Cseh haderőfejlesztési program (2035) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 862
12 377
113
Sok vita folyik ennek a repülőgépnek a repülési óránkénti árairól. Az amerikai újságok tele vannak az ottani légierő panaszaival a drága művelet miatt. A gyártó azt ígérte nekik, hogy a repülőgépgyártás növekedésével az üzemeltetési költségeket fokozatosan elfogadható szintre csökkentik. Milyen információi vannak?

Ezt mondják nekünk is. A tárgyalások során igyekszünk nagy nyomást gyakorolni a legelfogadhatóbb feltételek elérése érdekében. Meglepett, hogy most azt mondták nekünk az Egyesült Államokban, hogy mi vagyunk az az ország, amely a legnagyobb nyomást gyakorolja, amit eddig tapasztaltak a tárgyalások során. bóknak vettem.

Magyarul mi vagyunk a legcsorobbak :D

Hogyan hozhat létre nyomást, amikor nyilvánvalóan a kötél rövidebb végét húzza?

Igyekszünk információkat szerezni például az amerikai médiából, hogy ellenőrizni tudjuk az árképzést. Még ha abban a helyzetben is vagyunk, hogy elfogadunk egy egyoldalú, gyakorlatilag nem alkuképes ajánlatot, legalább megpróbáljuk megbecsülni a repülési óránkénti árat.

Van egy két évvel ezelőtti repülési óra becslésünk, és most megkértük az amerikait, hogy adja meg az aktuális árat. És megígérték, hogy április végén átadják nekünk. Feltételezem, hogy az ár alacsonyabb lesz, és a méretgazdaságosságról szóló információk beigazolódnak. Ez a lehetőség, hogy nyomást gyakoroljunk a lehető legalacsonyabb ár elérése érdekében.


A szerződés bírálói szerint nagy a veszélye annak, hogy a cseh hadsereg csapdába esik, és olyan repülőgépet vásárol, amelyet Csehország nem tud finanszírozni.

Talán ez az egyik oka annak, hogy ebben a szerződésben tárgyalópartner lettem. Nagyon ügyelek annak dokumentálására, hogy a vásárlásnak a Honvédelmi Minisztérium teljes költségvetésén belül van értelme, és hogy kellő nyomást gyakoroljak a hadseregre, amelynek egyértelműen számszerűsítenie kell nemcsak azt, hogy maga a repülőgép mennyibe fog kerülni, hanem mennyi lesz az ezzel járó költségek összköltsége és finanszírozunk-e egyéb igényeket.

Hogyan lehet elérni, hogy tíz év múlva, amikor a következő üzemeltetési szerződésről tárgyalnak, az amerikaiak ne állapodjanak meg olyan árban, amely számunkra elviselhetetlen lesz?

Nem erre számítok, mert a presztízsük szempontjából elfogadhatatlan lenne, hogy elviselhetetlenül emelkedjen az üzemeltetési ár. :D Emellett arra számítok, hogy egész Európa - mert sok európai ország vásárol repülőt - megpróbál hatékony megoldást találni a lehető legtöbb megtakarításra, azaz közös oktatóközpont létrehozására vagy hatékony kiszolgálásra.


Nem tunik nagy szagertonek a neni.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 712
15 493
113
Igyekszünk információkat szerezni például az amerikai médiából, hogy ellenőrizni tudjuk az árképzést. Még ha abban a helyzetben is vagyunk, hogy elfogadunk egy egyoldalú, gyakorlatilag nem alkuképes ajánlatot, legalább megpróbáljuk megbecsülni a repülési óránkénti árat.
Az amerikai médiából szereznek infót... :p Egy milliárd dolláros biznisznél ez aztán komoly stratégia :p
Magyarul úgy húzzák le őket az amcsik, ahogy akarják, de ők aztán nagyon nagy nyomást raktak rájuk :p
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 862
12 377
113
Nem tudom, akkor miért nem azt mondta? Így mindenesetre elég hülyén hangzik…
Snažíme se získávat informace například i z amerických médií, abychom dokázali kontrolovat, jakým způsobem se cena skládá.

We try to get information, for example, from the American media, so that we can control how the price is composed.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 007
73 474
113
The army has taken over new Scania transporters, they will ensure the transport of containers to missions...

Another eight pieces of these special loaders will be delivered by the end of May.

3_37.jpeg
2_44.jpeg
1_54.jpeg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 007
73 474
113
  • Tetszik
Reactions: fishbed

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 077
13 469
113

Végtelen történet: A gyalogsági harci jármű vásárlását az ágyúvita blokkolja​

https://www.denik.cz/veda-a-technika/armada-tendr-bojova-vozidla-pechoty.html
( írja: Jiří Vojáček )
Újabb epizóddal folytatódnak a viták a gyalogsági harcjárművek vásárlásáról a Cseh Köztársaság hadserege számára. Bár Csehország már túljutott a kezdeti nehézségeken, és a Védelmi Minisztérium által felkért ügyvédek kibogozták az elhibázott pályázat összetett hálóját, a vásárlást most pusztán technikai probléma akadályozza. Vita arról, hogy milyen kaliberű legyen a toronykészletben lévő ágyú.

