[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 674
113

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Azt kérjük, hogy valahogy adjátok tudtára ennek a .... Márki-Zay Péternek, hogy ne sodorjon bennünket itt Kárpátalján még nagyobb életveszélybe! Eddig csak a zsebnacionalisták, gépfegyveres, magyarellenes videói keltettek félelmet, de amióta a magyar miniszterelnököt teszi egyszemélyes felelőssé a háborúért, már a magyarok megölésére felhívó plakátok is megjelentek! Sok asszony és gyerek van még itt! De ha ez így megy tovább, nem marad a Jóistennek magyarja Kárpátalján!

Baj lesz ebbol gyerekek, mieink is sorra fognak kerulni. A nackok pont ugy lelovik, vagy jobb esetben eluldozik majd oket mint teszik azt szerte az orszaguk tobb pontjan a veluk nem egyetertokkel. Remelem a sok ukran szopkodo majd akkor kitesz magaert.
Az Eu meg a Nato, meg a tobbi gittegylet meg le se fogja xarni. Be se kerul majd a hirekbe.
 
W

Wilson

Guest
Nikolajev támadás alatt állhat, meg kell védenie magát - polgármester

2022. MÁRCIUS 3., CSÜTÖRTÖK, 21:58

Fennáll annak lehetősége, hogy a támadók csapatai február 4-én, pénteken megpróbálnak áttörni Nikolaevbe.

Forrás : Alekszandr Szenkevics város polgármestere, idézi Nikvesti

Részletek : A polgármester reméli, hogy erre nem kerül sor. Ellenkező esetben – jegyezte meg – a város védekezésbe kerülne.

A polgármester hideg fejjel, összefogásra, egyeztetésre, Molotov-koktél készítésére és a Teroboronával való együttműködésre intett.

Szenkevics elmondta, hogy ma egész nap ellenséges csapatok manővereznek a régióban, különböző oldalról kerülve a várost. Ellenséges mérnökcsapatok mozognak, pontonokat építenek – talán át akarnak kelni a folyón.

A csapatok nagy koncentrációját rögzítették a Bashtansky és Snigirevsky körzetekben: akár 1000 egység különféle felszerelést - tankokat, páncélozott szállítóeszközöket, rakétavetőket, támogató berendezéseket.

Szenkevics azt is elmondta, hogy beszélt Mariupol polgármesterével – ott "mindent lebombáztak" , nincs víz és fény. Ezért a polgármester felszólította a városlakókat, hogy készletezzenek ivóvízből.

 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
egyébként nem az az alapvetés, hogy a támadó félnek többszörös vesztesége szokott lenni?
Nem feltétlenül igaz a többszörös.
Az I.vh nyugati anyagcsataiban se volt mindig így….
Vietnam, Öböl háború stb….(?)

Vissza a jelen viszonyokhoz.
Az ukran veszteségek se kisebbek, pláne ha a civil lakosságot is hozza számolom.
Persze tudom az nem katonai veszteség…
Mondjuk a fegyverosztással sikerült eltüntetni a combatans-civil megkülönböztetést.
Én nem tudom a hírekből kihámozni a civilek mennyire harcolnak, de úgy velem inkább csak egymásra lövöldöznek a háborús pszichozisban.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szerintem az Ukrán haderő felmérve mind Ukrajna kiterjedését az Oroszokkal közös határ hosszát az ország terepviszonyait és a mind a két hadviselő hadereje között meglévő különbségeket, különösen a légierő tekintetében, sohasem gondolkodott manőverező harcra az Ukrajnát megtámadó orosz haderővel szemben, mert ebben az esetben már három nap múlva kapitulálhattak volna. És szerintem az Ukránok minimum Kherszon, Mariupol, Harkov elvesztésével pedig minden bizonnyal számoltak.

Amúgy tegnap és mai is lefordítottam és bemásoltam az orosz invázió első három napjának elemzését orosz elemzését a tegnap ide bemásolt anyagban külön kitérnek az általad felvetett kérdésekre....


Lemaradtam kicsit az olvasásban és közben elolvastam azt is. Viszont szerintem az a jelentés is tartalmazott olyan részeket, amik arra utalnak, hogy már most is elkezdték a manőver harcokat. Vagy csak rosszul használom a fogalmat. A jelentés dicséri a Dombasz egységeinek előbb kivárását, majd egy korlátozott előretörését, amivel majdnem katlanba zárták az AFU jelentős erőit. A támadás megakadt és az utolsó pillanatban sikerült az ukránoknak kimenekülniük. Hogyan kerültek oda azok az egységek, amik megakadályozták az előrenyomulást? Vagy katasztrófa az orosz hírszerzés és felderítés vagy azok az alakulatok át lettek mozgatva, hogy megakasszák annyi időre a szakik előre lendülését, amíg ki tudnak jönni a lassan záródó zsákból.

1, Pusztán bezárni magunkat nagyvárosokban továbbra sem látom értelmét. Ezzel a haditervvel továbbra is csak azt érnék el, hogy garantáltan elvesztenek mindent. Az én sejtésem az, hogy a mi hipotetikus háborúnkat "másolják" Romániával. Halogató harc a Tiszáig egy kétszeres létszámú ellenséggel szemben és a nagy folyónál védekezni. Csak mi nem a Dunánál és nem a fővárosnál húzzuk meg "az utolsó védelmi vonalat". (Lásd Demko Attila alkotása az Azonnali.hu-n régebben.)

2, Kijevet is simán bukni fogják, ha nem mozgatnak át erőket keletről. A fő tételmondat, amiből kiindulok, hogy nonszensz az, hogy Putyin 100-150 ezer főt küld egy 200-250 ezres hadsereg ellen. Ez akár hogy is számoljuk, nem lesz elégséges. Ráadásul itt napok óta olvasom, hogy ezt a 100-150ezres sereget sem mind veti be, hanem a harcol-felkészül-pihen hármas felosztásban. Magyarán nincs meg formál logika alapján az, hogy ő jelenleg minden hadszíntéren uralni tudná a helyzetet. Pont ezért is elképesztő, hogy létszámhátrányban is jelentős méretű területeket tudtak elfoglalni és stratégiai fontosságú városokban jelentős ellenséges erőket bezárni.

3, Kijevnél úgy tudtam eddig, hogy jelenleg is van a folyó jobb partján egy aktív ellentámadás. Szóval ez alapján sem értem ezt a kategorikusan nem fognak manőverezni. Ezt csak úgy tudják bevállalni, hogy

A, kihasználják épp aktuálisan, hogy lokálisan több erőt tudnak oda összevonni, mint amennyi északról orosz érkezett.
B, ha tudják, hogy később pótolni tudják az itt elszenvedett veszteségeket máshonnan elvont erőkkel... vagyis vagy a nyugati országrészből küldenek még vagy keletről hívják vissza a csapataikat.

4, Ha bent ragad a főerő Dombasz környéki harcokban -ide értve tágabban Mariupolt és Harkovot is-, akkor elméleti esélyt sem adnak maguknak, hogy Orosz Anyácskából megérkező erősítés esetén megmaradjon Kis-Ukrajna. Simán csak két városban ott lesz az ukrán sereg fele és a többit a Kárpátokig lesöprik és kitakarítják az oroszok. És utána Putyin feltartja a kezét, hogy maradjon meg nektek az a két város! Nem küldöm be a csapataimat ledarálni, de enyém Határvidék 95%-a. Nyertem!

Mondom magyarul! Ha a fő terv az is, hogy kifárasztani az orosz később beérkező túlerőt a négy városnál, Mariupol, Harkiv, Kijev és Odessza, képtelenek megnyerni a háborút a sereg jelentős részének a visszavonása nélkül. Ha az is az ukrán haditerv, hogy kitartunk a magukra hagyott bástyákban és megvárjuk, amíg a népharagba belebukik Putyin, nekik a jelenleginél több katona és felszerelés kell a fővárosnál.

