Lehet, hogy India lesz az első nagyobb civilizáció amelyet megborít a krónikus vízhiány? Ráadásul a szubkontinensnyi ország atom hatalom...Mi lesz ebből?
https://www.origo.hu/gazdasag/20190...zott-vilag-jelenleg-legnagyobb-vizkrizis.html
"Extrém hőséggel küzdenek Indiában, ahol a tomboló kánikula már halálos áldozatokat is követelt, és ahol a hatóságoknak számos települést kellett kiüríteniük vagy a lakókat napközben otthon marasztalniuk, hogy megvédjék őket a nem ritkán 40-50 Celsius-fokos forróságtól. A szubkontinensnyi országot azonban nem pusztán a hőség sújtja, hanem az egyre komolyabb vízhiány is. India víztartalékai már régóta apadnak, és a korábban lappangó vízfogyatkozás az utóbbi években mind nyíltabban fenyegető vízkrízissé vált. India nagy techcégei már hazaküldik dolgozóikat, mivel a városokat éppúgy érinti a víz mennyiségének csökkenése, ahogy a vidéki, aszályos térségeket, ahol minden valószínűség szerint az egyre kilátástalanabb helyzet miatt, drámaian megemelkedett az öngyilkosságok száma is."
"Mintegy 600 millió ember szenved a jelentős vagy rendkívül nagy vízhiánytól, és mintegy 200 ezer ember hal meg a vízellátás elégtelensége miatt."
"A 91 tározóban június 15-én összesen 30 milliárd köbméter víz volt, ami a teljes kapacitás 18,5 százaléka."
"Van olyan nagyváros, ami alól szó szerint kifogy a víz. Karnátaka állam technológiai központjában, Bengaluru városában például még rosszabb állapotok jöhetnek, mint Csennaiban. A gyors városiasodáshoz nagyon alacsony színvonalú vízgazdálkodás társult, a szennyezés és a környék tavainak tönkretétele pedig ahhoz vezetett, hogy a talajvíz mennyisége kritikus szintre csökkent. A szövetségi kormányzat már 2018-ban azt vetítette előre, hogya talajvíz kifogy a város alól 2020-ra, és ha marad is, akkor az olyan mélyen lesz, hogy nem lehet felszínre hozni.
Egy kormányzati tanácsadó testület 2018-as jelentésében 21 indiai nagyvárost nevez meg – köztük Újdelhit, a fővárost, Bengalurut és Csennait –, melyek arra számíthatnak, 2020-ra kifogynak a talajvízből."
"Nehezíti a helyzetet az, hogy India számos térségében a turisták áradata is hozzájárul a fogyatkozó vízkészlet további apadásához."
"Ugyanakkor az indiai meteorológiai intézet közlése szerinta monszun kései érkezése miatt India-szerte 43 százalékkal kevesebb csapadék esett a szokásosnál."
"Ebben az időszakban India éves csapadékmennyiségének mintegy 70 százaléka hullik le, ami nélkülözhetetlen a hatalmas ország 2500 milliárd dolláros gazdaságának kiegyensúlyozott működéséhez,a lakosság élelmezéséhez, és így tovább. Szakértők szerint a művelésbe bevont indiai területek 55 százaléka érintett az esőzésektől, ez azonban önmagában nem elegendő: India vízpolitikája továbbra is komoly felülvizsgálatot igényel."
Az idei
előrejelzések szerint ugyanis a monszun során lehulló csapadék mennyisége júliusban biztosan alatta marad a megszokott, normálisnak tekinthető értéknek."