...
A szlovák kormány néhány hete 152 darab, 35 mm-es ágyúval felszerelt CV90-es gyalogsági harcjármű vásárlásáról írt alá szerződést. Szlovákia némileg "leszakadt" a Cseh Köztársasággal folytatott tanácsos eljárásról, és a maga útját járja. Addig is azon tanakodunk, hogy klasszikus "30-assal" vegyünk-e BVP-t, vagy élesítsük át 35 mm-es kaliberre.
...
2016. december 15-én, az úgynevezett Ipari Napon mutatták be a régi BVP-t felváltó új jármű alapvető követelményrendszerét, később a 7. Gépesített Dandár parancsnok-helyettese, ezredes. Zdenek Mikula. Fél évvel később a védelmi minisztérium minden gyártót meghívott tesztekre a Libavá katonai körzetben található tesztterületen és a vyškovi kiképző parancsnokság komplexumban. A járművek meglehetősen alapos tesztelésen estek át, az éles lövés jelentette a legnehezebb akadályt minden résztvevő számára. A tesztelt BVP mindegyike összesen negyven lövést lőtt egy mozgó célpontra 700 méter távolságból, és két statikusat 1200 és 1800 méter távolságból.

A vitathatatlan győztes a német Puma gép lett, amely negyven lövésből harminchétszer talált el. A pályázati favorit technológiai fölényét bizonyítja a második legjobb résztvevő eredménye, aki mindössze tizenkilenc találatot ért el. Annál is meglepőbb volt, amikor kilenc hónappal később a minisztérium módosított műszaki leírást tett közzé, amelyben egyes követelményeket 180 fokkal elfordítottak, és amelyeknek paradox módon még a tárca által a pályázatra meghívott egyes résztvevők sem feleltek meg.

Az új kormány hivatalba lépése után a pályázatot alaposan átvizsgálták, végül mint ilyent törölték. Az olyan dolgok, mint a kilencezer tételre vonatkozó kérdőjel, inkább feledésbe merültek, és azonnal megkezdődtek a tárgyalások a pályázat valószínű nyertesével, a bevált CV90-es típus gyártójával.

Alig néhány hete a cseh és a szlovák miniszter kéz a kézben megígérte, hogy együttműködnek a BVP megvásárlásában, de már akkor is ismert volt a szakértők körében, hogy a két ország között megoszlik a hozzáférés a fontosabb fegyverekhez. . Míg a szlovákok a 35 mm-es ágyút preferálták, addig a csehek a hagyományos „harmincast” szerették volna.

30 mm vs. 35 mm
A cseh katonák felhívják a figyelmet arra, hogy a Pandurokon már 30 mm-t használunk, ezért jó lenne ugyanazt a kalibert használni. Elméletileg ez természetesen igaz, de a gyakorlat némileg más. Néhány évvel ezelőtt tárgyalásokat folytattak a KBVP Pandur izraeli tornyokat szállítójával, és a csapatokkal végzett közvetlen vizsgálat után megállapította, hogy a hadsereg kissé árvácska módon viselkedik az ágyúkkal szemben. Egyes kulisszák mögötti találgatások szerint egyeseket állítólag nem karbantartottak megfelelően, másokat a lövöldözés után meg sem takarítottak. Ráadásul az eredeti Samson RCWS-30 toronykészletet már nem kínálja a gyártó, az izraeli Rafael fegyvergyártó.

Emiatt is előfordulhat, hogy a KBVP-t, azaz a 30 mm-es Bushmaster ágyúkkal ellátott toronnyal rendelkező Pandurokat újra fel kell fegyverezni. És ebben az összefüggésben miért érdekelne a 35 mm-es kaliber?

Először is, a 30 mm-es lőszerek már nem rendelkeznek elegendő áthatolóerővel a mai szabványok szerint. Nemcsak a harckocsik ellen, amelyek ellen már a szárnyban sem elég, hanem főleg a gyalogsági harcjárművek és páncélozott szállítójárművek ellen már a legerősebb 30 mm-es lőszer sem elég erős.

Minden modern BVP, vagy a régebbi verziók továbbfejlesztett változata úgy készült, hogy ellenálljon az oldalsó 12,7 vagy 14,5 mm-es lőszernek. De elölről mindannyian képesek ellenállni a legerősebb, áthatoló al-kaliber 30 mm-es lőszereinek. A koreai K21, a CV-90 új verziói, az Ajax új verziói (ASCOD), a német Puma épül így. És ami még rosszabb, az orosz és kínai OT és BVP így épül fel. Természetesen a harckocsikból előállított nehéz BVP-k mellett vannak BMP-3 modernizációs készletek és kínai Type 04 és 05 gépek is, ami talán távolinak hangzik számunkra, de a kínaiak szerte adják a páncélozott szállítóikat. világ, különösen a fejlődő világ, és csak idő kérdése, hogy katonáink mikor találkoznak velük valamilyen küldetés során.

A Bushmaster ágyúk egy másik gyártója ma két alapváltozatot gyárt. 30 mm-es Bushmaster II és 35 mm-es Bushmaster III. De fontos tudni, hogy mindkét változatnak van "testvér" kalibere. Mindkettő mechanikája gyakorlatilag csak a hordó és néhány alkatrész cseréjével készen áll, hogy az eredeti kalibert magasabbra állítsák. De míg a 30 mm-es Bushmaster II csak 40 mm-esre képes, a 35 mm-es Bushmaster III 50 mm-esre.
...
Tehát ha most veszünk 30 mm-es ágyúkat, akkor most megspórolunk, de csak azon az áron, hogy néhány éven belül a többszörösét költjük a 30-asról 50-es kaliberre való átállásra, amelyek nem kompatibilisek egymással. Ha viszont most szlovák 35 mm-t veszünk, akkor a néhány év múlva már szabványos 50 mm-esre való átállás egyszerű és jóval olcsóbb lesz.

Vigyázz a drónokra
A kaliberváltás harmadik, talán legkomolyabb oka a drónok elleni küzdelem. Ha az ukrajnai háború megtanított valamit, akkor az az, hogy mostantól minden hadsereg tömegesen használ drónokat harci tevékenységekhez. Olcsóak és erősek, egy 500 dolláros drón kétségtelenül elpusztít egy 15 millió dolláros tankot. Ezért a következő években szorgalmazni kell, hogy az egységek saját légvédelmüket tekintve önellátóak legyenek.

RBS-70-es rendszerekkel felszerelt gépesített egységeink légvédelmét régóta bírálják, állítólag MANPADS (shoulder-launched) légvédelmi rendszerek nagy beszerzése is készül. Ez azonban nem elég a jelenlegi harctéren, szó szerint minden tanknak és minden BVP-nek védekeznie kell a drónok ellen, különben esélye sincs hosszú távú harci tevékenység végzésére. A szabványos 30 mm-es lőszer (kivéve, ha kifejezetten légvédelmi fegyverek által használt speciális lőszerről van szó) nem hatékony a drónok ellen. A drónok ellen robbanó lőszerre van szükség, ideálisan programozható és a lehető legnagyobb robbanási sugarú. 30 mm-es lőszert azonban nem biztosít. Ez az oka annak is, hogy a rövid hatótávolságú PL ágyúrendszerek (például az Oerklion és a Rheinmetall modern Skyrangerei) 35 mm-es kalibert használnak.

Hamarosan kiderül, hogy a Védelmi Minisztérium és a honvédség a progresszív kaliberek felé hajlik-e, és a szlovák utat választja, vagy ragaszkodunk-e a hagyományos fegyverkezéshez még azzal a kockázattal is, hogy hamarosan újra kell fegyverkeznünk. Mindenesetre az új BVP negyven év szovjet technológia alkalmazása után már megérdemli a gépesített egységeket.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 007
73 474
113
Sikeresen befejeződtek a mai napon a MADR mobil 3D radarok katonai tesztjei...

A katonai próbákat eddig elhúzó kritikus hibák 2023. április 17-én megszűntek. A beszállító Elta Systemnek július végéig még el kell távolítania a fennmaradó kisebb hibákat, különösen a dokumentáció területén. Ezek azonban nem befolyásolják a rendszer harcképességét, sem a cseh hadsereg felszerelésébe való bevezetését.

Csehországban már öt darab MADR-radar van.

 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113

Ezt külön érdekesnek találtam. Sokat vitatkozunk a témáról.

"„Emellett természetesen a modern fegyverek beszerzéséről van szó, ami minden bizonnyal magában foglalja az F-35-ös légierőink beszerzéséről szóló tárgyalásokat is. A katonai ajánlásokat az én szakosztályom tette” – mondja Střecha tábornok, hozzátéve: És higgyék el, amikor a katonai ajánlásokat bemutattuk a vezérkari főnöknek, majd az osztály vezetőségének, több álmatlan éjszakám volt. De először is arra gondoltam, hogy tíz-húsz évig nem veszünk repülőt. Ennek a repülőgépnek a küldetése 2040-ig, 2050-ig és azt követően lesz. Másodszor, végül is az ötödik generációs repülőgépek egy bizonyos ideig – nagyon rövid ideig – uralják majd az európai hadszínteret. Harmadszor pedig, még ha a Cseh Köztársaság hadserege nem is használja ki a repülőgépben rejlő lehetőségeket a kezdeti fázisban, szövetségeseink használhatják. Ez azt jelenti, hogy nem csak a Cseh Köztársaság légterének védelmét szolgálja."
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen