Elektronikai harc azaz EW

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
476
1 229
93
Múlt héten két nap is viccelődött a GPS.
Egyik nap navigációval elmentem valahová. Kb egy órával később indultam volna tovább és nem működött egyetlen térképet használó app sem a telefonomon. Azt mondták, nincs gps. Gps kikapcs, bekapcs, telefon újraindít, semmi. Letöltöttem egy GPS tesztet, az működött látott 32 műholdat, és 1 méteres pontosságot jelzett.
Másnap megint próbáltam navigálni, tökéletesen működött.
Két nappal később megint viccelődött. Akkor a navigáció bekapcsolása után, nem mozdult az előző kikapcsolás helyéről.
Aznap egyáltalán nem indult el, a GPS teszt is csak annyit tudott, hogy lát 34 holdat, de pontosság 0 méter pozíció 0 fok az egyenlítőn.
Másnap tökéletesen működött.
Egy ismerősömnek ugyan azon a napon pont ugyan ez volt a problémája. Már 20 km-t autózott és a navigáció szerint otthon volt.
Nem lehet, hogy valakik birizgálták a GPS jeleket a környéken?
Egy ismerősöm a 2. öbölháború kezdetekor a Balcsin roncskutatott 3 irányba lehorgonyzott hajón, és a GPS szerint 90-100 méteres mozgása volt a hajónak.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
10 714
3 644
113
Egyik nap navigációval elmentem valahová. Kb egy órával később indultam volna tovább és nem működött egyetlen térképet használó app sem a telefonomon. Azt mondták, nincs gps. Gps kikapcs, bekapcs, telefon újraindít, semmi. Letöltöttem egy GPS tesztet, az működött látott 32 műholdat, és 1 méteres pontosságot jelzett.
Két nappal később megint viccelődött. Akkor a navigáció bekapcsolása után, nem mozdult az előző kikapcsolás helyéről.
Aznap egyáltalán nem indult el, a GPS teszt is csak annyit tudott, hogy lát 34 holdat, de pontosság 0 méter pozíció 0 fok az egyenlítőn.
Egy ismerősömnek ugyan azon a napon pont ugyan ez volt a problémája. Már 20 km-t autózott és a navigáció szerint otthon volt.
Egy ismerősöm a 2. öbölháború kezdetekor a Balcsin roncskutatott 3 irányba lehorgonyzott hajón, és a GPS szerint 90-100 méteres mozgása volt a hajónak.
Az öböl háborúkor az Adrián a navi a parton húzta a rottát.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
3 485
16 524
113
@Hpasp , @molnibalage .
Annó hallottam hogy a Mirage (Délibáb) , arról kapta a fantázia nevét hogy képes volt fals adatot adni az őt kereső - megvilágító radarnak. Az új Dvina videóban, illetve a pdf-es leírásban is szerepel ez a fajta zavarás.
"Zuhanyhiradó" szintjén az a tenyállás van, hogy ezt a technológiát továbbfejlesztették és integrált minden gépükbe a Franciák.
Ennek lehet valóság alapja? Mármint hogy ez a fajta zavarás a mai napig aktív használatban van? Lehet még hatásos?

Ezt szerintem csak utólag találták ki. Az első Mirage néven futó gép a sorozatban a Mirage III volt, a hatvanas évek elejétől gyártva. Tudtommal abban az időben nemigazán létezett ehhez fogható EW koncepció, s az akkori vadászgépekhez hasonlóan Mirage III sem bírt semmi ilyesmivel.

