Olvasom, hogy:
"
Kaikkonen szerint sem Finnország, sem Svédország nem vezetett be fegyverembargót Törökországgal szemben, azonban Finnország 2019 óta befagyasztotta az új fegyverexport-engedélyek kiadását, miután Törökország katonai offenzívába kezdett Észak-Szíria kurdok lakta térségei ellen."
Helsinki fontolóra venné a törökországi fegyverexport eseti engedélyezését - jelentette ki csütörtökön Antti Kaikkonen finn védelmi miniszter ankarai látogatása alkalmával.
www.portfolio.hu
Ahogy a svédek is így cselekedtek csak ezt valamiért a portfolio nem említi meg:
"
A kurdok kiadatásról egyelőre nem született döntés, azonban a svédek egy jelentős engedményt már tettek: újra engedélyezték a fegyverek és harci felszerelések eladását Törökországnak. Svédország azután állította le fegyverexportját Törökországba, hogy a török csapatok 2019-ben egy katonai intervenciót hajtottak vége Észak-Szíria területén."
Hét év után először robbantottak Isztambulban, ami ismét kiélezheti az évtizedek óta tartó török-kurd konfliktust.
24.hu
De az utóbbi 24 cikkben ez is olvasható:
"
Törökországban a PKK tevékenységét szeparatista törekvésként értékelik, terrorista szervezetnek tekintik, ahogy egyébként az Európai Unió és az Egyesült Államok is. Ugyanakkor a kontinensen különböző kurd csoportok számos szervezetet hoztak létre – Svédországban különösen virágzó a kurd kultúra –, melyek nem harcolnak a helyi hatóságokkal, nincsenek támadások, elsősorban a török kisebbségpolitikát kritizálják, és emberi jogokért, vagy ha úgy tetszik: a kurd ügyért küzdenek."
Ámbár december 3.-án mégis találtak egy PKK-s tagot a svédek:
"
Svédország kiadta pénteken Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadár kurd szervezet egyik tagját - jelentette szombaton az Anadolu török hírügynökség.
Mahmut Tat 2015-ben kért menedékjogot Svédországban, miután Törökországban hat évi és tíz hónapi börtönbüntetésre ítélték a PKK-val való kapcsolata miatt."
Svédország kiadta pénteken Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadár kurd szervezet egyik tagját - jelentette szombaton az Anadolu török hírügynökség.
www.portfolio.hu
Csak jelezném, hogy 2015-ben kért menedékjogot, a fegyverexport meg 2019-től lehetetlenült el. Az EU-ban 2002 óta terrorszervezet a PKK.
Nem lehet mondani, hogy nem volt török közeledés:
"Az
AKP vezette török kormány 2002 óta egy ideig megpróbált javítani a kurdok helyzetén, így például újra engedélyezték a kurd nyelvhasználatot, 2009-ben pedig bejelentették, hogy tárgyalóasztalhoz ülnek a kurdokkal.
[8]
2010 szeptemberében Murat Karayilan az
El Mundo című spanyol napilapnak azt nyilatkozta, hogy leteszik a fegyvert, ha Törökország elfogadja az autonóm régiók spanyolországihoz hasonló modelljét.
[9]
2011-ben a két fél tűzszünetet hirdetett, de ez csak elvben volt az, ugyanis a török hadsereg több, mint 100 PKK harcost megölt. Válaszcsapásként a PKK robbantott
Ankarában és
Çukurca városában (
kurdul: Çelê), ahol 24 katona meghalt, 18 megsebesült. 1993 óta ez volt a legnagyobb veszteség török részről egy támadásban.
Törökország aztán újra a PKK kiképzőtáborait bombázta.
Törökország a mai napig nem fejezte be a tárgyalást a kurdokkal. 2015 júliusában aztán újra elmérgesedett a viszony a két fél között, miután a török hadsereg bombázni kezdte a
PKK állásait Észak-
Irakban és
Törökország délkeleti részén."
hu.wikipedia.org
Szóval szerintem van egy kis zavar az itthoni újságoknál ezen a téren.