Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 630
113
AK-12 és AK-12M1, @nyugger írása:
@nyugger - Miért is probléma az új nyílt irányzék? Annyira azért nem magas, illetve ott van előtte továbbra is a szereléksín. Oda vidáman fel lehet pakolni az optikai irányzékot, talán még magasítani se kell annyit.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 695
28 066
113
@nyugger - Miért is probléma az új nyílt irányzék? Annyira azért nem magas, illetve ott van előtte továbbra is a szereléksín. Oda vidáman fel lehet pakolni az optikai irányzékot, talán még magasítani se kell annyit.
Amilyen véleményeket olvastam Telegramon az új irányzékról, hát Grísáéknak nagyon nem jött be. Szerintük túl döher, meg a lusta kiképzőtiszteknek készült, hogy kevesebbet kelljen az újoncokkal foglalkozniuk és elmagyarázni melyik állás mire való. Plusz nem lehet semmilyen módon csökkenteni a méretét és őket legalábbis zavarja az optika felpakolásában. Azért a korábbi diopteres meg a nyílt nézőke biztosan kompaktabb volt, meg ahogy a csecseneknél láttam le tudták simán szerelni. Lehet ez inkább egyéni preferencia kérdése amúgy, de alapvetően az AK-12-t mint platformot nem kedvelik a harcoló csapatok az anyaghasználat meg az olcsójánoskodás miatt.

Közben az A-545/AEK-971 részen is dolgozok, még meglátom belevegyem-e részletesebben az Abakan programot vagy csak fegyverbemutató és a Kalasnyikov Konszern belföldi monopóliumának kihangsúlyozása legyen
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 630
113
Áthoznám a témát, ne az ukri topikban legyen, a puska és a karabély között nem a csőhossz, az egész fegyver hossza, esetleg a lövedék energiája a különbség?
Rifle az amerikaiknál olyan hosszúfegyver, aminek huzagolt a csöve (huzagolás angolul “rifling”). A carbine ennek egy rövidebb csövű verziója. Ezért nem hívják a sörétest se angolul “rifle”-nak.

A rövidebb cső nem zárja ki amúgy a nagyobb lőszer használatát, de pont a cső rövidsége miatt nincs értelme, mert a nagyobb hüvellyel járó több lőporgáznak nem lesz elég ideje gyorsítani a lövedéken.

Szóval az USÁban elsősorban a fegyver fajtája, másodsorban a csőhossz alapján lesz valami carbine vagy rifle.
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
242
1 254
93
Áthoznám a témát, ne az ukri topikban legyen, a puska és a karabély között nem a csőhossz, az egész fegyver hossza, esetleg a lövedék energiája a különbség?
Sorkatona koromban én még úgy tanultam a MH. Vay Ádám logisztikai ezred fegyverjavító századánál, hogy a karabély és a puskalőszer között a különbség a lövedék kinetikai energiájában van. A határ 3000 J. Pl. a 7,62x39mm orosz lőszer 2,108 J energiával még karabély lőszer, ellenben a 7,62x51mm NATO löszer a 3,470 J energiájával már puskalőszer. De ez nagyon régen volt (1999-ben), lehet azóta ez a rendszer megváltozott, vagy az én emlékeim koptak meg.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 630
113
Sorkatona koromban én még úgy tanultam a MH. Vay Ádám logisztikai ezred fegyverjavító századánál, hogy a karabély és a puskalőszer között a különbség a lövedék kinetikai energiájában van. A határ 3000 J. Pl. a 7,62x39mm orosz lőszer 2,108 J energiával még karabély lőszer, ellenben a 7,62x51mm NATO löszer a 3,470 J energiájával már puskalőszer. De ez nagyon régen volt (1999-ben), lehet azóta ez a rendszer megváltozott, vagy az én emlékeim koptak meg.
Igen, a lőszereket szokás így osztályozni. Az amerikai nómenklatúra szerint a karabélylőszer az “intermediary” azaz köztes.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 893
21 355
113
Rifle az amerikaiknál olyan hosszúfegyver, aminek huzagolt a csöve (huzagolás angolul “rifling”). A carbine ennek egy rövidebb csövű verziója. Ezért nem hívják a sörétest se angolul “rifle”-nak.

A rövidebb cső nem zárja ki amúgy a nagyobb lőszer használatát, de pont a cső rövidsége miatt nincs értelme, mert a nagyobb hüvellyel járó több lőporgáznak nem lesz elég ideje gyorsítani a lövedéken.

Szóval az USÁban elsősorban a fegyver fajtája, másodsorban a csőhossz alapján lesz valami carbine vagy rifle.

Igy van. A mai terminologia szerint a karabely egy 20 inchnel nem hosszabb csovu, legalabb 30-as tarkapacitasu felautomata fegyver.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 630
113
Igy van. A mai terminologia szerint a karabely egy 20 inchnel nem hosszabb csovu, legalabb 30-as tarkapacitasu felautomata fegyver.
Persze a konzisztencia nem erőssége GI Joe-nak, ott van az M27 IAR, a maga 16”-es csövével, aztán mégse hívják karabélynak ;) pedig még a lőszere is az…
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 621
3 879
113
Áthoznám a témát, ne az ukri topikban legyen, a puska és a karabély között nem a csőhossz, az egész fegyver hossza, esetleg a lövedék energiája a különbség?
Szia,

Szerintem ma, Magyarorszagon a hadi fegyverek eseteben a lovedek energiaja szamit, egeszen kicsi egyszerusitessel 3000 J felett puska (pl. 7.62x54R Dragunov kb. 3600-4000 J csotorkolati energiaval, vagy 7.62x51 M24 kb. 3400-3500 J csotorkolati energiaval), 3000 J alatt karabely (pl. 7.62x39 SZKSZ kb. 2000 J csotorkolati energiaval).
Marmint az elozo mondat a sorozatlovesre alkalmatlan fegyverekre vonatkozik csak, mivel a sorozatlovoknel megjelenik meg egy "gep" elotag.

Regen (kb. a 40-es evek vegeig), pedig a csohossz szamitott.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 207
76 683
113
Szia,

Szerintem ma, Magyarorszagon a hadi fegyverek eseteben a lovedek energiaja szamit, egeszen kicsi egyszerusitessel 3000 J felett puska (pl. 7.62x54R Dragunov kb. 3600-4000 J csotorkolati energiaval, vagy 7.62x51 M24 kb. 3400-3500 J csotorkolati energiaval), 3000 J alatt karabely (pl. 7.62x39 SZKSZ kb. 2000 J csotorkolati energiaval).
Marmint az elozo mondat a sorozatlovesre alkalmatlan fegyverekre vonatkozik csak, mivel a sorozatlovoknel megjelenik meg egy "gep" elotag.

Regen (kb. a 40-es evek vegeig), pedig a csohossz szamitott.
A puskalőszer az amit puskából/ géppuskából lősz ki, a köztes lőszer az amit gépkarabélyból lősz ki.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 416
113
Szia,

Szerintem ma, Magyarorszagon a hadi fegyverek eseteben a lovedek energiaja szamit, egeszen kicsi egyszerusitessel 3000 J felett puska (pl. 7.62x54R Dragunov kb. 3600-4000 J csotorkolati energiaval, vagy 7.62x51 M24 kb. 3400-3500 J csotorkolati energiaval), 3000 J alatt karabely (pl. 7.62x39 SZKSZ kb. 2000 J csotorkolati energiaval).
Marmint az elozo mondat a sorozatlovesre alkalmatlan fegyverekre vonatkozik csak, mivel a sorozatlovoknel megjelenik meg egy "gep" elotag.

Regen (kb. a 40-es evek vegeig), pedig a csohossz szamitott.

Az általad említett lőszerek puska lőszerek(forgó-toló zárás) ismétlő puskákhoz lettek kitalálva/fejlesztve
míg az említett AK lőszer a Sturmgewehr 44-hez hasonlóan egy rövidített palacknyakú puska lőszer automata(!) rohampuskához. Aztán a rohampuska lett gépkarabély a rövidebb cső miatt ?
AMD65 volt gépkarabélyként először említve itthon.

Amcsiknál a Garand 30-60-os öntöltő puskaként szerepel, az M1 carabine szinten egy puskalőszert tüzelt (igaz nem palacknyakút) félautomata később M2, M3 néven már automata volt így lett gépkarabély.
Így különböztették meg a Tommy Gun-tól és M3 Grease gun-tol melyek pisztoly lőszert használtak(géppisztoly).

308 win után M14 puska (rohampuska) ,M2/M3 carabine továbbra is rendszerben volt.

223 rem után M16/M4 szerintem egyértelmű 20 inch(puska) vs. 14,5 és 10,5 inch(karabély).

FN FAL estében a rövidebb csővel szinten karabély.

Angoloknál L1A1 SLR már a neve is jelzi hogy mi, sterling géppisztoly sokáig rendszerben volt M4 kanadai verzióig nincs karabély…
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 621
3 879
113
Aztán a rohampuska lett gépkarabély a rövidebb cső miatt ? ...
223 rem után M16/M4 szerintem egyértelmű 20 inch(puska) vs. 14,5 és 10,5 inch(karabély).
Szia,

Elfogadom, hogy te igy hivod, de a vilag nem. :)

Ahogy Dudi is irta, aminek koztes (puskanal kisebb, pisztolynal nagyobb) loszere van, az vagy karabely, vagy gepkarabely.

ui. ugye tudod, hogy az "assult rifle" az magyarul nem rohampuska, hanem gepkarabely?
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 416
113
A puskalőszer az amit puskából/ géppuskából lősz ki, a köztes lőszer az amit gépkarabélyból lősz ki.
Így emlékszem én is.
Annyi szépítéssel
PKM géppuska
RPK golyószóró köztes lőszer (magyar terminológia) még a táras adogatás idejéből szovjet korszak előttről áthozva.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 416
113
Szia,

Elfogadom, hogy te igy hivod, de a vilag nem. :)

Ahogy Dudi is irta, aminek koztes (puskanal kisebb, pisztolynal nagyobb) loszere van, az vagy karabely, vagy gepkarabely.

ui. ugye tudod, hogy az "assult rifle" az magyarul nem rohampuska, hanem gepkarabely?
Tudom.
Csak probaltam valami közös pontot találni.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 416
113

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 621
3 879
113
PKM géppuska
RPK golyószóró köztes lőszer (magyar terminológia) még a táras adogatás idejéből szovjet korszak előttről áthozva.
Szia,

Egyszer nagyon regen olvastam, de szerintem azota is igaz:
Geppuska: legalabb 1200 m lotavolsagu sorozatlovo fegyver, ami hosszu sorozatokkal valo intenziv tuzelesre is kepes.
Golyoszoro: legalabb 600 m lotavolsagu sorozatlovo fegyver, amit (nem a teljes rendszeresitett loszermennyisegevel) 1 fo is kepes kezelni es szallitani.

1934-ig a fenti ketto diszjunkt halmaz volt, vagyis nem volt olyan dolog, ami egyszerre lett volna geppuska es golyoszoro.
A nemet MG34 azert volt forradalmi ujdonsag, mert a konnyen cserelheto csovenek koszonhetoen egyszerre volt konnyu (egy szemely altal szallithato) es hosszu sorozatokkal intenziv tuzelesre kepes.

Azota nem szokas golyoszoronak nevezni azt, ami geppuska is, noha nem lenne helytelen.

A fentiek indokoljak, hogy miert volt helyes es a szokasoknak megfelelo amit irtal; vagyis hogy miert csak golyoszoro az RPK (csak koztes loszer, konnyen tulmelegedo cso), es miert geppuska is a PKM.

ui.
klasszik geppuska: maxim hasznalat kozben.
midi_img_0039.jpg

Klasszikus golyoszoro: Gyektyarjev mukodes kozben.
midi_img_0035.jpg

ZB26 (Bren eredetije)
midi_img_0034.jpg