Valami "maszk" és itt buktad el. Egy sima orvosi maszk nem véd meg. Egy komoly munkavédelmi maszk talán, de az is csak talán. Emelet marhára nem kényelmesek és nehezen lehet venni bennük a levegőt. Egyszóval ha nem időben szólnak a hírek ( nem fognak időben szólni) a babodat és a cukrodat feldughatod Zombi támadásra lehet készülni ultra light táskás cuccokal, de egy járványra max saját bunker jó. Szóval tök fölösleges ezen rágódni ha elér a virus téged akkor kampec és egy htkas-al kevesebb
Jaja, nem valami maszk, hanem:
P3 (Protection [level] 3) védettségi szintű légzésvédők kellenek, a legegyszerűbb az FFP3 (Filtering Face Piece [level] 3) pormaszk. Ügyelj arra, hogy SL leválasztási teljesmínyű legyen, tehát szilárd és folyékon anyagokat is kiszűrjön és R besorolású (többször felhasználható)! A fél- és teljesálarcok csak kifejezetten egészségügyi dolgozóknak szükségesek, az átlagemb légzését tökéletesen meg fogja védeni a pormaszk. Feltéve, hogy megfelelően feszesen, borotválkozva viselik és alapvető szabályokat betartanak.
1. Nem kompromittáljuk a maszkot.
Biztonságos környezetben felvesszük és biztonságos környezetben levesszük. A kettő között nem nyúlkálunk alá vakaródzni, orrot fújni, stb. Fel és levételnél nem nyúlunk a belsejébe (nem fogjuk meg úgy, hogy a bőrrel érintkező részt érintjük, így akár többször is viselhetjük.
Namost mivel cseppfertőzéssel terjed, ezért a bőrünket ne mutogassuk most a nagyvilágnak, teljes testfelületet fedő ruházatot hordjunk és egyszerhasználatos kesztyűt (latex, nitril, nejlon, stb.), ha közlekedünk (kapaszkodók, kilincsek, stb). Ami kifelé néz, az potenciálisan fertőzött lesz. Mivel nem vegyivédelmi ruházatban közlekedünk, egy a külső héj vegyszeres mentesítése nem reális, ennél fogva fokozottan fertőzésveszélyes környezetben, mint mondjuk a tömegközlekedés (amíg van, aztán az ételosztás, stb.) érdemes eldobható esőkabátot viselni. Ez egy pár száz forintos nejlondarab. De ha inkább járjunk kocsival! Ebből adódóan a második szabály:
2. Nem nyúlkálunk a bőrünkhöz.
Se az arcunkon, se a kezünkön, sehol. Ami kitett a biológiai környezetnek, az ne érintse a bőrünket! Kis gyakorlással le tudsz vetkőzni és fel tudsz öltözni úgy, hogy a ruhád külső részeit nem érinted! Most mindenki gyakran fog mosni és sok-sok egyszerhasználatos kesztyűt fog kidobálni. Arra is keressetek egy videót, hogy kell a kesztyűt levenni!
De még mindig van egy felület, ami fokozottan érzékeny lehet a cseppfertőzésre, az pedig a szem. Egy jó minőségű védőszemüveg, az amire az utcán szükség van, fontos, hogy viszonylag jól illeszkedjenek a fej formájához. De hasonló kialakítású napszemüveg is tökéletes. Így biztosítottuk a testünk szeparációját a külvilágtól és már csak azt kell elérnünk, hogy a külvilágból érkező tárgyaktól is biztonságban legyünk:
3. Nem érintkezünk idegen tárgyakkal.
Egyes tárgyakat tudunk majd fertőtleníteni, de nem mindent, például egy liszteszacskót, vagy kenyeret. Elég egy beteg pék, aki puszta kézzel fogdosta a zsömléit és hasonlók, hogy hazavigyük és jóízűen elfogyasszuk a betegséget. Igyekeznünk kell úgy táplálkozni, hogy a meglévő, biztonságos eredetű készleteket, vagy fertőtleníthető csomagolású termékeket érintsünk.
Sajnos mindez mit sem ér, ha továbbra is megfogdossuk a leginkább fertőzött felületet ami a járvány sújtotta országban megtalálható lesz, ezért van egy végső szabály:
4. Nem érintkezünk pénzzel.
Nem érintjünk a kártyánkat se fizikailag hozzá a terminálhoz! Csak paypass, az is óvatosan! Körülbelül ezek lesznek az alapszabályok a karanténzónán belüli mozgáshoz. Mindazonáltal aki nem tartozik a fő kockázati csoportba (amúgy is beteg negyven fölöttiek), annak azért igen jó esélyei vannak, hogy nátha szerű tünetekkel lábon kihordja.