Érdekességek a világ országaiból

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Volt egy magyar kisérleti tüzoltó jármü,ahol egy sugárhajtómüvet raktak egy harckocsi alvázra,és ott is a kiáramló nagy sebességü gázokkal oltották el az égö olajkútakat,ugy emlékszem a Sivatagi Vihar után Kuvaitban is volt vele pár sikeres oltás.
Nem csak a gázokkal, hanem a gázsugárba tűzoltófecskendővel benyomott vízzel, vízpárával oltottak. Hivatalosan Big Wind-nek hívták, Birodalmi lépegető volt a beceneve, a PG-ben építették fel a MiG-21-ről származó 2db R-11F300 hajtóművet és üzemanyag-tartályokat a T-55 alvázra.
 
W

Wilson

Guest
Nem csak a gázokkal, hanem a gázsugárba tűzoltófecskendővel benyomott vízzel, vízpárával oltottak. Hivatalosan Big Wind-nek hívták, Birodalmi lépegető volt a beceneve, a PG-ben építették fel a MiG-21-ről származó 2db R-11F300 hajtóművet és üzemanyag-tartályokat a T-55 alvázra.

Azon gondolkoztam,hogy,hogy nincs ilyen az oroszoknak (ha mégis van remélem valaki belinkeli ide:)) harckocsi alvázuk van bőven,biztos akad pár hajtómű is náluk.
 
W

Wilson

Guest
Ki emlékszik a Zsanai gázkitörésre ? Azt hiszem oda tervezték a fent nevezett szörnyet !

Nem kekeckedni akarok de az nem 1979-n volt?Csak mert mindenhol azt olvastam,hogy a lépegető megépítéséről 84 őszén született döntés és csak ezután kezdték megtervezni.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem kekeckedni akarok de az nem 1979-n volt?Csak mert mindenhol azt olvastam,hogy a lépegető megépítéséről 84 őszén született döntés és csak ezután kezdték megtervezni.


De már utána néztem én is , be is linkeltem a videót . Volt egy hasonló gép de az csak 1 hajtóműves volt !
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 449
63 861
113
Szerintem a lövegcsövön kiáramló gázok segitségével oltották el a lángokat.gránátot nem löttek ki,
Volt egy magyar kisérleti tüzoltó jármü,ahol egy sugárhajtómüvet raktak egy harckocsi alvázra,és ott is a kiáramló nagy sebességü gázokkal oltották el az égö olajkútakat,ugy emlékszem a Sivatagi Vihar után Kuvaitban is volt vele pár sikeres oltás.

Vissza a lényegre, a videón mindegyik esetben látszik maga a gránát is, ami természeténél fogva lepattant a forró acélötvözet hengeres kútfejről és elrepült a fák közé.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
De már utána néztem én is , be is linkeltem a videót . Volt egy hasonló gép de az csak 1 hajtóműves volt !


Ok:) Erről a gépről nem is tudtam.

Azt hiszem Mig-15 hajtóművel -csöves tűzteres, centrifugál-turbinás g-t.- : Klimov VK–1


Meg van :) :

20180105128.jpg




20180105131.jpg


A teljes origo.hu cikk:

 
  • Tetszik
Reactions: emel

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 660
113
Ha jól emlékszem ők simán berobbantották az elszabadult kutakat, ennek lett nem várt eredménye a Pokol Kapuja Türkmenisztánban.
Az Üzbég SzSzK-ban Urta-Bulak esetében a kigyulladt olthatatlan gázkutat 3 év után konkrétan egy 30 kilotonnás nukleáris robbantással sikerült helyretenni
Angolul
Itt a hosszabb orosz verzió
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 431
113
Mikor lett a T-34 alvazbol T-55? Tovabba en ugy tudtam eddig hogy az utolso verzio Mig 29 hajtomuveket kapott.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 431
113
De a kepeken 54/55 alvazon is van. A kinti kepen latszik hogy 34-es. Tovabba en ugy hallottam hogy most 29-es hajtomuvekkel van szerelve.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
De a kepeken 54/55 alvazon is van. A kinti kepen latszik hogy 34-es. Tovabba en ugy hallottam hogy most 29-es hajtomuvekkel van szerelve.
Először T-34 alvázra építették rá a hajtóműveket, de aztán rájöttek hogy azt rohadt nehéz üzemeltetni, mert max imádkozni lehetett hozzá pótalkatrészért. Így átrakták a hajtóműveket egy T-55 műszaki mentő alvázra, ahhoz még bőven volt pótalkatrész. 29-es hajtóművekről én nem hallottam, mikor a PG-ből elvitték akkor a két MiG-21 hajtómű volt rajta, és minden eddigi videón csak azokat láttam. Persze már nincs PG, már nem is PG-sek üzemeltetik, a tulaj tudtommal a MOL, ők őrzik valahol a tűzoltó sárkánygépet, és ha módosítani akarták akkor ők intézkedtek.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 726
4 140
113
Azt hiszem Mig-15 hajtóművel -csöves tűzteres, centrifugál-turbinás g-t.- : Klimov VK–1


Meg van :) :

20180105128.jpg




20180105131.jpg


A teljes origo.hu cikk:

Itt azt írja, hogy ha nem is standard termék volt, de korábban is létezett ilyesmi az oroszoknál:
A legelsőt 138-as Tátra alvázra építették, de létezett ZIL-157-esre, meg 131-esre épített változat is.
http://www.firedesign.narod.ru/history_fire_vehicles/agvt/agvt.htm

( zárójelben: centifugál-kompresszoros. )
 
  • Tetszik
Reactions: emel and LMzek 2.0