Alapvetően ezen nincs mit feltalálni.
Az aktív zavarok egyik (a korszerűbb) családját alkotják a válaszimpulzus zavarok, ezen belül van vagy 15~20 különféle zavartechnika.
Egy-egy adott zavartechnika jellemzően egy-egy adott működési elven üzemelő lokátor fajtával szemben a leghatásosabb.
Nyilván az Egyiptomi földi személyzet ismerte a saját Szu-35 lokátorának üzemmódjait, így eccerű volt az ellen egy rendelkezésre álló zavarformát kiválasztani (programoznia) a Rafale zavarórendszerének a készletéből.
Nincs ebben semmi csoda, ettől még egy izraeli F35-ös zavarásával ugyanúgy megizzadnának.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
716
2 057
93
Alapvetően ezen nincs mit feltalálni.
Az aktív zavarok egyik (a korszerűbb) családját alkotják a válaszimpulzus zavarok, ezen belül van vagy 15~20 különféle zavartechnika.
Egy-egy adott zavartechnika jellemzően egy-egy adott működési elven üzemelő lokátor fajtával szemben a leghatásosabb.
Nyilván az Egyiptomi földi személyzet ismerte a saját Szu-35 lokátorának üzemmódjait, így eccerű volt az ellen egy rendelkezésre álló zavarformát kiválasztani (programoznia) a Rafale zavarórendszerének a készletéből.
Nincs ebben semmi csoda, ettől még egy izraeli F35-ös zavarásával ugyanúgy megizzadnának.
Akkor ha jól értelmezem az általad leírtakat, a "bajusz" a mai napig él, és működik? Ott van az hogy lát a radar, de mellé megy a rakéta, mert nem ott van a gép ahová az elektronikus jel, jelöli.
"Délibáb"- ra lőnek.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
3 485
16 524
113
Akkor ha jól értelmezem az általad leírtakat, a "bajusz" a mai napig él, és működik? Ott van az hogy lát a radar, de mellé megy a rakéta, mert nem ott van a gép ahová az elektronikus jel, jelöli.
"Délibáb"- ra lőnek.

A "bajusz" alapvetően TWS üzemmódon működő lokátorokkal szemben hatásos, amennyiben azok parancsközlő távirányítású rakétát akarnak a zavaró célba automatikusan vezetni. Persze amennyiben ez a lokátor rendelkezik már zavarkompenzáló antennákkal (GS) akkor a fenti zavarási technika teljesen hatástalan.

kamm

Well-Known Member
2019. február 23.
7 652
9 401
113

Volt egy projectem ugy feleve, ami a Pier 84 kornyeken volt, a Hudson mellett, ez pont szemben van a kinai kozulatus iszonyatosan nyomaszto betontombjevel, kozvetlenul az Intrepid alatt - aznap 2x is elrepult (oda-vissza) egy-egy Hawkeye a fejunk felett (upstate NY van mindenfele military contractor), mindannyiszor teljesen meghulyitve a telefonomon a GPSt (eloszor veletlenul pont keresgeltem valamit, masodszor mar direkt elohuztam es neztem, amikor kozeledett visszafele.)

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
141
353
63

Aselsan delivers electronic attack system to Turkish Army​

Sancak is the nickname of Aselsan’s MILKAR-4A2 high-frequency jamming system. It has been developed for electronic attack operations against high-frequency band (the part of the electromagnetic spectrum between frequencies 3 and 30 MHz) communication systems located on different platforms in the field. The system aims to harm or completely block target HF communications and/or cause incorrect data transmission, ensuring an advantage for friendly troops in the tactical field.

According to the company, the system can apply effective jamming against the targets communicating through the ground wave, skywave and near vertical incidence skywave, or NVIS, in the HF communication band. For these abilities, the system includes ground wave and skywave/NVIS jamming antennas.

Sancak has a basic electronic support capability to support electronic attack operations and uses receivers with high sensitivity for detecting and analyzing feeble signals. In addition, the system has a tool that helps the operator plan the details of an upcoming mission. The planning tool offers the RF propagation analysis on terrain as well.

Sancak electronic countermeasure system components, the dual power generator, air conditioners, ground-wave antenna, and the system shelter are integrated on a high-mobile sheltered 10-tone vehicle platform. Since all the system equipment has been carried on a single vehicle, the system has high mobility on a rough tactical area. The system could be deployed on different platforms.

Sancak is considered a key asset to distort and interrupt adversary communication on the battlefield for the TAF that used electronic warfare intensively during operations in Syria and Libya. The TAF, which actively operated armed unmanned aerial vehicles in these operations, owes its success in this area to coordinating the unmanned combat air vehicles and electronic warfare systems. When added to the TAF’s current EW capabilities, Sancak fills a gap to attack the opponent’s long-range communication systems in a network-centric environment.

Aselsan has previously introduced a land-based radar electronic warfare system, Koral, supporting suppression of enemy air defense operations.

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
9 673
20 611
113
Oroszország megpróbált beavatkozni az európai műholdba ?

Közzétett adatok. A Sentinel-1 európai műholdat valószínűleg EW-támadások érték az Orosz Föderáció Rosztov régiója közelében.

