Mégsem most jön az összeomlás
http://www.napigazdasag.hu/cikk/37351/
A legnagyobb havi erősödésén van túl az orosz rubel az 1990-es évek eleje óta, köszönhetően az olajárzuhanás megtorpanásának és a kelet-ukrajnai harcok alábbhagyásának - írja a Moscow Times, hozzátéve, hogy a kevésbé sietős hiteltörlesztési naptár is sokat segített a helyzeten.
10228.jpgA rubel februárban 11,5 százalékot izmosodott a dollárral és 13,2 százalékot az euróval szemben, a 61,7-es illetve 69-es szintig. Igaz, januárban a zöldhasúhoz képest 18,7, tavaly összességében pedig mintegy 40 százalékot veszített értékéből az orosz fizetőeszköz, így volt honnan visszakapaszkodnia. Hétfőn a nap végén 62,2-nél tartott az amerikai, 69,6-nél az európai pénzhez képest.
A valuta látszólagos stabilizálódása elvette az élét az azonnali orosz összeomlást vizionáló előrejelzéseknek, ám elemzők arra figyelmeztetnek, hogy azért túlzott optimizmusra sincs ok, elhamarkodott lenne a 2014 eleji szinteket várni a rubeltől. Fontos ugyanis, hogy az orosz pénzt kormányzati és jegybanki intézkedések is támogatják, amelyek nagyon sokat nyomtak a latban a februári erősödés során is.
A legfontosabb tényező mégis az olaj árfolyamának immár tartósnak mondható emelkedése, mely során a Brent hordónként 60 dollár fölé jött fel, miután 50 alatt is járt a tavaly júniusban - 115 dollárról indult - zuhanórepülését követően. Az orosz GDP jelentős hányadát adja az olaj- és gázexport, így a drágább energiahordozók jót tesznek a gazdaságnak. Ahogy a geopolitikai helyzet - enyhe - javulása is: Ukrajnában a jelek szerint véget értek, vagy legalábbis szünetelnek a legvéresebb harcok, a rubel pedig már a legutóbbi minszki tűzszüneti megállapodás pillanatában is pozitívan reagált, 3 százalékot pattanva feljebb a dollárhoz képest. A fegyvernyugvás miatt ugyanis jó eséllyel nem vezetnek be több büntetőintézkedést Nyugaton az orosz gazdaság szereplői ellen. Nagy tehertől szabadultak meg a vállalatok is: jelenleg nem szorítja őket hitelvisszafizetési határidő, míg tavaly decemberben nagy bajban voltak, hiszen éppen a nyugati szankciók miatt nem lehetett a törlesztéseiket halogatni.