30% of young people born in Portugal live outside country; Almost a third of Portuguese women of ‘fertile age’ live abroad
www.portugalresident.com
A "termékeny korú" portugál nők csaknem egyharmada külföldön él
A Portugáliában született fiatalok csaknem 30%-a él az országon kívül.
Több mint 850 000 fiatal portugál (15-39 év közötti) hagyta el az országot, és jelenleg külföldön él - közel egyharmaduk "termékeny korú nő".
Az elvándorlásnak "brutális hatása lesz a nemzeti termékenységre és a munkaerőpiacra" - figyelmeztetnek a szakértők.
Ezek a legfontosabb megállapítások a "Portugál kivándorlás atlaszából" derülnek ki, amelyet a Migrációs Megfigyelőközpont állított össze, és a jövő héten készül bemutatni.
A lényeg az, hogy Portugáliában a legmagasabb a kivándorlás Európában, és az egyik legmagasabb a világon - írja az Expresso, amely ezen a héten címlapsztoriként közli a történetet.
"A kilépések folyamatos hulláma az év során tovább növelte a (már) külföldön élő portugálok számát, felgyorsítva a fiatalabb népesség elvesztését".
A Migrációs Megfigyelőközpont jelentése - a saját bevallása szerint becslésnek tekinthető - adatokat használt fel a külföldön élő közösségek korcsoportjairól "a portugál kivándorlók által leginkább választott országok mintájában" - magyarázza a lap.
"Csak 2001 óta évente átlagosan több mint 75 ezer ember hagyta el az országot. A csúcs 2010 és 2019 között következett be, és 2013-ban érte el a csúcsot, amikor 120 000 portugál hagyta el az országot (...) Jelenleg nagyjából 2,3 millió portugál él külföldön, akiknek 70%-a 15-39 év közötti".
Ahogy a Público írja: "20 év alatt a portugál lakosság 15%-a vándorolt ki".
Az egymást követő gazdasági válságok irányították a fiatalok elvárásait.
Itt nincs meglepetés: az ország legtermékenyebbjeinek elvándorlását mindig az "egymást követő gazdasági válságok" indokolják: más országok "terveket kínálnak a jövőre nézve" a portugál fiatalabb generációk számára.
Van az az érv, hogy "mindig is így volt". De a probléma az, hogy a helyzet mostanra valóban elérte a válságos pontot (kicsit olyan, mint amikor az eső hiánya miatt végre felismerték, hogy kimerültek a földalatti tartalékok).
Hogyan tudja tehát Portugália visszafordítani a "legdinamikusabbak" folyamatos elvesztését? Ismét nincs meglepetés: a szakértők megoszlanak azok között, akik szerint politikai megoldásokra van szükség, és azok között, akik elfogadják, hogy ez egy olyan probléma, amelyet soha nem lehet megoldani.
Az olyan támogatások, mint például az egyetemi tandíj visszafizetése, ha a diákok befejezik tanulmányaikat és Portugáliában dolgoznak tovább, "fontosak lehetnek az elvándorlás megfékezésében", de nem elegendőek.
"Be kell avatkozni a foglalkoztatás szintjén, a fizetésekkel, mivel Portugáliában sok frissdiplomás alig keres többet a minimálbérnél" - mondta José Carlos Marques, a kivándorlásra szakosodott szociológus az Expresso című lapnak.
Jorge Malheiros geográfus "egyetért", de úgy véli, hogy az elvándorlás mértéke soha nem fog jelentősen csökkenni, mivel Portugália "kis gazdaság" (kis távlatokkal).
Malheiros úgy érzi, hogy az országnak aktív stratégiákat kellene kidolgoznia a bevándorlók "befogására".
Ez annak ellenére van így, hogy Portugáliában még soha nem volt ilyen magas a külföldi bevándorlás szintje.
Hat éve a külföldiek feltöltik az országot, amelyet saját állampolgárai elhagynak; gyermekeket szülnek; hozzájárulnak a társadalombiztosítási rendszerhez; enyhítik a demográfiai veszteségeket - de nem töltik be az "elveszett képesítések" tekintetében keletkezett űrt.
"Az országot elhagyó képzett portugálok vesztesége nagyobb, mint az országba érkező képzett külföldieké" - ismeri el Malheiros.
És ez az igazi rejtély. Ha az országnak aktív stratégiákat kell kidolgoznia a képzettséggel rendelkező bevándorlók "befogadására", akkor a már itt lévő, képzettség nélküli bevándorlókkal együtt Portugália azt kockáztatja, hogy veszélybe sodorja identitását, hogy gazdaságként fennmaradhasson.
Mely országokat részesítik előnyben a portugál kivándorlók?
Franciaország továbbra is a legnagyobb portugál közösséggel rendelkező ország (körülbelül 600 000-en élnek Franciaországban, 40%-uk Párizsban); jelentős portugál közösségek élnek Svájcban, Luxemburgban (különösen Esch-sur-Alzette kantonban), az Egyesült Királyságban, a spanyol Galíciában, Hollandiában, Dániában, Svédországban és Norvégiában - ezek mindegyike sokkal magasabb fizetést tud kínálni, mint amit Portugáliában általában fizetnek.
Amint azt a Megfigyelőközpont jelentése elismeri, "a veszteség érzésén túl" az ország számára "a törékenység érzése is fennáll".
Rui Pena Pires, a szervezet tudományos koordinátora szerint a migráció szempontjából Portugália "közelebb áll a kelet-európai országokhoz (említi Bulgáriát és Romániát).
Ez is Orbán miatt!!! /s