Én egyetértek.
Tőkés L kommentje egy kicsit "savanyú a szőlő" felhangú, nem elvitatva minden erényét, én kedvelem őt, de nem attól válik egy dolog helyessé vagy helytelenné mert ő egy személyben rámondja vagyi gazolja.
Az RMDSZ megtartotta valamennyi minisztériumát, pedig a PNL el akarta venni a fejlesztésit, négy szavazattal bír a kormányban ami minden szempontból azt mondatja, hogy a mérleg nyelve egy PNL-PSD konfliktus esetén. Nem véletlenül bizonygatta mindkét politikai erő, hogy az RMDSZ-t a kormányban képzeli el, mindkettő a maga pártjára, biztosan lesznek udvarlások egy egy ütköző vélemény esetén ez pedig az RMDSZ szerepét, helyzetét felértékeli. Megfigyelhető az RMDSZ szakpolitikájában a pragmatikus magyar vonal, az Angel S. fejlesztési terv is az RMDSZ gyereke, most fél Románia abba kapaszkodik. A szolidaritási adó ami a multikat adóztatná is gyanúsan hajaz a budapesti gyakorlatra, az más kérdés hogy a liberális román politika ez nem támogatja (nem is lesz plusz pénz az államkasszában), szóval az RMDSZ a legtehetségesebb és legfelkészültebb román politikai erő, a minisztériumait nagyon sikeresen viszi. Nem elég erélyes a magyar érdekek képviselete mentén, legalább is amit mi álmodnánk emellé, pl autonómia, de ha a reálpolitika oldaláról nézzük akkor azt teszik amit valójában lehet.
Sokat beszélünk itt, sokan vizionálnak román-magyar összecsapást mert a két nép szembenállása vitathatatlan. Én azt gondolom, hogy ennek világpolitikai, reálpolitikai realitása jelenleg nincsen, annak viszont igen, hogy a két nép fejlődése, a két ország gazdasági, népnemzeti, katonai ereje az közeledik egymáshoz, és ezek a tények képesek olyan helyzetbe hozni nem csak Magyarországot, hanem a magyar nemzet Erdélybe szakadt részeit is ami képessé tesz az egyre erőteljesebb nyomásgyakorlásra, ezek tények amik jönnek az általam oly sokat emlegetett számokból. Nálunk nem tudok Petrom benzinkútról, de Romániában most nyert 14-re koncessziót a MOL, közel 200 kútra fejlesztve az ottani hálózatát, OTP, Graboplast, Richter, TVK, Pick mind gazdasági expanziót kifejtő vállalatok amik nem csak ott hanem az egész Kárpát Medencében kifejtik a hatásukat, a magyar gazdasági betódulás a szomszédaink gazdaságába egyértelmű. Románia nem is álmodhat akkora cégekről mint a MOL vagy az OTP, pedig ugyanazon szintről indultak a rendszerváltás után, a magyar gazdaság sokkal alkalmasabb a nemzeti érdekek kiszolgálására már külföldön is mint a román.
Jelentős tempóban közeledik a két nép lélekszáma is, fogy mind a kettő, de a statisztikailag magasan tartott román sem olyan magas már mint 40 éve és vészesen öregedik el, ráadásul őket tízszeres arányban sújtja a kivándorlás mint minket, néhánytíz év és ha a jelenleg fennálló magyar GDP/fő többlet fennmarad vagy enyhén nő, akkor újra vissszaelőzzük őket össznemzeti termékben is, már csak azért is, mert a román gazdasági feljődés nem fenntartható. Más a két ország gazdasági motorja és ugyan mindkettő kifulladóban van, de a magyar munka alapú, a munkavállalók létszámát emelő növekedési modell legalább szinten tartható, a román fogyasztás alapú viszont kifulladt, már nem lehet jelentős bérkiáramlással fűteni a fogyasztást, a bérek növekedése jelentősen elhagyta a hatékonyság emelkedését, emiatt a román piaci szereplők egyre kevésbé versenyképesek, nem véletlenül nem oda települtek az autógyárak. Mindkét gazdaság áll át másik motorokra, a román a V4-ektől 20 évvel lemaradt jelentős állami költekezési programokra (infrastrukturális óriásberuházások), a magyar pedig a magas hozzáadott értékű munkahelyek megteremtésére (fejlesztő központok, hadiipar), mondanom sem kell ez utóbbinak van nagyobb kifutása és alkalmas egyáltalán a perifériális gazdasági modelltől való szabadulásra.
Katonailag is közeledni látom a két ország potenciálját, a jövőbeni lehetőségeket pedig még inkább. A román gazdaság nem képes a magyarnál kétszer nagyobb haderő olyan szinte emelésére amire a magyar törekszik, pláne mert nekünk nem kell haditengerészetre költeni. A román beszerzések pontszerűen erősítenek egy egy területet a többire koncepciót sem tartalmazva, konzerválva az 50 éves technikát, míg a magyar trendszerűen és koncepciózusan áll át a modern technikára, jelentős hadiipari potenciált is megteremtve, különösen azokon a területeken ami egy konfliktus esetén kiemelkedően fontosak. Azon új beszerzések mennyisége, amik egyáltalán összehasonlíthatóak korántsem látszik megrendítő román fölény, sőt. 227 Piranha vs 256 Lynx, 150 JLTV vs 300 Gidrán-Nomád, 17 F16 vs 14 Gripen, 57 régi helikopter vs 38 új (+orosz vasak) stb. Himars és Patriot nincs a magyar haderőben, de nekik meg nincsen Nasams, Pzh, meg modern MBT, (a sor folytatható, a teljesség igénye nélküli a felsorolás) a 21 román drón beszerzés is kopizható, ennél kisebb mennyiséget nem is nagyon éri meg beszerezni, a jelentős harctéri veszteségre számítva. A román fölény a hatalmas mennyiségű szocialista technikán nyugszik ami korlátozott ideig üzemben tartható, a jövőbeli fölényt pedig szintén korlátozott ideig üzemben tartható használt nyugati technikára alapozza, amik beszerzése ráadásul legtöbbször csak hír, nincsenek konkrétumok. De ha hír akkor a legújabbak szerint az is megeshet hogy előbb érkeznek be új Gripenek hozzánk mint F16-ok odaátra, ami az eddigi zavart csak tovább fokozza.