És akkor visszatérnék az eredeti felvetésemhez. Vajon mennyi rész maradna útszélen lerobbanva annak a felszerelésnek, ha mégis úgy döntenek, hogy átcsoportosítanak Dombasz határából? Ahogy a te korábbi fordításaidban volt olyan hivatalos közlemény, hogy el is rendelték az átmozgatást Harkiv és Kijev védelmére. (Csak ezt az utat meg kell tenni és ha bukják a területet, akkor a lerobbant járművek ingyen hadizsákmány lesz.)

Néhány dolog, amire azóta gondolkodtam:

Sokan az első napok orosz hadműveleteinek legnagyobb tervezési hibájának azt tartják, hogy az elfoglalt területek pacifikálására és utánpótlás védelmére nem csoportosít elegendő embert. Én találtam egy elfogadható választ erre. Dombasz már az első napokban meghirdette a sorozást. Nagy létszámú és kimondottan motivált katonákról van szó. Ők kimondottan hatásosak lehetnek mostantól erre a szerepkörre. Ők is ukránok, vagy ukrán állampolgárok. A lakosság már jobban hajlani fog őket nem megszállóként, hanem forradalmárként, szabadságharcosként látni. (Már amelyik vevő lesz rá. A turbo ukrán ugyan úgy partizánkodni fog, de ha beszélgetnek békésebb lakosok velük, akkor nem egy moszkvai panelből érkezett válaszol, hanem aki átélte 8 éven keresztül a nacionalisták ágyúzását civil területeken.)
A másik ilyen rejtett tartalék, amivel most az oldalon nem számolunk, az Beszarábia. Amint elérik Odesszát, logikus lesz az ottani szakadároktól is nem csak a békefenntartókat elhozni, hanem jelentős tartalékos csapatokat mozgósítani. Számukra az új hidegháború elkövetkező éveiben fontos tapasztalat lenne, ha lakosságuk egy jelentős része háborút megjárt emberekből állna.

Szóval szerintem főleg délen a villámháború hagyományos hátránya mellett azért lehetett jelentősebb ellenállás még a fontvonal mögött, mert Dombasz mozgósított lakossága még csak most fog megérkezni a Krímmel összekötő területre és biztosítani. Eddig ők be voltak ragadva, össze kellett érni Mariupolnál.
És én látom, hogy sokan lelkesek amiatt, hogy az ukránok mennyire jól kitartanak, ellenállnak. De érteni nem értem. Kérek 1 hónapot, hogy eldöntsem.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Akkor most az orosz macskák (...) kollektív bűnösök, vagy lesz tárgyalás és csak utána?
Ezt meg hogy? Én óvatosabb lennék a helyedben.
A macskák most ezen internacionális alapon felbszták magukat. Meglehetősen.
Kva gyorsan le fogják gyakni a NATO-tól kezdve az Oroszokon át mindenkit.
Aztán a svédeket, mert ott van a köttbullar.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 674
113

Beletsky leírta Kadirovnak a választ az ukránok "fejére" fizetett dollárokról...​


2022. MÁRCIUS 3., CSÜTÖRTÖK, 20:45

Ramzan Kadirov csecsen vezető amerikai dollárban (nem rubelben) kifejezett jutalmat ígért az ukrán nacionalisták minden "parancsnokának", köztük a Nemzeti Hadtest vezetőjének, Andrij Biletszkijnek a fejére. Az ukrán erre reagált.

Forrás: Kadirov a Telegramban, Biletszkij nyilatkozata

Részletek: Kadirov bejelentette, hogy állítólag fejenként 500 ezer dollárt fizetne "az ukrán nacionalista parancsnokok fejéért".

Érdemes megjegyezni, hogy a jutalom összegét amerikai valutában határozzák meg, amely jelenleg hiánycikk Oroszországban, és folyamatosan emelkedik az ára a rubelhez képest.

A Nemzeti Testület vezetője, Andrej Biletszkij videón válaszolt Kadirovnak.

Biletsky : "Hát, mit mondhatnék... Egy. Ahogy Leonyid király mondta, jöjjön érte, ha annyira szüksége van rá. Másodszor, itt, személy szerint neked, Ramzan, érted egy darab lint, egy fillért sem adnék. Úgyis meghalsz, nem a pénzért ölnek meg, hanem azért, mert a mi földünkre jöttél. Élj vele, és hidd el, ez az élet nem lesz olyan hosszú."




