. Az egy ma már szétvert hadúri, alá-fölé rendeltségi, kasztosodott, tradicionális rendszerben volt, ami ma már nem létezik.
2, Ennek ellenére mégis a várost kerülgeti mindenki....ugye a város értékesebb mint a préri... Hasznosabb is hadat viselsz. Kaboulban meg kb 3 év háborúra elegendő cucc maradt.
Ezzel egyetértek, egyben akadályozta volna a tálib kormányalakitást, amnesztia színházat, elismerést, mindent.
De mivel volt egy nemkis ráhatás fentről, hogy tegyék le a katonák a fegyvert, ezért szerveződtek meg egy másik részen és nem Kabulban, ez már csak kényszerpálya.
Ha nincsenek külső beavatkozások, akkor valószínű a tálibok nem lennének Kabulban, de a korrupt, megalkuvó vezetést kilóra megvették, akik hazaküldték az embereiket a legtöbb helyen. Külső beavatkozás meg mindig van.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros and Filter

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 694
14 988
113
1, az 20 évvel ezelőtt volt teljesen más. Az egy ma már szétvert hadúri, alá-fölé rendeltségi, kasztosodott, tradicionális rendszerben volt, ami ma már nem létezik.
2, Ennek ellenére mégis a várost kerülgeti mindenki....ugye a város értékesebb mint a préri... Hasznosabb is hadat viselsz. Kaboulban meg kb 3 év háborúra elegendő cucc maradt.
1.- Pont Pandzsir az egyetlen tartomány, amibe nem nyúlt bele a kábuli kormány, egész idoszak alat példátlan autonómiában részesult.
2.- Feltételezem, hogy három évnél azért hoszabban szeretnének ellenálni, :oops::cool: nem beszélve arról, hogy Kábul vélhetoen korábban elesne. Pandzsirban ettol azért nagyobbak az esélyek, pláne ha a pakik is kisegétik a tálibokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and Wilson

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
Ezzel egyetértek, egyben akadályozta volna a tálib kormányalakitást, amnesztia színházat, elismerést, mindent.
De mivel volt egy nemkis ráhatás fentről, hogy tegyék le a katonák a fegyvert, ezért szerveződtek meg egy másik részen és nem Kabulban, ez már csak kényszerpálya.
Ha nincsenek külső beavatkozások, akkor valószínű a tálibok nem lennének Kabulban, de a korrupt, megalkuvó vezetést kilóra megvették, akik hazaküldték az embereiket a legtöbb helyen. Külső beavatkozás meg mindig van.
Elfogadom az álláspontod.
De azt azért hozzátszem hogy számomra elképzelhetetlen hogy a saját földem, népem ellökjem magamtól.
Nem tudom elképzelni azt hogy ha elveszítem a kapcsolatot a pk-sággal, csak úgy hazamenjek.
Vagy ha szétverték az egységem, ugyan ezt tegyem.
Víz és lőszer, ennyi kell....minden mást hoz az ellenség, csak el kell venni tőle.
Aztán megyek megkeresem Dudit meg Kriss-t aztán nyomjuk amíg bírjuk.
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 438
4 828
113
Filter mondta: "
A vallás ami parancsol.
Mindegy hogy mit gondol az egyszeri afgán, azt teszi amit az imám mond.
Azok pedig azt mondják amit a talibán hallani akar."

