A-10 Thunderbolt II (Fairchild Republic, USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A kétüléses A-10-esen eszerint ugyanúgy nagyobb volt a függőleges vezérsík, mint a kétüléses Szu-25-ösön.
(És Szu-27-esen)
Talán nem véletlen, a nagyobb (kétüléses) kabintetőnek nagyobb a légellenállása, nagyobb a mögötte, róla induló örvénylés is, ami nagyobb felületet árnyékol le/hatástalanít a függőleges vezérsíkból és az oldalkormányból. Ez még az osztott vezérsíkoknál is érvényesül, mert a legkisebb csúszásnál, ferde áramlásnál leárnyékolja az egyik vezérsíkot, ezért a kissé "púposabb" gépeknél a hatékonyság megőrzése miatt növelik meg a függőleges vezérsík és vele az oldalkormánylap felületét. Ezért volt hogy mikor a MiG-21PF/PFSZ-en megjelent a gerinctartály, a következő típusváltozaton (PFM) már meg is növelték a függőleges vezérsík felületét, és később a sokkal púposabb SZMT közutálat tárgya volt a pilóták körében rossz repülési tulajdonságai miatt (később le is szerelték róluk a túlméretes gerinctartályt, és a bisz kisebb tartályát szerelték fel). Ezért is történt, hogy az első MiG-29SZMT proto hatalmas, púpos új gerinctartálya miatt a MiG-iroda új főnöke megtiltotta a további repüléseket (állítólag "kissé" morgolódtak a berepülő pilóták, hogy ez így már közel életveszélyes gép lett).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 124
73 646
113
A-10.jpg


Michigan Air Guard Pilot Awarded Distinguished Flying Cross for Landing A-10 with Missing Canopy, Stuck Landing Gear...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113

Abból kiindulva, hogy még Szíriában is a GAU-8 volt az A-10-es legtöbbet használt fegyvere, illetve, hogy ez a nagy teljesítményű 30mm-es gépágyú a CAS feladatokra lényegében ugyanazt a szerepet tölti be, mint az oroszoknál az Sz-8-as NIR, csak olcsóbb és igénytelenebb a lőszerek tárolása, ha fejleszteni akarják, a 35mm felé lehetne elmozdulni.
Az orosz vízhűtéses, rövid csőhátrasiklásos, nem gázelvezetéses GS-301-es mutatja meg, hogy igen egyszerű és kis tömegű kivitelben is lehet 1500-as tűzgyorsaságú 30mm-es fegyvert építeni.
Egy NATO 35x228-as Oerlikon rendszerre alapozva lehetne egy ikresített, egymással szinkronizált, de nem gázelvezetéses, nem Gast-elven operáló, a GS-301-eshez hasonlóan folyadékhűtéses, de a GAU-8-aséhoz hasonlóan nagy kaliberhosszúságú, kb 3000-es tűzgyorsaságú fegyvert készíteni.
De kiindulva az Oerlikon Skyranger fegyveréből, a duplázott 1000 lövés per perc is elfogadható kompromisszum lenne.
Mindezt a GAU-8-as nagy helyigényű és tömegű, dupla hidromotoros kényszerhajtása nélkül!
Érdekes koncepció lenne.
 
M

molnibalage

Guest

Abból kiindulva, hogy még Szíriában is a GAU-8 volt az A-10-es legtöbbet használt fegyvere, illetve, hogy ez a nagy teljesítményű 30mm-es gépágyú a CAS feladatokra lényegében ugyanazt a szerepet tölti be, mint az oroszoknál az Sz-8-as NIR, csak olcsóbb és igénytelenebb a lőszerek tárolása, ha fejleszteni akarják, a 35mm felé lehetne elmozdulni.
Az orosz vízhűtéses, rövid csőhátrasiklásos, nem gázelvezetéses GS-301-es mutatja meg, hogy igen egyszerű és kis tömegű kivitelben is lehet 1500-as tűzgyorsaságú 30mm-es fegyvert építeni.
Egy NATO 35x228-as Oerlikon rendszerre alapozva lehetne egy ikresített, egymással szinkronizált, de nem gázelvezetéses, nem Gast-elven operáló, a GS-301-eshez hasonlóan folyadékhűtéses, de a GAU-8-aséhoz hasonlóan nagy kaliberhosszúságú, kb 3000-es tűzgyorsaságú fegyvert készíteni.
De kiindulva az Oerlikon Skyranger fegyveréből, a duplázott 1000 lövés per perc is elfogadható kompromisszum lenne.
Mindezt a GAU-8-as nagy helyigényű és tömegű, dupla hidromotoros kényszerhajtása nélkül!
Érdekes koncepció lenne.
Erre van forrás?
Egyébként a lőszer sem annyira olcsó. Én nem látom értelmét a gépágyúzgatásnak. Akkor menjen ki 2 db 2.75-ös APWKS rakéta és csá.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Erre van forrás?
Egyébként a lőszer sem annyira olcsó. Én nem látom értelmét a gépágyúzgatásnak. Akkor menjen ki 2 db 2.75-ös APWKS rakéta és csá.
Az kiterjedt konvoj ellen nem jó. Célonként kell rárepülni.
De a gépágyúnak napjainkban csak akkor van értelme, ha legalább olyan messziről lehet vele tüzelni, mint a GAU-8-assal.
Egyébként Afganisztánban használták a Strike Eagle és az F-18-asok Vulcan-jait is.
Még van létjogosultsága.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci
M

