A július 11-i munkácsi eseményeket jelentős mértékben a rendőrség és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) megyei vezetésének tevékenysége provokálta ki. Az UNIAN hírügynökség tudósítása szerint ez derül ki a történtek kivizsgálására létrehozott eseti parlamenti bizottság jelentéséből, melyet a testület elnöke, Mikola Palamarcsuk ismertetett a Legfelsőbb Tanács pénteki ülésén.
Palamarcsuk szavai szerint okuk van azt hinni, a rendőrség és a titkosszolgálat munkatársai nemcsak hogy tudtak a Jobboldali Szektor fegyvereseinek július 11-i munkácsi találkozójáról Mihajlo Lanyo parlamenti képviselővel, hanem részt vettek ennek a találkozónak a megszervezésében és operatív követésében.
A bizottság birtokába került információkból levonható a következtetés, hogy a 2015. július 11-én Munkácson bekövetkezett fegyveres konfliktus fő oka a meghatározó kárpátaljai politikai-üzleti csoportosulások közötti leszámolás volt az Ukrajna államhatárán keresztül zajló csempészforgalom ellenőrzéséért a megye területén – hangzott el. A parlamenti eseti bizottság tagjai egyben hangsúlyozzák, hogy meg kell állapítani, kik a csempészet „politikai kurátorai” Kárpátalja megye területén.
Palamarcsuk rámutatott, hogy jelenleg a július 11-i események kivizsgálásának bíróság előtti szakasza nagyszámú önálló bűnügyi eljárás keretében zajlik, ami magában rejti annak kockázatát, hogy a bírósági szakasz előtti kivizsgálás nem lesz teljes, pontosabban csupán a fegyveres konfliktus egyes epizódjainak feltárására korlátozódik.
A bizottsági jelentés következtetései kitérnek egyebek mellett arra is, hogy ki kellene vizsgálni, milyen szerepet játszottak a konfliktusban, majd az azt követő vizsgálatban Viktor Baloga, Mihajlo Lanyo, Dmitro Jaros képviselők, Szerhij Saranics, a megyei rendőrség akkori vezetője és Volodimir Heletej, aki az SZBU kárpátaljai főosztályát vezette abban az időszakban, valamint a bűnüldöző szervek más tisztségviselői.
A parlamenti bizottság tagjai szerint elégtelennek kell minősíteni a július 11-i események kivizsgálására és a konfliktus közvetlen résztvevőinek kézre kerítésére irányuló operatív nyomozati intézkedéseket.
Az UNIAN emlékeztet, hogy a munkácsi incidens következtében 14 személy megsebesült, hárman életüket vesztették. Forrás: Kárpátinfo.net