Nem nyitja meg nekem, de csak kíváncsiságból benne van hogy a fehérorosz katonák konkrétan megtagadják a parancsot hogy részt vegyenek ebben az őrültségben? Mert hogy volt valami hír itt pár napja hogy emiatt mondott le a vezérkari főnök vagy valami hasonló.
A 2020-as tiltakozásokat követően a szomszédos Fehéroroszország politikai mezőnye szinte kihalt. A fehérorosz társadalom azonban még ilyen körülmények között is bebizonyította, hogy képes beavatkozni. A múlt héten országszerte „vasúti háború” tört ki, amely gyakorlatilag megbénította a vonatforgalmat. Ennek oka a vasúti infrastruktúra elleni támadások és leszerelése volt. A Lukasenko-rezsimnek mindeddig nem sikerült teljesen megnyernie a "vasúti háborút".
A fehéroroszok passzív ellenállást is gyakorolnak. A háború kezdete óta meredeken emelkedett a külföldre menekülők száma. A helyzetet súlyosbította a Honvédelmi Minisztérium döntése, miszerint hirtelen több napos hadgyakorlatra hívták be a középpályásokat. S bár a minisztérium biztosította őket arról, hogy az akciót előre megtervezték, és semmi köze az Ukrajna elleni háborúhoz, úgy tűnt, csak az országból való kivándorlást ösztönözte.
Még magában a fehérorosz hadseregben is nagy zavar van a harcra való hajlandóság miatt. Nemrég jelent meg az interneten a fehérorosz vezérkar főnökének nyilatkozata, amelyben kijelentette, hogy lehetetlen csapatokat létrehozni az Ukrajna elleni háborúhoz, és lemondott. Valószínűleg álhír volt, de sokáig hitték, éppen azért, mert valószínűleg a fehérorosz hadseregben uralkodó valódi hangulatot tükrözi.
A közösségi hálózatokon lévő csoportokban, ahol a fehérorosz katonák általában kommunikálnak, az Ukrajnával való háborúban való esetleges részvételhez teljesen ellentétes a hozzáállás, mint Oroszországban.
Március 3-án Lukasenko kijelentette, hogy Fehéroroszországot szándékosan taszították az ukrajnai háborúba, hogy "leleplezzék a fennmaradó határokat". "Gyorsan foglalkozik velünk, és nem lesz időnk visszatérni Ukrajnából védekezni" - mondta Lukasenko. „Harcolni fogunk és meghalunk a földünkön” – tette hozzá.
Kiderült, hogy Lukasenko nem hajlandó maradéktalanul végrehajtani a Kreml parancsait, és olyan kiskaput keres, amely lehetővé teszi számára, hogy a lehető legkisebb veszteséggel meneküljön a konfliktus elől.
Lukasenko jelenlegi taktikájának egyik lehetséges oka a garanciák hiánya a további oroszországi pénzügyi támogatásra. A nyugati szankciók már érintették az orosz gazdaságot, de Oroszország számára komoly vihar még várat magára. Ebben a helyzetben csökken Moszkva azon képessége, hogy pénzügyileg támogassa a minszki baráti rezsimet. És ezzel Lukasenko hajlandósága megfelelni a Kreml szeszélyeinek.