Cseh vadászgép-beszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 512
7 972
113
Na elkezdtek tolni a realisabb szamokat igy a dontes utan.


322 millard koronanal tartunk . Ez legyen 12-13 milliard USD, de irta is egy kommentelo hogy ami papiron 322 az a valosagban 500. :D
Holy... az ~$22B, majd' $1B/gép...
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 199
36 911
113
Na elkezdtek tolni a realisabb szamokat igy a dontes utan.


322 millard koronanal tartunk . Ez legyen 12-13 milliard USD, de irta is egy kommentelo hogy ami papiron 322 az a valosagban 500. :D
Hajrá, csak így tovább, remélem belerokkannak gazdaságilag.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 348
113
Na elkezdtek tolni a realisabb szamokat igy a dontes utan.


322 millard koronanal tartunk . Ez legyen 12-13 milliard USD, de irta is egy kommentelo hogy ami papiron 322 az a valosagban 500. :D
Fizetős a cikk, így nem nekem nem derül ki, hogy hogyan sikerült ezt a számot kihozniuk.

Egyébként a weboldal Andrej Babis tulajdona, aki ellenzéki politikus és ha jól tudom erősen oroszbarát. Vagyis ezt én erősen propaganda cikknek gondolom.
(drága az F35, de nem ennyire)
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: alali77 and Anti

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 981
23 010
113
Fizetős a cikk, így nem nekem nem derül ki, hogy hogyan sikerült ezt a számot kihozniuk.

Egyébként a weboldal Andrej Babis tulajdona, aki ellenzéki politikus és ha jól tudom erősen oroszbarát. Vagyis ezt én erősen propaganda cikknek gondolom.
(drága az F35, de nem ennyire)
De. Ne legyenek kétségeid, jelenleg az F35 amennyire qrva jó gép annyira qrva drága is.
Ha mindezt belehelyezed a középeurópai környezetbe, akkor a katonai/gazdasági vazallusi rendszer kiépitésére tökéletesen alkalmas eszköz. Nem csak hoszú távon. Bármennyire bántja is a "nyugatbarát füleket" ez van.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 348
113
De. Ne legyenek kétségeid, jelenleg az F35 amennyire qrva jó gép annyira qrva drága is.
Ha mindezt belehelyezed a középeurópai környezetbe, akkor a katonai/gazdasági vazallusi rendszer kiépitésére tökéletesen alkalmas eszköz. Nem csak hoszú távon. Bármennyire bántja is a "nyugatbarát füleket" ez van.
Az F35 kétség kívül drága, de a linkben teljesen irreális számokat emlegetnek. Kb. annyira hiteles mint ha Magyarországon egy Gyurcsány tulajdonában levő lapban szidnák a kormány döntéseit, valamilyen "szakértő" légből kapott számai alapján.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 512
7 972
113
Az F35 kétség kívül drága, de a linkben teljesen irreális számokat emlegetnek. Kb. annyira hiteles mint ha Magyarországon egy Gyurcsány tulajdonában levő lapban szidnák a kormány döntéseit, valamilyen "szakértő" légből kapott számai alapján.
Melyik szám is irreális szerinted...?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 348
113
Mitől lenne irreális?
Legfeljebb a teljes élettartamra vetítve reális ekkora összeg, de még úgy is sok. A gép beszerzés minden nyilvános adat szerint 150-250 millió attól függően, hogy mi van a csomagban.

A cikket nem láttam mert fizetős, de érdemben csak akkor lehetne eldönteni hogy mennyire valósak a számok, ha lennének részletes adatok. Például mennyi repült órával számolnak, mennyi fegyver van benne stb.
 
  • Vicces
Reactions: perceptron

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 512
7 972
113
Legfeljebb a teljes élettartamra vetítve reális ekkora összeg, de még úgy is sok. A gép beszerzés minden nyilvános adat szerint 150-250 millió attól függően, hogy mi van a csomagban.

Dehogy annyi. Az a vas ára. 100x átbeszéltük, kínos még olvasni is, hogy ezt a gyerekes marhaságot hozod megint fel.
Az amerikaiknal a beszerzési arban semmi nincs benne, csak a vas.
Minden mas kulon tétel, és igen, LCC szokás számolni, aminek az alapformulaja is elárulja, hogy a beszerzési ár (capital cost) csak egy a sok tétel közül = capital expense + operational cost + maintenance cost + repair/replacement minusz a residual/recoverable value a ciklus vegen (amiert eladható/trade in stb.)


