[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 335
20 772
113
  • Tetszik
Reactions: Nemerson and Wilson

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 043
113
 
G

Galthran

Guest
Jelezném hogy UHPC betonok fejlesztésében az Iráni egyetemek és cement ipar voltak - hogy ideillő kifejezéat használjunk - az úttörők.
Egyáltán nem bizonyos hogy akár még a legnagyobb bunkerromboló bomba is elég lenne egy 30000 psi betonból készült 4-5 m vastag falazatú bunkerhez vagy annak a megerősített előteréhez
Nem beszélve arról hogy már 40000 psi feletti betonokról is vannak hírek...

Ezért fejlődnek rohamtempóban a kicsi, pontos bunkerromboló nukik.
ezeket nem tudja áttörni egy erősebb kumulatív töltet mint anno a belga erődöknél a német ejtőernyősök amit használtak? annál nagyobb, persze akár bombára applikálva
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 731
113

Galthran


"ezeket nem tudja áttörni egy erősebb kumulatív töltet mint anno a belga erődöknél a német ejtőernyősök amit használtak? annál nagyobb, persze akár bombára applikálva"

Hát ha nem elég vastagok akkor igen. A 152 mm-s Kornet ATGM át tud lőni 1.3 méter RHA-t, vagy legalább 3 méter vasbetont vagy 15 méter földet.
Azért ennél nagyobb kaliberű bombákat lehet készíteni. Más kérdés, hogy egy akkora lég köbméteres helységben, mint egy bunker milyen károkat képes okozni. Szerintem lényegében semmilyet.
 
G

Galthran

Guest

Galthran


"ezeket nem tudja áttörni egy erősebb kumulatív töltet mint anno a belga erődöknél a német ejtőernyősök amit használtak? annál nagyobb, persze akár bombára applikálva"

Hát ha nem elég vastagok akkor igen. A 152 mm-s Kornet ATGM át tud lőni 1.3 méter RHA-t, vagy legalább 3 méter vasbetont vagy 15 méter földet.
Azért ennél nagyobb kaliberű bombákat lehet készíteni. Más kérdés, hogy egy akkora lég köbméteres helységben, mint egy bunker milyen károkat képes okozni. Szerintem lényegében semmilyet.
és ha kettős töltete lenne, elöl egy iylen ami áttöri a betont utána meg egy aeroszolos, ami befecskendezi a lukon a gyúlékony cuccot, szétterül és meggyullad?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 731
113

Galthran


Hát ha föl tudsz találni egy ilyet, hogy működjön is akkor igen.
A probléma az, hogy a HEAT fej elég nagyot robban, a tölcsér ennek az erőnek egy részét csak koncentrálja.
Ilyen robbanás mellet kellene a második töltetnek:
1. Egyben maradnia
2. Betalálnia egy friss 1-2 cm-s átmérőjű lyukon
3. Ott betolni 5-6 kg anyagot.
4. Majd azt valamilyen csodás módon elporlasztani.
5. Majd belül újra felrobbantani.
Én nem hiszem, hogy ez lehetséges.

Amit linkeltél fegyver az úgy működik, hogy van egy pici robbanás ami szétpermetezi a benne lévő lobbanékony folyadékot, majd egy másodlagos késleltetett töltettel belobbantja azt. Így egy ilyen fegyver sokkal erősebb tömegszázalék arányosan, mint mondjuk a TNT. Hiszen itt maga a légkör az oxidáló szer.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113

Galthran


Hát ha föl tudsz találni egy ilyet, hogy működjön is akkor igen.
A probléma az, hogy a HEAT fej elég nagyot robban, a tölcsér ennek az erőnek egy részét csak koncentrálja.
Ilyen robbanás mellet kellene a második töltetnek:
1. Egyben maradnia
2. Betalálnia egy friss 1-2 cm-s átmérőjű lyukon
3. Ott betolni 5-6 kg anyagot.
4. Majd azt valamilyen csodás módon elporlasztani.
5. Majd belül újra felrobbantani.
Én nem hiszem, hogy ez lehetséges.

Amit linkeltél fegyver az úgy működik, hogy van egy pici robbanás ami szétpermetezi a benne lévő lobbanékony folyadékot, majd egy másodlagos késleltetett töltettel belobbantja azt. Így egy ilyen fegyver sokkal erősebb tömegszázalék arányosan, mint mondjuk a TNT. Hiszen itt maga a légkör az oxidáló szer.
Lényegében amiről beszéltek, az egy thermobárikus bomba egy bunkerromboló kivitelben. Tulajdonképpen amik vannak így működnek. Annyi, hogy kinetikai energiával ütnek át és bent robbanak.



