Lehet rájöttek, hogy abban is amerikai alkatrészek vannak.
Azért érdekelne, Kína mit iratna alá velük. Gondolom le kell mondaniuk néhány szigetről.
Aztán mire lenne az jó a kínaiaknak? Van azokra a szigetekre még másik 3 jelentkező, de ettől függetlenül nem azé lesz az adott sziget, aki bejelentkezik rá, hanem aki odatelepít valamit. Ha a Fülöp-szigetek épp eltávolodik az USA-tól és közeledik Kínához, tőlük vásárol fegyvert, akkor a legnagyobb butaság lenne Kína részéről ilyesmivel elrontani a bimbózó kapcsolatot.
A kínaiak türelmes, kitartó népség. Míg a jenkik cowboy külpolitikát folytatnak, addig a kínaiak inkább betelepülnek, felvásárolnak, kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat mélyítik a függés szintjéig. Amikor már nem tudsz meglenni a kínai piac, az áruik, a nyersanyagaik nélkül, a kínai kisebbség komoly politikai erő nálad és felvásárolták a gazdaságod nem kis részét, akkor esetleg éreztetik veled, hogy merre hány méter. Jól megtanulták a leckét globalizációból és gazdasági gyarmatosításból.
A kínaiak bárkinek eladnak fegyvert, fenntartások nélkül. Mint ahogy bármi mást is eladnak. Nem íratnak alá semmit. Ha valamilyen technikát féltenek, azt egyszerűen fel sem kínálják senkinek. De ilyen kevés van. Többek közt ezért is vesznek tőlük többen fegyvereket. Meg azért mert olcsó. Meg azért mert hitelbe is meg lehet kapni.
Abban igaza van Dutertenek, hogy ha az USA nem ad fegyvert neki, akkor boldogan adnak az oroszok és a kínaiak. Csak az a kérdés, hogy a Fülöp-szigetek meg lesz-e demokratizálva a túlzott önállóskodása miatt, vagy sem. Minden esetre több jel utal arra, hogy a térségben egyes országok vezetésének és/vagy népének kezd elege lenni a nagy testvérből.