Szaúd-Arábia és a drága Patriot rendszerek
A szaúd-arábiai Patriot rakétarendszerekből kifogy a lőszer az Ansar Allah drón- és rakétacsapásai miatt, Szaúd-Arábia pedig most sürgősen az Egyesült Államokhoz és Perzsa-öbölbeli és európai szövetségeseihez fordul utánpótlásért.
A Patriot rendszer egy közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer, amely alkalmas repülő és ballisztikus rakéták megsemmisítésére. Szaúd-Arábia ennek a rendszernek az egyik fő felhasználója, és az elmúlt években nagy mennyiségben vásárolt Patriot rendszereket és rakétáit.
Ezt a rendszert a Raytheon és a Lockheed Martin amerikai cégek tervezték és építették a 1980-as és 1990-es években. Az amerikai hadsereg mellett Szaúd-Arábia, Izrael, Katar, Kuvait, Egyiptom, Jordánia, Németország, Görögország, Hollandia, Spanyolország, Japán és Tajvan is fel van szerelve a rendszerrel. Ezen országok közül Szaúd-Arábia a második legnagyobb felhasználója a Patriot rakétarendszernek az Egyesült Államok után.
Az iráni iszlám forradalom utáni években Szaúd-Arábia meredeken növelte katonai rivalizálását Iránnal. A szaúdi koalíció jemeni inváziójának kezdetével és Ansar Allah szaúdi terület elleni kölcsönös támadásaival a szaúdiak függősége a Patriot rendszertől jelentősen megnőtt. Annyiban, hogy az ország több Patriot rendszert bérelt az Egyesült Államoktól és Görögországtól.
Az egyes Patriot rakéták ára típustól függően 1-6 millió dollárra tehető, Szaúd-Arábia pedig a jelek szerint eddig több mint 10 milliárd dollárt költött Patriot rakéták vásárlására.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) adatai szerint Szaúd-Arábia több lépcsőben vásárolt Patriot rakétákat.
A statisztikák szerint úgy tűnik, hogy Szaúd-Arábia több mint 2800 rakétát vásárolt a Patriot rendszerekhez
A vásárlások részletei a következők:
1- 1993-1995 között 384 Patriot PAC-2 GEM rakétával
2- 1995-1997 között 781 PAC-2 GEM rakétával
3- 1998-1999-ben , összesen 629 PAC-2 GEM rakéta
4- 2019-2017 években 320 PAC-3 MSE rakéta
5- 2020-2019 között 130 PAC-3 MSE rakéta
6- Ismeretlen számú Patriot PAC-3 rakétát rendelt Szaúd-Arábia 2018-ban, és szállítás alatt áll.
Más forrásokat, például az Egyesült Államok Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökségének adatbázisát megvizsgálva úgy tűnik, hogy Szaúd-Arábia 2015-ben 600 Patriot PAC-3 rakétát rendelt.
Timothy Lenderking, az Egyesült Államok jemeni különmegbízottja egy
december 3 -
i fórumon azt mondta, hogy az Ansar Allah mintegy 375 határon átnyúló támadást hajtott végre Szaúd-Arábiában 2021-ben. Ez a statisztika abból az időszakból származik, amikor Szaúd-Arábia és Anszár Allah elleni védekező konfrontációja a Patriot védelmi rendszeren keresztül ment végbe. Így a Saudi Patriot rakétaarzenálnak problémákkal kell szembenéznie a nem túl távoli jövőben, és ezeknek a rakétáknak az ellátása további milliárd dollárba fog kerülni az országnak.
Ettől eltekintve a Patriot rendszer gyengén teljesített néhány Ansar Allah-műveletben, például a Második Elrettentő Egyenleg hadműveletben
2019. szeptember 14 -
én . Ebben a támadásban a Buqayq és Khurais finomítókat sikeres Ansar Allah drón- és rakétatámadások célozták, és a szaúdi olajexport súlyosan megzavarta. A támadás súlyos veszteségeket okozott az ország gazdaságának, a nyugati országok pedig nehezen tudtak kordában tartani az emelkedő olajárat.
Általánosságban elmondható, hogy a Szaudi Patriot rendszereknek több milliárd dolláros pénzügyi támogatásra van szükségük ahhoz, hogy továbbra is foglalkozzanak az Ansar Allah drónokkal és rakétákkal, és ezt hátráltatta Biden hideg megközelítése a szaúdiakkal szemben. Ansar Allah most egyre gyakrabban támadja a szaúdi koalíciós pozíciókat Szaúd-Arábiában mélyen azáltal, hogy növeli drónjai és rakétái pontosságát, és Szaúd-Arábia kénytelen többet vásárolni az ilyen támadások ellen; Mivel elegendő Patriot rakétakészlet hiányában az Ansar Allah folyamatos támadásai komoly károkat okozhatnak Szaúd-Arábia fontos és létfontosságú infrastruktúrájában.
Saudi Arabia's Patriot missile systems is running out of the ammunition due to widespread Ansar Allah drone and missile strikes, and Saudi Arabia is now urgently appealing to the U.S. and its Persian Gulf and European allies for a resupply.
english.iswnews.com