[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.
W

Wilson

Guest
2.

- Ennek megfelelően Ukrajna, mint színtér (katonai műveletek színtere), kapacitása biztosítja a szükségességét legalább 100 (becsült)hadosztály - egymillió ember Oroszország részéről. Ehhez megfelelő mértékű mobilizációs intézkedések végrehajtására volt szükség. Azokat az intézkedéseket, amelyeket korábban nem kellő mértékben hajtottak végre. Esetleg a helyzet alulértékelése miatt, vagy más okokból. Valójában ez már a háború harmadik napján (február 26-ra) a hadszíntéren a harcképes egységek hiányához vezetett, és felvetette a kérdést, hogy legalább további 500 000 embert kell besorozni.

Ennek megfelelően az egész művelet minden szinten - taktikai, operatív, stratégiai és szervezeti szinten - megfelelő sajátosságokkal rendelkezett. Sajnos nem minden "lépcsőfok" érte el a szükséges optimumot ezen a létrán. Sőt: a különleges művelet megkezdésével fény derült az összes szervezési, irányítási és biztonsági hibára, amelyet elkövettek. Ez néha túlzott veszteségekhez vezetett - szükségtelen és olyan veszteségekhez, amelyeket el lehetett volna és el kellett volna kerülni.

- Az analógiák nyelvén szólva, a műveleti tempó és az ütközések jellege szempontjából az új ukrajnai hadjárat az első (1991) és a második (2003) iraki amerikai katonai akciókhoz hasonlítható. Nem a művelet erkölcsi és etikai összetevőjéről van szó. Irakban egyértelműen az USA volt az agresszor, míg Ukrajnában Oroszország helyreállítja a történelmi igazságosságot és felszabadítja a lakosságot, amelyet a nyugatbarát náci rezsim megszállt és pszichológiailag bánt vele.

De ami a kérdés tisztán katonai összetevőit illeti.

- A második amerikai hadjáratban Irakban (2003) is volt szórványos ellenállás az ellenséges fegyveres erők részéről (de többnyire nem harcoltak). Az "ókori Mezopotámiában_ ugyanezek az egyéni motivációjú önkéntes alakulatok harcai voltak ezen az oldalon, ugyanezek az ellenállási csomópontok kerülőútjai és a maximális mélységű hadműveletek. Az orosz hadsereg is úgy vonult csatába, hogy nem érte el a teljes koncentrációt. A második szakasz a támadó erők fő komponensével csak a hadművelet második napján, február 25-én kezdett bevonulni. Azaz, ami most történik, bizonyos paraméterek tekintetében összehasonlítható az amerikai erők 20 évvel ezelőtti akcióival.

- Technikailag az orosz erők fellépése (elsősorban taktikai szinten) sok tekintetben hasonló maradt az amerikai erők (és szövetségeseik ) első iraki akcióihoz. Ugyanaz a nagyszámú tömeges helikopter alkalmazások sekély mélységbe . Ami az orosz erők (fegyveres erők) éjszakai hadműveleteinek szinte teljes hiányát illeti - ami az amerikai taktikai hadviselés sarokköve, köszönhetően a rendelkezésre álló technikai felszereltségnek -, a szakadék sajnos még nagyobb volt, mint 30 évvel ezelőtt. Mindezt azonban az alábbiakban tárgyaljuk.

- A hadműveleti tempó is hasonló volt (vagy még valamivel alacsonyabb), mint egy második Iraké. A légi és szárazföldi offenzívák hasonlóan egyszerre kezdődtek. Az ellenség (az AFU és az iraki hadsereg) szétszórta és szétszórta erőit az egész országban. A támadás első napján az amerikaiak 2003-ban 20-140 km-t tettek meg különböző irányokban. Az orosz hadsereg február 24-én 20-100 km-t tett meg. Ez utóbbi értéket nagyrészt a déli, krími front ukrán oldalon történő felbomlásának köszönhetően sikerült elérni. Itt a csapatok az első napon akár 80-100 km-t is haladtak). 2022. február 25-én (a művelet második napján) az orosz fegyveres erők - akár 70-100 km is haladtak több külön irányban (Kijev és déli, Herszonból Nikolajevbe).

