Szerintem elgurult a gyógyszered. Ekkora sületlenséget kinyilvánítani! Béláim, gondolkodjunk!
Ha esetleg fogalmad sincs a térség viszonyairól, (jelen, történelem, folyamatok, kilátások) akkor kérdezz, és ne sértegess.
Ironikusan reagáltam egy hírre.
De rendben, legyünk komolyak.
Ez szimplán csak valószínűtlen. Jelenleg.
Sületlenség 500 ezer pakisztánit behíni Romániába.
Aki követi a térség munkaerő elvándorlásait, az emiatt kialakult társadalmi, gazdasági feszültséget, az nem legyint Románia problémájára. (Főleg hogy látható mi történt Ukrajnában. Ott a névleges lakosság lassan közel fele (azért mondjuk, a valós lakosság több mint harmada) állandóan vagy ideiglenesen hosszabb távon, nem tartózkodik az országban. )
Ha igaz, hogy a Román nagykövet egy magas rangú pakisztáni képviselővel tárgyalva megbeszélték mintegy 500 ezer pakisztáni vendégmunkás romániai alkalmazását, az egy kétségbeesett látlelet a romániai viszonyokról.
A hírek Románia (és pláne Ukrajna) esetében mindig egy kicsit homályosak. Viszont mintegy 2 napja
lemondását kérte az államfőtől Viorica Dancila miniszterelnök és lemondott Tudorel Toader igazságügyi miniszter. A helyzet kezd kaotikussá válni Romániában.
(
https://index.hu/kulfold/2019/04/18...zter_tudorel_toader_viorica_dancila_levaltas/ ) Rengeteg mindent lehetne erről a helyzetről beszélni. De ugorjunk.
Ahhoz, hogy nyugati cégek települjenek Romániába, kell helyi képzett munkaerő. Kell infrastruktúra. Utak, vasút, repülőterek... Képzett és működő hazai beszállítói háttér.. Politikai stabilitás.Elérhető piacok.
Jelenleg több milliós képzett munkaerő hagyta el Romániát, hogy Nyugat Európában dolgozzanak. Akik maradnak azok országon belül sem túl mobilak és többnyire inkább az idősebbe mint fiatalok. Tehát a képzett munkaerő nemhogy csökken, de öregszik is. (Pl egy Német cég személyügyi osztályán nem csak azt találnák problémának, hogy a helyi képzett munkaerő folyamatosan kiáramlik az országból, de aki maradnak azok nagyobb százalékarányban idősebbek. Tehát, ha a Német cég odatelepül, vagy már ott is van, még ha sikeresen kellő számban találnak megfelelő számú dolgozót, fenn áll a veszélye annak, hogy 2-4-6.... év múlva a dolgozók egy része kivándorol nyugatra, más része meg nyugdíjba megy, és helyettük nem nagyon lesz más, hiszen az összes cég.. ezzel a problémával szembesül.
Infrastruktúra. (Romániának mindezek miatt (is) a beszállítói hátterének a jövőbeni kilátásai sem jók.)
Utak. Legendásan rosszak, kevés, és egyre romlóbbak. Vasút szintúgy. Tekintetbe véve Románia földrajzát, szárazföldön egyértelműen Erdély egyfajta végállomás. Etnikailag egy katyvasz, Bukarest pedig majdnem annyira elhanyagolja, amennyire a kb 4 ...millió valós ukrán lakost- Nyugat Ukrajnát preferáló Lvov-i és Kijevi "agytröszt" elhanyagolta Kárpátalját és egész Dél és Kelet Ukrajnát. (az eredmény látható) leszakadva az orosz piacról. Katasztrofális eredmény. Románia is.
Az Ukrajnában kialakult helyzetre hivatkozva Ukrajna, Románia...az egész EU szankcionálja Oroszországot (amely ennek következtében (is) ténylegesen el kezdett fejlődni- többek közt köszönhetően annak, hogy a helyi cégek, termelők... konkurenciái kvázi maguktól gyakorlatilag kivonultak Oroszországból) Ez többek közt azzal is járt, hogy Kelet Európai országok jobban megsínylették azt, hogy piacaik valamekkora részét elvesztették. (Ukrajna esetében ez piacaik döntően nagyobbik részét jelentette, egyes ágazatokban gyakorlatilag a teljes piacukat elvesztették...) Románia kisebb arányban vesztette el piacait mint Ukrajna (ahol gyakorlatilag immár a legnagyobb költségvetési bevétel évente több mint 10 milliárd dollár külföldről hazautalt pénz) de a kiáramló és öregedő munkaerő több mint potenciálisan kapacitás csökkentő tényezőjéhez hozzájön a kisebb piac. Márpedig azok a Nyugat Európai cégek, melyek Romániába fektetnének, nem csak a helyi piacra számítanak ( mely a folyamatok alapján jövőben még jobban csökkenő csökkenő gazdaság miatt nyilvánvalóan folyamatosan csökkenni fog) hanem Oroszország, az Eurázsiai Unió, valamit Kína és gyakorlatilag egész Ázsia piacára.
