Mi a büdös francnak akarnának a szerbek belépni az EU ba? Az EU a szétesés felé tántorog, a UK kilépett, katonailag erőtlen, politikailag sem egységes kelet nyugat europa ellentét, ráadásul az egész EU egy USA csicska.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Pont ezért. Könnyebb "szétestetni", ha többen vannak benne. Így nem csak a V4-eket kell kidobni, hanem érdekellentétek miatt simán kettéválik egy "progresszív haladóra" és egy "nácira".Mi a büdös francnak akarnának a szerbek belépni az EU ba? Az EU a szétesés felé tántorog, a UK kilépett, katonailag erőtlen, politikailag sem egységes kelet nyugat europa ellentét, ráadásul az egész EU egy USA csicska.
Az valóban biztató, ha EU-tagok lennének egyszer (sok magyar családnak könnyebb lenne), az viszont homályos nekem, hogy mit takarna a "nyugat oldala"?
Erkölcsi és kulturális leépülés, ahogy ott látjuk?
Multikulti? Muszlim bevándoroltatás egy amerikai üzletember hálózatán keresztül?
Dzsenderátnevelés a gyermekeinknek?
..
Én nem vagyok benne biztos, hogy ha a szerbek egyszer EU tagok lesznek, akkor úgy fognak pattogni, ahogy
Berlinből vagy Brüsszelből éppen csicskáztatnák őket...
..
Egyébként amíg Koszovót és a bosnyák szerb területeket nem rendezik, addig kicsi erre az esély!
2030-as évek eleje, ha addigra lesz még EU ebben a formában!
Igen, Magyarország elkötelezett híve nemcsak Szerbia, hanem pl. Ukrajna EU csatlakoztatása támogatásának ügyében. Utóbbi esetén ez akkor is fennállt, amikor gyakorlatilag mindenki más ellene volt - sajnos e tekintetben Ukrajna oldaláról jelentős pálfordulás állt be azóta. Itt egy link még a "boldog békeidőkből", amikor még ment az egymás melletti mosolygás meg az együttműködés is valamilyen szinten: https://www.kormany.hu/hu/a-miniszterelnok/hirek/magyarorszag-tamogatja-ukrajna-eu-tagsagat .
Persze jó pár azóta EU taggá avanzsált környékbeli ország csatlakozását (pl. Románia, Horvátország) is igen aktívan támogattuk illetve további anspiráns országok útját is segítünk egyengetni (pl. Moldávia illetve a maradék Balkán országai).
Szerbiával kapcsolatban, hogy önállóan, mint újonnan csatlakozó ország mekkora érdekérvényesítő szerepe lenne egy EU -ban? Önállóan valószínűleg nem sok. Egyfajta "balkáni V4" szerű dolog kialakulásának nem sok esélyét látom. A szlovének inkább az osztrák irányba mozdulnának, mint bármely másik balkáni tömörülés felé (velünk aránylag jó a viszony) és akkor kb. maradna Horvátország, mellyel kapcsolatban "pikáns" kérdések is felmerülhetnének (meg persze csak a horvátokkal együtt sem lenne túl nagy érdekérvényesítő képességük az EU -val szemben) ... Romániával meg kb. olyan a viszonyuk, mint nekünk. Így talán némileg érthető is szerb oldalról is nézve, hogy egyre szorosabb viszonyt sikerül kiépíteni egymással (ugye még Seselj vajda is egyre barátibb hangot üt meg a magyarok felé mostanában) ...
Azaz, hogy mennyire fognak tudni "pattogni" az nagyban függhet attól, hogy velünk illetve a V4 -el milyen viszonyrendszert tudnak majd kiépíteni illetve fenntartani. Önállóan valószínűleg nem nagyon (önállóan valamelyik jelentős ország vagy az EU kézivezérelt bábállama lennének kb.). Koszovó és a boszniai területek jó kérdés. Elképzelhető, hogy ezt önmagában az idő sem fogja tudni megoldani. Én úgy gondolom, hogy amennyiben kelleni fog Szerbia az EU -nak, akkor ezen nyitott kérdésekkel is felveszik (ne feledjük - ekkora kaliberű ország, mely nem EU tag még nincsen már a Balkánon) - ha meg nem, akkor viszont egy remek hivatkozási alap maradhat továbbra is. Azaz én inkább ettől tartom függőnek az EU csatlakozásukat. Ez pedig lehet függvénye egyfajta német és francia versenyfutásnak is ebben a régióban ...
A választási eredményekkel kapcsolatban - Vucic elsöprő győzelme illetve még egy tömörülés van, melynek "értelmezhető" méretű támogatottsága van. Rengeteg egyéb párt van és azok eredményei rendkívül tagoltak. Ez utóbbi dolog nélkül a magyar eredmény se lenne túl acélos, de így viszont szép. Érdekesség, hogy a magyar párt egy nagyságrendben van Seselj -ék eredményével és ezzel együtt is a felső fertályba tartozunk a "futottak még" kategóriából ...