Az orosz terület feletti áthaladása során több interferencia hullámot észleltek az 5 GHz-es frekvencián. Az első ilyen eseményt június 4-én jegyezték fel, majd még háromszor, július 10-én, 16-án és 22-én is A legutóbbi kitörés volt a valaha feljegyzett legerősebb és a természetben is egyedülálló. A feltételezések szerint Oroszország egy új típusú elektronikus hadviselési rendszert tesztelhetett ilyen módon. A műhold egyszerre mindkét pólus irányban észlelt interferenciát, amire korábban még nem volt példa. A képen különböző katonai eszközökről érkező jelek láthatók.

Terminator

Well-Known Member
2010. április 19.
17 687
26 575
113
Oroszország megpróbált beavatkozni az európai műholdba ?

Közzétett adatok. A Sentinel-1 európai műholdat valószínűleg EW-támadások érték az Orosz Föderáció Rosztov régiója közelében.

Az orosz terület feletti áthaladása során több interferencia hullámot észleltek az 5 GHz-es frekvencián. Az első ilyen eseményt június 4-én jegyezték fel, majd még háromszor, július 10-én, 16-án és 22-én is A legutóbbi kitörés volt a valaha feljegyzett legerősebb és a természetben is egyedülálló. A feltételezések szerint Oroszország egy új típusú elektronikus hadviselési rendszert tesztelhetett ilyen módon. A műhold egyszerre mindkét pólus irányban észlelt interferenciát, amire korábban még nem volt példa. A képen különböző katonai eszközökről érkező jelek láthatók.

Én is ide akartam először, de végül a kémműholdas topikba linkeltem be.

A műhold szakértő azt mondja ez nem zavarás, csak interferencia.

Szerintem érdemes egy pillantást vetni erre az "érdekességre" is, ahol az izraeliek évekkel ezelőtt észrevették, hogy ugyanez a műhold hogyan érzékeli a Patriot radarjának a működését...

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
9 673
20 611
113
Én is ide akartam először, de végül a kémműholdas topikba linkeltem be.

A műhold szakértő azt mondja ez nem zavarás, csak interferencia.

Szerintem érdemes egy pillantást vetni erre az "érdekességre" is, ahol az izraeliek évekkel ezelőtt észrevették, hogy ugyanez a műhold hogyan érzékeli a Patriot radarjának a működését...
Két nappal ezelőtt vettem észre a bejegyzésedet:).Amire most felhívtad a figyelmemet azzal tegnap találkoztam én is, ennek fényében már nem annyira egyértelmű a történet.

• Tetszik
Reactions: Veér István

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
625
729
93
Business Insider: US military changes strategy after it 'failed miserably' in war game.

Én mindig úgy mosolygok egyébként azon, hogy az összes orosz hadgyakorlat azzal az értékeléssel zárul, hogy a hadsereg bizonyította, hogy képes megvédeni Orosz Anyácskát és ha a meglévő technológiai fejlesztések beérnek, a jelenleg futó beszerzések pedig megkapják az eddig megítélt forrásokat, akkor ez a jövőben is így marad.
Ahány nagyszabású amerikai hadgyakorlatról olvastam, annak az értékelésében mindig az áll, hogy amit épp vizsgáltak, ott katasztrófa helyzet van, megint el kellene indítania a kormánynak valami nagyon költséges programot, hogy legalább valami elfogadható szinten befoltozzák a rést a pajzson.
Szerintem Putyin olyan boldog lenne, ha egyszer azt olvasná a mindenki által elérhető újságokban, hogy az Army elégedett a képességeivel egy újabb, nagy hadgyakorlat után és nincs szükség a kiadások bővítésére. :)

kamm

Well-Known Member
2019. február 23.
7 652
9 401
113
Én mindig úgy mosolygok egyébként azon, hogy az összes orosz hadgyakorlat azzal az értékeléssel zárul, hogy a hadsereg bizonyította, hogy képes megvédeni Orosz Anyácskát és ha a meglévő technológiai fejlesztések beérnek, a jelenleg futó beszerzések pedig megkapják az eddig megítélt forrásokat, akkor ez a jövőben is így marad.
Ahány nagyszabású amerikai hadgyakorlatról olvastam, annak az értékelésében mindig az áll, hogy amit épp vizsgáltak, ott katasztrófa helyzet van, megint el kellene indítania a kormánynak valami nagyon költséges programot, hogy legalább valami elfogadható szinten befoltozzák a rést a pajzson.
Szerintem Putyin olyan boldog lenne, ha egyszer azt olvasná a mindenki által elérhető újságokban, hogy az Army elégedett a képességeivel egy újabb, nagy hadgyakorlat után és nincs szükség a kiadások bővítésére. :)
Ebben van igazsag, de nem ugy, hogy te gondolod. :) Valasszuk kette azt, amikor a beszallilok probalnak eladni valamit, meg amikor a katonak akarnak beszerezni valamit. Az elso az valoban olyasmi, amire utalsz (i.e. legalized graft), de a masik az valos hivatastudatbol fakad illetve a tenyleg baromi open minded maerikai mentalitas, ahol a fejlodes resze a failure es abbol tanulnak, utobbit latni a fenti linkemen.
Sajnos aztan ez a ketto gyakran osszeer, ahogy ironizalsz is rajta, lasd az F-35-ot, ahol a sok USAF stb 'jaj de jo, ujdonsag, csinaljuk, ez is kell, az is kell' lekesedesbol hamar 'rrrrremekkkkk, csinaljunk mindent, egyszerre, en meg szamlazok erte!' lett a LM reszerol, ami aztan katasztrofalis kaoszba fulladt az egesz gyakorlati prj mgmt szintjen.

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
9 673
20 611
113
Van benne igazság,de ne felejtsük el, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics nagyon nagy tapasztalatot halmozott fel a hosszú ideje tartó regnálása alatt, ahhoz, hogy tisztába legyen a valós helyzettel, és ezt a kincset érő tudást jól összefoglalja ez az Obama ideje alatt készült mém.

:):)

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
625
729
93
Ebben van igazsag, de nem ugy, hogy te gondolod. :) Valasszuk kette azt, amikor a beszallilok probalnak eladni valamit, meg amikor a katonak akarnak beszerezni valamit. Az elso az valoban olyasmi, amire utalsz (i.e. legalized graft), de a masik az valos hivatastudatbol fakad illetve a tenyleg baromi open minded maerikai mentalitas, ahol a fejlodes resze a failure es abbol tanulnak, utobbit latni a fenti linkemen.
Sajnos aztan ez a ketto gyakran osszeer, ahogy ironizalsz is rajta, lasd az F-35-ot, ahol a sok USAF stb 'jaj de jo, ujdonsag, csinaljuk, ez is kell, az is kell' lekesedesbol hamar 'rrrrremekkkkk, csinaljunk mindent, egyszerre, en meg szamlazok erte!' lett a LM reszerol, ami aztan katasztrofalis kaoszba fulladt az egesz gyakorlati prj mgmt szintjen.

Igen, a hadsereg nem kér felesleges képességeket. Pont emiatt is írtam, hogy Putyin tényleg boldog lenne, ha egyszer az Army azt hozná ki, hogy nem kell betömni egy rést.

Ezért ironizáltam. Egy orosz tábornokot talán még agyon is lőnének, ha azt merné leírni egy jelentésbe, hogy ezen-meg-ezen a területen el vannak maradva és itt meg kéne tízszerezni a kutatási forrásokat, amint lesznek eredmények, akkor meg tömegével kéne rendszerbe állítani az új eszközöket. Ne ijesztgesse a polgári lakosságot ilyen megjelent cikkekkel, amit csak az amerikaiak engednek meg maguknak! (Ettől függetlenül látják a tényeket, csak ami kikerül az újságokba a hadgyakorlatok értékeléséről, az már politika.)
Nálatok pont fordítva van. Az elmúlt évtizedekben felépít az ország egy hadsereget arra, hogy minél jobban építsen a kommunikációra, adatok továbbítására, stb. Megtervez valaki egy hadgyakorlatot, ahol elveszi az egységek elsődleges képességét. A legtöbb ember előre meg tudta volna jósolni, hogy mi lesz a végkövetkeztetés. De azért pörgetik a médiát, kikerülnek a következtetések, hogy miben gyengék a fegyveres erők, mert a politikusok nem hazaárulásnak tekintik, hanem hasznos segítségnek meggyőzni a lakosságot.
Nem az lesz a válasz, ez már most borítékolható, hogy elfelejtik az elmúlt évtizedek összes fejlesztését, és visszamennek az I. vh. korába zászlójelekkel kommunikálni, hanem befektetnek egy még hatékonyabb haderőbe. Kínát nem fogja aggasztani, ha kivesznek a kezéből egy ütőkártyát, van elég pénze kiépíteni egy újat. Az oroszok olyan boldogok lennének, ha egyszer az amerikaiak azt hoznák ki egy hadgyakorlatból, hogy nem kell fejleszteni semmit és a reálgazdaságba fektesse az ország a pénzét!

• Tetszik
Reactions: bel