molnibalage

Guest
Az kiterjedt konvoj ellen nem jó. Célonként kell rárepülni.
De a gépágyúnak napjainkban csak akkor van értelme, ha legalább olyan messziről lehet vele tüzelni, mint a GAU-8-assal.
Egyébként Afganisztánban használták a Strike Eagle és az F-18-asok Vulcan-jait is.
Még van létjogosultsága.
Szerintem meg konvoj ellen meg nem gépágyú kell Okkal létezik a CBU-s JSOW meg siklóbomba.

Az ilyen úri huncutságokra folyik el a pénz. COIN-ban, esetleg kell konvoj, majd ezért legyen egy új géptípus úgy, hogy most is van A-10? A 35 mm-es gépágyú nem sokat javítana a lőtáv. Én ezt esztelen pazarlásnak tartom. Persze, ha egyesek szerint telik erre, hát ki vagyok én, hogy beleszóljak...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Szerintem meg konvoj ellen meg nem gépágyú kell Okkal létezik a CBU-s JSOW meg siklóbomba.

Az ilyen úri huncutságokra folyik el a pénz. COIN-ban, esetleg kell konvoj, majd ezért legyen egy új géptípus úgy, hogy most is van A-10? A 35 mm-es gépágyú nem sokat javítana a lőtáv. Én ezt esztelen pazarlásnak tartom. Persze, ha egyesek szerint telik erre, hát ki vagyok én, hogy beleszóljak...
Nyugi, nekem is csak a kreatív énem szaladt meg, nem lesz A-10-es 35mm-es ágyúval.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
Erre van forrás?
Egyébként a lőszer sem annyira olcsó. Én nem látom értelmét a gépágyúzgatásnak. Akkor menjen ki 2 db 2.75-ös APWKS rakéta és csá.

Meredek zuhanásból kvázi pontot tudnak lőni az A-10-esek.Volt olyan Afganisztánban,hogy az egyik viskóból a szomszédos viskót lövették úgy hogy csak tizen pár méter és egy fal választotta el egymástól a két épületet.Ezt persze tudja a lézeres Hydra is csak sokkal drágábban.
 
M

molnibalage

Guest
Meredek zuhanásból kvázi pontot tudnak lőni az A-10-esek.Volt olyan Afganisztánban,hogy az egyik viskóból a szomszédos viskót lövették úgy hogy csak tizen pár méter és egy fal választotta el egymástól a két épületet.Ezt persze tudja a lézeres Hydra is csak sokkal drágábban.
Ezt tudja a robbanótöltet nélküli PGM bomba is. Sőt, ha a két épületre választható a rárepülés iránya és a gép pilótája hajlandó közel menni, akkor nem kell meredek zuhanás. Nem is vagyok benne biztos, hogy valóban így csinálták. Van erre forrásod?

Ez a meredek zuhanásból igen veszélyes művelet, egy PGM-nek meg beállítod a pályát, hogy akkor melyik profil legyen és ennyi. Próbáld ki repszimben ezt és rájössz, hogy 60 fokos rácspás is közel mission impossible. Az A-10 nem zubó és sok segítsége nincs ahhoz - az A-10C-nek talán . A célzásra és kivételre sincs sok idő és mivel a kivétel és célzás miatt a lőtáv nagy, az szórás így még a végén nagyobb,mintha 10-20 fokos zuhanásban csinálná csak ki lőtávval, mondjuk 500-600 méterről.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
Ezt tudja a robbanótöltet nélküli PGM bomba is. Sőt, ha a két épületre választható a rárepülés iránya és a gép pilótája hajlandó közel menni, akkor nem kell meredek zuhanás. Nem is vagyok benne biztos, hogy valóban így csinálták. Van erre forrásod?

Ez a meredek zuhanásból igen veszélyes művelet, egy PGM-nek meg beállítod a pályát, hogy akkor melyik profil legyen és ennyi. Próbáld ki repszimben ezt és rájössz, hogy 60 fokos rácspás is közel mission impossible. Az A-10 nem zubó és sok segítsége nincs ahhoz - az A-10C-nek talán . A célzásra és kivételre sincs sok idő és mivel a kivétel és célzás miatt a lőtáv nagy, az szórás így még a végén nagyobb,mintha 10-20 fokos zuhanásban csinálná csak ki lőtávval, mondjuk 500-600 méterről.

Ja csak a PGM leradírozta volna a szomszéd "házat" is amiben voltak.Nem véletlen alkalmazták a gépágyút és nem véletlen az sem,hogy a legtöbbet használt fegyver a gépágyú.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
Ja csak a PGM leradírozta volna a szomszéd "házat" is amiben voltak.Nem véletlen alkalmazták a gépágyút és nem véletlen az sem,hogy a legtöbbet használt fegyver a gépágyú.
Egy függőlegesen érkező robbanótöltet nélküli bomba hogyan csinálná ezt?
Tessék, így néz ki a robbanótöltet nélküli bomba. Ez hogyan radírozná le a szomszéd házat is...? Komolyan, eljön valaha a pillanat, hogy végiggondolod azt, amit írsz? A lenti videót úgy kb. 5-10-szer linkeltem eddig...

Így néz ki, amikor PGM-mel adnak területi lefedést.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
Egy függőlegesen érkező robbanótöltet nélküli bomba hogyan csinálná ezt?
Tessék, így néz ki a robbanótöltet nélküli bomba. Ez hogyan radírozná le a szomszéd házat is...? Komolyan, eljön valaha a pillanat, hogy végiggondolod azt, amit írsz? A lenti videót úgy kb. 5-10-szer linkeltem eddig...

Így néz ki, amikor PGM-mel adnak területi lefedést.

Nem nagyon használnak ilyeneket.Gondolj bele,elvesz egy értékes függesztőt.Persze vannak feladatok amikor ezek kellenet(talán reptereken álló gépek ellen hasznalták 2003-ban sokat,hogy megkíméljék a reptéri infrastruktúrát)de közel sem ez az általanos.
 
M

molnibalage

Guest
Az egyik legjobb walk around videó, amit valaha láttam. Nagyon komoly masina ez.
Hogyan lehet feliratot csinálni egy videóhoz? Mert anélkül n+1 screenshot kéne és úgy menne a szöveg.
A létrehozott angol feliratot le lehet tölteni valahogy? Mert annak fordjtása lenne a legegyszerűbb.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 820
7 252
113
Hogyan lehet feliratot csinálni egy videóhoz? Mert anélkül n+1 screenshot kéne és úgy menne a szöveg.
A létrehozott angol feliratot le lehet tölteni valahogy? Mert annak fordjtása lenne a legegyszerűbb.
Ha beírod a gugliba, hogy 'youtube subtitle download', akkor számtalan online szolgáltatást kilistáz, ahol egy-két kattintással le lehet tölteni egy .srt vagy .txt fájlba a feliratot.
 
M

molnibalage

Guest
Ha beírod a gugliba, hogy 'youtube subtitle download', akkor számtalan online szolgáltatást kilistáz, ahol egy-két kattintással le lehet tölteni egy .srt vagy .txt fájlba a feliratot.
Letudtam szedni már, az angol létre hozott szöveget az ablakból időkóddal együtt. De hozzáadni nem tudom. Vagy leszedem és felrakom saját csatornára a videót vagy írok az eredetinek, hogy adja már hozzá a fordítást, ha ezt meg lehet csinálni.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 820
7 252
113
Letudtam szedni már, az angol létre hozott szöveget az ablakból időkóddal együtt. De hozzáadni nem tudom. Vagy leszedem és felrakom saját csatornára a videót vagy írok az eredetinek, hogy adja már hozzá a fordítást, ha ezt meg lehet csinálni.
Rakd fel a videót a saját csatidra a felirattal.