A cikket nem láttam mert fizetős, de érdemben csak akkor lehetne eldönteni hogy mennyire valósak a számok, ha lennének részletes adatok. Például mennyi repült órával számolnak, mennyi fegyver van benne stb.
Ja, hát az mind a fenti képlet része.
Tudod, annak ami szerinted nem a gép költsége...:rolleyes:

Szóval a cikket nem láttad, de tudod hogy nem lehet annyi, hiszen nem annyi a beszerzési ár (capital cost), de ha igen, akkor meg nem tudod, de nincs úgy...? Jól értem?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 348
113
Dehogy annyi. Az a vas ára. 100x átbeszéltük, kínos még olvasni is, hogy ezt a gyerekes marhaságot hozod megint fel.
Az amerikaiknal a beszerzési arban semmi nincs benne, csak a vas.
Minden mas kulon tétel, és igen, LCC szokás számolni, aminek az alapformulaja is elárulja, hogy a beszerzési ár (capital cost) csak egy a sok tétel közül = capital expense + operational cost + maintenance cost + repair/replacement minusz a residual/recoverable value a ciklus vegen (amiert eladható/trade in stb.)



Ja, hát az mind a fenti képlet része.
Tudod, annak ami szerinted nem a gép költsége...:rolleyes:

Szóval a cikket nem láttad, de tudod hogy nem lehet annyi, hiszen nem annyi a beszerzési ár (capital cost), de ha igen, akkor meg nem tudod, de nincs úgy...? Jól értem?
Ha csak a vasat nézed, minimum supporttal, az kb. 150-170 millió. Komolyabb supportal meg némi fegyverzettel simán felmegy 250 millióra. Ha a teljes élettartam költséget nézed, az simán van ennek a duplája. De ez még mindig nem 1 milliárd / gép.

De téged a nyilvános szerződésekben levő számok nem érdekelnek, mert neked szimpatikusabb az a szám, amit valaki egy propaganda újságban bármilyen kalkuláció nélkül bedob. :(
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 983
12 778
113
Ha csak a vasat nézed, minimum supporttal, az kb. 150-170 millió. Komolyabb supportal meg némi fegyverzettel simán felmegy 250 millióra. Ha a teljes élettartam költséget nézed, az simán van ennek a duplája. De ez még mindig nem 1 milliárd / gép.

De téged a nyilvános szerződésekben levő számok nem érdekelnek, mert neked szimpatikusabb az a szám, amit valaki egy propaganda újságban bármilyen kalkuláció nélkül bedob. :(
Azt ki donti el hogy egy ujsag propaganda vagy sem(amugy a legolvasottabb napilaprol allitod)? :D

A szakertoi csoport mondott 500-at a miniszterium 322-t. De ha nem hiszel a szamoknak nezd meg a dan tanulmanyt.
Az amerikaiak nem fognak azert semmit sem olcsobban adni a cseheknek mert a danokhoz kepest csorok. Ha valakinek ide-oda egy milliardal problemaja van akkor annak az F-35 nem valo.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Azt ki donti el hogy egy ujsag propaganda vagy sem(amugy a legolvasottabb napilaprol allitod)? :D

A szakertoi csoport mondott 500-at a miniszterium 322-t. De ha nem hiszel a szamoknak nezd meg a dan tanulmanyt.
Az amerikaiak nem fognak azert semmit sem olcsobban adni a cseheknek mert a danokhoz kepest csorok. Ha valakinek ide-oda egy milliardal problemaja van akkor annak az F-35 nem valo.
Jó, de a reptért teljes átépítése az nem amerikaiakat hizlalja. Én nem tudom milyen állapotú az a reptér, lehet hogy tényleg simán szar és nem férnek be a gépek mondjuk a hangárba. (bár ha a Mig-29 befért akkor az F35-is befér, mindig meglepődöm mekkora egy szar volt a méretéhez képest a Mig-29)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 862
113
Jó, de a reptért teljes átépítése az nem amerikaiakat hizlalja. Én nem tudom milyen állapotú az a reptér, lehet hogy tényleg simán szar és nem férnek be a gépek mondjuk a hangárba. (bár ha a Mig-29 befért akkor az F35-is befér, mindig meglepődöm mekkora egy szar volt a méretéhez képest a Mig-29)
Na , valaki elkezdte kapizsgálni talán….
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Jó, de a reptért teljes átépítése az nem amerikaiakat hizlalja. Én nem tudom milyen állapotú az a reptér, lehet hogy tényleg simán szar és nem férnek be a gépek mondjuk a hangárba. (bár ha a Mig-29 befért akkor az F35-is befér, mindig meglepődöm mekkora egy szar volt a méretéhez képest a Mig-29)
A dán sirámok arra engednek következtetni, hogy ez nem így van. Mármint, hogy nem az amerikaiakat hízlalja. Állítólag olyan követelményrendszert, sztenderdeket állítanak fel, amit csak az amerikai cégek képesek teljesíteni. Ha jól sejtem, akkor nem elsősorban pálya, és annak teherbírása a fő szempont, hanem az, hogy a meglévő hangárok biztonsági szempontból nem megfelelőek az amerikai elvárásoknak.
Maguk a gépek még mindig titkos lopakodó, és kommunikációs technológiákat alkalmaznak. Ráadásul direkt kapcsolatuk van az amerikai kiszolgáló szerverközpontokkal, ami egy sebeszhetőséget eredményez az egész rendszer számára.
ezen felül a korábbi hírek szerint a gép karbantartásához erősen veszélyes/szenyező anyagokat kell alkalmazni, aminek külön igényei vannak. Az utólagos átalakítás meg olyan drága lenne, ami inkább új hangárokat tesz ésszerűvé.
Alapvetően egy F-35 méretű, képességű gépnek semmi nem indokolná a különleges igényeket, hacsak nem a lopakodó technológia az, ami ezeket a speciális igényeket támasztja.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 348
113
Azt ki donti el hogy egy ujsag propaganda vagy sem(amugy a legolvasottabb napilaprol allitod)? :D

A szakertoi csoport mondott 500-at a miniszterium 322-t. De ha nem hiszel a szamoknak nezd meg a dan tanulmanyt.
Az amerikaiak nem fognak azert semmit sem olcsobban adni a cseheknek mert a danokhoz kepest csorok. Ha valakinek ide-oda egy milliardal problemaja van akkor annak az F-35 nem valo.
Nem ismerem a Cseh viszonyokat, de ha nálunk egy Gyurcsány Ferenc tulajdonában levő lap szidná a kormány éppen aktuális döntését, akkor azt azért lennének fenntartásaim. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 490
76 277
113
7259.jpg


 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 490
76 277
113
The army is counting on Gripen aircraft until 2035, their lease will be more expensive...

Currently, the Ministry of Defense pays Sweden about 1.7 billion crowns per year for 14 Gripen aircraft (12 single-seater + 2 two-seater). This is purely the amount for rental and operation without fuel and personnel costs. Similarly, Hungary also leases a fleet of Gripens. The ministry admitted that in the negotiations with the Swedes, the sum is now 30 to 40 percent higher, which would represent about 3 billion a year including VAT. "Yes, the Ministry of Defense expects to pay this amount. It is true that the older the machines are, the more expensive they are to operate," added Cupáková.

At the same time, however, the army assumes that it will gradually reduce the operation of the L-159 subsonic combat aircraft in the following years. After 2035, all 24 of these aircraft are to be grounded, which should lead to savings of approximately 600 million crowns per year. The tactical air force is to have only one platform in the form of F-35 machines. Thanks to their technological capabilities, they should be able to perform a full spectrum of tasks without the need to use other machines.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 512
7 972
113
Ha csak a vasat nézed, minimum supporttal, az kb. 150-170 millió. Komolyabb supportal meg némi fegyverzettel simán felmegy 250 millióra. Ha a teljes élettartam költséget nézed, az simán van ennek a duplája. De ez még mindig nem 1 milliárd / gép.

De téged a nyilvános szerződésekben levő számok nem érdekelnek, mert neked szimpatikusabb az a szám, amit valaki egy propaganda újságban bármilyen kalkuláció nélkül bedob. :(
Avagy csak te nem erted, mit es hogyan kell kalkulalni...? :rolleyes:

Ebbe mar parszor beleszaladtal; ruzsozhatod ezt a disznot, ahogyan csak akarod, ez akkor is csak egy otvaros diszno marad, ahol valahol majd $500M es egymilliard dollar korul fog megallni egy gep a cseheknel, amikor a vegen elosztod az osszes ktget a gepek szamaval.

Mindez kb 2035-os szallitassal. Talan.
Amikor mar a kovetkezo generacio is repulni fog.

Egy vicc az egesz. Aki ezek utan ilyet rendel Europaban, az vagy teljesen inkompetens idiota, vagy iszonyatosan gazdag, vagy iszonyatosan korrupt.