Légvédelmi eszközök a jemeni háborúban
Az ENSZ szakértői megjegyezték, hogy még a jelenlegi jemeni polgárháború előtt a húszi-erők 2004 és 2010 között „gyakran kifosztották” a kormány fegyverraktárait. Az illegális lefoglalások azonban jelentősen megnőttek Saleh jemeni elnök bukását követően. Hadi uralma gyenge lábakon állt, és a katonai és politikai intézmények továbbra is hűek voltak Salehhez. Becslések szerint a jemeni katonaság 60 százaléka hű maradt Salehhez és csatlakozott hozzá, amikor átállt a húszik oldalára. Saleh és a hozzá hű katonai egységek magukkal vitték fegyvereiket is.. Az egyik ENSZ-jelentés megjegyzi, hogy a nemzetközileg elismert jemeni katonaság elvesztette fegyverkészletének csaknem 70 százalékát.
Ennek fényében elsőként érdemes megvizsgálni milyen légvédelmi fegyverzettel rendelkezett a jemeni haderő.
Jemeni haderő légvédelme
2014 elején a jemeni légvédelem kilenc dandárba volt szervezve. Ezek közül egy dandár a korai előrejelző radarokat üzemeltette, két dandár a telepített légvédelmi rakéta rendszereket üzemeltette, a maradék hat dandár(egyenként 4 légvédelmi tüzér- és 1 légvédelmi rakéta osztállyal) pedig a mobil eszközöket használta.
A légvédelem fegyverzetében 9 SA-2 egység(2016 rakétával), ismeretlen számú SA-3 egység(100 rakétával), valamint ismeretlen számú SA-6(400 rakétával) és 20 SA-9(300 rakétával)önjáró légvédelmi rakéta komplexum volt. A csapatok közvetlen légvédelmét 200 SA-7 kézi légvédelmi rakétaindító(460 rakétával) biztosította.
Jemeni Kubok egy katonai parádén a Saleh érában
A jemeni haderő egy S-75/SA-2 indítóállványa
S-125/SA-3
A légvédelmi rakéták mellett nagyszámú légvédelmi löveget alkalmaztak. Az önjáró légvédelmi lövegeket 20-34 M-163(20 mm-es) és 50-89 ZSzU-23-4 „Shilka”(23 mm-es négy csövű) képviselte. Ezek mellett 500 körülire tehető a vontatott légvédelmi lövegek mennyisége: 52 M-167 Vulcan(20 mm-es), 100-200 ZU-23-2(23 mm-es ikercsövű), 150 M-1939(37 mm-es), 120 Sz-60(57 mm-es) és 40 KS-19(85 mm-es)
M-167 VADS egy teherautóra szerelve
37 mm-es M-1939 légvédelmi löveg
A jemeni hadsereg egy ZPU-2 légvédelmi géppuskája
A húszi hatalom átvétel és a háború kezdete
Mire a húszi felkelők előnyomultak az észak-jemeni hegyvidékről, és 2014 szeptemberében ellenőrzésük alá vonták Sana’át, addigra a jemeni katonaság már mély belső megosztottságtól szenvedett.
Néhány egység - elsősorban a repülő erők - a „törvényes elnök”, Abdrabbuh Mansour Hadi pártjára álltak, de a többségük 2015 februárjáig felbomlott.
A katonaság többsége Ali Abdullah Saleh volt elnök mellett állt. Az egyik első katonai egység, amely nyilvánosan követte Salehet és a húszik oldalára állt, a jemeni légierő 101. légvédelmi dandárja volt. A radarbrigád néven is ismert egység tucatnyi szovjet eredetű korai figyelmeztető radart üzemeltetett, és irányítást gyakorolt három másik, Sana’a körzetében található légvédelmi brigád felett. Így a jemeni légvédelem egyetlen elemét irányította, amely „integráltnak” nevezhető.
Miközben a jemeni légierő legfelsőbb parancsnokai és szinte az összes repülő személyzet nem volt hajlandó engedelmeskedni a húszik parancsainak, a 110. légvédelmi dandár személyzete - amely sana'a-i nemzetközi reptéren található Daylami légibázis védelméért felelős - követte a 101. példáját és csatlakozott a felkeléshez. Két másik légvédelmi brigád - a 140. és a 160. - volt felelős a jemeni főváros védelméért. Személyzetük nagy része 2015 januárjáig a húszik pártjára állt.
Hasonló jelenetek történtek Jemen középső és nyugati részén. A hodeidai 150. légvédelmi dandár és a Ma’rib környékéért felelős 180. légvédelmi dandár személyi állománya szintén csatlakozott a húszikhoz. A stratégiai szempontból fontos Bab Al Mandab-szorost védő 170. légvédelmi dandár 2015. március közepén csatlakozott a húszikhoz.
Távolabb délre és keletre a helyzet teljesen más volt, elsősorban azért, mert a húsziknak soha nem sikerült elérniük a bázisokat. A 120. légvédelmi dandár - amely korábban Adenért volt felelős - a 2015. márciusi káosz alatt szétesett, és soha nem került újjászervezésre. Kelet-Jemenben a Mukalla kikötő közelében található Riyan légitámaszponton állomásozó 190. légvédelmi brigádot lerohanta az Al-Kaida. Amennyire ismert, a dzsihadisták lemészárolták tisztjeinek egy részét, a személyzet többi tagja eltűnt.
A déli szeparatisták kezére került Shilka
2015. március végéig a húszik és a szövetséges jemeni katonai egységek átvették a volt jemeni légierő légvédelmi eszközeinek nagy részét. Ily módon legalább hat S-75 / SA-2 rendszer, öt vagy hat S-125 / SA-3, két 2K12 / SA-6 és négy 9K31 / SA-9 rendszer birtokában voltak, hét légvédelmi dandárba szervezve.
Húszi kézre került Kub
Amikor 2015 márciusában egy szaúdi vezetésű koalíció beavatkozott Jemenben, ezek a légvédelmi egységek egy nagy ellenséges légihadjárat fókuszában voltak. A legfejlettebb amerikai és európai gyártmányú vadászbombázók és a hozzájuk kapcsolódó fegyverzet telepítésével a szaúdiak és szövetségeseik szisztematikusan felkutatták és megsemmisítették nemcsak a húszik radarjainak nagy részét, hanem a legtöbb rakétaindítót és támogató felszerelésüket is.
A jemeniek visszavágtak, és 40 föld-levegő rakétát lőttek ki. Állításuk szerint két szaúdi, két emirátusi és legalább egy szudáni harci gépet lőttek le. A húszik bejelentésüket nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani. A koalíciós légierő 2015 áprilisára a 101., 110., 140., 160. és 180. légvédelmi dandárokat nagyrészt semlegesítette. Csak a 150. és a 170. légvédelmi brigádnak sikerült harcból kivonnia és elrejteni felszerelésének nagy részét.
Ezekhez képest a húszik és a velük szövetséges jemeni hadsereg egységeihez tartozó, különböző vállról indított légvédelmi rakéták és légvédelmi ágyúk jóval hatékonyabbnak bizonyultak a konfliktus első szakaszában. 2015 végéig ezek voltak felelősek egy marokkói F-16C, egy bahreini F-16C, két szaúdi AH-64A és akár egy tucat drón megsemmisítéséért.
Miután világossá vált, hogy a háború tovább tart, 2015 májusában a fennmaradt légvédelmi felszerelések nagy részét Houthis új rakéta ereje vette át. Az alakulat, amely több évtizedes tapasztalattal rendelkező, különböző rakétarendszereket működtető tisztekből áll, az első hetek után a légicsapásai után megmaradt fegyverekkel és eszözökkel lett felszerelve. Ez az erő létrehozta saját kutatási részlegét - a Rakétakutatási és Fejlesztési Központot(MRDC).
Az MRDC feladata az volt, hogy az S-75 / SA-2 légvédelmi rakétarendszerből származó mintegy 200 V-755 SAM készletet ballisztikus rakétává alakítsa. A Qaher-1, Qaher-2 és Qaher-2M megnevezések alatt ezek tucatjait lőtték ki különböző célpontokra Jemenben és Szaúd-Arábiában.
Hogy pontosan mi történt a többi nehéz légvédelmi rakétával, továbbra sem világos. Úgy tűnik, hogy az olyan rendszerek, mint az S-125 / SA-3 és a 2K12 / SA-6 eltűnése a jemeni háború harctéréről szinte teljes megsemmisülésükre utal. Állandó légicsapások miatt 2016-ra a húszi-Saleh koalíciónak sürgősen más légvédelmi eszközökre volt szüksége.
(folyt. köv)