[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Az a gépenként 2000 óra azért nem olyan kevés. Elvileg az F-16-ot 8000 órára tervezték (legalábbis azokat az A-kat, amiket a norvégok most eladnak biztosan). A Norvégok 1982-1989 között vették, vagyis 40 éves a legrégebbi és 33 a legújabb, tehát 40-33 év alatt tettek bele 6000 órát (ha még van bennük 2000), pedig ők biztos nem spóroltak, vagyis ha ezt az ütemet nézem, akkor még 10-15 évig is repülhetnek. Ha meg azt nézem, hogy a Románok spórolnak és mondjuk max 100 órát tesznek egy gépbe évente (mert drága az üzemanyag), akkor meg még 20 év (elvileg a 100 óra a minimum repülés lenne egy pilótának, és akkor annyi pilóta lenne, ahány gép, de láttunk már évi 60-80 órát repülő pilótákat is, pl.: Dél Afrika).
Az más kérdés, hogy azért a zord norvég körülmények lehet, hogy jobban megterhelték a gépeket (nagy fagyok, még ha nem is csillag garázsban álltak, meg a sós tengeri levegő ...).
Az is probléma, hogy azért a románoknak is még sokat kell most gyorsan költeni, legalább két további repülőteret alkalmassá kell tenniük az F-16-osok fogadására, meg nem lenne jó, hogy a szabad ég alatt tartanák őket, mint a Mig-21-eseket, meg a két század átképzése, ...
Újabb probléma, hogy a 17 db portugál F-16-hoz csak 30 db AMRAAM-ot vettek, meg 60 db Sidewinder-t (lásd:
https://www.dsca.mil/press-media/ma...ipment-and-support-f-16-block-15-mlu-aircraft) - szóval még rakéták is kellenének.
De a legnagyobb probléma: most közel Block 50-es szintre vannak hozva a gépek, de ez a vége, mert azt nem hiszem, hogy most fognak bele tetetni EASA radart, vagy bármi mást (mert elfogyott a pénzük), később meg a 45-50 éves gépekbe meg azért nem fognak, mert még 5 év és mennek a bontóba. Szóval ezeket repülik ameddig le nem esnek, de modernizálni biztosan nem fogják őket tovább.

Mért akarnának most AESAt egy Block 50es F16ba? KI ellen?
4/4+gen ellen bőven jó. 5gen ellen meg AESAval is kevés. Ha kell vesznek majd 10éves távban mellé F-35öt és kész.
---
btw anno is ment itt a nagy röhögcsélés a himars, patriot... megvételénél, hogy miből fogják kifizetni. Most detto uzt látom. kb ennyit tud a topic.
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
945
8 121
93
Mért akarnának most AESAt egy Block 50es F16ba? KI ellen?
4/4+gen ellen bőven jó. 5gen ellen meg AESAval is kevés. Ha kell vesznek majd 10éves távban mellé F-35öt és kész.
---
btw anno is ment itt a nagy röhögcsélés a himars, patriot... megvételénél, hogy miből fogják kifizetni. Most detto uzt látom. kb ennyit tud a topic.
Hitelből. Igazad van inkább siralmas mint röhelyes. Sajnálom az értelmesebb románokat, hogy gyarmat lett az országukból. Egy okkal több, hogy Erdély és Partium leváljon és egy kétnyelvű független állam legyen.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 136
7 205
113
Mért akarnának most AESAt egy Block 50es F16ba? KI ellen?
4/4+gen ellen bőven jó. 5gen ellen meg AESAval is kevés. Ha kell vesznek majd 10éves távban mellé F-35öt és kész.
---
btw anno is ment itt a nagy röhögcsélés a himars, patriot... megvételénél, hogy miből fogják kifizetni. Most detto uzt látom. kb ennyit tud a topic.
Ha nekünk a C Gripen-ekbe esetleg AESA radar lesz (mert szerintem sanszos, hogy lesz, a radar már készen van, és ebbe az irányba haladnak a dolgok), vagy esetleg jönnek az AESA-s Gripen E-k, akkor a románok megint hátrányban lesznek, és F-35-re nem lesz pénzük.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 751
32 459
113
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Hitelből. Igazad van inkább siralmas mint röhelyes. Sajnálom az értelmesebb románokat, hogy gyarmat lett az országukból. Egy okkal több, hogy Erdély és Partium leváljon és egy kétnyelvű független állam legyen.

Nézz rá a Magyar és a Román eladosodottságra. Nézd meg GDP %osan is. Mi vagyunk eladósodva nem a Románok.
Nézz rá Magyaro és Romániára, az életszinvonalra 20éve és most. Nézz egy GDP per capitat 20éve és most. Elképesztő a fejlődés. Nem őket kéne sajnálni hanem minket.
....
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ha nekünk a C Gripen-ekbe esetleg AESA radar lesz (mert szerintem sanszos, hogy lesz, a radar már készen van, és ebbe az irányba haladnak a dolgok), vagy esetleg jönnek az AESA-s Gripen E-k, akkor a románok megint hátrányban lesznek, és F-35-re nem lesz pénzük.

Az alap probléma, hogy 2021ben megkapták a vacsi új Patriotot. HIMARSukhoz meg vettek 54db 300km hatótávú ATACMSot.
Máshogy: Nagyszentmiklós, Kisjenő, Nagyvárad... pontokra/vonalra rakj egy körzőt. 40kmig nagyon pontosan ki tudsz iktatni bármi kulcsfontoságút larommal. 100kmig M31el. 300kmig ATACMSal. Gripeneket Pápára! kell rakni, hogy atacms ne érje el őket. Egy Pápa DK MO táv légvonalban 250km. Odavissza 500km. És mégszebb legyen magasan nem repülhetnek mert patriot. Vesztes helyzet.
btw Gripenek jelenleg Kecskeméten. Egy 4db atacmsot megér, hogy utána totál légtérkontrol legyen és a 32db+ F16 azt dobáljon amit akar?
Ez van.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nézz rá a Magyar és a Román eladosodottságra. Nézd meg GDP %osan is. Mi vagyunk eladósodva nem a Románok.
Nézz rá Magyaro és Romániára, az életszinvonalra 20éve és most. Nézz egy GDP per capitat 20éve és most. Elképesztő a fejlődés. Nem őket kéne sajnálni hanem minket.
....
Mondtuk ,ár legyél román, de gyorsan;)
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
945
8 121
93
Nézz rá a Magyar és a Román eladosodottságra. Nézd meg GDP %osan is. Mi vagyunk eladósodva nem a Románok.
Nézz rá Magyaro és Romániára, az életszinvonalra 20éve és most. Nézz egy GDP per capitat 20éve és most. Elképesztő a fejlődés. Nem őket kéne sajnálni hanem minket.
....
Te normális vagy? Nem zavar hogy egy román minisztérium sem költhet el egy árva lejt sem a nyakukon ülő IMF komisszár jóváhagyása nélkül? Nézzek rá Romániára? Te jártál ott valaha, mert én igen, az utóbbi évben a Kárpátokon innen és túl is, és csak egy idióta állíthatja, hogy magasabb az életszínvonal, ezzel az erővel nálad Koszovó is előrébb tart mint Magyarország. Na hesspicsába.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Te normális vagy? Nem zavar hogy egy román minisztérium sem költhet el egy árva lejt sem a nyakukon ülő IMF komisszár jóváhagyása nélkül? Nézzek rá Romániára? Te jártál ott valaha, mert én igen, az utóbbi évben a Kárpátokon innen és túl is, és csak egy idióta állíthatja, hogy magasabb az életszínvonal, ezzel az erővel nálad Koszovó is előrébb tart mint Magyarország. Na hesspicsába.
Nézd. Van igazság abban amit írt!
Az államadósságuk kb. 50% GDP arányosan. A miénk 80% körüli.
Lassan a GDP/fő is utolérnek. Ezek olyan számok, amik nem kitalációk.
És azt is meg kell nézni, hogy hol voltak 20 éve és hol vannak most. Ha mi is egy ilyen fejlődési ívet írtunk volna le 20 év alatt mint a románok, akkor valahol az osztrákok nyakában lihegnénk.
De sajnos nem tudtunk akkorát fejlődni.
Főleg a sok balos-libsi kormány tett bőven ez ellen (pl. esztelen privatizáció, még a stratégiai ágazatok terén is). A FIDESZ pedig próbálta reparálni amit lehetett (pl. visszavásárolta a stratégiai ágazatok egy részét, hogy bár itt ne legyünk idegen függésben).
A hadsereg terén is jobban állnak mint mi. Pl. nem semmisítették meg a ruszki technikát úgy, hogy még nem jött meg az új. Sőt, ha meg is jött, nem dobták ki, hanem modernizálták. Lásd. HIMARS, LAROM rakétatüzérség.
Az ipari fejlesztésekben egyelőre előnyben vagyunk, azonban abban is jelentősen jönnek fel. Meg kell nézni Temesvár és Arad környékét, majd egy kicsit keletebre kell menni és fel fog tűnni a Szeben-Brassó vonalon végbement hatalmas ipari fejlődés. Kolozsvárról nem is beszélek.
Sajnos emberanyagban is jobban állnak. Náluk a mi nálunk nagy városnak számít, pl. Debrecen, közepes méretű város. Brassó, Temesvár, Kolozsvár, Konstanca bőven 300 ezer felett vannak. Szívják a nyugati tőkét, mint száraz szivacs a vizet. A kisvárosaik is prosperálnak (sajnos a mieink, elég le vannak gatyásodva 1990-hez képest).
Nem is beszélve, hogy micsoda erőforrások felett disponálnak. Pl. a kikötök, kőolaj és gázmezők!
Szóval nem kell lenézni őket. E helyett, dolgoznunk kell, hogy ne érjenek utol!
 

Szabolcs-

Member
2022. január 1.
19
65
13
Nézd. Van igazság abban amit írt!
Az államadósságuk kb. 50% GDP arányosan. A miénk 80% körüli.
Lassan a GDP/fő is utolérnek. Ezek olyan számok, amik nem kitalációk.
És azt is meg kell nézni, hogy hol voltak 20 éve és hol vannak most. Ha mi is egy ilyen fejlődési ívet írtunk volna le 20 év alatt mint a románok, akkor valahol az osztrákok nyakában lihegnénk.
De sajnos nem tudtunk akkorát fejlődni.
Főleg a sok balos-libsi kormány tett bőven ez ellen (pl. esztelen privatizáció, még a stratégiai ágazatok terén is). A FIDESZ pedig próbálta reparálni amit lehetett (pl. visszavásárolta a stratégiai ágazatok egy részét, hogy bár itt ne legyünk idegen függésben).
A hadsereg terén is jobban állnak mint mi. Pl. nem semmisítették meg a ruszki technikát úgy, hogy még nem jött meg az új. Sőt, ha meg is jött, nem dobták ki, hanem modernizálták. Lásd. HIMARS, LAROM rakétatüzérség.
Az ipari fejlesztésekben egyelőre előnyben vagyunk, azonban abban is jelentősen jönnek fel. Meg kell nézni Temesvár és Arad környékét, majd egy kicsit keletebre kell menni és fel fog tűnni a Szeben-Brassó vonalon végbement hatalmas ipari fejlődés. Kolozsvárról nem is beszélek.
Sajnos emberanyagban is jobban állnak. Náluk a mi nálunk nagy városnak számít, pl. Debrecen, közepes méretű város. Brassó, Temesvár, Kolozsvár, Konstanca bőven 300 ezer felett vannak. Szívják a nyugati tőkét, mint száraz szivacs a vizet. A kisvárosaik is prosperálnak (sajnos a mieink, elég le vannak gatyásodva 1990-hez képest).
Nem is beszélve, hogy micsoda erőforrások felett disponálnak. Pl. a kikötök, kőolaj és gázmezők!
Szóval nem kell lenézni őket. E helyett, dolgoznunk kell, hogy ne érjenek utol!

Románia hatalmas olaj- és gáztartalékokkal rendelkező ország, Európa legnagyobb készletei. A közelmúltban nagy földgázkészleteket találtak Buzau régióban. Hónapok kérdése, amíg Brailában felavatják Európa második leghosszabb folyami hidaját.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Románia hatalmas olaj- és gáztartalékokkal rendelkező ország, Európa legnagyobb készletei. A közelmúltban nagy földgázkészleteket találtak Buzau régióban. Hónapok kérdése, amíg Brailában felavatják Európa második leghosszabb folyami hidaját.
A híd meg egyéb beruházások egy dolog (azok nálunk is voltak és vannak, pl. a Dunán legalább 5 híd épült az elmúlt 30 évben), hanem ami engem meglep valahányszor kint járok Romániában, az az, hogy az összes város, let légyen akár mekkora is (annak ellenére, hogy állítólag az ország harmad kint van nyugaton) olyan mint egy hangyaboly. Akár délelőtt akár délután, munka után, hemzsegnek az emberek az utcákon. Főleg a főtereken. Öreg, fiatal, gyerek, középkorú, mind kint van, mintha nem lenne ahol lakjon. Ez a "kép" akkora vitalitást kölcsönöz e településeknek, hogy magyar embernek ezt elmondani is nehéz. Errefelé ilyent soha nem láttam/tapasztaltam. Még Bp. is egy "kihalt" település benyomását kelti egy Lugoshoz vagy Szászvároshoz képest (pedig azok kisvárosok).
Hogy ez mitől van és hogy csinálják, én nem tudom.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 751
32 459
113
A híd meg egyéb beruházások egy dolog (azok nálunk is voltak és vannak, pl. a Dunán legalább 5 híd épült az elmúlt 30 évben), hanem ami engem meglep valahányszor kint járok Romániában, az az, hogy az összes város, let légyen akár mekkora is (annak ellenére, hogy állítólag az ország harmad kint van nyugaton) olyan mint egy hangyaboly. Akár délelőtt akár délután, munka után, hemzsegnek az emberek az utcákon. Főleg a főtereken. Öreg, fiatal, gyerek, középkorú, mind kint van, mintha nem lenne ahol lakjon. Ez a "kép" akkora vitalitást kölcsönöz e településeknek, hogy magyar embernek ezt elmondani is nehéz. Errefelé ilyent soha nem láttam/tapasztaltam. Még Bp. is egy "kihalt" település benyomását kelti egy Lugoshoz vagy Szászvároshoz képest (pedig azok kisvárosok).
Hogy ez mitől van és hogy csinálják, én nem tudom.
Görögös/dél-olaszos életvitel... :oops:
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 971
5 943
113
A híd meg egyéb beruházások egy dolog (azok nálunk is voltak és vannak, pl. a Dunán legalább 5 híd épült az elmúlt 30 évben), hanem ami engem meglep valahányszor kint járok Romániában, az az, hogy az összes város, let légyen akár mekkora is (annak ellenére, hogy állítólag az ország harmad kint van nyugaton) olyan mint egy hangyaboly. Akár délelőtt akár délután, munka után, hemzsegnek az emberek az utcákon. Főleg a főtereken. Öreg, fiatal, gyerek, középkorú, mind kint van, mintha nem lenne ahol lakjon. Ez a "kép" akkora vitalitást kölcsönöz e településeknek, hogy magyar embernek ezt elmondani is nehéz. Errefelé ilyent soha nem láttam/tapasztaltam. Még Bp. is egy "kihalt" település benyomását kelti egy Lugoshoz vagy Szászvároshoz képest (pedig azok kisvárosok).
Hogy ez mitől van és hogy csinálják, én nem tudom.

Szóval azt mondod ezzel, hogy a mediterrán népek nem fejlődnek mert megáll a fejlődés sziesztaidőben amig a románok teszenek-vesznek vasárnap délután is.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
A híd meg egyéb beruházások egy dolog (azok nálunk is voltak és vannak, pl. a Dunán legalább 5 híd épült az elmúlt 30 évben), hanem ami engem meglep valahányszor kint járok Romániában, az az, hogy az összes város, let légyen akár mekkora is (annak ellenére, hogy állítólag az ország harmad kint van nyugaton) olyan mint egy hangyaboly. Akár délelőtt akár délután, munka után, hemzsegnek az emberek az utcákon. Főleg a főtereken. Öreg, fiatal, gyerek, középkorú, mind kint van, mintha nem lenne ahol lakjon. Ez a "kép" akkora vitalitást kölcsönöz e településeknek, hogy magyar embernek ezt elmondani is nehéz. Errefelé ilyent soha nem láttam/tapasztaltam. Még Bp. is egy "kihalt" település benyomását kelti egy Lugoshoz vagy Szászvároshoz képest (pedig azok kisvárosok).
Hogy ez mitől van és hogy csinálják, én nem tudom.
Minden balkáni országban így van :)
Lázár most van kinn:
“Politika ide vagy oda, Románia és Magyarország egymásnak nagyon komoly kereskedelmi és gazdasági partnere. A magyar külkereskedelmi plusz majdnem hárommilliárd euró”
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Minden balkáni országban így van :)
Lázár most van kinn:
“Politika ide vagy oda, Románia és Magyarország egymásnak nagyon komoly kereskedelmi és gazdasági partnere. A magyar külkereskedelmi plusz majdnem hárommilliárd euró”
és ez a lényeg pumpáljuk a lóvét szépen át a románoktól. ;)
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Szóval azt mondod ezzel, hogy a mediterrán népek nem fejlődnek mert megáll a fejlődés sziesztaidőben amig a románok teszenek-vesznek vasárnap délután is.
Nem, a románoknál vasárnap déltől, mintha atomcsapás érte volna őket, de addig nyüzsögnek egyvégben. És ez télen nyáron igaz. Aki nem hiszi ugorjon át Nagyváradra vagy Aradra.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Te normális vagy? Nem zavar hogy egy román minisztérium sem költhet el egy árva lejt sem a nyakukon ülő IMF komisszár jóváhagyása nélkül? Nézzek rá Romániára? Te jártál ott valaha, mert én igen, az utóbbi évben a Kárpátokon innen és túl is, és csak egy idióta állíthatja, hogy magasabb az életszínvonal, ezzel az erővel nálad Koszovó is előrébb tart mint Magyarország. Na hesspicsába.

Mert? 45%os GDP arányos adóság piacról simán finaszírozható. ÁHT hiányuk se durvább mint a milyenk.
Jártam 25+éve és ~2éve is. Egész elképesztő a fejlődés.
Nem írtam sehol, hogy magasabb az életszinvonal. btw hamár PPPben még mindig pár százalékkal alattunk vannak. A fejlődés üteme alapján mondjuk nem sokáig igen életszinvonalban pl PPPben is le fognak lépni minket.
Tényleg már le kéne szokni, hogy szavakat adtok más szájába.
Katonailag meg amit leírtam az erősen áll, nem látom a vele való vitát.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Minden balkáni országban így van :)
Lázár most van kinn:
“Politika ide vagy oda, Románia és Magyarország egymásnak nagyon komoly kereskedelmi és gazdasági partnere. A magyar külkereskedelmi plusz majdnem hárommilliárd euró”

Bezony. Ezért is abszurd Erdély kiválásáról, ne adj isten román magyar háboruról álmodozni.
---
külker szuficit: Jó lenne cserébe román gáz... btw magyarot megint megszivatta oroszo. Illetve Szijártó és oroszo szivatta meg.