- Meg kell jegyezni, hogy ezek az orosz fegyveres erők által az ukrajnai különleges művelet első napján elért műveleti tempó maximális becslései. Más adatok szerint még érezhetően alacsonyabbak voltak. A 2003-as iraki és a 2022-es ukrajnai helyzet összehasonlításakor azonban nem szabad elfelejteni, hogy az utóbbi esetben az évszak és a sáros időjárás bizonyos szerepet játszott, valamint az időjárási körülmények akadályozták az előrenyomulást.

- A különbség az volt, hogy a harcoló felek - az orosz és az ukrán - technikai színvonala (az USA és Irak közötti átlagosan két generáció különbség volt), kiképzése, felszereltsége és mennyiségi aránya között nem volt nagyon nagy egyenlőtlenség. Mindazonáltal a sikert a következő paraméterek alapján érték el (a technikai fejlettségbeli különbségen túl): az orosz erők elsöprő létszámbeli és tűzerőbeli fölénye a megjelenési helyeken; a meglepetésszerű támadás és a sokkhatás; a hadműveleti kezdeményezés birtoklása, amely a folyamatos frontvonal hiányában a támadási irányok sikeres megválasztásával járt együtt minden oldalon egyszerre.

- A városok formájában lévő ellenállási csomópontok megkerülésének és blokádolásának gyakorlatát folytatták. Más szóval, azok a helyek, ahol az ukrán fegyveres erők és nacionalista formációk alakultak. Az AFU parancsnoksága figyelembe vette az irakiak szomorú tapasztalatait a Pentagon hadigépezete elleni harcban, és ha lehet, igyekezett gyalogsági dandárjait a tiszta talajról az urbanizált terepre (a beépített területre) vonni. Ilyen sors várt az 1. páncélos dandárra Csernihivben, a 92. gépesített dandárra Harkivban, az Orosz Föderáció krími csoportosulásával szemben álló erőkre délen, a Krím ellen.

- Az AFU (Ukrán Fegyveres Erők) taktikaválasztása elvileg érthető volt. Különösen az ellenséges offenzíva elleni harcra való képesség hiányában a terepen, a saját reguláris alakulatok többségének gyenge motiváltsága és harcra való nem hajlandósága, valamint az egységes szilárd frontvonal kiépítésének képtelensége (a csapathiány miatt).

- Ez a taktika lassan az offenzíva második napján kezdett kirajzolódni. Ez abból állt, hogy a városokban lévő ellenállási csomópontok megkerülésével lehetővé tették az orosz oszlopok ukrán területre való behatolását. Ennek során a fegyveres ukrán különítményeknek kellett volna megzavarniuk az ágyúzás és rajtaütések által hátrahagyott városokból és településekből (np) a hátsó oszlopokat. A hangsúly a városok ellenállási csomópontként való védelmére és a saját és az orosz egységek "keveredésének" mintázatára helyeződött. A cél az volt, hogy az orosz csapatok esetleges fölényét egy ilyen "keveredéssel" az ellenség hátországában kiegyenlítsék, és lerövidítsék a harcolandó távolságokat.

- Nyilvánvalóan ezzel függött össze a Perekop (a Krímtől északra fekvő terület) védelmének megtagadása. A terep itt sík, és a csapatok jól látható helyen voltak. Ehelyett az AFU itt visszahúzódott, és a kisebb településeken próbált összpontosított védelmet szervezni. Szkadovszk, Geni-cseszk, valamint a valamivel nagyobb Melitopol és más városok és falvak.

- Az AFU egyértelmű hadműveleti sikere az volt, hogy a védelem sarokpontjaként meg tudta tartani Harkivot, és akadállyá tudta tenni az előrenyomuló orosz erők előtt. Az orosz hadsereg képtelen volt elfoglalni ezt a több mint egymillió lakosú megalopoliszt a kereszteződésben - lineáris katonai művelettel, ad hoc vagy kombinált módszerekkel -, ami azt eredményezte, hogy átmenetileg elvesztette lendületét és eredményeit ezen a területen. A várost széles ívben kellett blokád alá venni és megkerülni, ami értékes időbe és erőforrásokba került. Akárcsak a támadás és a felzárkóztatási műveletek esetében. A mozgás tempója itt az első napon 40-45 km volt.

- Eközben az orosz erők oroszlánrészét a Belgorodi területen, pontosan Harkov irányába telepítették. Az előrenyomuló erők két sorban álltak. A teljes alakulat nyilvánvalóan három vagy négy szakaszból állt. Innen, a belgorodi hídfőből eltérő irányú offenzívát terveztek Szumi, Harkiv és Harkiv keleti megkerülésével Szumi felé, az AFU luhanszki csoportosulásának (Ukrán Operatív Parancsnokság Észak) hátországába.

Harkiv elfoglalása után eltérő irányokba is indíthatják a csapásokat - Poltava, Kremencsuk és a donbászi AFU-erők kramatorszki főhadiszállása felé. Más szóval azzal a céllal, hogy bekerítsék és legyőzzék az ukrán fegyveres erők kombinált haderőinek donbászi hadműveletének északi szárnyát. Ez meghatározta Harkiv kulcsfontosságú jelentőségét a Dnyeper jobb partjának elérése szempontjából. Az AFU figyelembe vette ezt a szempontot, és a Harkivban állomásozó 92. gépesített dandárt legfeljebb az önkéntes zászlóaljak (nacionalisták által motivált) lojális egységeivel erősítette meg.

- Figyelemre méltó, hogy a művelet katonai szempontjait feláldozták a politikai szempontokért. Például a nyugat-ukrajnai szárazföldi offenzíva az első napokban éppen ezek miatt nem került sor. Hasonlóképpen, az ukrán egységek tömeges lemészárlásának lehetőségét, kihasználva a kínálkozó alkalmi pillanatokat, bizonyos humánus pillanatoknak engedték meg, nyilvánvalóan azért, hogy megtalálják a módját annak, hogy elsősorban az ukrán egységek erkölcsi ellenálló képességét megtörjék. Hogy az emberek ne harcoljanak, hanem adják meg magukat, vagy menjenek haza.

- Az e pontok túlhangsúlyozása azonban a művelet során az ak- censek helytelen összehangolását eredményezte. Kiderült, hogy ez egy teljes körű háború volt, nem pedig egy rendőrségi művelet. Feltehetően a tervezés során helytelen bemeneti adatok alapján alábecsülték az ellenség potenciálját. Ez szükségtelen veszteségeket és elhúzódó harci műveleteket is eredményezett.

- Szintén feltűnő volt a légi közlekedés (repülőgépek) nagyon korlátozott (szinte nem is létező) használata az Orosz Föderáció részéről. A repülőgépeket többé-kevésbé intenzíven csak február 27-28-án (a művelet negyedik vagy ötödik napján) kezdték használni. A határon lévő repülőgépek légi komponense (legalább 500 repülőgép) naponta akár 1000 bevetést is lehetővé tett. Az említett intenzitás "az égen" még 27-28. után sem volt jelen. Ami nyilvánvalóan azért maradt, mert féltek attól, hogy a számos, bár elavult és az országban szétszórtan állomásozó ukrán légvédelmi erők csapást mérnek rájuk. Vagy más ismeretlen okból is.
 
W

Wilson

Guest
3.

- Jelentős problémát jelentett a szárazföldi erők (hadsereg) alacsony száma egy ilyen jellegű művelethez. Különösen a rendkívül korlátozott, privát mobilizáció feltételei mellett. Az ország minden részéből harci egységeket és alakulatokat kellett behozni, minden lehetséges irányból . Ebben a helyzetben a blokád alá vonandó városok számának növekedése az ilyen műveletek végrehajtásához felhasználható csapatok számának csökkenéséhez vezetett. Minden városhoz egy-egy dandár-hadosztály csoportra volt szükség pusztán a saját blokádjához (még támadáshoz sem). Vagyis minél mélyebbre nyomult előre az orosz hadsereg Ukrajnában, és minél több várost hagytak hátra, annál nagyobb volt az erőhiány a kommunikáció fenntartására és a hátuk mögött lévő ellenállási csomópontok bekerítésére (elszigetelésére).

- A különálló BTG-k (zászlóalj-taktikai csoportok) gyakorlata a frontvonalbeli műveletekben nem bizonyult túl sikeresnek. A BTG-k a katonai művészet taktikai szintjét jelentik. Operatív és stratégiai szinten a formációk és alakzatok (dandárok, hadosztályok, hadtestek és hadseregek) adják meg az alaphangot. Vagy konszolidált moduláris formációk és parancsnokságok, mint nyugaton (kevésbé "csontozott" struktúrákként). Az Ukrajnába való előrenyomuláskor kezdődő egységes inváziós ököl "szétterjedésének" összefüggésében a hadműveletek szervezése, a parancsnokság, az irányítás, az irányítás, az alárendelés és az újbóli alárendelés a helyenként nyüzsgő BTG-k (és néha RTG-k - századcsoportok) között nem teljesen világos.

- Szintén elvi érdekesség az ilyen tömegű (ráadásul különböző osztályok alá-fölérendeltségi és funkcionális célú) csapatok irányítása. A csapatok tömege, ami természetszerűleg megkövetelte a konszolidált moduláris műveleti parancsnokságok kialakítását minden irányban.

- Az offenzíva választott modelljében felmerült az ellátási szabályok kérdése is. A kommunikációs vonalak zavarosak voltak, és sebezhetővé váltak a támadással szemben. És bár a katonai utánpótlási útvonalak elleni támadásokat lehetett enyhíteni/tűrni, az utánpótlási vonalak zűrzavara, a különítményeket végső szállítási pontként szolgáló helységek további, a logisztikát bonyolító tényezőként hatottak.

- Úgy tűnik, hogy a mélyreható, több katonás műveleti modell választása, figyelembe véve az érintett erők és erőforrások szűkösségét, valamint az erők több irányba történő "elkenését", hiba volt. A február végéig tartó időszakban az LPR-erőkön kívül mintegy 100-120 000 embert vontak be a helyszínen. De ennek a létszámnak csak a felét az első 24 órában. Ez az ukrán erők részéről a "válaszadás" szokásos mintájához vezetett: az orosz csapásmérő BTR-t átengedték, majd a hátsó oszlopokra mértek csapásokat.

- Ez megoldás indokolt lehetett volna a 2014 kora tavaszán bekövetkezett ukrajnai válság és az államiság összeomlása kapcsán. A helyzet azonban megváltozott, méghozzá jelentős mértékben. Ezért 2022-ben a 8 éve tartó háború egyszerre maximális csapat tömeget igényelt, néhány mozgó műveleti tartalékkal, amelyeket gyorsan be lehetett vetni a veszélyeztetett területre.

- Előzetesen tömeges mozgósításra is szükség volt (mennyiségi megoldás - egy olyan helyzetben, ahol a minőség nem volt elégséges). Más szóval, a műveletet kezdettől fogva frontvonalbeli műveletként kellett volna végrehajtani, ahelyett, hogy már a hiányosságok kezdeti szakaszában átrendezték volna az algoritmusát. Nem zárható ki, hogy ebben az esetben is politikai indítékok működtek, amelyek az olvasó számára hozzáférhetetlenek.

- A több hullám jelenléte, amelyet fokozatosan vezettek be, az elemi forgás szükségességének is köszönhető. A csapatok már régóta szakaszokban haladtak az ukrán határ felé, az offenzíva előtt a frontvonalon voltak, és részt vettek a harci műveletekben. Ennek megfelelően nagy szükségük volt a pihenésre. A világ számos hadseregében ez a bevett gyakorlat. Fáradtságuk a hadjárat első napja után 30-40%-kal csökkentette a harckészültséget.

- Az ellenséges területre való mélyebb behatolás - feltéve, hogy a hátországban lévő, nem támogatott védelmi központokat hátrahagyják - megnehezítette az egységek és alakzatok ilyen jellegű váltását. Vagyis megnőtt az utánpótlás és a kommunikációs váll, és ennek következtében nőtt a sebezhetőség a hadjáraton. Ennek megfelelően a váltóegységeknek legfeljebb 200-300 km-rel lehet lemaradniuk a váltandó csapatok előretolt bástyájától. Ennek megfelelően a szárazföld belseje felé való továbbhaladáshoz köztes, tranzittáborok láncolatát kellett felállítani.

- Az allegóriák nyelvezetét tekintve a 2022-es ukrajnai bevonulás hasonlított a Vörös Hadsereg 1939 szeptemberi nyugati hadjáratához. A parancsnokság, a mozgás és a csapatok közötti interakció terén elkövetett hibás számítások, a nagyszámú, technikailag használhatatlan jármű, a különböző harci képességű, rosszul koordinált és nem mindig egységes tömegre emlékeztető egységek és alakzatok gyűjteménye ugyanaz volt. Míg Ukrajnában 2022-ben sokkal nagyobb volt az ellenállás, és ennek következtében a hibákért vérrel és foglyokkal fizettek.

Colonelcassad
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 774
61 190
113
Èrdekes elöadâs és vita Oroszországról, Ukrajnáról, Putyinról a youtubon angolul:
"Vladimir Pozner: How the US created Vladimir Putin"
Bár 2018-ból van , elképesztöen aktuális a mai helyzetben is.
Èrdemes rászánni az idöt, szerintem.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 841
9 744
113
Ha nem hivatalosan telepítesz oda valamit, ami az ország védelmét szolgálja, az egyenértékű a NATO tagsággal szerintem. De, hogy az oroszok szemében biztos így látszana, afelől ne is legyen kétséged. Miért is akarunk itt az EU-ban elsők lenni, hogy megtapasztalhassuk a szovjet éra remekeit (nuke) a saját bőrünkön?

Ne avatkozzunk bele szerintem, legyenek tárgyalások, zárják rövidre.

Részletekbe nem érdemes belemenni, amíg nem tudjuk mit akarnak. De egy ilyen valamiféleképpen biztosan háromoldalú lenne, tehát meg kell hogy feleljen mindenkinek.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
Oroszországban vannak csiptervező cégek, mint a Baikal Electronics, ezek saját gyártókapacitással nem rendelkeznek, hanem külföldön gyártatták termékeiket, például a világ legnagyobb félvezetőgyártójánál, a tajvani TSMC-nél, amely az ország gazdasági minisztériumának döntése alapján február 27-én függesztette fel az orosz megrendelések teljesítését.


Ez összességében nem jelent hatalmas pofont egyik félnek sem, mivel az Oroszországba irányuló félvezető-eladások a globális piac 0,1 százalékát jelentik. Az oroszok tehát alig vásárolnak csipet, de amit mégis, azt hetven százalékban Kínából szerzik be.
TSMC inkább egy próbálkozás volt az oroszok részéről, Kína a beszállító, mindig is az volt.

Oroszoknak van saját félvezetőipar szerüjük. Aszem az AMD 130nmes sorait vették meg ~20éve amit öbb kevesebb sikerrel üzemeltetnek is.
De pont ami nagyon kéne a csúcs ott kína nincs. Külön probléma, hogy amit linkeltek MTK megint csak Taiwani és TSMC gyártja.

Mondjuk most belegondolva a 20éves AMDvel is gondok lesznek sztem az is el fog hasalni embargó miatt.

Hamár a PakFa T/R modulokba a félvezetőt ki gyártja? Kína, taiwan, vagy a ~20éves AMD sor?
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 830
6 685
113
A szerződés biztonsági garanciái Ukrajna, Fehéroroszország és Kazahsztán területi integritását vagy politikai függetlenségét érintő fenyegetés, illetve erőszak alkalmazása esetére vonatkoznak. Ukrajna ennek eredményeként 1994 és 1996 között leszerelte a világon a harmadik legnagyobbnak számító nukleáris fegyverarzenálját.

Az orosz vélekedés szerint ezt már a Majdan kukázta, amikor a nyugatiak nyíltan beavatkoztak az ukrán belpolitikába. Azért mégis csak óriáskivetítőkön villogtak az amerikai és EU-s politikusok, nem beszélve az olyanokról, mint McCain, aki személyesen ment oda...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 079
15 269
113
BETAB-500 bekészítve...

AtK8oWr9N0w.jpg
Ezek szerint az oroszok felhagytak a tompa, bumfordi orrú bombák használatával?
Úgy látszik, hogy értően olvassák a hozzászólásaimat :)
(pár éve feltettem a kérdést, hogy miért olyan orróak az orosz bombák)
 
  • Tetszik
Reactions: theo

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
3 068
12 772
113
szerintem nincs mar olyan donteshozo, vagy politikus, akit ez a Zelenskij fel ne szollitott volna. Es tenyleg nagy hangon felszolit nem pedig ker, ez a legerdekesebb.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Mondjuk ennek az iránynak több értelme van, mint a part mentén településharcokba bocsátkozni, a delta-torkolatokon átvergődni (főleg, hogy Koblevénél is felrobbantottak egy hidat), csak kisebb folyókon.
Én, mint foteltábornok a Vozneszensz -működő!- katonai reptér felé törnék előre a Moldáv határig, ezzel nem kellene belemenni nagyobb városok ostromába, az ország közepe felé is nyitva az út és a dél-nyugati területek is körbe lennének katonailag zárva. Ez légvonalban, a térképed alapján 60+130 km.
Nézd csak! Ennek alapján, éppen ez a célpont!
 
  • Imádom
Reactions: phaidros

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 179
113
Mondjuk erről nekem mindig Szarajevó jut eszembe. Szerbek tüzérséggel jórészt körbekerítették és lötték és lötték és lötték. A világ egyik szégyene volt, hogy ez így ment ~2+évig és senki se tett semmit.

Aztán jöttek a gonosz amik és szétbombázták a szerb állásokat.
Mondjuk erről nekem mindig Donbassz jut eszembe. Ukránok tüzérséggel jórészt körbekerítették és lötték és lötték és lötték. A világ egyik szégyene volt, hogy ez így ment ~8+évig és senki se tett semmit.



Aztán jöttek a gonosz ruszkik és szétbombázták az ukrán állásokat.
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
3 068
12 772
113
  • Tetszik
Reactions: cinikus and Ursula

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
9 093
50 341
113
Mondjuk erről nekem mindig Szarajevó jut eszembe. Szerbek tüzérséggel jórészt körbekerítették és lötték és lötték és lötték. A világ egyik szégyene volt, hogy ez így ment ~2+évig és senki se tett semmit.

Aztán jöttek a gonosz amik és szétbombázták a szerb állásokat.
Lehet, hogy az amiknak nem kéne sehova se menniük szétbombázni senkit.
Vagy ha már mennek ilyen szorgalmasan, szétbombázhatták volna Kelet-Ukrajnában az ukrán állásokat 2014-ben is, csak hogy teljeskörű világrendőri szolgáltatást nyújtsanak.
Meg 1994 óta úgy kéttucatnyi helyen, ahol vélt/valós genocídum történt.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
Ezzel talán tényleg nem kellene szórakozni.
Erre minden országnak azonnal nemet kellene mondania, tekintve, hogy ennek beláthatatlan következményei lehetnek.

És mit lehet tenni egy anoymous vonal ellen? Külön izgi, hogy anonymousnak anno biztos voltak orosz sejtjei is.
 

velizar

Member
2015. június 11.
38
41
18
Zelenszkij új ötlete: NATO-tagság helyett az is elég lenne, ha garantálnák a "területi integritásukat" és a határaik védelmét
Forrás: https://kuruc.info/

Fantasztikus, ez miben más mint a NATO tagság?
egyoldalú. ukrajnának nem kell megvédenie a natot. :D
Ugye én is úgy gondolkoztam, hogy nem magukban fognak SPFS -ezni. Ugye többen érdeklődtek ez után már most ... Hanem pl. Kínával (így merült elő a CIPS,mert Ők ugye a nagyobbak, de ki tudja mit hoz a jövő) meg India (bár Nekik is megvannak a saját cuccuk) és a többiek. A tranzakciódíjak folyamatosan csökkentek eddig is - lehet fog még ...

Meglátjuk. Szerintem nem eszik olyan forrón és finomítani fognak a dolgokon. Amennyiben nem akkor az EU kb. lábon lövi magát. Mármint mind a kettőt. Gépkarabéllyal ...
nem fogja. a gazdasági szankciók nyilván mindkét félre hatnak, de mindenki olyat talál ki, ami a másiknak jobban fáj.
másrészről meg a jenkik svájctól szingapúrig befenyítettek mindenkit, hogy ezúttal nem lesz buli kijátszani a szankciókat.
 
Status
Not open for further replies.