[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
khmmm... ugye munkaerőpiac miatt rengeteg ukránnal találkozom. A lingua franca az orosz, sokan kelet-ukrajnainak, orosz tatár etc felmenőkkel.
Nos eddig még nem találkoztam olyannal, -igaz a politikát kerüljük, csak ha szóba kerül valamiért- aki Moszkvát választaná. Hidd el nekem ők, mint nemzet már választottak.
Készséggel elhiszem amit mondasz révén én nem nagyon találkozom ukrán vendégmunkásokkal, de lenne egy kérdésem, szerinted mikor fog Ukrajna NATO tag vagy az EU tagja lenni?
 
K

kamm

Guest
A lényeg az, hogy Romániának vannak gázmező(i) a vevőknek meg roahdtul kell a földgáz, ...
Csak kitermelni nem tudják, az amerikaiakat már atbaszarintottak, az osztrakoknak is elegük lett az ostoba vezetesbol, az oroszoktól félnek az amerikaiak miatt.
Kivancsi leszek, a francia Total lesz-e a következő, ők már megkapták a bolgár fekete-tengeri gazmezok kitermelését a szomszédban...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Wilson
K

kamm

Guest
Készséggel elhiszem amit mondasz révén én nem nagyon találkozom ukrán vendégmunkásokkal, de lenne egy kérdésem, szerinted mikor fog Ukrajna NATO tag vagy az EU tagja lenni?
Fair enough. Viszont azt tegyük hozzá, hogy a NATO tagság fel sem merült korábban, csak az EU tagság volt megcélozva az ukranoknal, a NATO az orosz agresszióra jelent meg, mint (vastagon felrekalkulalt) válasz, ugyanígy az addig ambivalens álláspontról nyíltan oroszellenesse valt az ukrán közhangulat. Egyébként szerintem ez volt Putyin egyik nagy mellenyulasa, siman behuzhatta volna Ukrajnát egy kvazi-osztrak semleges allapotba, ha nem ront ajtóstól a házba... nem végzetes, de ezzel sokkal rosszabb lett a hosszú távú esélye.
 
W

Wilson

Guest
Fair enough. Viszont azt tegyük hozzá, hogy a NATO tagság fel sem merült korábban, csak az EU tagság volt megcélozva az ukranoknal, a NATO az orosz agresszióra jelent meg, mint (vastagon felrekalkulalt) válasz, ugyanígy az addig ambivalens álláspontról nyíltan oroszellenesse valt az ukrán közhangulat. Egyébként szerintem ez volt Putyin egyik nagy mellenyulasa, siman behuzhatta volna Ukrajnát egy kvazi-osztrak semleges allapotba, ha nem ront ajtóstól a házba... nem végzetes, de ezzel sokkal rosszabb lett a hosszú távú esélye.
Vagy fordítva az oroszok léptek, mikor reális esélye lett annak , hogy pl NATO bázis legyen a Krímben.

Amúgy szerinted az EU mikor venné fel a tagjai közzé a koldus szegény Ukrajnát? Szerintem kb soha napján, arról nem is beszélve, hogy ez az USA-nak sem állna az érdekében, az USA külpolitikájában Ukrajnának mindig is egy az Oroszokkal szembeni puffer állam szerepét szánják annak minden negatív vetületével egyetemben...
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 872
27 446
113
khmmm... ugye munkaerőpiac miatt rengeteg ukránnal találkozom. A lingua franca az orosz, sokan kelet-ukrajnainak, orosz tatár etc felmenőkkel.
Nos eddig még nem találkoztam olyannal, -igaz a politikát kerüljük, csak ha szóba kerül valamiért- aki Moszkvát választaná. Hidd el nekem ők, mint nemzet már választottak.
Nyilván, aki Moszkvát választaná, azok 1, Nyugat felé indulnak el, nem pedig az oroszokhoz dolgozni. 2, Még lelkesen el is mondják neked, esetleg a többi ukrán előtt, akikről nem tudhatja, h jobb szektoros-e.
 
K

kamm

Guest
Vagy fordítva az oroszok léptek, mikor reális esélye lett annak , hogy pl NATO bázis legyen a Krímben.
Erről konkrétan nem volt itt (US) szó. Lehet, az ukrán sajtó irkalt, nem tudom, de ideat ez nem merült fel, mint reális opció (otleteles szintjen minden van.)

Amúgy szerinted az EU mikor venné fel a tagjai közzé a koldus szegény Ukrajnát?
Az másik kérdés, persze. Erről már sokszor írtam, hogy max 10-20 évet látok Ukrajnanak, ha nem lesz gyökeres valtozas, akkor osszeomlik magatol.

Szerintem kb soha napján, arról nem is beszélve, hogy ez az USA-nak sem állna az érdekében, az USA külpolitikájában Ukrajnának mindig is egy az Oroszokkal szembeni puffer állam szerepét szánják annak minden negatív vetületével egyetemben...
Ez nem az amerikaiak elmélete, hanem az osszes kozep-europai országé, aki végre kikeveredett a szovjet csatlosallam státuszból. Nemcsak nálunk tudja ezt minden miniszterelnök Antall óta, de a szlovakoknal, lengyeknel, még a cseheknel is.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 015
54 010
113
Fair enough. Viszont azt tegyük hozzá, hogy a NATO tagság fel sem merült korábban, csak az EU tagság volt megcélozva az ukranoknal, a NATO az orosz agresszióra jelent meg, mint (vastagon felrekalkulalt) válasz, ugyanígy az addig ambivalens álláspontról nyíltan oroszellenesse valt az ukrán közhangulat. Egyébként szerintem ez volt Putyin egyik nagy mellenyulasa, siman behuzhatta volna Ukrajnát egy kvazi-osztrak semleges allapotba, ha nem ront ajtóstól a házba... nem végzetes, de ezzel sokkal rosszabb lett a hosszú távú esélye.



Őszintén érdekel,hogy te milyen Orosz agresszióról beszélsz?
Putyin rendkívül vajszívű volt az ukránokkal,annak fényében,amit azok megngedtek maguknak,szerintem te félre vagy tájékoztatva a történtekről,azok kronológiai sorrendjéről.
 
K

kamm

Guest
Őszintén érdekel,hogy te milyen Orosz agresszióról beszélsz?
Putyin rendkívül vajszívű volt az ukránokkal,annak fényében,amit azok megngedtek maguknak,szerintem te félre vagy tájékoztatva a történtekről,azok kronológiai sorrendjéről.
Ezt most komolyan nem tudom eldönteni, hogy vicc/trolling avagy tényleg komolyan kérdezed...?
Az oroszok lerohanták és megszállták, majd elcsatoltak az ország egy részét. Masikon egy felkelést robbantottak ki.
Ki volt "vajszivu" es kivel...?o_O
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 015
54 010
113
Ezt most komolyan nem tudom eldönteni, hogy vicc/trolling avagy tényleg komolyan kérdezed...?
Az oroszok lerohanták és megszállták, majd elcsatoltak az ország egy részét. Masikon egy felkelést robbantottak ki.
Ki volt "vajszivu" es kivel...?o_O




Nem.
Te az ottani verziót ismered,fordíts rajta 180 fokot.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
A lényeg az, hogy Romániának vannak gázmező(i) a vevőknek meg roahdtul kell a földgáz, ...
ja de mégis gázhiány van és egekbe a gáz ára. (majd ha kitermelik lessz gázuk)
a jelenlegi gázfogyasztás melett önellátóak lennének a gáz mennyiségéből. de az omv nek fizetni kell ha románba ha osztrákba ég el az a gáz...
Románia gázellátottsága országos szinten elég gyenge. a zenészek már belekezdtek a nép olcsó gázt akar és hogy kössék be oda is ahol még nincs.
tehát az önellátásra se lessz elég nekik a jövőbe a kitermelt gáz és azért is fizetni fognak mint a katona tiszt...

nem kétséges nagy üzlet mert sok pénz megmarad nekik... de sporolni és keresni nem ugyan az.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Venezuela is, de lóf@szra sem megy vele!
Menne, csak nem talál kitermelőt miután az USA érdekeltséget államosították.
Amúgy majd úgy jár mint mi, volt mindenünk, azután elvették tőlünk!
Igen ha az ők uraik is hasonlóan gondolkodnának, mint a mieink. Fontosabb volt az Adriai érdekeltségek pénzelése, mint pl. az Erdélyi helyzet stabilizálása. A románok minden erejükkel azon vannak, hogy ha lehet Erdélyt megtartsák. Hogy elveszítik-e végül, az nem rajtuk fog múlni.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Roman az autopalyan.
270112611_3079991175599923_7744710340655986744_n-1024x498.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
az iyleneket miért nem bassza meg kőkeményen a rendőrség? akár iylen videós bizonyítékok alapján. eleve vadászhatnának a román rendszámra, de ettől függetlenül undorító amit művelnek. szutyok balkán
Ez szerencsere naluk volt, valahol Mordor alson, de tenyleg autopalyan.
Gondolom megszokta mar a roman hogy bele a csomagtartoba azt uzsgyi.
Mondjuk el kell ismerni hogy otletes. Mondjuk milyen a roman autopalya ha se leallosav, se csikok, se vadkerites, se korlat... Na de ez csak valami fejlettebb lehet mint a mieink... meg a birkak hianyoznak a keprol meg a lovasszekerek...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
https://infostart.hu/kulfold/2021/12/29/elso-helyre-kerult-magyarorszag-egy-unios-listan
"A kutatók száma egyetlen tagállamban, Romániában csökkent, ott 7 százalékkal kevesebben dolgoztak tudományos területen, mint egy évtizeddel korábban."
Nem biztos hogy Elena osztálytársai miatt, talán inkább ezért csökkent:
K+F-re fodított GDP arány:
HUN: 1,6%
ROM: 0,47% (az EU legcsekélyebb aránya)
Tekintve hogy a K+F-et kétharmad részt valójában a vállalatok végzik, a többi az viszonylag statikus állami pályázat, az egyetemek és esetleg valamilyen nonprofit szervezetek tevékenysége, ez egyben azt is jelenti, hogy Romániában alig történik fejlesztés, mérnöki, kutatói munka a vállalati szektorban, nem létesülnek magas hozzáadott értékű külföldi beruházások. Magyarország viszont egyértelműen áll át erre a gazdasági motorra, vonzza be és telepíti be a vállalatok kutató központjait is, emiatt ez a kiugró érték KE-ban is egyébként.