Csakhogy. Az EU országainak (gyakorlatilag is) Oroszországgal gyakorlatilag központilag tiltva van az üzletelés, és egyébként sem nagyon enged már be nyugati cégeket/termékeket (tőkét azért igen) . Ez még a kisebbik probléma. Ennél kicsit nagyobb, hogy emiatt az Eurázsiai Unió sem nagyon. Mondhatnánk persze hogy ott van egész Ázsia. Ez nem így van. Kína mai napig nem igazán enged be senkit, csak ha ott gyárt és viszi a technológiáját meg a pénzét. (A legújabb Francia -Kínai megállapodás ezen lényegében nem fog változtatni. Kínának kellenek a repülőgépek.., amit ellentételezésként megenged az vélhetően ideiglenes leesz, és nagyságrendileg elhanyagolható) És ez még csak a politikai része.
Szárazföldön Ukrajnán keresztül gyakorlatilag nem lehet már szállítani Ázsiába Európából (Törökországon...Iránon át elméletileg lehetne, gyakorlatilag ez nem nagyon működik, főleg mert Irán is szankciós és tiltó listán van az USA miatt - meg aztán azon az útvonalon még a kalandosabb vállalkozók szállítók sem nagyon akarnak közlekedni) Gyakorlatilag Ukrajna megszűnt tranzit országnak lenni, gyakorlatilag marad Lengyelország, az meg Romániából hatalmas kitérő. Románia tehát nem csak a jelentékeny orosz piacot vesztette le, hanem az Eurázsiai piacot is, és szállítási költségei nőttek teljes Ázsiába.
Gazdaságilag Románia nem igazán éri meg. De pl Magyarországon van még munkaerő, az infrastruktúra elsőosztályú, politikailag eléggé szilárd...egész jók az orosz kapcsolatai, és Oroszország... és Ázsia felé rövidebb a szárazföldi szállítási útvonala (a nem kalandos úton)
Mindezen túl. Pl Ukrajnában Kárpátaljára hivatalosan mintegy 150 ezer magyart mondanak. de a magyarul is beszélők számát ennek többszörösére, és még a magyar anyanyelvűek számát is 300 ezerre becsülték, valamint Moszkal is azt nyilatkozta, hogy Kárpátalja lakosságának legalább 90 (más forrás szerint 99 %)%- ának van magyar vér az ereiben. A maradék meg bevándorolt Ukrajna és a Szovjetunió egyéb részeiből.
Román szempontból majdnem ennyire rossz a helyzet Erdélyben is, Az elmúlt száz évben rengeteg Román települt be Erdélybe (és egyéb területekre) Ezek igen nagy része keveredett a helyiekkel száz év alatt, Erdély lakosságának akkora részére lehet mondani hogy magyar, vagy magyar vér is van az ereiben - amilyen a forrás amire hivatkoznak. 1.5, 3 ...
Estig írhatnák erről..
De a lényeg. Románia jelenleg politikailag instabil. Etnikailag Erdélyen kívül sem teljesen szilárd- Erdély meg földrajzilag is el van szeparálva.
Erdélynek lassan Magyarország is nagyobb (és hasznosabb) gazdasági partnere mint "Románia) Mindezen túl, Magyarország Kárpátalján gyakorlatilag a legnagyobb befektetővé vált, de Erdélyben is "jön fel". Ukrajnában megfigyelhető folyamat volt, hogy a Lvov-i/Kijevi "Ukrán" elit, ami befektetési pénzt össze tudott "szedni" azt Nyugat Ukrajna "Ukrán" lakosságú részébe irányította, és hagyott minden mást lepusztulni. Lényegében ez figyelhető meg Romániában is. Erdélyben (is) egyre nagyobb magyar gazdaság befolyása és térnyerése. Egyre kevesebb és öregebb a munkaerő (tervezni kell a munkaerőre hosszú távon, és így nem lehet) ... Eljutottak oda, hogy minden bizonnyal nem elismerten hivatalosan, de azért vélhetően hivatalosan arról beszélnek egy muszlim országgal-Pakisztánnal, hogy onnan szeretnének 500 ezer embert Romániába (akik meg azért vélhetően később szeretnének családegyesíteni.. tehát ez egy Trójai faló lenne, (+ tekintetbe véve a pakisztániak születési rátáját.. és hogy Pakisztán népességét 210 -240 millió közé teszik és "mindössze három és félszer akkora mint Románia....) Egyébként Pakisztánban még éppenséggel minőségibb a munkaerő mint Afrikában, az teljesen egyértelmű.
Még ha sikerülne is egyébként 500 ezer valóban használható munkaerőt bevonniuk Románia gazdaságába, az a többi problémájukon (infrastruktúra. Utak, vasút, repülőterek... Képzett és működő hazai beszállítói háttér.. Politikai stabilitás.Elérhető piacok.) érdemben nem változtatna. És ha Romániába menne 500 ezer valóban képzett pakisztáni munkaerő, akkor egészen biztosan lecsapnának rájuk a Nyugat-Európai országok cégei és emiatt az országaik vezetése is. Tehát Románia vélhetően nem sokáig örülhetne nekik.
Lehetne még sorolni.
Mennyire kell kétségbeesettnek lenniük a Románoknak, hogy 500 ezer pakisztánit akarjanak behívni?