 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 731
113

Pogány


Én pont arról beszélek, hogy miért nincs HEAT bomba ilyen célra.
Azért van a kinetikus bomba, hogy átvigye a töltetett a védelmen a harctérbe.
Nagyon rég óta ezt használják és tudtommal nincs is alternatívája.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113

Pogány


Én pont arról beszélek, hogy miért nincs HEAT bomba ilyen célra.
Azért van a kinetikus bomba, hogy átvigye a töltetett a védelmen a harctérbe.
Nagyon rég óta ezt használják és tudtommal nincs is alternatívája.
Értettem. Csak az aeroszolos részre reagáltam ebben, azt hittem az a beszélgetés lényege. De ezek szerint a bejutás a kérdés. :D Én sem gondolom, hogy ésszerű áron és hatékonysággal lehetne egy HEAT behatoló fejét kombinálni. Esetleg önmagában egy rohadt nagy HEAT töltetnek lehetne értelme rep bunkerek ellen.
 
T

Törölt tag 1586

Guest

Pogány


Én pont arról beszélek, hogy miért nincs HEAT bomba ilyen célra.
Azért van a kinetikus bomba, hogy átvigye a töltetett a védelmen a harctérbe.
Nagyon rég óta ezt használják és tudtommal nincs is alternatívája.
Valami hasonló azért van.
MBDA Taurus KEPD 350
Két harci rész van.
Az első töltet egy kumulatív ami lyukat üt a célponton.
A második egy kinetikus töltet ami átrepül a lyukon és - elvileg - a bunker belsejében robban..
EDEi-gaWsAAJ_mw.jpg


A kérdés hogy a kumulatív töltet mekkora lyukat tud égetni egy UHPC betonba, úgy hogy a beton tetején még van sok méter kőzet vagy földréteg is...?
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113

Galthran


"ezeket nem tudja áttörni egy erősebb kumulatív töltet mint anno a belga erődöknél a német ejtőernyősök amit használtak? annál nagyobb, persze akár bombára applikálva"

Hát ha nem elég vastagok akkor igen. A 152 mm-s Kornet ATGM át tud lőni 1.3 méter RHA-t, vagy legalább 3 méter vasbetont vagy 15 méter földet.
Azért ennél nagyobb kaliberű bombákat lehet készíteni. Más kérdés, hogy egy akkora lég köbméteres helységben, mint egy bunker milyen károkat képes okozni. Szerintem lényegében semmilyet.
leccererűsítem. Gonosz iperialiasta bomba a 4 méterből bemegy háromig, ott eldurran. Eredmény: fal belső falának darabja kb hangsebebességgel elindulnak abban a zárt térben.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
iráni diplomatát tartóztattak le Törökországban egy iráni disszidens meggyilkolásának gyanúja miatt.
Igazából már a második hegyi karabahi háború óta megfigyelhető volt, hogy Ankara és Teherán közötti jó viszony és együttműködés fokozatosan a múltté. Régi sérelmek újulnak ki, gazdasági szerződéseket mondatnak fel, újságírókat és üzletembereket utasítanak ki egymás országaiból. Ennek egyik újabb epizódja, amely tovább növelheti az ellentétet.



RFERL.ORG
Turkey Reportedly Arrests Iranian Official Over Dissident's Murder
An Iranian official suspected of instigating the killing of an Iranian dissident in 2019 has been arrested in Turkey, Reuters has reported.


1
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113
Lángba borult egy határátkelő az afgán-iráni határon, mert kigyulladt több tucat, üzemanyagot szállító tartálykocsi - közölték szombaton helyi illetékesek.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/224541/

Na itt vajon mi történhetett? Szankció?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113
Mohámmád-Báker Kálibáf, az Iráni Parlament elnöke a héten háromnapos látogatást tett Moszkvában, ahol elsősorban az Irán és Oroszország közti gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzéséről tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, az Orosz Állami Dúma néhány képviselőjével és az orosz kormány gazdasági szakértőivel. Az iráni házelnök az orosz vendéglátókkal elsősorban az Oroszország vezette Eurázsiai Gazdasági Unióhoz való iráni csatlakozásról folytatott megbeszéléseket. Kálibáf moszkvai útja után elmondta, hogy a csatlakozási előkészítő megbeszélések két héten belül megkezdődnek – írja az Islamic Republic News Agency (IRNA) és a The Moscow Times.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/224547/

Na innentől érdekesebbé fog válni az iráni gazdaság baszogatása.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 731
113

szzsolt81


"leccererűsítem. Gonosz iperialiasta bomba a 4 méterből bemegy háromig, ott eldurran. Eredmény: fal belső falának darabja kb hangsebebességgel elindulnak abban a zárt térben."


Leegyszerűsítem. Minden valamire való bunker több rétegű.
Legalább van egy külső rész egy belső energia elnyelő és egy belső kemény rész.
Az egyszerűbb repfedezékeknél persze nem így van, de most szerintem nem ilyen bunkerekről ment a diskurzus.