Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Nem, ezeket is beleszámítják. Csak az erőmű felépülése után nem sok van. A bányászati tevékenység a domináns. Azt ugye tudod, hogy az atomerőmű teljes életciklusa során a felépítés a költségek kb. 90%-át adja? Akkor ezek után szerinted milyen externáliája van? Egy üzemszerűen működő atomerő a legjámborabb és legtisztább erőműtípus a világon.Ezzel az atomerőművel meg… a költségszámításoknál szokás rendszeresen figyelmen kívül hagyni az un "externáliákat" vagyis az olyan károkat, amelyek az üzemeltetéssel összefüggésben, de máshol merülnek föl.
Ez úgy marhaság ahogy van, több atomerőművi blokkot állítottak már le sőt, már komplett atomerőművet is bontottak le asszem.Fukushima élesen rávilágított az atomerőművek egy eddig elhanyagoltan kezelt adottságára. Olyan nincs, hogy leállított atomerőmű.
Ez igaz, csak a hűtés mérékét hagyon lazán figyelmen kívül. Így fejből azt mondom, hogy asszem 3 év után (Pakson) már csak olyan hűtés kell, hogy a természetes cirkulációjú medence is elég. Tehát van egy nagy medencéd, amiben vannak a kiégett fűtőelemek. Az egyetlen meghibásodás ami történhet az, hogy a medence kilyukad és elfolyik az összes víz. Szerinted milyen mechanikai sérül kell, hogy betonteknőből elfolyjon az összes víz? Kb. egy földrengés, mert más mechanikai hatásnak nincs kitéve. Nos, a medence Pakson tudtommal 7.0-ás földrengésig van tudtommal méretvezve, ami még soha nem volt kis hazánk területén és geológusokl sem tudtak a régmúltból ekkorát kimutatni. Fejből már nem tudom, hogy mennyi idő kell, de egy idő után mér a sima természetes cirkulációjú léghűtés is elég. Egyébként meg a leállított erőművekről kérdezt az orsztrákokat, a cseheket, az olaszokat, de legfőképp a németeket és a japánokat...Amíg a hasadóanyag a reaktorban van, addig a folyamatos hűtését biztosítani kell (és a reaktoron kívüli aktív cellákét is).
Ez ami gyak. a hazugság szintjét súrolja így ebben a formában.Amennyiben a hűtés nem biztosítható, az erőmű bármilyen biztonságos legyen egyébként, le fog olvadni.
Ez ami szintén nem igaz, mert ha az erőmű áramtermelésből kiesik, akkor nem tartják fent az üzemet, hanem nekiállnak a leállításnak. Gázolajat meg tudod bármikor lehet odaszállítani, de nem, majd hagyjuk elszállni az erőművet. Atyaisten... (A remanens hő kellő szintre eséséhez szükséges időnek még utána kell néznem, de Aszódi Attila egyik előadásában asszem néhány napot említett, így fejből.)Ennek időpontja is meg van. Általában olyan öt napra elegendő üzemanyagot készleteznek a tartalék dízelgenerátorok közelében. Ehhez hozzájön a hűtővíz elforralásának ideje, tehát egy kb. egy hétre "magára hagyott" (vagyis a villamos energia ellátásból kikapcsolódott) erőmű le fog olvadni.
A takarékossággal a növekvő trend minimális fékezés érhető el. Ember, amíg 40 éve a világ elég komoly felén nem volt semmiféle közmű és áram, de most már van. És ez az arány egyre nő. A takarékosság azt jelentené, hogy ezeket elveszed az emberektől. Egyébként elég csak kis hazánban körülnézni. 20-25 évvel ezelőtt milyen fogyasztó volt egy magyar háztartásban? Porszívó, hűtő, jó esetben fagyasztó, mosógép és ha elektromosan oldották meg, akkor vízmelegítő. Ma lassan minden háztartásban van két számítógép, mikró, mosogatógép, több TV... És más is erre vágyik. Na, ennyit a spórolásról. A gépek fogyasztását nem tudod csökkenteni, mert nem véletlenül fogyasztanak annyit, amennyit. Ha meg lesz elektromos autó is, akkor aztán tényleg vicces lesz csökkenésről beszélni... Ahol a világ nagy részén sokat lehetne fogni az a hőszigetelés, csak a világátlagot nézve a többség nem árammal fűt... A klímát is lehet kevésbé használni - agyfaszt kapok, hogy néha, amikor plázában járok, akkor nyáros 20 fok vagy annál hűvösebb van, télen meg 27 fokra fűtnek, eszméletlen pazarlás - de ez kerekítés hiba a nagy összképet nézve...A világon ma termelik a valaha termelt legtöbb energiát. Azonban mind több jel arra mutat, hogy ezt a volument már nem lehet tovább emelni. A legnagyobb potenciál a takarékosságban rejlik.
Jelenleg is azért uralkodik a fosszilis tűzalőanyagot használó alapú áramtermelés, mert gyorsan és olcsón megvalósítható. Ha nő az áramigény, akkor szerinted mivel fogják azt kielégítani főleg, ha gyorsan nő...? Semmiféle logika és ok okozati következmény nincs az állításaid között.Az elektromos autós példád viszont nem a legjobb, mivel ha egy elektromos autóval kiváltasz egy hagyományosat és az áramot atomenergiából termeled meg pl szén helyett, akkor már csökkent is a környezeti terhelése a kocsidnak.
Tisztán atomenergiára nem lehet alapozni, mert a nagy blokkok teljesítménye nemigen szabályozható. A lassú építési idő miatt esély sincs jelen állapotban még arra sem, hogy a növekvő idényeket kielégítsék. Mivel a világban a zöldbalafszok és Cseronbil miatt majdnem 20-25 évre leállt az erőmű építés az új erőművekkel és élettartam hosszabbítással is jó, ha szinten tartani sikerül az atomenergia részarányát, néhány százalékos növelés is már kolosszális eredmény lenne.joker said
Még igen, de ez változni fog, mert nem lehet a végtelenségig szennyezni a környezetet. De mivel a pénzre nem szarnak, és anyagilag jobb bolt az atomerőmű, mert ugyanazt a mennyiségű áramot egyszerűbben és OLCSÓBBAN elő tudják állítani, így ez a járható út hacsak valaki nagyon gyorsan nem dob össze nagymennyiségű tiszta energia termelésére alkalmas fúziós reaktorokat.
Mivel az atomerőmű teljes életciklusa 50-60 év is lehet és költségek 90%-t az első 10 évben kifizeted, ezért az első 10 évre fajlagosítva nagyon drága. Aztán persze mozgó áltaggal egyre olcsóbb fajlagos költség és abszolú költség adódik. Viszont nagyon sokat kell az elején kifizetni.joker said
A magas beruházási költség nem is olyan magas ha energiaegységekre bontod le. Ha csak az árat nézed, akkor összehasonlíthatsz egy személyautót egy busszal is, elvégre mindkettő személyek + csomagjaik szállítására van, és a végén azt mondod, hogy a busz drága. A vízerőmű nem alternatíva szerintem, árban sem, teljesítményben is nehezen és a szükséges terület mértéke messze meghaladja egy atomerőművét, nagyobb környezeti hatásai vannak (kivéve egy balesetet) és létszükséglet a környezeti adottság a gyorsfolyású folyókkal.