Igazat kell adnom. A lakosság 25 %-a (megközelítőleg) városokban él, átvette valamennyire a nyugati életérzést (mondom valamennyire!), de a lakosság 75% vidéken él, aki az életét vallási alapokon éli nap mint nap, ez a réteg (különböző okok miatt) adja a Talibán hátterét. Ez biz a lakosság nagy többsége. Szerintem a városi "ellenállások" is egy hónap alatt véget érnek. Vagy elmenekülnek, vagy behódolnak (háttérbe húzódnak), vagy meghalnak. Csekély számú ellenállási gócok kialakulhatnak, de befolyásuk az eseményekre ha nem kapnak külföldi támogatást akkor nem lesz és rövid időn belül felmorzsolódnak. Jelenleg a polgárháborúnak akkor van az én meglátásom szerint esélye ha a tálibok és a velük szövetséges hadurak egymás torkának esnek a kizárólagos hatalomért. De ezt szerintem a paki titkosszolgálat nem fogja engedni, nem azért építette fel ezt a a projektet hogy így elengedje.
Szerintem
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Elfogadom az álláspontod.
De azt azért hozzátszem hogy számomra elképzelhetetlen hogy a saját földem, népem ellökjem magamtól.
Nem tudom elképzelni azt hogy ha elveszítem a kapcsolatot a pk-sággal, csak úgy hazamenjek.
Vagy ha szétverték az egységem, ugyan ezt tegyem.
Víz és lőszer, ennyi kell....minden mást hoz az ellenség, csak el kell venni tőle.
Aztán megyek megkeresem Dudit meg Kriss-t aztán nyomjuk amíg bírjuk.
Mit tennél ha katonaként a parancsnokod, parancsba adná a 2hét eltávot?
Biztos, hogy nem mennél haza?
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
1.- Pont Pandzsir az egyetlen tartomány, amibe nem nyúlt bele a kábuli kormány, egész idoszak alat példátlan autonómiában részesult.
2.- Feltételezem, hogy három évnél azért hoszabban szeretnének ellenálni, :oops::cool: nem beszélve arról, hogy Kábul vélhetoen korábban elesne. Pandzsirban ettol azért nagyobbak az esélyek, pláne ha a pakik is kisegétik a tálibokat.
Ha ránézel a térképre, a völgyi dolog szimplán politikai befolyásszerzés,láthatod.
A harc kilátástalan, értelmetlen.
Ők így alkudoznak.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and theo

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Háborúban eltáv? o_O
Nem a harci cselekmények közben küldték haza őket, hanem a front mögötti laktanyákból, meg táborokból.
Nem tudom be lett ide linkelve, de ott volt az egyik gyülekező hely, ahol több ezer katona állt az eszközök garmadájában, majd másnap az eszközök katonák nélkül, meg a videó, ahol felvették a kiskatona könyörgését, hogy ne küldjék haza, a frontra akar menni, de parancsba kapta.
Gondolhatod, hogy nem két lövés közben dobta el a fegyvert és futott haza mindenki.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas
W

Wilson

Guest
Elfogadom az álláspontod.
De azt azért hozzátszem hogy számomra elképzelhetetlen hogy a saját földem, népem ellökjem magamtól.
Nem tudom elképzelni azt hogy ha elveszítem a kapcsolatot a pk-sággal, csak úgy hazamenjek.
Vagy ha szétverték az egységem, ugyan ezt tegyem.
Víz és lőszer, ennyi kell....minden mást hoz az ellenség, csak el kell venni tőle.
Aztán megyek megkeresem Dudit meg Kriss-t aztán nyomjuk amíg bírjuk.
Az afgán hadsereggel az volt az egyik alapvető baj, hogy úgy szervezték meg, hogy nem vették figyelembe az afganisztáni törzsi viszonyokat és Afganisztán nem egy egységes nemzettudattal rendelkező ország, ott nincs olyan nemzettudat mint nálunk magyaroknál...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
Nem a harci cselekmények közben küldték haza őket, hanem a front mögötti laktanyákból, meg táborokból.
Nem tudom be lett ide linkelve, de ott volt az egyik gyülekező hely, ahol több ezer katona állt az eszközök garmadájában, majd másnap az eszközök katonák nélkül, meg a videó, ahol felvették a kiskatona könyörgését, hogy ne küldjék haza, a frontra akar menni, de parancsba kapta.
Gondolhatod, hogy nem két lövés közben dobta el a fegyvert és futott haza mindenki.
Számomra hihetetlen hogy egy 300k-s haderőben nem voltak hazafiak.
Nem volt egy tiszti klikk, akik csak azért is halálba menetelnek.
Nem volt egy nyomorult ezredparancsnok sem az egész kuplerájban aki egyben tartotta volna a magasabb egységét és előre tör?
Nem voltak legenységi klikkek?
Napóleon, Hannibál, Rundstedt, Nagy Sándor meg forog a sírjában mert ekkora Hadi dicsőséget, hogy 8 nap alatt behódoltassanak egy 40 milliós országot még senki nem csinált.
 
