[BIZTPOL] Jemen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
(folytatás)

T-62 veszteségekről

A húszi erők bizonyíthatóan 27 db T-62 harckocsit vesztettek
h-szi-T-62-20150412.jpg

húszi T-62, Aden 2015. április
Al-Jawf-korm-ban-megsemmis-lt-h-szi-T-62-20151219.jpg

Al-Jawf kormányzóságban megsemmisült húszi T-62(2015. december)
megsemmis-lt-h-szi-T-62-Hodeida-20181130.jpg

Hodeida ostroma idején megsemmisült húszi T-62(2018. november)

A Hadi-párti erők igazoltan 8 darab T-62 harckocsit vesztettek
Lahij-korm-ban-megsemmis-lt-hadista-T-62-20160104.jpg

Lahij kormányzóságban megsemmisült Hadista T-62(2016. január)

A déli szeparatisták 2 darab T-62-est vesztettek
STC-T-62-2018.jpg

A déli szeparatisták lángoló T-62 harckocsija a hodeidai reptér közelében(2018.06.21.)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Katonai helyzet Jemenben 2021. január 3-án
2021jan3-Yemen-war-map-1024x596.jpg


2020 végére a jemeni konfliktus a Szaúdi Királyság és szövetségesei számára teljes katasztrófává vált. A szaúdiáknak nemcsak nem sikerült katonai győzelmet elérniük a konfliktusban, hanem úgy tűnt, hogy a vereség szélén állnak. A szaúdi vezetésű koalíció összeomlott, és az Egyesült Arab Emírségek volt az egyetlen befolyásos formális szövetséges a szaúdiakkal, amely nyíltan részt vesz a húszik elleni háborúban. Ugyanakkor Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek közötti kapcsolatok is bonyolultak voltak. Mindkét állam az Arab-félsziget diplomáciai és gazdasági irányítására törekszik, valamint támogatja a különböző jemeni frakciókat. Egészen a közelmúltig a szaúdi támogatású Hadi-kormány és az Egyesült Arab Emírségek által támogatott STC (Déli Átmeneti Tanács) nyíltan szemben állt egymással. Az új adeni székhelyű kormány megalakulása, amely december 30-án Szaúd-Arábiából érkezett Jemenbe, az ország koalíció által elfoglalt részének stabilizálásához kívánt hozzájárulni. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy korántsem mindenkinek ez az érdeke.

Figyelembe véve, hogy a húszik tagadták felelősségüket, a támadást az STC vagy a hozzá kapcsolódó struktúrák hajthatták végre. Az STC ütőképesebb katonai erőnek tartja magát, mint a szaúdiak támogatott Hadi-kormány hadserege, és ezt már többször bizonyította. Támadás elkövetésének további gyanúsítottjai lehetnek, az ISIS és az al-Kaida, amelyek élvezik a cselekvés szabadságát a Jemen déli részén kialakult káosz állapotában. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a húszik hajtották végre a támadást, de a felelősség áthárításával igyekeznek éket verni a frissen összetákolt Hadi-STC szövetség tagjai közé.

Egy másik tényező az USA-Izrael politika előrehaladása a Közel-Keleten. Az arab monarchiák és Izrael nyilvános közeledése megerősítette Irán egyetlen országként elfoglalt pozícióit, amely nemcsak Palesztina és az iszlám világ védelmezőjének vallja magát, hanem a gyakorlatba is átülteti a szavakat. Szaúd-Arábia vezetése különösen szenvedni fog a saját lakossága körében a népszerűség elvesztése miatt, amelyet már elrontott a bukott jemeni háború és az egyre erősödő konfrontáció az Egyesült Arab Emírségekkel. .

Ilyen körülmények között a jemeni konfliktus további kudarcai nem csak aláássák Szaúd-Arábia regionális pozícióit, hanem negatív tendenciákat és politikai feszültségeket válthatnak ki magában a királyságban is.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Légvédelmi eszközök a jemeni háborúban

Az ENSZ szakértői megjegyezték, hogy még a jelenlegi jemeni polgárháború előtt a húszi-erők 2004 és 2010 között „gyakran kifosztották” a kormány fegyverraktárait. Az illegális lefoglalások azonban jelentősen megnőttek Saleh jemeni elnök bukását követően. Hadi uralma gyenge lábakon állt, és a katonai és politikai intézmények továbbra is hűek voltak Salehhez. Becslések szerint a jemeni katonaság 60 százaléka hű maradt Salehhez és csatlakozott hozzá, amikor átállt a húszik oldalára. Saleh és a hozzá hű katonai egységek magukkal vitték fegyvereiket is.. Az egyik ENSZ-jelentés megjegyzi, hogy a nemzetközileg elismert jemeni katonaság elvesztette fegyverkészletének csaknem 70 százalékát.

Ennek fényében elsőként érdemes megvizsgálni milyen légvédelmi fegyverzettel rendelkezett a jemeni haderő.

Jemeni haderő légvédelme

2014 elején a jemeni légvédelem kilenc dandárba volt szervezve. Ezek közül egy dandár a korai előrejelző radarokat üzemeltette, két dandár a telepített légvédelmi rakéta rendszereket üzemeltette, a maradék hat dandár(egyenként 4 légvédelmi tüzér- és 1 légvédelmi rakéta osztállyal) pedig a mobil eszközöket használta.

A légvédelem fegyverzetében 9 SA-2 egység(2016 rakétával), ismeretlen számú SA-3 egység(100 rakétával), valamint ismeretlen számú SA-6(400 rakétával) és 20 SA-9(300 rakétával)önjáró légvédelmi rakéta komplexum volt. A csapatok közvetlen légvédelmét 200 SA-7 kézi légvédelmi rakétaindító(460 rakétával) biztosította.
yemen-SA6-on-parade.jpg

Jemeni Kubok egy katonai parádén a Saleh érában
SA2.jpg

A jemeni haderő egy S-75/SA-2 indítóállványa
SA3.png

S-125/SA-3

A légvédelmi rakéták mellett nagyszámú légvédelmi löveget alkalmaztak. Az önjáró légvédelmi lövegeket 20-34 M-163(20 mm-es) és 50-89 ZSzU-23-4 „Shilka”(23 mm-es négy csövű) képviselte. Ezek mellett 500 körülire tehető a vontatott légvédelmi lövegek mennyisége: 52 M-167 Vulcan(20 mm-es), 100-200 ZU-23-2(23 mm-es ikercsövű), 150 M-1939(37 mm-es), 120 Sz-60(57 mm-es) és 40 KS-19(85 mm-es)

M167.jpg

M-167 VADS egy teherautóra szerelve
M1939-37-AAG.jpg

37 mm-es M-1939 légvédelmi löveg
ZPU2.jpg

A jemeni hadsereg egy ZPU-2 légvédelmi géppuskája

A húszi hatalom átvétel és a háború kezdete

Mire a húszi felkelők előnyomultak az észak-jemeni hegyvidékről, és 2014 szeptemberében ellenőrzésük alá vonták Sana’át, addigra a jemeni katonaság már mély belső megosztottságtól szenvedett.

Néhány egység - elsősorban a repülő erők - a „törvényes elnök”, Abdrabbuh Mansour Hadi pártjára álltak, de a többségük 2015 februárjáig felbomlott.

A katonaság többsége Ali Abdullah Saleh volt elnök mellett állt. Az egyik első katonai egység, amely nyilvánosan követte Salehet és a húszik oldalára állt, a jemeni légierő 101. légvédelmi dandárja volt. A radarbrigád néven is ismert egység tucatnyi szovjet eredetű korai figyelmeztető radart üzemeltetett, és irányítást gyakorolt három másik, Sana’a körzetében található légvédelmi brigád felett. Így a jemeni légvédelem egyetlen elemét irányította, amely „integráltnak” nevezhető.