A romanok es a szerbek egeszen jol megvannak. Lehet az egyetlen orszag akivel tobb evtizede nem cirkuszoltak semmit.
a vucic meg azert gyozott ilyen folenyesen, mert az egyetlen komoly ellenzek bojkotalta a valasztasokat. A rizsa ellenzek meg, orulve a 3% kuszobnek es a lehetosegnek hogy beuljonek valami jo fizetos fotelba a parlamentbe vagy valami allami gyarba megszegte a bojkotot es kiment a valasztasokra. Persze a nep ezt a koponyegforgatast meg is koszonte azzal hogy nem szavaztak az emberek rajuk.
Emigy is, nem jott ki a szavazok 50% a valasztasokra, a 50% is elegge problemasan mert sok helyen nem tisztak a dolgok. Vasarnap delutan 5-6kor meg valami 37-39% szazalek volt, aztan 8 orara egybol megugrot a szavazok szama ami elege fura. Egyszeru matematikaval szamolva, kiderul hogy kb a szavazok 100% bol kb 20-25% szavaz a vucicra (foleg nyugdijasok meg az allami cegekba dolgozok) es kiderul hogy a szavazok kisebb resze mar evekig donti el mi legyen az orszagal (a fiatalok meg menekulnek mert a nyudijasokkal nem lehet).
Az arulo pasztor par tiz ezer szavazoja is a magyarsagra szegyen amikor legalabb 2-3 annyi magyar van vajdsasagban.
Amugy meg a szerb politikusok nem akarnak menni az euba, csak a szajukat jaratjak, ha euba akarsz menni, nem birsz lopni egesz nap, sem egy szetkurt orszagot vezetni ahol csak az mukodik, amire a politika zold lampat add (haszon van belole valameik politikusnak).
Ami a seselj vajdat illeti, ugy imadja a nep hogy meg a 3% kuszobot a valasztason nem tudta elerni, es o a valasztasok legnagyobb vesztese.
A romanok es a szerbek egeszen jol megvannak. Lehet az egyetlen orszag akivel tobb evtizede nem cirkuszoltak semmit.
.
Nekünk biztosan jó lenne, mert így még több szerb húzna el az országból és így növelhetnénk a súlyunkat a térségben.Mi a büdös francnak akarnának a szerbek belépni az EU ba? Az EU a szétesés felé tántorog, a UK kilépett, katonailag erőtlen, politikailag sem egységes kelet nyugat europa ellentét, ráadásul az egész EU egy USA csicska.
Ez egyáltalán nem igaz, Szerbiában kb. 350.000 Román él, akiknek a Románok szerint a Szerbek elveszik a kisebbségi jogait:
https://kronikaonline.ro/kulfold/roman-remeny-a-timok-volgyeben#
"Anyaországuktól az állampolgárság megadását, szülőföldjük kormányától pedig az anyanyelvű oktatás biztosítását várják a Timok-völgyi románok"
https://www.maszol.ro/index.php/belfold/32010-a-timok-volgyi-romanok-az-anyaorszag-vedhatalmat-kerik
"Románia határozottabb fellépését sürgette a szerbiai Timok-völgyi román (vlah) közösség képviselője egy, a bukaresti parlamenben tartott konferencián"
https://www.nyest.hu/hirek/jogfosztottak-a-szerbiai-romanok
"Boian Alexandrovici román ortodox pap, a Timok-völgyi román közösség szellemi vezetője a konferencián elmondta, hogy az általa 350 ezer fősre becsült közösség az asszimiláció szélére került. Hozzátette: olyan falvak vannak a Timok völgyében, ahol a szerbül nem beszélő nagyszülők, dédnagyszülők nem tudnak szót váltani a románul már nem beszélő unokáikkal."
Honnan is ismerősek nekem ezek a jelenségek? Mintha hasonlókról hallottam volna már Romániában is ...
...cserébe a szerb maffiának könnyítenénk a dolgán. lásd ember- és drogcsempészetNekünk biztosan jó lenne, mert így még több szerb húzna el az országból és így növelhetnénk a súlyunkat a térségben.
Abszolúte jogos. De ahogyan a többiek felvetették, lehet, hogy amire a szerbek eljutnak a csatlakozás szintjére, az EU a jelenlegi formájában már nem is fog létezni szóval majd meglátjuk....cserébe a szerb maffiának könnyítenénk a dolgán. lásd ember- és drogcsempészet
Tan te jobban tudod mint en aki itt elek?
Problemak mindenhol vannak, de ugy egeszet nezzve, semmi nagyobb gond nincs a szerbek es a romanok kozzul.
Természetesen azt nem tudom, hogy az egyszerű Román és Szerb emberek hogyan jönnek ki egymással, de nem ez volt az eredeti komment tartalma, amire reagáltam, hanem ez:
"A romanok es a szerbek egeszen jol megvannak. Lehet az egyetlen orszag akivel tobb evtizede nem cirkuszoltak semmit."
Tehát állítólag ország (vagyis kormány) szinten több évtizede nem volt semmi "cirkusz".
A két ország közötti viszonyt alapvetően két dolog árnyékolja be:
1. A Timok völgyi Vlahok (Románok), akiket a Szerbek nem tekintenek se őshonosnak, se nemzeti kisebbségnek és igen agresszív asszimilációs politikát folytatnak, lásd:
https://itthon.transindex.ro/?cikk=25249
"Az első szerb bevándorlók 1690 körül érkeznek a Timok-völgyébe, majd a szerb állam 1817-es újjáalakulása és az orosz-török háború után a Timok-völgye és egyéb területek is szerb uralom alá kerülnek. A Milos Obrenovici vezette szerb állam ekkor agresszív asszimilációs politikába kezdett, és a népességcserétől kezdve az iskolák bezárásán át a tanítási nyelv és a templomozási nyelv megváltoztatásáig minden eszközt bevettek. Ez a folyamat évtizedeken át tartott, míg kialakult és állandósult a mai helyzet. A szerbek a saját szempontjaik szerint kezelik a vlach kérdést, holott a Timok-völgyében a vlachok tekinthetők őslakosoknak, a szerbek később érkeztek, és a terület nem is tartozott mindig Szerbiához"
"Politikai szempontból a vlach kérdés 2012-ben vált élessé, amikor a vlachok helyzete miatt veszélybe került Szerbia EU-s tagjelöltsége. A szerb álláspont ugyanakkor az, hogy a vlachok nem románok így asszimilációról sem lehet beszélni, míg Bukarest szerint a vlachok románok. A 2009-es nemzeti tanácsok megalakulásáról szóló törvény értelmében 2010-ben létrejött a vlach nemzeti tanács, addig semmilyen képviseleti struktúra nem létezett."
És az ide vonatkozó Román reakció:
https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/Basescu_Romania_megvetozhatja_Szerbia_EUcsatlakozasat
"Románia megteheti, hogy a tárgyalások lezárultakor ne ratifikálja Szerbia csatlakozási szerződését az Európai Unióhoz mindaddig, míg nem teljesül a (kétoldalú kisebbségi) megállapodás minden pontja. Románia nagyon erős eszközzel rendelkezik, mert megakadályozhatja Szerbia csatlakozását"
"Románia korábban azt sérelmezte, hogy Szerbia nem ismeri el a Timok-völgyi román kisebbséget, a vlachokat, Belgrád ezt a közösséget vlach kisebbségnek tekinti, és nem ismeri el, hogy ők is románok"
Bizony, az olyan vérnackók, mint Basescu és társai (márpedig elég sokan vannak) bármikor előveszik a szerbiai Vlach kártyát, nem csak a Magyart.
2. Románia az USA popójában van, Szerbia pedig az Oroszok popsijában (virágnyelven szólva) és ez is okoz feszültséget, pl.:
https://444.hu/2019/07/29/romania-n...z-fegyvereket-magyarorszag-termeszetesen-igen
Persze a Szerbeknek is vannak érdekes reakcióik:
https://eurocom.wordpress.com/2018/...-romanianak-sebastian-ghitat-kronika-mti/amp/
"2016 decemberében megszökött Romániából, majd 2017 áprilisában fogták el a szerb hatóságok Belgrádban.
A belgrádi fellebbviteli bíróság helybenhagyta a szerb legfelsőbb bíróság egy hónappal ezelőtti döntését, amely elutasította a politikai menedékjogért folyamodó Ghiță kiadatását."
Szóval a két ország kapcsolatát inkább hidegnek lehet nevezni, semmint jónak. (Mondjuk van egy Román mondás, miszerint Romániának egyetlen jó szomszédja van: a Fekete Tenger - ez alapján ez érthető is).
a magyar lakta telepulesekben nincsenek magyar polgarmesterek, nemtom mit okoskodnak, inkabb szegyelhetnek magukat.
fasza kis gyozelem lett a valasztasokon.
Ha jól tudom a képviselők választják meg őket majd ezután, én azt vettem ki a szavaiból!
???
..
Azért azt meg ne magyarázd nekem, hogy a TÖBB magyar képviselő az valójában a kevesebb!
Vagy szerinted az lett volna a győzelem, ha rosszabbul szereplünk?
Nem értelek...
..
Én itt, a fővárosban is erőt merítettem ebből az eredményből, függetlenül attól, hogy nem ismerem a bekerült és megválasztott képviselők életútját, rátermettségüket, jellembeli kiválóságukat, vagy épp töredékességüket! Jó munkát kívánok mindegyiknek!
..
Voltál egyébként szavazni a magyar jelöltre, vagy csak dohogsz és fanyalogsz?
Megtetted azt a minimumot, ami megtehető?
Hány magyart beszéltél rá, hogy vegyen részt, számít a szavazata?
Mindegy hany kepviselo van amikor a hatalmat atpaszoljak a vucic embereinek (szabadka erre a legjobb pelda mar evek ota)...azert zavazak hogy a pasztorek jol eljenek a magyar nep meg egyen sz@rt?
Nem, nem voltam szavazni. minek mennek?
ilyesmikert?
Kosz de nem, meg van valami emberi erzes bennem.