W

Wilson

Guest
Számomra hihetetlen hogy egy 300k-s haderőben nem voltak hazafiak.
Nem volt egy tiszti klikk, akik csak azért is halálba menetelnek.
Nem volt egy nyomorult ezredparancsnok sem az egész kuplerájban aki egyben tartotta volna a magasabb egységét és előre tör?
Nem voltak legenységi klikkek?
Napóleon, Hannibál, Rundstedt, Nagy Sándor meg forog a sírjában mert ekkora Hadi dicsőséget, hogy 8 nap alatt behódoltassanak egy 40 milliós országot még senki nem csinált.
Voltak hazafiak az afgán seregben...

Az afgán hadsereg összeomlásának okairól az afgán hadsereg háromcsillagos tábornoka az Sami Sadat tábornok beszél:..

6126333564205060883799_600_400.jpg


Az afgán hadsereg háromcsillagos tábornoka vagyok. A 215. Maiwand hadtest parancsnokaként 11 hónapon keresztül 15 000 embert vezettem a tálibok elleni harci műveletekben Afganisztán délnyugati részén. Több száz tisztet és katonát vesztettem el. Ezért akartam, bármennyire is kimerült és frusztrált voltam, gyakorlatias nézőpontot nyújtani és megvédeni az afgán hadsereg becsületét. Nem azért vagyok itt, hogy az afgán hadsereg hibáit igazoljam. De tény, hogy sokan közülünk hősiesen és becsülettel harcoltak, de az amerikai és afgán vezetés cserbenhagyta őket.

Megjegyzés: Sami Sadat az afgán nemzeti hadsereg 215. Maywand hadtestének parancsnoka volt Afganisztán délnyugati részén. Ezt megelőzően az Afgán Nemzeti Hírszerző Szolgálat vezető igazgatója volt. A Brit Védelmi Akadémián végzett, és a londoni King's College-ban szerzett mesterdiplomát. Két héttel ezelőtt, a déli Lashkar Gah városának a táliboktól való megvédéséért folytatott harcok során Ashraf Gani elnök kinevezte az afgán különleges erők, az ország legelitebb harcosainak parancsnokává.

Vonakodva hagytam ott csapataimat, és augusztus 15-én érkeztem Kabulba, harcra készen - nem tudván, hogy a helyzet már akkor is milyen rossz volt. Gani úr ezután megbízott engem azzal a további feladattal, hogy biztosítsam Kabult. De még csak esélyem sem volt rá: a tálibok közeledtek, Gani úr pedig menekült az országból. Bennem most az árulás óriási érzése van. Gani úr sietős menekülése véget vetett a tálibokkal való ideiglenes átmeneti megállapodásról szóló tárgyalásoknak, amely lehetővé tette volna számunkra, hogy megtartsuk a várost és segítsünk az evakuálásban. Ehelyett káosz alakult ki, ami a kabuli repülőtéren megfigyelt kétségbeesett jelenetekhez vezetett.

Ezekre a jelenetekre reagálva Biden úr augusztus 16-án azt mondta, hogy az afgán erők kudarcot vallottak, "néha anélkül, hogy megpróbáltak volna harcolni". De mi bátran harcoltunk, a végsőkig. Az elmúlt 20 évben 66 000 katonát vesztettünk el; ez a becsült harci erőnk egyötöde.

Miért vallottak kudarcot az afgán fegyveres erők?

Ennek három oka van. Először is, Donald Trump korábbi elnök 2020 februárjában Dohában kötött békemegállapodása a tálibokkal kudarcra ítélt minket. Meghatározta az amerikai érdekek időtartamát a régióban.

