[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 012
113
Hadseregfejlesztésben is ugyanott járunk, mint a megkésett és elégtelen győri program idején. Csak most a turbulens nemzetközi helyzet hatalmi viszonyai nem nekünk kedveznek még átmenetileg se.
Annyiban igazad van, hogy megint rosszul időzítettünk, de most abban a különleges helyzetben vagyunk, hogy itt KKEu-ban csak a lengyeleknek van felmutatható ereje, a Kárpát-medencében pedig a szerbeknek (ukrikat most hagyjuk, más tészta, oda úgyis van forgatókönyv csak azt nem halandó fórumozóknak van az orrára kötve), a nemzetközi helyzet meg olyan mint a szélkakas, pont ahogy írtad turbulens.
Azt is látni kell, hogy KKE-ben jelenleg akkor lesz háború, ha a németek úgy akarják, eszméletlen magas minden országban a német ipari jelenlét, ha azok bezárnak összeomlik a helyi KKV szektor bárhol, onnan meg nem lesz már pénz meg paripa
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 126
7 117
113
Azon gondolkozom, hogy időben most a '36-os spanyol polgárháborúnál vagy csak a '28-as világválságnál járunk-e?
Szerintem az 1918-19-es Spanyolnátha ismétlődik éppen:


"A spanyolnátha a történelem egyik legnagyobb világjárványa volt, 1918–19-ben, ami a Föld teljes lakosságának mintegy 3-5 százalékát elpusztította. Már 1918-ban több áldozatot követelt, mint az egész első világháború. A két évben mintegy 21 millió, más becslések szerint 27-50 millió áldozatot követelt a világon, de akár 17 millióan is meghalhattak a járványban csak Indiában, és orvosi statisztikusok szerint Európában több mint kétmillióan haltak bele."
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Szerintem az 1918-19-es Spanyolnátha ismétlődik éppen:


"A spanyolnátha a történelem egyik legnagyobb világjárványa volt, 1918–19-ben, ami a Föld teljes lakosságának mintegy 3-5 százalékát elpusztította. Már 1918-ban több áldozatot követelt, mint az egész első világháború. A két évben mintegy 21 millió, más becslések szerint 27-50 millió áldozatot követelt a világon, de akár 17 millióan is meghalhattak a járványban csak Indiában, és orvosi statisztikusok szerint Európában több mint kétmillióan haltak bele."
A kilencvenes évektől tartanak a tudósok a pandémia X-nek nevezett világjárványtól. Alapjában véve úgy gondolták, hogy ez egy influenzajárvány lesz. A statisztikák alapján emberöltőnként van egy durvább influenza kitörés, két-három emberöltőnként egy elég komoly járvány, például az ázsiai-influenza volt ilyen az ötvenes években és százvalahány évente valami durva kell jöjjön. Ezt nevezték el pandémia X-nek és ezért reagáltak a kilencvenes évektől egyre idegesebben a madárinfluenzákra például. Hát pechünk lett, mert a jól ismert influenza helyett kaptunk egy alig ismert koronavírust. Erre senki nem számított, bát a SARS és a MERS járványok jelezték, hogy ez egy potenciális jelölt, de ez alapján a két járvány alapján ki is zártuk, mert rosszul terjedt, túl nagy volt a halálozása, tehát kicsi volt az esélye, hogy ebből legyen valami, az egzotikus betegségek közé került, pedig a nátha négy koronavírusa azért figyelmeztető jel kellett volna legyen, hogy lehetséges rendkívül jól terjedő koronavírus variáns létrejötte is egy halálos törzsből adott esetben!

Hát itt van. Az influenzát gyakorlatilag leváltotta, a maszkviselést az influenzát kiiktatja a játékból, míg a koronavírust csak hátráltatja (akár két-háromszor is durvábban terjedhetne általános maszkviselés nélkül). Hogy ez e a pandémia X azt még nem tudjuk. Halálozási rátája egyelőre alacsony, töredék és nem egész százalékos. De van esély olyan mutációkra, amik a fertőzöttek egy-két vagy akár több százalékát is elviszik. Ráadásul itt az influenzával ellentétben a tömeges hospitalizáció igénye is komoly problémát okoz, tehát elég szarul jövünk ki ebből a cseréből. Bárcsak egy virulens madárinfluenzatörzs lenne, de ez egyszerűen csak szar ügy most.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Egyebkent feltunt masnak is hogy az emberek nem hasznalnak annyi kezfertotlenitot mint tavaj tavasszal/nyaron? Akkor csomoszor lattam hogy a bevasarlo kocsi fogantyujat is lefertotlenitettek eleg sokan mielott tolni kezdtek. Manapsag meg a kis tubusost sem latom hasznalni. /de lehet csak en jarok rossz helyeken./kesztyut meg tenyleg nagyon ritkan tavaj az is ment.
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Egyebkent feltunt masnak is hogy az emberek nem hasznalnak annyi kezfertotlenitot mint tavaj tavasszal/nyaron? Akkor csomoszor lattam hogy a bevasarlo kocsi fogantyujat is lefertotlenitettek eleg sokan mielott tolni kezdtek. Manapsag meg a kis tubusost sem latom hasznalni. /de lehet csak en jarok rossz helyeken./kesztyut meg tenyleg nagyon ritkan tavaj az is ment.

Pár napja ledobta az agyam az ékszíjat, amikor megláttam, hogy a néni ült az autójában az áruház parkolójában és KESZTYŰVEL fogta meg a kiflijét vagy nem tudom milyen sütikéjét és úgy ette. Nem hiszem, hogy cserélt kesztyűt az üzletből való kilépés után.Szóval....
Én például egyszer nem láttam, hogy valaki az üzletekben kihelyezett fertőtlenítőt használta volna. Pedig ingyen van. A benzinkútról mindenki (illetve sokan) 10-15 kávéra elegendő cukorral távozik, mert későbbre jó lesz és ingyen van.A fertőtlenítőre nem ugranak rá, pedig az is ingyen van. Elvinni nem lehet, de ingyen van.
A bankban a biztonsági őr mindenkihez odament és ő maga fújt fertőtlenítőt a belépő ügyfelek kezére, az mondjuk egy jó megoldásnak tűnik, mert a kihelyezett adagoló mellett úgy mentek el, ahogy az ott volt.

Nekem van a kocsiban fertőtlenítő meg törlőkendő is.Ezt én a covid előtt is ott tartottam a kocsiban, mert előtte külföldön élve arra jöttem rá, hogy nem árt az ha ott van :)

Az emberek elkezdenek leereszteni a fegyelemből egy idő után, de például ahol van biztonsági őr, ott lehetne javítani a morálon.
 
K

kamm

Guest
Egyebkent feltunt masnak is hogy az emberek nem hasznalnak annyi kezfertotlenitot mint tavaj tavasszal/nyaron? Akkor csomoszor lattam hogy a bevasarlo kocsi fogantyujat is lefertotlenitettek eleg sokan mielott tolni kezdtek. Manapsag meg a kis tubusost sem latom hasznalni. /de lehet csak en jarok rossz helyeken./kesztyut meg tenyleg nagyon ritkan tavaj az is ment.

Pár napja ledobta az agyam az ékszíjat, amikor megláttam, hogy a néni ült az autójában az áruház parkolójában és KESZTYŰVEL fogta meg a kiflijét vagy nem tudom milyen sütikéjét és úgy ette. Nem hiszem, hogy cserélt kesztyűt az üzletből való kilépés után.Szóval....
Én például egyszer nem láttam, hogy valaki az üzletekben kihelyezett fertőtlenítőt használta volna. Pedig ingyen van.

Itt nyomjak azert, rendesen.

A benzinkútról mindenki (illetve sokan) 10-15 kávéra elegendő cukorral távozik, mert későbbre jó lesz és ingyen van.A fertőtlenítőre nem ugranak rá, pedig az is ingyen van. Elvinni nem lehet, de ingyen van.
A bankban a biztonsági őr mindenkihez odament és ő maga fújt fertőtlenítőt a belépő ügyfelek kezére, az mondjuk egy jó megoldásnak tűnik, mert a kihelyezett adagoló mellett úgy mentek el, ahogy az ott volt.

Nekem van a kocsiban fertőtlenítő meg törlőkendő is.Ezt én a covid előtt is ott tartottam a kocsiban, mert előtte külföldön élve arra jöttem rá, hogy nem árt az ha ott van :)

Az emberek elkezdenek leereszteni a fegyelemből egy idő után, de például ahol van biztonsági őr, ott lehetne javítani a morálon.
En ugy 20+ eve hasznalom alapbol. Gyerekek sem voltak meg, amikor mar mindent lefertotlenitettunk, amit akarcsak a bevasarlasnal hazahoztunk stb, nekem ez a cirkusz csak a maszkok miatt volt uj, minden masban csak felzarkoztak hozzam. :)
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 983
11 966
113
Egyebkent feltunt masnak is hogy az emberek nem hasznalnak annyi kezfertotlenitot mint tavaj tavasszal/nyaron? Akkor csomoszor lattam hogy a bevasarlo kocsi fogantyujat is lefertotlenitettek eleg sokan mielott tolni kezdtek. Manapsag meg a kis tubusost sem latom hasznalni. /de lehet csak en jarok rossz helyeken./kesztyut meg tenyleg nagyon ritkan tavaj az is ment.

Valtozott az altalanos helyzet ezzel kapcsolatban, legalabbis itt szlovakiaban. Az elso hullam alatt magam is kesztyut viseltem es vittem magammal a kis fertotlenitos tubust, mert magamnak kellett gondoskodnom a fertotlenitesrol. Jelenleg minden egyes uzlet bejaratanal ki van rakva a fertotlenito (altalaban a nagyobb uzleteknel onadagolos) + altalaban kesztyu is. Szinten a nagyobb uzletlancoknal az alkalmazottak fertotlenitik a kocsik fogantyujat. A sajat tapasztalatom az, hogy a nagy tobbseg fertotleniti a kezet belepesnel, sokan (koztuk en is) meg a vasarlas utan is, miutan visszatoltam a bevasarlo kocsit a helyere. A munkahelyeken is ki van rakva a kezfertotlenito, itt is sokszor az irodaba be/visszajovet fertotlenitunk. Szerintem itt szlovakiaban legalabb annyit fertotlenitenek, mint az elso hullam idejen, csak az egyenileg megoldott fertotlenites helyet atvette a szervezettem megoldott valtozat. Kesztyut tenyleg minimalis mennyisegben viselnek, de szerintem is folosleges a kesztyu + fertotlenites kombo, ha van FPP2 + fertotlenites kombo.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 012
113
Pár napja ledobta az agyam az ékszíjat, amikor megláttam, hogy a néni ült az autójában az áruház parkolójában és KESZTYŰVEL fogta meg a kiflijét vagy nem tudom milyen sütikéjét és úgy ette. Nem hiszem, hogy cserélt kesztyűt az üzletből való kilépés után.Szóval....
Én például egyszer nem láttam, hogy valaki az üzletekben kihelyezett fertőtlenítőt használta volna. Pedig ingyen van. A benzinkútról mindenki (illetve sokan) 10-15 kávéra elegendő cukorral távozik, mert későbbre jó lesz és ingyen van.A fertőtlenítőre nem ugranak rá, pedig az is ingyen van. Elvinni nem lehet, de ingyen van.
A bankban a biztonsági őr mindenkihez odament és ő maga fújt fertőtlenítőt a belépő ügyfelek kezére, az mondjuk egy jó megoldásnak tűnik, mert a kihelyezett adagoló mellett úgy mentek el, ahogy az ott volt.

Nekem van a kocsiban fertőtlenítő meg törlőkendő is.Ezt én a covid előtt is ott tartottam a kocsiban, mert előtte külföldön élve arra jöttem rá, hogy nem árt az ha ott van :)

Az emberek elkezdenek leereszteni a fegyelemből egy idő után, de például ahol van biztonsági őr, ott lehetne javítani a morálon.
Ez off:
Ja érdekes megfigyelés, én amikor kezdődött tavaly ez a dolog vettem fél literest 450Ft-ért (amit később 2500 és 6000Ft-ért láttam..), abból a flakonból alig használtam max 10 nyomásnyit, mert mindenhol lett kihelyezett meg az egyetemen osztogattak ilyen kis 100ml-es flakonokat.
Inkább a zavaró az az, hogy hiába viselnek maszkot ha azt leveszik amikor tüsszentenek meg hasonlók és ezt konstans csinálják a kötelező maszkviselés óta.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 398
33 581
113
Valtozott az altalanos helyzet ezzel kapcsolatban, legalabbis itt szlovakiaban. Az elso hullam alatt magam is kesztyut viseltem es vittem magammal a kis fertotlenitos tubust, mert magamnak kellett gondoskodnom a fertotlenitesrol. Jelenleg minden egyes uzlet bejaratanal ki van rakva a fertotlenito (altalaban a nagyobb uzleteknel onadagolos) + altalaban kesztyu is. Szinten a nagyobb uzletlancoknal az alkalmazottak fertotlenitik a kocsik fogantyujat. A sajat tapasztalatom az, hogy a nagy tobbseg fertotleniti a kezet belepesnel, sokan (koztuk en is) meg a vasarlas utan is, miutan visszatoltam a bevasarlo kocsit a helyere. A munkahelyeken is ki van rakva a kezfertotlenito, itt is sokszor az irodaba be/visszajovet fertotlenitunk. Szerintem itt szlovakiaban legalabb annyit fertotlenitenek, mint az elso hullam idejen, csak az egyenileg megoldott fertotlenites helyet atvette a szervezettem megoldott valtozat. Kesztyut tenyleg minimalis mennyisegben viselnek, de szerintem is folosleges a kesztyu + fertotlenites kombo, ha van FPP2 + fertotlenites kombo.

Kételkedek a sok fertőtlenítés értelmében egy légúti fertőzés esetében. Ez a felületeken át való fertőzésveszély erősen el van túlozva, biztonsági színház inkább a sok kézfertőtlenítő. Persze nem kizárt, ha 10 cm-ről leköhögik előtted a kilincset nyilván jobb nem megfogni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 535
32 003
113
Kételkedek a sok fertőtlenítés értelmében egy légúti fertőzés esetében. Ez a felületeken át való fertőzésveszély erősen el van túlozva, biztonsági színház inkább a sok kézfertőtlenítő. Persze nem kizárt, ha 10 cm-ről leköhögik előtted a kilincset nyilván jobb nem megfogni.
Na ne! Ti pisálás után is kezet mostok? :eek: :eek::D