Miközben a jemeni légierő legfelsőbb parancsnokai és szinte az összes repülő személyzet nem volt hajlandó engedelmeskedni a húszik parancsainak, a 110. légvédelmi dandár személyzete - amely sana'a-i nemzetközi reptéren található Daylami légibázis védelméért felelős - követte a 101. példáját és csatlakozott a felkeléshez. Két másik légvédelmi brigád - a 140. és a 160. - volt felelős a jemeni főváros védelméért. Személyzetük nagy része 2015 januárjáig a húszik pártjára állt.

Hasonló jelenetek történtek Jemen középső és nyugati részén. A hodeidai 150. légvédelmi dandár és a Ma’rib környékéért felelős 180. légvédelmi dandár személyi állománya szintén csatlakozott a húszikhoz. A stratégiai szempontból fontos Bab Al Mandab-szorost védő 170. légvédelmi dandár 2015. március közepén csatlakozott a húszikhoz.

Távolabb délre és keletre a helyzet teljesen más volt, elsősorban azért, mert a húsziknak soha nem sikerült elérniük a bázisokat. A 120. légvédelmi dandár - amely korábban Adenért volt felelős - a 2015. márciusi káosz alatt szétesett, és soha nem került újjászervezésre. Kelet-Jemenben a Mukalla kikötő közelében található Riyan légitámaszponton állomásozó 190. légvédelmi brigádot lerohanta az Al-Kaida. Amennyire ismert, a dzsihadisták lemészárolták tisztjeinek egy részét, a személyzet többi tagja eltűnt.
d-li-shilka.jpg

A déli szeparatisták kezére került Shilka

2015. március végéig a húszik és a szövetséges jemeni katonai egységek átvették a volt jemeni légierő légvédelmi eszközeinek nagy részét. Ily módon legalább hat S-75 / SA-2 rendszer, öt vagy hat S-125 / SA-3, két 2K12 / SA-6 és négy 9K31 / SA-9 rendszer birtokában voltak, hét légvédelmi dandárba szervezve.
SA6KUB.jpg

Húszi kézre került Kub

Amikor 2015 márciusában egy szaúdi vezetésű koalíció beavatkozott Jemenben, ezek a légvédelmi egységek egy nagy ellenséges légihadjárat fókuszában voltak. A legfejlettebb amerikai és európai gyártmányú vadászbombázók és a hozzájuk kapcsolódó fegyverzet telepítésével a szaúdiak és szövetségeseik szisztematikusan felkutatták és megsemmisítették nemcsak a húszik radarjainak nagy részét, hanem a legtöbb rakétaindítót és támogató felszerelésüket is.
Hodeidah-ban-l-that-k-Houthi-radarai-s-l-gv-delmi-rendszerei-amelyeket-a-Sza-d-Ar-bia-s-a-koal-ci.jpg

houthi-lost-shilka.jpg


A jemeniek visszavágtak, és 40 föld-levegő rakétát lőttek ki. Állításuk szerint két szaúdi, két emirátusi és legalább egy szudáni harci gépet lőttek le. A húszik bejelentésüket nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani. A koalíciós légierő 2015 áprilisára a 101., 110., 140., 160. és 180. légvédelmi dandárokat nagyrészt semlegesítette. Csak a 150. és a 170. légvédelmi brigádnak sikerült harcból kivonnia és elrejteni felszerelésének nagy részét.

Ezekhez képest a húszik és a velük szövetséges jemeni hadsereg egységeihez tartozó, különböző vállról indított légvédelmi rakéták és légvédelmi ágyúk jóval hatékonyabbnak bizonyultak a konfliktus első szakaszában. 2015 végéig ezek voltak felelősek egy marokkói F-16C, egy bahreini F-16C, két szaúdi AH-64A és akár egy tucat drón megsemmisítéséért.

Miután világossá vált, hogy a háború tovább tart, 2015 májusában a fennmaradt légvédelmi felszerelések nagy részét Houthis új rakéta ereje vette át. Az alakulat, amely több évtizedes tapasztalattal rendelkező, különböző rakétarendszereket működtető tisztekből áll, az első hetek után a légicsapásai után megmaradt fegyverekkel és eszözökkel lett felszerelve. Ez az erő létrehozta saját kutatási részlegét - a Rakétakutatási és Fejlesztési Központot(MRDC).

Az MRDC feladata az volt, hogy az S-75 / SA-2 légvédelmi rakétarendszerből származó mintegy 200 V-755 SAM készletet ballisztikus rakétává alakítsa. A Qaher-1, Qaher-2 és Qaher-2M megnevezések alatt ezek tucatjait lőtték ki különböző célpontokra Jemenben és Szaúd-Arábiában.

Hogy pontosan mi történt a többi nehéz légvédelmi rakétával, továbbra sem világos. Úgy tűnik, hogy az olyan rendszerek, mint az S-125 / SA-3 és a 2K12 / SA-6 eltűnése a jemeni háború harctéréről szinte teljes megsemmisülésükre utal. Állandó légicsapások miatt 2016-ra a húszi-Saleh koalíciónak sürgősen más légvédelmi eszközökre volt szüksége.

(folyt. köv)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
(folytatás)

Húszi légvédelmi rakéták

Bár a húszik elavult föld-levegő rakétáik (SAM) nagy részét szárazföldi támadó fegyverekké alakították át, de megtartották viszonylag újabb föld-levegő rakétáikat a légvédelmi bevetésekhez. Ezekkel a fegyvereket legalább három amerikai UAV lelövésére használták 2017 októberében, valamint 2019 júniusában és augusztusában. Számos jelentés szól arról is, hogy a húszik arab koalíciós harci gépeket lőttek le, bár a koalíció általában műszaki vagy emberi hibának tulajdonítja a harci gépek veszteségeit.

SAYYAD 2C („VADÁSZ”)

A Sayyad-2C egy iráni SAM, amelyet először 2015-ben vetettek be Jemenben. Irán a rakétát az Egyesült Államok 1970-es években beszerzett rakétájából (SM-1) fejlesztette ki. Hatótávolsága 74 km, a legnagyobb magasság 27 km. Több SAM indítóról is alkalmazható, beleértve a Talash, S-200, valamint a 3- és 15-Khordad rendszereket.

2018 novemberében az Egyesült Államok nyilvánosan kiállított egy Sayyad-2C rakétát, amelyet Szaúd-Arábia az év elején Jemenben foglalt le. 2019 augusztusában a húszi harcosok a Sayyad-2C rakétával lőttek le egy Sana’a-tól délre működő amerikai MQ-9 Reapert.
Sayyad-2-C.jpg



2K12 KUB / KVADVAT (NATO: SA-6 GAINFUL) / FATER-1 („INNOVÁTOR-1”)

Az SA-6 a Szovjetunió által az 1960-as években kifejlesztett SAM. A kezdeti „Kub” elfogó 6-22 km-re, maximum 7 km magasságban képes célba lépni. Jemen legalább 200 SA-6 rakétát szerzett be 1979-ben a Szovjetuniótól.

2019 júniusában egy húszik által kilőtt SA-6 rakéta megsemmisítette az Egyesült Államok MQ-9 Reaper felderítő drónját Jemen felett. Az amerikai hadsereg szerint a húszik valószínűleg iráni segítséggel hajtották végre a támadást.

2019 augusztusában a húszik bemutatták állításuk szerint egy új és hazai gyártású légvédelmi rakétát, a Fater-1 („Innovator-1”) nevet. Úgy tűnik azonban, hogy a rakéta egy átfestett SA-6.
Fater-1-SAM.jpg



THAQIB-1 / -2 / -3 („fúrószerszám/lyukasztó”)

A Thaqib rakétasorozatok orosz gyártmányú levegõ-levegõ rakéták földről indítható változatai. A Thaqib-1, -2 és -3 módosított orosz R-73, R-27 és R-77 légiharc rakéták. Jemen körülbelül 150 R-73 és 150 R-27 rakétát szerzett be Oroszországtól 2002 és 2005 között.Az R-77 rakétákból körülbelül 100 darab volt a jemeni légierő készlete. A húszik 2020 februárjában mutatták be a Thaqib SAM családot.

A Thaqib-1 és Thaqib-2 jelöléssel ellátott rakéták, az R-73 (AA-11 'Archer') és R-27 (AA-10 'Alamo') eredetileg rövid hatótávolságú, infravörös önirányítású levegő-levegő rakéták voltak. A Thaqib-3-ként bemutatott három rakéta R-77 (AA-12 'Adder') közepes hatótávolságú, radarral vezérelt levegő-levegő rakéta volt. Ansar Allah nyíltan nyilatkozott a rakéták orosz származásáról, ahelyett, hogy azt állította volna, hogy hazai gyártású fegyverek, és elismerték azt is, hogy hatótávolságuk csökken, ha földi indítású légvédelmi rakétaként használják őket.
Thaqib-3-mod-R-77.png
Thaqib-3

Állítólag a Thaqib-1 hatótávolsága 9 km, magassága pedig 5,5 km. MQ-9 Reaper, a Wing Loong és a CH-4 pilóta nélküli repülőgépek (UAV) lelövéséről számoltak be, mióta 2017-ben szolgálatba állt. Jemenben mind a három UAV-típus lezuhant, de az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM) az SA-6 (2K12 Kub / Kvadat) SAM rendszer rovására írta egy MQ-9 lelövését 2019. június 6-án.
Thaqib-1-SAM-mod-R-73.jpg
Thaqib-1

Állítólag a Thaqib-2 hatótávolsága 15 km, magassága pedig 8 km. Először 2016. december 16-án használták, és eltaláltak vele F-15 és F-16 vadászgépeket, bár azt nem állítottá, hogy ezeket a repülőgépeket valóban lelőtték volna. A szaúdi katonaság 2018 márciusában közölte, hogy az egyik F-15-ös túlélte a jemeni SAM támadását. Ansar Allah ekkor közzétett egy videót, amelyen látható, hogy egy R-27-est a földről indítottak.
Thaqib-2-SAM-mod-R-27.png
Thaqib-2

Thaqib1-lel-v-sek.jpg

Thaqib-1 eredményei

H-szi-SA-9.jpg

Ritkán látott eszköz, húszi SA-9 "Strela-1"

R-60-AA-Missili-egy-H-szi-dzsipen.png

Földi indítású R-60 AA egy húszi terepjárón
ZPU1.jpg

ZPU-1 légvédelmi géppuska a húszik használatában
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A légi hadműveletek 2015. márciusi kezdete óta a szaúdiak elvesztettek 3 Tornado IDS, 2 F-15, 1Typhoon F2 vadászbombázót, 7 AH-64D harci helikoptert, 2 S-70 és 1 SA365F Dauphine szállító helikotert. Ezek mellett megsemmisült legalább 11 drónjuk(köztük 6 CH-4B).
Az Egyesült Arab Emírségek elvesztett 1 Mirage-2000-9 vadászbombázót, 1AT-802 turboprop csatarepülőt, 2 AH-64D helikoptert, 2 további helikoptert és legalább 11 drónt.
Bahrein, Marokkó és Jordánia elvesztett 1-1 darab F-16-t, míg állítólag egy szudáni SzU-24 is a veszteség listára került.

Természetesen nem tudjuk pontosan hogy mennyi repülő lett a húszi légvédelem áldozata, és mennyi zuhant le műszaki vagy emberi hiba következtében. Mint ahogyan azt sem tudjuk, hogy mennyi koalíciós helikopter semmisült meg a koalíciós bázisok elleni húszi rakétatámadások során.
apache-lel-v-s.jpg

Apache lelövése
Hothis-shot-down-saudi-AF-chinese-made-Wing-Loong-UAV.jpg
szaudi Wing Loong I
Lel-tt-szaudi-tornad.jpg

lelőtt szaúdi Tornado maradványai
Lel-tt-szaudiak-kinai-CH-4v-dr-nja-jemenben.jpg

szaudi CH-4B roncsai
MQ-9-done-down-hudaydah-20190607.jpg

MQ-9 maradványai Hodeidánál(2019)
szaudi-CH-4-B-Hajjah-20180830.jpg

Lelőtt szaudi CH-4B Haddzsah 2018
Szaudi-typhoon-roncsa-2017.jpg

szaudi Typhoon egy darabja
sza-di-CH-4-B-Marib-20201221.jpg

húszi kántálás a legutóbbi szaudi CH-4B roncsainál
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A húszik területi nyeresége 2020-ban
h-szik-ter-leti-nyeres-gei-2020-vben.jpg



2020. évre alapvetően megváltozott a általános katonai helyzet Jemenben. A szaúdiak vezette koalíció fokozatos felbomlása, az emirátusok és Szudán intervenciós erőinek kivonása, a húszi-ellenes erők további fragmentálódása(Tariq Saleh vezette Nemzeti Ellenállási Erők "Köztársaság Őrei") és sorozatos összecsapásai(Hadi-párti hadsereg vs Déli Átmeneti Tanács) kedvező helyzetet teremtett az AnsarAllah számára. A hadműveleti kezdeményezés a síita mozgalom kezébe került.
Ennek első jeleként 2019 augusztusában és szeptemberében a húszik megindították a "Nasr min Allah" hadműveletet az északi határvidéken Saada kormányzóságban. A hadművelet eredményeként augusztusban 1 hadista dandárt, szeptember végén további 3 Hadista dandárt és a Szaudi Nemzeti Gárda egy zászlóalját szétverték, 500 katonát megöltek és legalább 2000 főt fogságba ejtettek.
Nasr-min-Allah-mont-zs.jpg

nasr-min-allah-8-foglyok.jpg

Hadista foglyok menetoszlopa

2020 január 25-én Nihm körzet felszabadításáért megindult a "Bonyan al Marsous" hadművelet, amely fő célja a főváros északkeleti előterének biztosítása. A 4 irányból meginduló húszi támadással szemben 17 ellenséges dandár és néhány önálló zászlóalj állt. Az AnsarAllah erői drón műveletet hajtottak végre az ellenséges erők ellen, és csapataikat két részre szakították. A harcok során ellenség több mint 1500 halottat, 1830 sebesültet és 100 foglyot vesztett. Az AnsarAllah erői felszabadították Nihm körzetet és összesen mintegy 2500 km2-nyi területet szereztek vissza a Hadi-párti erőktől.
Bonyan-al-Marsous8.jpg

Hegyekben előrenyomuló húszi hadoszlop
Bonyan-al-Marsous-10.jpg

AnsarAllah egyik BMP-2 gyalogsági harcjárműve
Bonyan-al-Marsous-13.jpg


A "Bonyan al Marsous" offenzíva eredményeként a harcok al-Jawf és Marib kormányzóságok területére tevődött át. 2020 febrárjában al Jawf tartományban az AnsarAllah erői megindították a "Fa'amkan Minhom" hadműveletet, velük szemben a Hadi-féle nemzeti hadsereg 6 dandárja állt. A kormányzóság székhelyét két irányból fogták harapófogóba, a település végül március 1-én a kezükre is került. Az Ansarallah előrenyomulása március-április folyamán folytatódott, és április elején elfoglalták az al-Khanjar támaszpontot is. A több hónapig elhúzodó harcok során a Hadi-Iszlah erői elvesztettek 1900 katonát, 10 db T-55, 1 db T-62 harckocsit, valamint 7 db AML-90 és 2 db BTR-80A és további néhány egyéb páncélozott járművet. A hadművelet eredményeként Al-Jawf kormányzóság 12 körzetéből 11 a kezükre került.
h-szik-ltal-zs-km-nyolt-p-nc-losok-al-Hazm-20200227.jpg

A húszik kezére került páncélosok, Al Hazm közelében 2020.02.27
h-szik-ltal-zs-km-nyolt-felder-t-p-nc-losok-al-Khanjar-20200410.jpg

A húszik 2020.04.10-én elfoglalták Al-Khanjar támaszpontot, ahol 4 db AML-90 felderítő páncélost zsákmányoltak.

2020. májusában a harcok súlypontja áttevődött a Maribot tartományt délről határoló Bayda kormányzóságba. Itt volt az Iszlám Állam jemeni fellegvára, a dzsihádista harcosokat fegyverrel, ellátmánnyal, de légi támogassal is segítették a koalíciós erők. A húszik ennek ellenére júniusban 400 km2, majd augusztusban újabb 1000 km2-nyi területet szabadítottak fel és harcképtelenné tettek 250 ISIS harcost. Az AnsarAllah erői az ISIS-el történt leszámolás után benyomultak Marib kormányzóság déli területeire, ahol néhány körzetet felszabadítottak.
2020-aug-Marib-h-szi-T-62-el-revon-s.png
AnsarAllah T-62 harckocsija a bayda-i harcok idején, 2020. augusztus
2020-aug-al-Baydha-ISIS-hegyi-ll-s-elfoglal-sa.jpg

A húszik végső roham az ISIS egyik hegyi állása ellen

Az év végéig az AnsarAllah erőinek kezére került a nyugat-maribi Madghal körzet és a Maas bázis és három irányból közelednek a Hadival szövetséges fő fellegvárának számító Marib városa felé.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Ansar-Allah-report-2020-en.jpg

- 2020-ban a szaúdi koalíciós harci gépek több mint 8888 légicsapást és 410 dróncsapást hajtottak végre 13 jemeni tartományban.
Marib tartományban több mint 3621-szer hajtottak végre légicsapást, 1981-szer Al-Jawf tartományban és 726 alkalommal Saada tartományban.
  • Több mint 974 katonai műveletet hajtottak végre Ansar Allah erők 2020-ban, amelyek közül a legfontosabbak a „Fa’amkan Minhom”, a „Bonyan Al-Marsous” műveletek és a „Qifah körzet” felszabadítása.
  • Az ellenség áldozatainak száma 2020-ban meghaladta a 15 366-ot, ebből 6467-en meghaltak és 8899-en megsebesültek.
  • Több mint 1090 szaúdi koalíciós harckocsi, páncélozott és katonai jármű stb. megsemmisült.
  • Az Ansar Allah rakétacsapatok több mint 253 ballisztikus és cirkáló rakétát lőttek ki az ellenség elleni tucatnyi művelet során, 178 rakétát használtak fel Jemenben az ellenséges állomásokra és támaszpontokra, 75-öt pedig Szaúd-Arábia mélyén fekvő célpontokra.
  • Több mint 20 Badr-P rakétát, 30 Badr-1 rakétát, 12 meg nem nevezett rakétát, 7 Quds cirkáló rakétát és 6 Zulfiqar rakétát lőttek ki mélyen Szaúd-Arábia területére.
  • Több mint 5613 felderítő műveletet és drón-támadást hajtottak végre 2020 folyamán. 267 támadó műveletet hajtottak végre drónok, amelyek közül 180 támadási műveletet hajtottak végre az ellenséges állások és bázisok ellen Jemenben.
  • 2020-ban a légvédelmi erők több mint 730 védelmi akciót hajtottak végre az ellenséges repülőgépek ellen.
67 harci és felderítő drónt és vadászgépet lőttek le 2020 folyamán, ezek között van egy Tornado vadászgép és két CH4 UAV Nihm és Majzar térségében.
  • A páncélostörő egységek több mint 678 műveletet hajtottak végre ebben az évben, több mint 100 katonai járművet semmisítve meg.
  • A tüzérségi egységek több mint 13881 hadműveletet hajtottak végre az ellenség ellen, ebből 231 műveletet hajtottak végre az UAV erőkkel közösen.
  • A műszaki egységek több mint 3030 műveletet hajtottak végre, ebből 2298 műveletet hajtottak végre az ellenséges csoportosítások ellen. Több mint 635 művelet célozta meg az ellenséges felszereléseket, 97 művelet pedig az ellenséges erődítményeket és a parancsnokságot.
  • Több mint 15 481 műveletet hajtottak végre mesterlövész egységek a határ menti területen és Jemen belsejében, a mesterlövész egységek eredményei között szerepel 7 UAV lelövése és 213 jármű megrongálása.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 937
72 741
113
Ansar-Allah-report-2020-en.jpg

- 2020-ban a szaúdi koalíciós harci gépek több mint 8888 légicsapást és 410 dróncsapást hajtottak végre 13 jemeni tartományban.
Marib tartományban több mint 3621-szer hajtottak végre légicsapást, 1981-szer Al-Jawf tartományban és 726 alkalommal Saada tartományban.
  • Több mint 974 katonai műveletet hajtottak végre Ansar Allah erők 2020-ban, amelyek közül a legfontosabbak a „Fa’amkan Minhom”, a „Bonyan Al-Marsous” műveletek és a „Qifah körzet” felszabadítása.
  • Az ellenség áldozatainak száma 2020-ban meghaladta a 15 366-ot, ebből 6467-en meghaltak és 8899-en megsebesültek.
  • Több mint 1090 szaúdi koalíciós harckocsi, páncélozott és katonai jármű stb. megsemmisült.
  • Az Ansar Allah rakétacsapatok több mint 253 ballisztikus és cirkáló rakétát lőttek ki az ellenség elleni tucatnyi művelet során, 178 rakétát használtak fel Jemenben az ellenséges állomásokra és támaszpontokra, 75-öt pedig Szaúd-Arábia mélyén fekvő célpontokra.
  • Több mint 20 Badr-P rakétát, 30 Badr-1 rakétát, 12 meg nem nevezett rakétát, 7 Quds cirkáló rakétát és 6 Zulfiqar rakétát lőttek ki mélyen Szaúd-Arábia területére.
  • Több mint 5613 felderítő műveletet és drón-támadást hajtottak végre 2020 folyamán. 267 támadó műveletet hajtottak végre drónok, amelyek közül 180 támadási műveletet hajtottak végre az ellenséges állások és bázisok ellen Jemenben.
  • 2020-ban a légvédelmi erők több mint 730 védelmi akciót hajtottak végre az ellenséges repülőgépek ellen.
67 harci és felderítő drónt és vadászgépet lőttek le 2020 folyamán, ezek között van egy Tornado vadászgép és két CH4 UAV Nihm és Majzar térségében.
  • A páncélostörő egységek több mint 678 műveletet hajtottak végre ebben az évben, több mint 100 katonai járművet semmisítve meg.
  • A tüzérségi egységek több mint 13881 hadműveletet hajtottak végre az ellenség ellen, ebből 231 műveletet hajtottak végre az UAV erőkkel közösen.
  • A műszaki egységek több mint 3030 műveletet hajtottak végre, ebből 2298 műveletet hajtottak végre az ellenséges csoportosítások ellen. Több mint 635 művelet célozta meg az ellenséges felszereléseket, 97 művelet pedig az ellenséges erődítményeket és a parancsnokságot.
  • Több mint 15 481 műveletet hajtottak végre mesterlövész egységek a határ menti területen és Jemen belsejében, a mesterlövész egységek eredményei között szerepel 7 UAV lelövése és 213 jármű megrongálása.
Igazából azt remélem, hogy amikor vége lesz Jemenben ennek a háborúnak, akkor rendezik magukat és nem állnak meg, hanem folytatják a műveleteiket Szzaud-Arábiába. :) Az egy vicces lépés lenne, bár sok nagyhatalom rámozdulna.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Igazából azt remélem, hogy amikor vége lesz Jemenben ennek a háborúnak, akkor rendezik magukat és nem állnak meg, hanem folytatják a műveleteiket Szzaud-Arábiába. :) Az egy vicces lépés lenne, bár sok nagyhatalom rámozdulna.
Persze el lehet játszani a gondolattal. Időről időre felmerül Nagy Jemen megteremtésének a gondolata. Jemen, Magyarországhoz hasonlóan, egy olyan ország amely csak saját magával határos.(A tetejébe szakrális monarchia volt 893-1962 között, élén az imámmal);)
al-yaman-al-kubra-1.jpg

A három 1925 óta Szaúdi fennhatóság alatt álló tartomány(Dzsizan, Aszir és Nadzsran) kultúrálisan és nyelvileg is a dél-arab(jemeni) civilizációs körhöz tartozik. A tetejébe vallásilag is különböznek a Szaúd-Arábiát domináló vahhabita szektától. Nadzsranban a izmailita(hetes) síita szekta a domináns, Aszirban pedig a szunnita, de a vahhabitákkal élesen szemben álló szúfi szekta.Mindhárom tartományban elterjedt a zaidita(ötös) síizmus is, ez ugyebár a húszik által követett forma. Szerintem a három tartomány elszakítására minimális esély van, hacsak a belső feszültségei miatt össze nem omlik Szaúd-Arábia. Talán a 80%-ban iszmailiták dominálta Nadzsrán tudna elszakadni Szaúd-Arábiától, ott már a háború előtt is folyamatosak voltak az incidensek. De mielőtt ilyesmire sor kerülhetne először Jemenen belül kell elrendezni a helyzetet. És hát ez nem egyszerű.
1. Először az egykori Észak-Jemen teljes területét kellene felszabadítani.
  • Marib kormányzóság: Nagyon kemény dió. A három Maribi törzsszövetség közül kettő a Muszlim Testvériség jemeni ágának az Iszlah pártnak fő támogatója. A tartomány jelenleg az Iszlah párt(és ezzel a velük szövetséges Hadi bábkormány) fő fellegvára. Marib tartomány hegyvidéki részeit mostanra nagyjából elfoglalták, a sivatagos nyilt terepen kellene előrenyomulniuk, de ez a koalíciós totális légifölény miatt nem sok sikerrel kecsegtet. A tetejébe Marib városa a háború évei alatt 30 000 fős kisvárosból egy 1,5 milliós nagyvárossá nőtte ki magát. Öszintén megmondom a jelenlegi helyzet fennmaradása esetén kicsi esélyt látok arra, hogy a húszik felszabadítsák a tartományt. Pedig létszükséglet lenne a Marib városától keletre található Szafiri olajmezők megszerzése.
  • nyugati partvidék: A partvidék déli szektorát, Mokha és környéke, a Tariq Szaleh vezette "Köztársaság Őrei" uralják. Az egykori és a húszik által kivégzett Szaleh híveit tömörítő csoportosulás, amelyet az Emirátusok támogat. Tariq Szaleh nem meglepő módon nem ismeri el a Hadi kormányzatot. A mintegy 20 ezer főt számláló milícia belső kohéziója gyenge, tavaly volt hogy egy egész zászlóalj átállt a húszik oldalára. Noha a csoport szervezésekor nagy reményeket fűztek a szervezethez, hiszen a haderő Szalehhez hű frakciójából, az egykori Köztársasági Gárdából és Központi Biztonsági Erők tagjaiból rekrutálódott, de mindeddig meglehetősen gyenge teljesítményt nyújtottak.
Északabbra Hodeida környékén az "Óriás brigádok"(Al-Amaliqah) az úr. A déli szeparatistákból és szalafisták szervezett brigádok létszáma 20-28 ezer fő, őket is az emírségek támogatja. Ők elismerik a Hadi kormányzatot, a helyi lakossággal szemben viszont gyakran megszállókét viselkednek(pl. betiltották a halászatot). Nagyon feszült a viszonyuk a déli szektort uraló Szaleh frakcióval.
A szudáni csapatok kivonulásával ez tűnik a gyenge pontnak a kétes harcértékű "Köztársaság Őrei"-vel és a megszállónak tekintett déliekkel.
-Taizz: Alsó-Jemen egyik fő centrumának számító nagyvárosban 2015 áprilisa óta folynak a harcok. A helyzet nagyon kaotikus, gyakorlatilag minden frakció jelen van. A húszik néhány stratégiai pontot és a várost övező hegyeket tartják ellenőrzésük alatt. A város feletti uralomért különböző frakciók az Iszlah párt milíciái, a nasszeristák, szalafisták vívják harcukat és közben időről-időre összecsapnak a húszikkal is.
2020aug15.jpg

(folyt. köv)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 937
72 741
113
Persze el lehet játszani a gondolattal. Időről időre felmerül Nagy Jemen megteremtésének a gondolata. Jemen, Magyarországhoz hasonlóan, egy olyan ország amely csak saját magával határos.(A tetejébe szakrális monarchia volt 893-1962 között, élén az imámmal);)
al-yaman-al-kubra-1.jpg

A három 1925 óta Szaúdi fennhatóság alatt álló tartomány(Dzsizan, Aszir és Nadzsran) kultúrálisan és nyelvileg is a dél-arab(jemeni) civilizációs körhöz tartozik. A tetejébe vallásilag is különböznek a Szaúd-Arábiát domináló vahhabita szektától. Nadzsranban a izmailita(hetes) síita szekta a domináns, Aszirban pedig a szunnita, de a vahhabitákkal élesen szemben álló szúfi szekta.Mindhárom tartományban elterjedt a zaidita(ötös) síizmus is, ez ugyebár a húszik által követett forma. Szerintem a három tartomány elszakítására minimális esély van, hacsak a belső feszültségei miatt össze nem omlik Szaúd-Arábia. Talán a 80%-ban iszmailiták dominálta Nadzsrán tudna elszakadni Szaúd-Arábiától, ott már a háború előtt is folyamatosak voltak az incidensek. De mielőtt ilyesmire sor kerülhetne először Jemenen belül kell elrendezni a helyzetet. És hát ez nem egyszerű.
1. Először az egykori Észak-Jemen teljes területét kellene felszabadítani.
  • Marib kormányzóság: Nagyon kemény dió. A három Maribi törzsszövetség közül kettő a Muszlim Testvériség jemeni ágának az Iszlah pártnak fő támogatója. A tartomány jelenleg az Iszlah párt(és ezzel a velük szövetséges Hadi bábkormány) fő fellegvára. Marib tartomány hegyvidéki részeit mostanra nagyjából elfoglalták, a sivatagos nyilt terepen kellene előrenyomulniuk, de ez a koalíciós totális légifölény miatt nem sok sikerrel kecsegtet. A tetejébe Marib városa a háború évei alatt 30 000 fős kisvárosból egy 1,5 milliós nagyvárossá nőtte ki magát. Öszintén megmondom a jelenlegi helyzet fennmaradása esetén kicsi esélyt látok arra, hogy a húszik felszabadítsák a tartományt. Pedig létszükséglet lenne a Marib városától keletre található Szafiri olajmezők megszerzése.
  • nyugati partvidék: A partvidék déli szektorát, Mokha és környéke, a Tariq Szaleh vezette "Köztársaság Őrei" uralják. Az egykori és a húszik által kivégzett Szaleh híveit tömörítő csoportosulás, amelyet az Emirátusok támogat. Tariq Szaleh nem meglepő módon nem ismeri el a Hadi kormányzatot. A mintegy 20 ezer főt számláló milícia belső kohéziója gyenge, tavaly volt hogy egy egész zászlóalj átállt a húszik oldalára. Noha a csoport szervezésekor nagy reményeket fűztek a szervezethez, hiszen a haderő Szalehhez hű frakciójából, az egykori Köztársasági Gárdából és Központi Biztonsági Erők tagjaiból rekrutálódott, de mindeddig meglehetősen gyenge teljesítményt nyújtottak.
Északabbra Hodeida környékén az "Óriás brigádok"(Al-Amaliqah) az úr. A déli szeparatistákból és szalafisták szervezett brigádok létszáma 20-28 ezer fő, őket is az emírségek támogatja. Ők elismerik a Hadi kormányzatot, a helyi lakossággal szemben viszont gyakran megszállókét viselkednek(pl. betiltották a halászatot). Nagyon feszült a viszonyuk a déli szektort uraló Szaleh frakcióval.
A szudáni csapatok kivonulásával ez tűnik a gyenge pontnak a kétes harcértékű "Köztársaság Őrei"-vel és a megszállónak tekintett déliekkel.
-Taizz: Alsó-Jemen egyik fő centrumának számító nagyvárosban 2015 áprilisa óta folynak a harcok. A helyzet nagyon kaotikus, gyakorlatilag minden frakció jelen van. A húszik néhány stratégiai pontot és a várost övező hegyeket tartják ellenőrzésük alatt. A város feletti uralomért különböző frakciók az Iszlah párt milíciái, a nasszeristák, szalafisták vívják harcukat és közben időről-időre összecsapnak a húszikkal is.
2020aug15.jpg

(folyt. köv)
Pont ez a sivatagos terület, ami miatt így lehet ahogy. Nagyon messze lenne az első stratégiai szintű célpont is. Csak eljátszottam azért fejben a gondolattal, mert látom magam előtt a szaúdi gőg rettegésbe válását. :)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
(folytatás)
2. Egykori Dél-Jemen
Az egykori Dél-Jemen területén is meglehetősen kaotikus a helyzet
Egyszerre vannak jelen a szaúdiak támogatta Hadi-párti kormányerők, az emírségek támogatta Déli Átmeneti Tanács(STC) és a kisebb mértékben, de komoly törzsi háttérrel rendelkező AQAP.

Nyugati tartományok
A délieket tömörítő STC egy ernyőszervezet, ahol komoly nézet különbségek vannak az egyes frakciók között. Az Egyesült Arab Emírségek számos regionális milíciát szervezett, képzett és szerelt fel Dél-Jemenben (ideértve a volt JNDK-katonákat, szalafistákat, szeparatistákat) azzal a céllal, hogy stabilizálják az újra meghódított területeket, és kezeljék a dzsihádisták jelentette veszélyt. Ezen erők közül kiemelkedik a jemeni hadseregnél jobban fizetett és felszerelt Biztonsági Öv Erők (vagy az Al-Hizam brigádok, több mint 15 000 katonával), Aden, Abjan és Lahidzs kormányzóságok területe gyakorlatilag az ellenőrzésük alatt áll. Az al-Hizam al-Amni az STC szeparatista szárnyának fegyveres erejének is tekinthető. A szakadár fegyveres erő ellenőrzése alatt tartja a Hadi kormányzat ideiglenes fővárosának kinevezett Adent, és sorozatos összecsapásokba keveredik a Hadi-féle Jemeni Nemzeti Hadsereg alakulataival. A villongások háborúvá terebélyesedését a fő patrónusok Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok által kieszközölt megegyezések akadályozták meg.
20190811.jpg

Bitonsági Öv Erők csapatai az Aden feletti ellenőrzés megszerzése idején(2019. augusztus eleje)

SBF-troops-in-Abyan-governorate-20191126.jpg

Hizam brigádok csapatai Abyan kormányzóságban(2019.november)

D-li-elitcsapatok.jpg

Déli elit egység

Sabwah

Sabwah kormányzóság 2015 és 2017 között az egyik központi frontvonal volt a húszi-Szaleh koalíció és a Hadi-párti erők közötti konfliktusban. A nagyrészt törzsi terület, a központi kormány kevés befolyásával, Sabwah a Szaleh-féle Általános Népi Kongresszus (GPC) fellegvára volt régóta. Ennek megfelelően a 2015. áprilisában a Szalehista és húszi erők elfoglalták a kormányzóság székhelyét Ataq városát, amelyet csak négy hónappal később tudtak visszafoglalni a Hadihoz hű erők. A húszi-Szaleh szövetség erői azonban továbbra is ellenőrzésük alatt tartották a tartomány két legnyugatabbi körzetét, Bayhant és Uszajlant, amelyek nyereséges csempészútvonalak mentén feküdtek. A jemeni hadsereg, amely nagyrészt Hadi-féle dandárokból és a szövetséges helyi harcosokból állt, 2017 decemberében visszafoglalta Sabwah-t, csak néhány héttel azután, hogy a húszi-Szaleh szövetség szétesett, és a volt elnököt megölték. Az ellenségeskedések befejezését követően Sabwah biztonsági helyzete jelentősen javult. Az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek által kiképzett Shabwani Elit Erők több terrorizmusellenes akciót hajtottak végre, amelyek révén sikerült meggátolniuk az AQAP tevékenységét Shabwah-ban, és tovább korlátozták a fegyvereseket a tartomány északi körzeteiben, ahol kapcsolatban állnak a helyi törzsekkel. A mintegy 6000 katonából álló Shabwani Elit Erők nagyrészt helyi kisebb törzsek közül rekrutálódnak, nevezetesen a Belabid, Bani Hilal, Bilharith és Al-Wahadi törzsek tagjai közül. Ugyan a Shabwani Elit Erők fő feladata az olajlétesítmények védelme, azonban az egység aktív részese a törzsi összecsapásoknak is. Az emírségek által kiképzett milícia konfrontálódott Shabwah legnagyobb törzsi csoportosulásával, a befolyásos Al-Awlaqi konföderációval, amelyet azzal vádoltak, hogy szoros kapcsolatot tart fenn az AQAP-val. A növekvő feszültségek közepette önkényes fogva tartásokról és kínzásokról, valamint az elit erők különböző egységeihez tartozó törzsi harcosok összecsapásairól is érkeztek jelentések.
Shabwah egyben a központi kormány és a szakadár STC közötti szélesebb konfrontáció helyszíne is, amely egész Dél-Jemenen átível. Noha az utóbbi években szórványos összecsapások történtek a Hadi-kormányhoz, illetve az STC-hez hű erők között, ezek nem váltak a kormányzóság ellenőrzéséért folytatott küzdelem végett teljes katonai konfrontációvá. Erősek a félelmek, hogy az Egyesült Arab Emírségek helyi szövetségesei révén megosztottságot teremt és az Iszlah-ellenes tevékenységet kiterjeszti a kormányzóságban, amely a maribi székhelyű 3. katonai körzet része, Ali Mohszin Al-Ahmar alelnök vezetésével.(Az al-Ahmar család hagyományosan a Muszlim Testvériség jemeni ágának számító Iszlah Párt vezetője) Az STC képviselői által felhozott azon vádak az Ataq és Bayhan térségében aktív „terroristák” állítólagos jelenlétével kapcsolatban, ahol az Iszlah Párt továbbra is erős jelenlétet mutat, ebbe az irányba mutatnak.

Shabwa-elite-forces.jpg

Shabwa Elit Erők tagjai

al-Hizam.jpg

Déli szeparatista harcosok és egy AML-90 felderítő páncélos a Sabwah-i összecsapások idején
Final-The-Clashes-Between-The-Government-Forces-and-The-STC.jpg

A jemeni kormányerők és a Déli Átmeneti Tanács erői közötti harcok 2019. augusztusában


hizam2.jpg

hizam3.jpg

Hizam brigádok tagjai

(folyt.köv.)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Hadramaut


A több, mint két milliós lakosságú keleti kormányzóságban Hadramautban is igen bonyolult és szövevényes a helyzet.
Miután a húszikat és a velük szövetséges erőket kiszorították Aden és Marib kormányzóságokból, az emírségek katonai tisztviselői állítólag 2015 végén Munkallára szegezték a tekintetüket, amely ekkor az Arab-félszigeti al-Kaida(AQAP) ellenőrzése alatt állt. Ennek érdekében visszahozták Faradzs Al-Bahszani jemeni katonai vezetőt 20 éves szaúd-arábiai és egyiptomi száműzetéséből, és 2015 novemberében a 2. katonai körzet parancsnokává tették, hogy az emirátusi tisztviselők mellett felügyelje a Hadrami Elit Erők kiképzését. Összesen mintegy 12 000 törzsi harcost és más, a kormányzóságból származó helyi embert mozgósítottak, és néhány nap alatt sikeresen visszafoglalták Mukallát az emirátusi és az amerikai erők légi és szárazföldi támogatásával. Egyes források szerint a koalíció minimális harccal mozdította ki az AQAP-ot a tartományi székhelyről, ami vitát váltott ki az Egyesült Arab Emírségek és a fegyveresek közötti tárgyalásos megállapodás lehetőségéről, bár ezt Abu Dhabi hevesen tagadta. A Hadrami Elit Erők, amelyek egyes becslések szerint akár 30 000 harcost is számlálhatnak, nagyrészt felváltották a Hadramaut part menti területein a reguláris erőket, kezdeti terrorellenes feladatukról áttérve a régió fő biztonsági erejévé váltak. Fokozatosan kiterjesztették működési területeiket a partvidéktől a Hadramaut belső körzeteiig, táplálva a feszültséget a kormányzóságon belül.
Míg Hadramaut mindig is az egyik legerősebb regionális identitással rendelkezett, a kormányzóságon belül történelmileg két lokális entitás létezett. A konfliktus és a külföldi hatalmak bevonása e két entitás szemben állásának elmélyüléséhez vezetett, egyre inkább versenyezve mind katonai, mind politikai szinten. A partvidéki Hadramaut-ot de facto az STC irányítja, bár kormányzója, Faradzs Al-Bahszani nem szakította meg a kapcsolatát a Hadi-kormánnyal sem. Hasonlóképpen a Hadrami Elit Erők az STC egyik fegyveres szárnya, bár hivatalosan a Belügyminisztérium hatáskörébe tartoznak a nemzetközileg elismert kormányban. Mukallában az Al-Bahszani vezette 2. katonai körzet központja található egy emirátusi katonai bázis mellett.

Északon a Hadramaut-völgy és a felső sivatagi területek egységpárti erők keverékének hatása alatt állnak, amelyek hűsége „továbbra is vita tárgyát képezik”; többnyire a néhai Ali Abdullah Szaleh elnök régi hálózatai, valamint a jelenlegi Hadi elnök és Ali Mohszin alelnök Iszlah pártjához kapcsolódó hálózatai között oszlanak meg. A Hadramaut-völgy központja Szajun városában található, ahol az 1. katonai körzet székhelye található, amelyet Muhammad Szaleh Tajmusz vezetett, és amelyről úgy vélik, hogy Iszlah párthoz igazodik és közel áll Ali Mohszin alelnökhöz. Számos szaúdi katona állítólag szintén Hadramaut északi részén állomásozik.
A két katonai körzet versengése valószínűleg közvetlen hatással volt Hadramaut biztonságára. Az adatok valóban azt mutatják, hogy bár Hadramaut a legtöbb jemeni kormányzósághoz képest alacsony szintű erőszakot mutat, ez a negyedik kormányzóság, ahol a civilek a legnagyobb valószínűséggel az erőszak közvetlen célpontjaivá válnak. Ezek az események jellemzően kormányzati és biztonsági tisztviselőket, valamint törzsi és vallási személyiségeket célozzák meg. Bár ez valószínűleg a biztonsági vákuum eredménye, amelyet a a kormányzóság két biztonsági ereje közti rivalizálás okoz, a hadramiak(Hadramaut lakóinak neve) gyakran hibáztatják a Mohszin-féle egységeket a bizonytalan biztonsági helyzet miatt. Ezen események több mint 80% -a valóban a Hadramaut-völgyben zajlik. Közülük azonban lehetnek olyanok is, amelyek az Egyesült Arab Emírségek által támogatott csoportok célzott merényletei az Iszlah párthoz kötődő személyek ellen.
A parti Hadramaut és a Hadramaut-völgy közötti verseny a politikai színtéren is lejátszódik. 2019 első felében Hadramaut a rivális törvényhozások parlamenti üléseinek adott otthont. Február 16–17-én az STC megtartotta Déli Országgyűlésének második ülését Mukallában, amely során elítélte Hadi elnök „korrupt kormányát” és a „déli biztonság, stabilitás és társadalmi béke” megzavarására tett kísérleteket. Alig két hónappal később, április 13-16.-án a nemzetközileg elismert kormány törvényhozása, a képviselőház megtartotta első ülését a szajuni konfliktus kezdete óta.
Míg a Hadi és húszi kormányzatok közötti szélesebb körű törvényhozási legitimációs harc részeként ez a találkozó feltárta a Hadramaut-ban zajló mély töréseket. Jelentések jelentek meg az 1. katonai körzet erői által letartóztatott számos STC-vezetőről, miközben a Hadi elnökhöz lojális Elnöki Védelmi Erők a hírek szerint tüzet nyitottak a parlamenti ülés ellen tüntető tüntetőkre. Az ülés napján a kormányzati komplexumot azonosítatlan fegyveresek is megtámadták.

Mivel az 1. katonai körzet számos katonája északi kormányzóságból származik, egyes hadramik valójában megszálló erőnek tekintik őket Jemen déli részén. A Déli Nemzetgyűlés második ülésszakán a parlamenti képviselők javaslatot tettek a Hadrami Elit Erők megerősítésére Hadramaut-völgyben és sivatagban. Eddig úgy tűnik, hogy Hadramaut kormányzójának, Faradzs Al-Bahszaninak sikerült megakadályoznia, hogy a feszültségek eszkalálódjanak azáltal, hogy áthidalják a kormányzóságon belüli megosztottságot és viszonylag semlegesek maradnak. Ez a helyzet azonban csak akkor tűnik fenntarthatónak, ha Al-Bahszani és más, a parti és a belső Hadramaut-ra is befolyással bíró személyek továbbra is kellően befolyásolják a lokális szereplőket. Ahogy az STC és a Hadrami Elite Erők egyre jobban felbátorodnak az Egyesült Arab Emírségek támogatásától, végül megkísérelhetik elfoglalni a Hadramaut-völgyet az 1. katonai körzet erőiből. Egy ilyen lépés valószínűleg az északi kormányzóságokból származó iszlah párti harcosok bevetését indítaná meg, és az észak-déli szakadék mentén folytatott harcok újjáéledhetnek.

Final-Major-Military-camps-in-Hadramawt-1140x1254.jpg



hadrami3.jpg

hadrami4.jpg

hadrami5.jpg


hadrami7.jpg


hadrami10.jpg

Hadrami Eli Erők

15603-Yemen-Mukalla-port-700-496.png

Járőrhajó a mukalla-i kikötőben

Hadista-tanks-near-Mukalla-20181129.jpg

Hadista harckocsik Mukalla közelében(2018.11.29.)

(folyt. köv.)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Al Mahrah

Al Mahrah jelenlegi helyzetét ugyanazok a tényezők alakítják, amelyek másutt délen uralkodnak, ideértve a politikai és törzsi vetélkedéseket, valamint a külföldi hatalmak azon törekvését, hogy kamatoztassák a jemeni állam széttagoltságát. A háború kezdete óta Rijád és Abu Dhabi versengtek Al Mahrah irányításáért. 2018-ban Szaúd-Arábia átvette a vezetést a kormányzóságban, ahol széles körben úgy gondolják, hogy olyan olajvezeték építését tervezi, amely megszabadítja a Hormuzi-szorostól való függőségtől. A szaúdi hatóságok átvették Nishtun kikötőjét, amelynek kapacitását növelik.

A háború növelte a Jemen szárazföldi határait átlépő kereskedelmi útvonalak jelentőségét is. Sehen határállomása virágzó várossá és fontos összeköttetéssé vált az országgal. Az ott beszedett vámok és egyéb vámok jelentős bevételt jelentenek a kormányzóság számára. 2018 augusztusában azonban a szaúdi hatóságok arra kényszerítették a Mahri-kormányt, hogy 70% -kal emelje meg a vámokat, és utasítsa el az Ománi Szabadkereskedelmi Övezetben kiállított vámokmányokat - Omán és a kormányzóság közötti kereskedelem aláásására irányuló intézkedéseket.

Omán úgy látja, hogy ezek a lépések közelebb hozták a háborút a határához. Az ország fenn akarja tartani erős kapcsolatait és befolyását Al Mahrah-val Dhofari és Mahri szoros törzsi kapcsolatai miatt. Maszkat aggodalmát fejezi ki amiatt is, hogy az ottani szaúdi jelenlét szélsőségességeket idézhet elő Omán határán, különösen a szalafista iskola legutóbbi megnyitása után Sayhutban, a kormányzóság nyugati részén. A Jemennel szomszédos államok közötti verseny és az általuk támogatóiknak nyújtott finanszírozás feszültséget okozott Mahrah-ban. Az Iszlah jelen van Al Mahrah-ban, és más kormányzóságokhoz hasonlóan ez is a legerősebb az alacsony státusú társadalmi csoportok között.

Szaúd-Arábia sikeresen nyomást gyakorolt a jemeni hatóságokra, hogy szövetségest, Rajeh Bakrit nevezzék ki Al Mahrah kormányzójává 2017 novemberében. Mohammed bin Kuddoh helyére lépett, aki közelebb állt Ománhoz és az Egyesült Arab Emírségekhez (e két állam közötti versengés ellenére). A kormányzóság legnépszerűbb politikai szervezete az Al Mahrah és Szokotra Fiainak Általános Tanácsa, amelynek élén Abdullah bin Isza Al Afrar szultán áll - annak a családnak a tagja, amely a Mahrah és Qishn Szultánátot irányította egészen 1967-es megszüntetéséig. 2012-ben megalakult, a tanács fő célja egy szövetségi régió létrehozása volt volt szultánság határain belül. A tanács arra törekszik, hogy helyreállítsa a szultanátus nyelvi, kulturális, társadalmi, földrajzi és történelmi függetlenségét és homogenitását - valamint növelje saját szerepét az Al Mahrah-i politikai döntéshozatalban, annak történelmi kirekesztése és politikai marginalizálása után.

2019 októberében az STC és az IRG közötti feszültség növekedésével a Déli Üdv Tanácsa került megalakításra, hogy összefogta az Ali Salem al-Hurayzi sejk vezette Al Mahrah Ifjúsága koalíció-ellenes csoportot és a déli Hirak elemeit, beleértve Ba'um-ot. Hurayzi északon és délen egyaránt erős törzsi kapcsolatokkal rendelkezik, míg Ba’um a szeparatista mozgalom vezetője volt, mióta először megjelent. Bár Ba’um később kilépett a Déli Üdv Tanácsából, a szervezet továbbra is népszerű, mivel ellenzi Szaúd-Arábia politikáját, amely fejlesztési és segélyezési projektek révén közvetett módon irányítja a kormányzót, valamint katonai jelenlétét. A tanács emellett ellenzi az emírségek részvételét a kormányzóságban, és a legtöbb déli mozgalommal ellentétben támogatja a jemeni egységet. Míg a Déli Üdv Tanácsa és az Általános Tanács alapvetően nem ért egyet Al Mahrah jövőjével kapcsolatban, a külföldi beavatkozással szemben ellenzékben vannak. Hadhramauthoz hasonlóan Al Mahrah is viszonylag sikeresen elkerülte az erőszakos konfliktusokat, mivel a közös apolitikus identitás fogalmain alapuló törzsi és technokrata szövetségek jöttek létre.
Final-Saudi-Military-Bases-in-Al-Mahra-Governorate-1028x153.jpg
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
2021.01.06-án al-Jawf kormányzóságban a koalíciós erők egy Vestel Karayel-Su csapásmérő drónt lőttek le az AnsarAllah erői
Szaúd-Arábia 46 darab míg az Arab Emirátusok ismeretlen számú török drónt szerzett be. Ez a harmadik lelőtt ilyen tipusú drón.

Vestel-Karayel-Su-Jawf-20210106.jpg

Vestel-Karayel-su-Jawf-20210106.jpg

Vestel-Karayel-Su.png

Vestel-Karayelsu.jpg
 
W

Wilson

Guest

Az Öböl-Szövetség üdvözli a jemeni húszik terrorista csoportként való amerikai minősítést​

A minősítés súlyos következményekkel járhat Jemen lakosságára nézve, amely súlyos élelmiszerhiánnyal küzd az Egyesült Államok által támogatott szaúdi háború miatt.
Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) üdvözölte az Egyesült Államok azon döntését, amely szerint a jemeni húszikat külföldi terrorszervezetnek minősíti, amely lépés súlyos következményekkel jár a súlyos élelmiszerhiánnyal küzdő jemeni civilek számára.
Nayef Falah al-Hajraf, az ÖET főtitkára szerint a minősítés „szükséges lépés, amely összhangban áll a jemeni kormány követeléseivel”. Al-Hajraf kuvaiti diplomata azt mondta, reméli, hogy a minősítés megszűnteti a húszik „terrorcselekményeit”.
Az ÖET hat Arab-öbölbeli arab nemzetből áll, köztük Szaúd-Arábiából, amely 2015 márciusa óta az Egyesült Államok által támogatott koalíciót vezeti a húszik elleni háborúban. Az Egyesült Államok által támogatott szaúdiak Jemen elleni háborúja nagyon nehéz helyzetbe hozta a legtöbb jemenit és a túlélésükhöz külföldi segélyekre támaszkodnak.
A koalíció a polgári infrastruktúra elleni gyakori bombázásai valamint a jemeni blokád miatt Jemen lakosságának mintegy 80 százaléka támaszkodik a segélyekre, és 13,5 millió ember súlyos élelmiszerhiánnyal küzd. Emiatt a segélyszervezetek arra figyelmeztetnek ,hogy az amerikai terror minősítés súlyosan akadályozhatja munkájukat.
Jemen lakosságának körülbelül 70 százaléka Húszik által ellenőrzött területeken él, ahol az alultápláltság eléggé elterjedt A segélycsoportok attól tartanak, hogy a terror minősítés bűncselekménnyé teheti a munkájukat, mivel a húszik jelentik azt a hatóságot, akikkel a napi munkájuk során együtt kell működniük. Az amerikai döntés előkészíti a szankciókat mindazokkal szemben, akiket a washingtoni terrorista címkékkel illet
Míg az ENSZ hivatalosan nem jelentett éhínséget, a jemeni tömeges éhezés a háború kezdete óta tart. 2018-ban a Save the Children közzétett egy jelentést, amely szerint 85 000 öt évnél fiatalabb gyermek halt éhen Jemenben 2015 áprilisa és 2018 októbere között.