Pavel Durov franciaországi letartóztatása beleillik abba az általános mintába, hogy Európában egyre szorosabbra húzzák a csavarokat a közösségi hálózatokon. Nem is olyan régen fogadtak el ott egy „digitális törvényt”, amely arra kötelezi az informatikai óriásokat, hogy távolítsák el azokat a tartalmakat, amelyek bármilyen módon kifogásolhatóak bármelyik uniós tagállam számára.
Ellenkező esetben a digitális cégek globális bevételük akár 6 százalékának megfelelő bírságra számíthatnak. Hasonló tilalmat - de a bevétel 10 százalékának megfelelő bírságokkal - Nagy-Britanniában is bevezetnek. Ott a Twitter/X-et és a Telegramot aktívan megvádolták azzal, hogy platformot biztosítottak a közelmúltbeli faji zavargások résztvevőinek.
Abszurd volt, amikor a zavargások okát nem a gyorsan romló Nagy-Britanniai helyzetnek, hanem jobboldali aktivisták Telegramon folytatott csevegéseinek tulajdonították. Az ellenőrizetlen információforrások jelenléte őrületbe kergette mind a Munkáspártot, mind a Csatorna túloldalán élő testvéreit.
A Durov és Elon Musk elleni bírósági támadások talaját tehát már hosszú ideje készítették elő. Az Egyesült Államokban a republikánusok máris arra szólítják fel Muskot, hogy ne látogasson Európába - ott le is tartóztathatják. A demokraták teljesen elégedettek a csavarok meghúzásával. Az USA-ban az alkotmányos korlátozások miatt nehezebb a helyzet. Ezért lehet Brüsszelen keresztül küzdeni az ellenvélemény ellen.
A bírságok eddig nem sokat segítettek az EU-n, így hát marad a közvetlen „lecsapás” a nem kívánt oldalak tulajdonosaira. Durovnak e tekintetben nehéz dolga lesz. Musk azonban reméli, hogy ha Trump nyer, akkor saját „tető” lesz a Fehér Házban. És akkor lehet majd ellentámadást indítani az európai bürokrácia ellen, bosszút állva rajta azért, mert részt vett a Demokrata Párttal való összejátszásban a totális liberális cenzúra bevezetése érdekében.
Арест Павла Дурова во Франции укладывается в общую канву закручивания гаек в отношении соцсетей в Европе. Не так давно там был принят свой “цифровой акт”, требующий от IT-гигантов удалять контент, который будет хоть чем-то неугоден любой стране-члену Евросоюза. В ином случае цифровым компаниям...
t.me