Elemzés Montenegróról.
https://www-eurointegration-com-ua....tr_sl=uk&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc
Hogyan teremtett alapot a montenegrói kormány az oroszbarát erők bosszújára
Analitika röviden
2022. augusztus 23., kedd, 13:14
Alig száz napos munka után Montenegró kormányát felmentették.
Az elbocsátási kísérlet majdnem véget ért a szerbbarát és oroszbarát erők hatalomra kerülésével. Az EU-ban régóta példaként állított kormány lemondásának oka pedig az európai integráció terén bekövetkezett formai kudarc volt.
Valószínűleg hamarosan előrehozott parlamenti választásokat tartanak az országban.
Arra azonban nincs garancia, hogy ez segít kilábalni az akut politikai válságból – áll Jurij Pancsenko, az „Európai Igazság” szerkesztőjének cikkében
Montenegró az EU és az „orosz béke” között: hová vezetett a politikai válság a Balkán legkisebb országa .
Dritan Abazovics új kormányának első lépéseit nagyon pozitívan fogadták az EU-ban.
Abazovicsnak sikerült feloldania az Európa-párti reformok végrehajtását.
Minden megváltozott augusztus 3-án reggel, amikor Montenegró kormánya váratlanul
jelentős megállapodást írt alá a Szerb Ortodox Egyházzal (SOR).
Ez a megállapodás, amelyet az előző kormány megpróbált végrehajtani, de amelyet az ellenzék ellenzett, nemcsak az SPC tulajdonjogát garantálta minden vallási épületre (figyelmen kívül hagyva a montenegrói egyház jogait, amelyet még nem ismertek el kanonikusnak), hanem azt is. de facto területen kívüli státuszt adott ezeknek az épületeknek – a rendőrségnek vagy a nyomozóknak külön engedélyre van szükségük ahhoz, hogy bejussanak beléjük.
A megállapodás sokkot okozott a montenegrói társadalom nagy részének. Még az EU-ban is, ahol a belpolitikát ritkán kommentálták, Abazovichot felszólították, hogy tartózkodjon egy ilyen lépéstől.
Ezt követően elkerülhetetlennek tűnt a kormány lemondása. Az elnökjelölt Szocialisták Demokrata Pártja (DPS) és szövetségesei, a szociáldemokraták ennek megfelelő kezdeményezéssel álltak elő.
Abazovics kormányának lemondásáról csak sokórás vita után döntöttek.
Mint később kiderült, a vita a nyíltan szerb- és oroszbarát „Demokratikus Front” párt azon javaslata miatt alakult ki, hogy a korábbi koalíció visszaállítása mellett megőrizzék Abazovics miniszterelnökségét.
Vagyis az
oroszbarát párt kész volt feladni a miniszterelnöki posztot, de az új kormányban a tárcák többségével megszabhatta
politikáját .
Ez a terv közel állt a megvalósításhoz, de kudarcot vallott.
Annak érdekében, hogy elegendő szavazat lehessen a kormányzattal szembeni bizalmatlansági szavazáshoz,
a szavazás előestéjén sürgősen lecserélték annak indokát .
A „Demokratikus Montenegró” szerb párt, még ha Európa-párti is, a szerb egyházzal kötött megállapodás miatt nem szavazhatott bizalmatlanságra.
Most Abazovicsot az európai integrációs reformok előmozdításával kapcsolatos problémákkal vádolták, ami nem volt teljesen igaz.
A magyarázat pontosította: Dritan Abazovics kormánya egyetlen reformot bukott meg, az Alkotmánybíróság megújítását. Ez igaz, mert ehhez a reformhoz alkotmányos többség kellett, amivel a kormány nem rendelkezett.
Az egyik magyarázat szerint a kormány nagyot kötött a Szerb Ortodox Egyházzal, hogy megnyerje a nyíltan szerb- és oroszbarát Demokratikus Front párt szavazatait az Alkotmánybíróság reformjának támogatása érdekében. Emlékeztetünk arra, hogy a Demfront érdekelt volt a SOC-val való megállapodás megkötésében.
Bárhogy is legyen, Milo Djukanovics elnöknek és Szocialisták Demokrata Pártjának sikerült legyőznie Abazovics miniszterelnököt és az oroszbarát Demfrontot, megakadályozva ezzel az ország újabb megfordulását.
A bizalmatlansági szavazás ellenére Dritan Abazovics még egy hónapig hivatalban maradhat, megvárva az új koalíció megalakulását, és további három hónapig - az előrehozott parlamenti választásokig.
Ha nem jön létre koalíció, az év végén új választásokat tartanak. Az azonban korántsem tény, hogy véget vetnek a politikai válságnak.
Számos lehetőség kínálkozik arra, hogy néhány hónapon belül sor kerüljön a szerbbarát és az oroszbarát erők augusztusban elkerült visszavágójára.
További részletek - Jurij Pancsenko anyagában
Montenegró az EU és az "orosz béke" között: hová vezette a politikai válság a Balkán legkisebb országát .