Ahogy a kelták mondják:"the pride before the fail..."
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
952
11 181
93
Áruld már el, hogy a feltétlen orosz imádatodon kívül most ezzel a hírrel és tartalmával mi a bajod?
Komolyan érdekel, hogy milyen racionális szempontjaid vannak.
Nálunk ezt büntetik, mert az ilyen a zsoldos, nem? Gondolom ha nálunk Btk., akkor valami oka van. Nem olvastam a törvényt, de gondolom nincs benne olyan kitétel hogy "kivéve a gonoszok ellen".
 
  • Tetszik
Reactions: brezso
W

Wilson

Guest
Lemaradtam kicsit az olvasásban és közben elolvastam azt is. Viszont szerintem az a jelentés is tartalmazott olyan részeket, amik arra utalnak, hogy már most is elkezdték a manőver harcokat. Vagy csak rosszul használom a fogalmat. A jelentés dicséri a Dombasz egységeinek előbb kivárását, majd egy korlátozott előretörését, amivel majdnem katlanba zárták az AFU jelentős erőit. A támadás megakadt és az utolsó pillanatban sikerült az ukránoknak kimenekülniük. Hogyan kerültek oda azok az egységek, amik megakadályozták az előrenyomulást? Vagy katasztrófa az orosz hírszerzés és felderítés vagy azok az alakulatok át lettek mozgatva, hogy megakasszák annyi időre a szakik előre lendülését, amíg ki tudnak jönni a lassan záródó zsákból.

1, Pusztán bezárni magunkat nagyvárosokban továbbra sem látom értelmét. Ezzel a haditervvel továbbra is csak azt érnék el, hogy garantáltan elvesztenek mindent. Az én sejtésem az, hogy a mi hipotetikus háborúnkat "másolják" Romániával. Halogató harc a Tiszáig egy kétszeres létszámú ellenséggel szemben és a nagy folyónál védekezni. Csak mi nem a Dunánál és nem a fővárosnál húzzuk meg "az utolsó védelmi vonalat". (Lásd Demko Attila alkotása az Azonnali.hu-n régebben.)

2, Kijevet is simán bukni fogják, ha nem mozgatnak át erőket keletről. A fő tételmondat, amiből kiindulok, hogy nonszensz az, hogy Putyin 100-150 ezer főt küld egy 200-250 ezres hadsereg ellen. Ez akár hogy is számoljuk, nem lesz elégséges. Ráadásul itt napok óta olvasom, hogy ezt a 100-150ezres sereget sem mind veti be, hanem a harcol-felkészül-pihen hármas felosztásban. Magyarán nincs meg formál logika alapján az, hogy ő jelenleg minden hadszíntéren uralni tudná a helyzetet. Pont ezért is elképesztő, hogy létszámhátrányban is jelentős méretű területeket tudtak elfoglalni és stratégiai fontosságú városokban jelentős ellenséges erőket bezárni.

3, Kijevnél úgy tudtam eddig, hogy jelenleg is van a folyó jobb partján egy aktív ellentámadás. Szóval ez alapján sem értem ezt a kategorikusan nem fognak manőverezni. Ezt csak úgy tudják bevállalni, hogy

A, kihasználják épp aktuálisan, hogy lokálisan több erőt tudnak oda összevonni, mint amennyi északról orosz érkezett.
B, ha tudják, hogy később pótolni tudják az itt elszenvedett veszteségeket máshonnan elvont erőkkel... vagyis vagy a nyugati országrészből küldenek még vagy keletről hívják vissza a csapataikat.

4, Ha bent ragad a főerő Dombasz környéki harcokban -ide értve tágabban Mariupolt és Harkovot is-, akkor elméleti esélyt sem adnak maguknak, hogy Orosz Anyácskából megérkező erősítés esetén megmaradjon Kis-Ukrajna. Simán csak két városban ott lesz az ukrán sereg fele és a többit a Kárpátokig lesöprik és kitakarítják az oroszok. És utána Putyin feltartja a kezét, hogy maradjon meg nektek az a két város! Nem küldöm be a csapataimat ledarálni, de enyém Határvidék 95%-a. Nyertem!

Mondom magyarul! Ha a fő terv az is, hogy kifárasztani az orosz később beérkező túlerőt a négy városnál, Mariupol, Harkiv, Kijev és Odessza, képtelenek megnyerni a háborút a sereg jelentős részének a visszavonása nélkül. Ha az is az ukrán haditerv, hogy kitartunk a magukra hagyott bástyákban és megvárjuk, amíg a népharagba belebukik Putyin, nekik a jelenleginél több katona és felszerelés kell a fővárosnál.

És akkor visszatérnék az eredeti felvetésemhez. Vajon mennyi rész maradna útszélen lerobbanva annak a felszerelésnek, ha mégis úgy döntenek, hogy átcsoportosítanak Dombasz határából? Ahogy a te korábbi fordításaidban volt olyan hivatalos közlemény, hogy el is rendelték az átmozgatást Harkiv és Kijev védelmére. (Csak ezt az utat meg kell tenni és ha bukják a területet, akkor a lerobbant járművek ingyen hadizsákmány lesz.)

Néhány dolog, amire azóta gondolkodtam:

Sokan az első napok orosz hadműveleteinek legnagyobb tervezési hibájának azt tartják, hogy az elfoglalt területek pacifikálására és utánpótlás védelmére nem csoportosít elegendő embert. Én találtam egy elfogadható választ erre. Dombasz már az első napokban meghirdette a sorozást. Nagy létszámú és kimondottan motivált katonákról van szó. Ők kimondottan hatásosak lehetnek mostantól erre a szerepkörre. Ők is ukránok, vagy ukrán állampolgárok. A lakosság már jobban hajlani fog őket nem megszállóként, hanem forradalmárként, szabadságharcosként látni. (Már amelyik vevő lesz rá. A turbo ukrán ugyan úgy partizánkodni fog, de ha beszélgetnek békésebb lakosok velük, akkor nem egy moszkvai panelből érkezett válaszol, hanem aki átélte 8 éven keresztül a nacionalisták ágyúzását civil területeken.)
A másik ilyen rejtett tartalék, amivel most az oldalon nem számolunk, az Beszarábia. Amint elérik Odesszát, logikus lesz az ottani szakadároktól is nem csak a békefenntartókat elhozni, hanem jelentős tartalékos csapatokat mozgósítani. Számukra az új hidegháború elkövetkező éveiben fontos tapasztalat lenne, ha lakosságuk egy jelentős része háborút megjárt emberekből állna.

Szóval szerintem főleg délen a villámháború hagyományos hátránya mellett azért lehetett jelentősebb ellenállás még a fontvonal mögött, mert Dombasz mozgósított lakossága még csak most fog megérkezni a Krímmel összekötő területre és biztosítani. Eddig ők be voltak ragadva, össze kellett érni Mariupolnál.
És én látom, hogy sokan lelkesek amiatt, hogy az ukránok mennyire jól kitartanak, ellenállnak. De érteni nem értem. Kérek 1 hónapot, hogy eldöntsem.
Szerintem rosszul használod a fogalmat az ukrán haderő nem folytat manőverező harcot az ukrán haderő területvédelmet folytat...
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Nálunk ezt büntetik, mert az ilyen a zsoldos, nem? Gondolom ha nálunk Btk., akkor valami oka van. Nem olvastam a törvényt, de gondolom nincs benne olyan kitétel hogy "kivéve a gonoszok ellen".
BTK 146.
De a csehek is a hír szerint vmit módosítottak, hogy lehessen menni.
 
  • Tetszik
Reactions: amper

meister.proper

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 604
1 918
113
Szerintem te figyelmetlenségből egy 2014-es posztra válaszoltál..:)

Már megörültem, hogy Python visszatért, de akkor láttam, hogy ezt meg 2014- ben írta...
nem, csak főoldalról kezdtem :D és akkor ugye az elejéről kezdi. és megláttam ezt a nyolc éves posztot. hoho, de hiszen ez mára elsüllyedt :D gondoltam, akko egy kis tréfi.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson