Èn fontosnak tartanám a közös lőszert.
Az egyes allamok hadiipara nem enged. Még az elvileg egyesített 155mm kalibernél se mindegy, milyen loszert használsz, kulonben lottek a szervisznek ...
-----------------------------------
Más:
A SPYDER légvédelmi rendszer nem fogja megvédeni az egész országot, de ez előrelépés. Az első részek már Csehországban vannak
Do Vojenského technického ústavu dorazily první části nového izraelského systému protivzdušné obrany. Ten nahradí starou sovětskou techniku. Detaily popisuje plukovník Jaroslav Daverný.
www.irozhlas.cz
Megérkeztek a Haditechnikai Intézetbe az új légvédelmi rendszer első részei. Az izraeli SPYDER kevesebb, mint 14 milliárd koronáért cseréli le a szovjet felszerelést, a cseh katonáknak pedig 2027-ben kell megkapniuk. "A kilövőknek nem kell egy réten lenniük, akár 10 kilométerre is lehetnek egymástól" – írja le Jaroslav Daverný ezredes a Radiožurnálnak adott interjújában. Hozzáteszi azonban, hogy a probléma a "légielhárítókkal" szolgáló katonák hiánya lehet.
A Védelmi Minisztérium 2021-ben kötött szerződést az izraeli SPYDER rendszer négy üteg megvásárlására. Mit tartalmaz egy üteg?
Mindegyik egységben nagyjából kilenc jármű található. Két jármű között van egy radar, amely mobilabbá teszi. Aztán van négy kilövő, amelyek szállítják a rakétákat, aztán van egy tűzirányító központunk és egy másik, a kommunikációs központunk.
Az üteg képes érzékelni egy célpontot, el tudja dönteni, hogy melyik cél a sajátja és melyik idegen, melyiket lövi le, melyiket nem. És persze le is lőheti.
Más a hatótáv, mert különböző típusú rakétákat is rendeltünk hozzá, így 25-80 kilométer is lehet attól függően, hogy milyen rakétát használunk.
A SPYDER célpontok, például helikopterek, repülőgépek, cirkáló rakéták, pilóta nélküli légi járművek lelövésére vagy megsemmisítésére szolgál, ha azok észlelhetők. Amire határozottan nem készült, az a rakétaelhárító.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta a légvédelem nagy téma, amelyet sokat vitattak a köztérben. A Katonai Műszaki Intézetben most lassan szerelik össze a SPYDER első alkatrészeit. Ha három év múlva elkészül, elég lesz-e megvédenünk Csehországot?
Nem, de ez haladás, haladunk előre, de az az elképzelés, hogy annyi ilyen rendszerünk lesz, mint ahány háborús konfliktusban világszerte, ma gazdaságilag elképzelhetetlen.
Természetesen vannak fejlesztési koncepcióink, még azt is tudjuk, hogy mit választanánk, mi fér bele az egész hadsereg csontjaiba, és már csak az a kérdés, hogyan osszuk el idővel úgy, hogy legyen rá költségvetésünk. Nem olcsó dolog.
Eddig nincs késés
Mekkora váltás lesz ez a szovjet KUB-rendszerekhez képest, amelyeket a cseh hadsereg a hetvenes évek óta használ. Valószínűleg egészen másképp működik...
Műszakilag nagyon másképp működik, de a fizika még mindig ugyanaz. Azonban, hogy közelebbről is lássuk, a KUB egy helyen, egy réten van, az egyik üteg egy célpontra lő.
A SPYDER-nél ennek sokszorosa lesz, azaz egy üteg több célpontra is tud egyszerre lőni. Ráadásul az egyes kilövőknek nem kell egy réten elhelyezkedniük, akár 10 kilométerre is lehetnek egymástól, ami nagymértékben megnöveli a működési területet.
A SPYDER-t az izraeli állami fegyvergyártó cég, a Rafael gyártja, és harminc százalékban cseh cégek is részt vesznek a megrendelésben. De nem késik a szállítás a gázai háború miatt?
Az izraeli társadalom egy kicsit másképp épül fel, mint mi itt Európában. Ha harcolnak is, a gyár akkor is teljesíti kötelezettségeit, pedig az alkalmazottak harmada vesz részt a harcokban vagy a hadseregben.
Ugyanakkor termelnie kell a hadseregének, így a Rafael cég nem csak nekünk gyárt. Valószínűleg van némi befolyása, de nem teljesen befolyásolja a szerződést vagy a szállítás módját.
Csehország is rendelt 24 amerikai F-35-ös repülőgépet, amelyek közül az elsőnek 2031-ben kell megérkeznie. Milyen szerepük van a légvédelemben?
A légvédelmi műveleteket a légierővel kombinálva végzik. A légtér tehát mindig zónákra van osztva, ahol rakétavető lövöldözik és ahol repülők repülnek, és megsemmisíthetik mind a felénk repülő rakétákat, mind a repülőgépeket. Nagyon összefügg, és soha nem tervezik külön, mindig képességek kombinációja.
Bárki, aki SPYDER-rel áll a földön, megvan az az előnye, hogy egy hétig kényelmesen el tud ott maradni. A gép két órát tud a levegőben maradni, de jóval nagyobb területet fed le, és ha pontos akarok lenni, akkor az F-35 elég messzire tud repülni ahhoz, hogy megsemmisítse az ellenséget, mielőtt ránk lőnének.
Ha béke van, a cseh légvédelmisek Strakonice-ban állomásoznak. De ha a biztonsági helyzet rosszabbodik, mit védene meg?
A törvény szerint Csehország kormánya dönti el, hogy mit védenek meg. Nem a katonák döntik el, bár természetesen ajánlásokat fogalmaznak meg.
Hogy vagytok emberek, van elég katonátok a légelhárító ezredben?
Nem vagyunk jóban az emberekkel. Közelítünk az egység 65 százalékához, ami elég ahhoz, hogy elmenjünk valahova és ott maradjunk egy ideig, de például egy hónapig valahol maradni nem olyan egyszerű.