Másodszor, elvesztettük a logisztikai és operatív támogatást a harci műveleteink szempontjából kritikus fontosságú vállalkozók távozásával.

Harmadszor, a Ghani úr kormányában uralkodó korrupció, amely a legfelsőbb katonai vezetést is elérte, és régóta aláássa a helyszínen lévő erőinket, helyrehozhatatlanul akadályozta munkánkat.

A Trump és a tálibok közötti megállapodás alakította ki a jelenlegi helyzet körülményeit, lényegében korlátozva az amerikai és a szövetséges csapatok támadó harci műveleteit. Az afgán biztonsági erőknek nyújtott amerikai légi támogatás szabályai gyakorlatilag egyik napról a másikra megváltoztak, és a tálibok felbátorodtak. Győztesnek érezték magukat, és rájöttek, hogy már csak ki kell várniuk az amerikaiak távozását.

A megállapodást megelőzően a tálibok nem nyertek jelentős csatát az afgán hadsereg ellen. És a megállapodás után? Naponta több tucat katonát vesztettünk el.

Az afgán erőket az amerikaiak az amerikai katonai modell szerint képezték ki, amely a magas technikai színvonalú különleges felderítő egységeken, helikoptereken és légicsapásokon alapult. Elvesztettük a tálibok feletti fölényünket, amikor a légi támogatásunk elapadt, és a lőszer elfogyott.

A vállalkozók a háború során végig karbantartották helikoptereinket a támadó repülőgépeinket és szállítógépeinket. Júliusra a 17 000 vállalkozó nagy része eltűnt.

Egy műszaki probléma miatt most egy Black Hawk helikopter, egy C-130-as szállító repülőgép vagy egy felderítő drón nem repülhetett tovább. A vállalkozók magukkal vitték saját fejlesztésű szoftvereiket és fegyverrendszereiket is. Fizikailag eltávolították helikoptereink rakétavédelmi rendszerét. Eltűnt a hozzáférés ahhoz a szoftverhez, amellyel a járműveinket, fegyvereinket és személyzetünket nyomon tudtuk követni. A valós idejű célfelderítési információk is eltűntek.
A tálibok mesterlövészekkel és rögtönzött robbanószerkezetekkel harcoltak, míg mi nem használhattunk légi és lézerirányítású fegyvereket. És mivel helikopteres támogatás nélkül nem tudtuk ellátni a bázisokat, a katonák gyakran nem rendelkeztek a harchoz szükséges eszközökkel. A tálibok számos támaszpontot elfoglaltak, máshol egész egységek adták meg magukat. A Biden úr által javasolt teljes és gyorsított kivonulás csak rontott a helyzeten. Figyelmen kívül hagyta a helyszíni körülményeket.

A tálibok határozott végdátumot kaptak az amerikaiaktól, és nem tartottak katonai megtorlástól, bármit is tettek a köztes időszakban, érzékelve az amerikai akarat hiányát.

Ezért a tálibok tovább erősödtek. Júliusban és augusztus első hetében Helmand tartományban a katonáim és én naponta akár hét tálib autós robbantást is elviseltünk. Mégis kitartottunk.

Nem hagyhatom azonban figyelmen kívül a harmadik tényezőt. Mert az amerikaiak sokat tehettek volna a jól dokumentált korrupció ellen, amely szétrohasztotta kormányunkat és hadseregünket. Ez tényleg a mi nemzeti tragédiánk. Nagyon sok vezetőnket - beleértve a katonai vezetőket is - nem érdemeik, hanem személyes kapcsolataik miatt nevezték ki.

Ezek a kinevezések pusztító hatással voltak a nemzeti hadseregre, mivel a vezetők nem rendelkeztek kellő katonai tapasztalattal ahhoz, hogy hatékonyak legyenek, vagy hogy elnyerjék azoknak az embereknek a bizalmát, akiknek az életüket kellett kockáztatniuk. Az élelmiszer- és üzemanyag-ellátásban bekövetkezett zavarok - a felhalmozás és a szerződések odaítélésében mutatkozó korrupció eredménye - rombolták csapataim morálját.

A harcok utolsó napjai szürreálisak voltak. Heves tűzharcokba keveredtünk a tálibokkal a földön, miközben amerikai vadászgépek köröztek felettünk, és gyakorlatilag csak nézők voltak. Az elhagyatottság és az árulás érzése csak ahhoz a frusztrációhoz hasonlítható, amelyet az amerikai pilóták éreztek és közvetítettek felénk, akik kénytelenek voltak végignézni a szárazföldi háborút, de nyilvánvalóan képtelenek voltak segíteni nekünk. A tálibok tüzétől visszaszorulva katonáim meghallották a repülőket, és megkérdezték, miért nem nyújtanak légi támogatást. A morál megromlott. Afganisztán-szerte a katonák abbahagyták a harcot.

Heves harcokban tartottuk Lashkar Gah-t, de ahogy az ország többi része elesett, nem volt elég támogatásunk a további harcokhoz, és visszavonultunk a bázisra. Az én hadtestem, amely még azután is folytatta a harcot, hogy visszahívtak Kabulba, az utolsók között adta le a fegyvereit - csak a főváros eleste után.

Politikusok és elnökök árultak el minket. Ez nem csak egy afgán háború volt, hanem egy nemzetközi háború, amelyben sok katonai személy vett részt. Lehetetlen lett volna, hogy egyetlen hadsereg, a miénk, vállalja a feladatot és harcoljon. Katonai vereség volt, de a politikai kudarc következménye.

*** "A Lashkar Gah városáért folytatott harcok 2021. július 29. és augusztus 13. között zajlottak az afgán kormányerők és a tálib milíciák között. 2021. július 29-én Lashkar Gahot több irányból is támadás érte. Nagyjából ugyanebben az időben kezdődtek a harcok a városban, és a harcok a város körül több héten keresztül folytatódtak. Augusztus 1-jén a tálibok már a város több részét is ellenőrzésük alatt tartották. Az összecsapások az első és a hetedik kerületben folytatódtak, a kormányerők csak a kilencediket tartották ellenőrzésük alatt. Kérésük ellenére az erősítés csak hetekkel később, július 31-én érkezett meg. A harcok a kormányzó rezidenciája, a rendőrőrs és a helyi állambiztonsági hivatal székhelye közelében zajlottak. A tálibok augusztus 2-án elfoglalták a helyi televízió épületét, mire a kormány már csak egy körzetet ellenőrzött.

https://media.parstoday.com... "Legalább 15 ember megsérült egy autóbomba robbanásában, amely az afgán hadsereg egyik katonai konvojának útjában történt szerda este - közölte az IRI állami televízió és rádióügynökség."

Augusztus 12-én, kéthetes ostrom és egy előző napi öngyilkos merénylet után a tálibok elfoglaltak egy rendőrőrsöt. A kormányerők kénytelenek voltak visszavonulni a közeli kormányzói rezidenciára, ahonnan néhányukat helikopterrel evakuálták. Azok, akik ott maradtak, augusztus 13-án éjjel megadták magukat, lehetővé téve a táliboknak, hogy teljes mértékben átvegyék a város feletti ellenőrzést."
 
W

Wilson

Guest
2.

A média jelentések megerősítik a tábornok szavait

"Moszkva. Augusztus 1. INTERFAX.RU

- Legalább 50 tálib (Oroszországban terroristaként elismert és betiltott szervezet) harcos halt meg az éjszaka folyamán a dél-afganisztáni Helmand tartomány központjában, Lashkar Gah városában zajló harcokban - közölte vasárnap reggel az afgán nemzeti hadsereg 215. hadtestének Maywand sajtóközpontja. "A védelmi és biztonsági erők továbbra is folytatják a Lashkar Gah különböző részein az ellenséges támadások visszatérését és válaszlépéseket hajtanak végre. A művelet és a légicsapás eredményeként 51 terrorista, köztük két parancsnokuk meghalt, további 49 pedig megsebesült" - áll a közleményben. Megjegyzendő, hogy 21:55-től a mai napig a kormányerők több légicsapást hajtottak végre a körgyűrűre és Lashkar Gah külvárosára. "A terroristák elleni csapások folytatódnak a levegőből és a földről" - hangsúlyozta a jelentés.

Előző nap helyi források arról számoltak be, hogy a tálib (Oroszországban betiltott) harcosok a súlyos veszteségek ellenére nagyszabású támadást folytatnak Lashkar Gah városa ellen. A városban zajló heves harcokat bemutató videók felkerültek az internetre.

Előző este az Emergency-ngo olasz nem kormányzati egészségügyi központ orvosi személyzete arról számolt be, hogy a városban zajló harcokban sok a sebesült.

"A harcok Lashkar Gah városában zajlanak Helmand tartomány szívében. Kórházunk túlzsúfolt. Mostantól négy további szobát nyitottak meg" - tweetelte a központ.

Szombat este az ANA Maywand 215-ös hadtestének sajtóközpontja arról számolt be, hogy az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) különleges alakulata megérkezett a városba. Korábban Abdul Sabur Ghaneh, Herat tartomány kormányzója azt mondta, hogy a tálibok offenzívája kudarcot vallott.

Elmondta, hogy a tálibok múlt péntek reggel nagyszabású támadást indítottak keletről és nyugatról Guzara körzet ellen, és be akartak hatolni Herat városába (az azonos nevű tartomány közigazgatási központjába), de a biztonsági és védelmi erők, valamint a népi ellenállási mozgalom erős ellenállásába ütköztek."

fakeoff.org

Кто предал афганскую армию?

Газета Нью-Йорк таймс опубликовала отчаянные откровения афганского командира. Из них видно, что тема Афгана лишь набирает силу, это - политическая атомная бомба, которой еще только предстоит взорваться и, возможно, многое изменить в мире.
fakeoff.org
fakeoff.org
 
W

Wilson

Guest

Wuhe Qilin új művei​

E-efU-SVcAEJ1Cy

"Igaz, hogy nem vetjük alá magunkat a terrornak. Terrort szervezünk."

Friss munka Wuhe Qilin kínai művésztől és karikaturistától, aki világszerte hírnevet szerzett Ausztrália Afganisztánban elkövetett háborús bűneiről készített rajzfilmjével, amely diplomáciai botrányt okozott a legmagasabb szinten.
A szerző szokás szerint sok hivatkozást, metaforát és utalást tölt be műveibe, és szokatlan képekkel és perspektívákkal örül.
Minden bizonnyal a 10 legjobb külföldi politikai karikaturista egyike.

E89PxeFVoAMhjw3

"Két világ".

E8fO0vzVUAAp74O

"Január 10. Los Angeles. Plaine Knight."

E7mNHl5UcAECJ0P

"Isten színeváltozása".

E3ppMfBVUAUlhgU

"Sziget".

E7Im-szVkAQ__3H

"Segítő kéz".

Eyvc3dAUYAIIC0E

"Páncélozott".
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and theo

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Számomra hihetetlen hogy egy 300k-s haderőben nem voltak hazafiak.
Nem volt egy tiszti klikk, akik csak azért is halálba menetelnek.
Nem volt egy nyomorult ezredparancsnok sem az egész kuplerájban aki egyben tartotta volna a magasabb egységét és előre tör?
Nem voltak legenységi klikkek?
Napóleon, Hannibál, Rundstedt, Nagy Sándor meg forog a sírjában mert ekkora Hadi dicsőséget, hogy 8 nap alatt behódoltassanak egy 40 milliós országot még senki nem csinált.
Hát szerintem voltak azért, de azok mind ott vannak a halott listán, vagy "Dudit meg Kriss" keresték és találkoztak Pansjirban és nem afgán hazafi, hanem a törzsét, megyéjét védi.

A nyugat problémája pont ott van, hogy nem veszi figyelembe, hogy azon a területen nem nemzetiségi, vagy politikai gyűlöletből fakadó háború van és van átjárás a szerveződések között.

Például, aki tegnap katona volt az Usa mellett, az holnapra lehet Al Kaidás és nem azért, mert vallási fanatikus, hanem azért mert az egyik rokona azt mondta, hogy, ha azon a héten lakhat nála 10 ember, akkor kap 100 dollárt és bele sem gondol tovább, meg vesz egy ünnepi bárányt a pénzből a családnak és még boldog is, ez csak innen tűnik szakadéknak, az egyszerű emberek között ott nem. Hiszen, ha a helyi imám azt mondja neki, fiam azt kérdezed helyes-e, akkor tedd fel magadnak a kérdést, az amerikaiak mellett a szomszédod ölöd, vagy 10 ember ezen a héten nálad alszik, melyik a nagyobb bűn?
Persze, ha egy amerikai drón odalő, akkor jön a vérbosszú, hiszen fogalma sincs, hogy egy merényletre odavitt embereket fogadott be és máris az ISIS-K-nál vagyunk, ahová csatlakozhat a tálib, akit esetleg holnap rekesztenek ki a vezetésből.

Ezért is írtam korábban, hogy jobb békén hagyni őket, mert a nyugat fel sem fogja ezt. Igy meg soha nem lehet kijönni ebből a spirálból.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
4 221
22 137
113
2.

A média jelentések megerősítik a tábornok szavait

"Moszkva. Augusztus 1. INTERFAX.RU

- Legalább 50 tálib (Oroszországban terroristaként elismert és betiltott szervezet) harcos halt meg az éjszaka folyamán a dél-afganisztáni Helmand tartomány központjában, Lashkar Gah városában zajló harcokban - közölte vasárnap reggel az afgán nemzeti hadsereg 215. hadtestének Maywand sajtóközpontja. "A védelmi és biztonsági erők továbbra is folytatják a Lashkar Gah különböző részein az ellenséges támadások visszatérését és válaszlépéseket hajtanak végre. A művelet és a légicsapás eredményeként 51 terrorista, köztük két parancsnokuk meghalt, további 49 pedig megsebesült" - áll a közleményben. Megjegyzendő, hogy 21:55-től a mai napig a kormányerők több légicsapást hajtottak végre a körgyűrűre és Lashkar Gah külvárosára. "A terroristák elleni csapások folytatódnak a levegőből és a földről" - hangsúlyozta a jelentés.

Előző nap helyi források arról számoltak be, hogy a tálib (Oroszországban betiltott) harcosok a súlyos veszteségek ellenére nagyszabású támadást folytatnak Lashkar Gah városa ellen. A városban zajló heves harcokat bemutató videók felkerültek az internetre.

Előző este az Emergency-ngo olasz nem kormányzati egészségügyi központ orvosi személyzete arról számolt be, hogy a városban zajló harcokban sok a sebesült.

"A harcok Lashkar Gah városában zajlanak Helmand tartomány szívében. Kórházunk túlzsúfolt. Mostantól négy további szobát nyitottak meg" - tweetelte a központ.

Szombat este az ANA Maywand 215-ös hadtestének sajtóközpontja arról számolt be, hogy az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) különleges alakulata megérkezett a városba. Korábban Abdul Sabur Ghaneh, Herat tartomány kormányzója azt mondta, hogy a tálibok offenzívája kudarcot vallott.

Elmondta, hogy a tálibok múlt péntek reggel nagyszabású támadást indítottak keletről és nyugatról Guzara körzet ellen, és be akartak hatolni Herat városába (az azonos nevű tartomány közigazgatási központjába), de a biztonsági és védelmi erők, valamint a népi ellenállási mozgalom erős ellenállásába ütköztek."

fakeoff.org

Кто предал афганскую армию?

Газета Нью-Йорк таймс опубликовала отчаянные откровения афганского командира. Из них видно, что тема Афгана лишь набирает силу, это - политическая атомная бомба, которой еще только предстоит взорваться и, возможно, многое изменить в мире.
fakeoff.org
fakeoff.org
Értem....
Erre a válaszom, sok a propaganda.
Dajr ez-Zaur , Szíria.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány