A betegek hasmenése lehet a tüdőgyulladást okozó új koronavírus terjedésének másodlagos útja, erre figyelmeztettek amerikai kutatók pénteken egy frissen közölt kínai tanulmány alapján. A mostani járványt okozó 2019-nCoV jelű koronavírus elsődlegesen cseppfertőzés útján terjed, amely bármely már fertőzött személytől származhat. Az első eseteket vizsgáló kutatók azonban a légzőszervi tüneteket mutató páciensekre koncentráltak, és emiatt elhanyagolhatták az emésztőszervi tüneteket.
Az Amerikai Orvosi Szövetség Folyóirata, a Journal of the American Medical Association kínai szerzőktől közölt cikke szerint az általuk vizsgált egyik vuhani kórház 138 pácienséből 14 esetében egy vagy két napig tartó hasmenéssel és hányással kezdődött a betegség, mielőtt kialakultak volna a légzőszervi problémáik. Ezt tapasztalták az új koronavírussal diagnosztizált első amerikai páciensnél is, és néhány hasonló kínai esetet a The Lancet című nemzetközi orvosi hetilapban is dokumentáltak.
Széklettel is terjed a koronavírus
Kötelező kéthetes karanténba zárják Hongkongban a Kína szárazföldi területeiről érkezőket. A cél a pusztító koronavírus megállítása. A hivatalosan Kínához tartozó, ám különleges jogköröket élvező városállamba látogatóknak vagy a szállodákban kell kéthetes szobafogságot tölteniük, vagy meg kell jelenniük egy állami elkülönítőközpontban. A hongkongi lakosok – akik visszatértek otthonukba – lakásaikban kell maradniuk két hétig. Az új szabályok megsértőire komoly pénz- illetve börtönbüntetés vár.
Hongkong karanténba zár minden Kínából érkezőt
Példa nélküli jelenségnek lehettünk tanúi az elmúlt hetekben Kínában, a hatóságok szabad teret engedtek a kritikának a közösségi médiában, és korlátozás nélkül lehetett bírálni a helyi önkormányzatok munkáját a járvánnyal kapcsolatban. A központi kormányzat és a legfelsőbb pártvezetés azonban továbbra is minden kritika felett áll, érinthetetlen.
Koronavírus - engedik, hogy a közösségi média dühe a helyi önkormányzatokra zúduljon
A kínai fővárosban nem okozott pánikot a koronavírus, áruhiány nincs, az emberek pedig vagy a munkáltató által elrendelt, határozatlan idejű szabadságukat töltik, vagy dolgozhatnak otthonról – erről beszélt az Indexnek egy Pekingben dolgozó magyar. Más városokban élő olvasóink beszámolói alapján azonban nagy különbség lehet az egyes tartományok helyzete között. Az is látszik, hogy a kínai hatóságok szigorúan szankcionálják, ha valaki téves információkat terjeszt a járványról.
Hangosbemondón mondták be: Rémhír terjesztésért börtön járhat