Egyes orosz sajtóorgánumok kiemelték a Moszkva és Teherán közötti katonai együttműködést az orosz Szu-35-ös vadászrepülőgépek iráni gyártmányú ballisztikus rakétákra való cseréje kapcsán, ami várhatóan nagy hatással lesz Nyugat-Ázsia jövőbeli fejlődésére. vidék.
Októberben az amerikai média arról számolt be, hogy
Oroszország megvásárolta a Zolfaghar és a Fateh-110 iráni gyártású rakétáit . Egy hónappal ezelőtt több forrás is arról számolt be, hogy iráni teherszállító repülőgépek több járatot is végrehajtottak Moszkvába, az oroszok pedig iráni gyártású
Shahed-136 öngyilkos drónokat használtak az ukrajnai Kupjanszkban és Nikopolban , jelezve, hogy Teherán és Moszkva között katonai együttműködés alakult ki, és új útra lépett. fázis.
Az orosz dróntámadások sikere és a csapások ukránokra gyakorolt pszichológiai hatása arra késztette a nyugati államokat, hogy aktivizálják propaganda- és politikai kampányukat az Irán által indított hadviselés ellen, és új szankciókat vezessenek be Teherán ellen, hogy eltántorítsák az Iszlám Köztársaságot a katonai együttműködéstől. Oroszország. Az összefüggést természetesen az orosz és az iráni államférfiak soha nem erősítették meg, miközben a nyugati hatalmak és a cionista rezsim eltérő spekulációkat fogalmazott meg az iráni drónok Tádzsikisztánon, Üzbegisztánon vagy más országokon keresztül Oroszországba történő szállítási útvonaláról.
Mindazonáltal az orosz sajtó 2022 novemberében arról számolt be, hogy az orosz és az iráni hatóságok tárgyalásokat folytattak az ukrajnai háborúban használt, iráni gyártású, rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták vásárlásáról. A médiák új jelentései azonban azt állították, hogy az iráni rakétákat 24 orosz Szu-35-ös vadászrepülőgépre cserélik.
A vadászgépeket a tervek szerint az egyiptomi légierőnek szállították volna a 2019-es 2 milliárd dolláros szerződés alapján, de az Egyesült Államok fenyegetései visszaszorították Kairót, amely aggódott a nyugati szankciók miatt; így az egyiptomiak tartózkodtak attól, hogy átvegyék a vadászgépek teljes szállítmányát.
Nem hivatalos jelentések mindkét oldalról (Oroszország és Irán) arról szólnak, hogy a Szu-35-ös repülőgépeket Teheránnak adják át, és az iráni pilóták képzésben részesülnek a vadászgépek repülésének megkezdéséhez.
Tehát milyen előnyökkel jár a szerződés Irán és Oroszország számára? És vajon hasznos-e mindkét ország számára az orosz Szu-35-ös cseréje az iráni ballisztikus rakétákra?
Oroszország bonyolult konfliktuson megy keresztül, és az oroszok rakétaarzenálja 10 hónapig tartó súlyos összecsapások után hiányt szenved. Moszkva azt tapasztalja, hogy az ukrajnai háborúban nem tudta elérni a kívánt eredményt, az oroszok pedig nem tudnak minden rakétát elfogyasztani, hogy megcélozzák az előre megtervezett ukrajnai pontokat. Így az Iránnal kötendő csereügylethez folyamodnak, ami a legjobb megoldásnak tűnik az oroszok számára, hogy kiutat találjanak a háború meglévő gyenge pontjából.
A nyugati média szerint az oroszok Zolfaghar és Fateh-110 rakétákat vásárolnak. Az iráni gyártmányú rakétákat az ukrán háborúhoz hasonló kiterjedt konfliktusban eddig nem használták, de a Zolfaghar rakétákat
2017. június 18-án és
2018. október 1-jén sikeresen lőtték ki a kelet-szíriai Deir Ezzorban található Daesh búvóhelyekre . A Fateh-110 rakétákat
2022. március 13 -án az észak-iraki Erbilben is hatékonyan lőtték ki egy Izraelhez kötődő kémközpontra . Érdemes megemlíteni, hogy a Fateh-110 rakétákat az Ansar Allah harcosok használták a jemeni háborúban.
A vadászrepülőgépek és stratégiai bombázók alkalmazása hosszú távon súlyos költségekkel jár majd az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériumának. Az oroszok legtöbb légicsapását irányítatlan fegyverekkel hajtják végre; tehát abban a helyzetben, hogy az ukránok fokozták ellencsapásaikat, az orosz fegyverzet nem alkalmazható az ukrán talaj mélyén lévő célpontokra. Sőt, az iráni gyártmányú rakéták pontossága is egy másik erős pontnak tekinthető, ami hozzájárulhat az Ukrajnát ért orosz csapások utóhatásainak fokozásához.
Az iráni fegyveres erők bőséges rakétaarzenállal rendelkeznek, amely a legjobb megoldás a ballisztikus rakéták Szu-35-tel való cseréjére árkülönbség (a riál-dollár árfolyamügyletek) és egyéb kérdések tekintetében. A Zolfaghar és a Fateh-110 a legjobb és legszélesebb körben használt iráni gyártású rakéták, és az iszlám ország nem tart attól, hogy felfedjék szerkezeti részleteit.
Oroszország iráni fegyvereinek felhasználása az Ukrajna elleni háborúban, miközben az ukránok az USA és a NATO teljes támogatását élvezik, egyfajta szimuláció vagy proxy háború. Irán felügyelheti a fegyverek és felszerelések oroszok általi használatának eredményét, hogy fejlesszék azokat, és felülvizsgálják esetleges hibáikat a Nyugaton gyártott fegyverekkel szemben.
A Nyugat által az elmúlt 40 évben az iráni légierővel szemben bevezetett szankciók korlátozták a harci repülőgépekhez való hozzáférést, beleértve a legmodernebb vadászrepülőgépeket is; szóval szinte egyetlen ország sem vállalta, hogy ebben a tekintetben alkut kössön Iránnal. Az ukrajnai háború azonban lehetőséget teremtett az Iszlám Köztársaság számára, hogy megvásárolja az orosz harci repülőgépeket, és az irániak megpróbálják kielégíteni szükségleteik egy részét, hogy szembeszálljanak az ellenségekkel.
A katonai együttműködést és a fegyverek cseréjét vagy eladását mindig is normális cselekedetnek tekintették a katonailag erős államok között; úgy tűnik azonban, hogy az irániak előrehaladása az elrettentő berendezések, köztük a drónok és rakéták gyártása terén nem kedvez az Egyesült Államoknak és Európának, amelyek évek óta a világ legnagyobb fegyvergyártói és szállítói; ezért fenyegetésekhez és szankciókhoz folyamodnak Irán katonai szektorban elért előrehaladása miatt.
ISWNews Analysis Group – Some Russian media outlets have highlighted the military cooperation between Moscow and Tehran regarding the swap of Russia’s Su-35 fighter jets for Iran-made ballistic missiles, which is expected to have a great impact on the future developments of the West Asia region.
english.iswnews.com