[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 007
87 712
113
"Megtiltotta az orosz szankciókkal sújtott külföldi személyekkel és szervezetekkel való üzletkötést és a velük szemben fennálló kötelezettségek teljesítését kedden kiadott rendeletében Vlagyimir Putyin orosz elnök, válaszul az Oroszország ellen bevezetett korlátozásokra.

Tilos továbbá Oroszországból származó nyersanyagokat és termékeket exportálni a feketelistán szereplő személyeknek. Az orosz kormánynak tíz napon belül meg kell határoznia a megtorló szankciók érintettjeinek körét.

A nyugati országok február vége óta szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben az Ukrajna elleni indított háború miatt. Ennek fényében Moszkva márciusban 48-ra bővítette a vele szemben barátságtalan országok listáját, amely jelenleg magában foglalja az Európai Unió valamennyi országát és az Egyesült Államokat, valamint Albániát, Andorrát, Ausztráliát, Dél-Koreát, Észak-Macedóniát, Izlandot, Japánt, Kanadát, Liechtensteint, Mikronéziát, Monacót, Montenegrót, Nagy-Britanniát, Norvégiát, San Marinót, Svájcot, Szingapúrt, Tajvant, Ukrajnát és Új-Zélandot.

Vasárnap Putyin aláírta a legtöbb európai, köztük az uniós állampolgárok számára biztosított vízumkedvezményeket megszüntető törvényt. Ezzel megszűnt a kedvezmény a diplomata-útlevéllel rendelkező személyek, a hivatalos delegációk, a nemzeti és regionális kormányok és parlamentek, az alkotmánybíróságok és legfelsőbb bíróságok tagjai, valamint az újságírók számára is.

A jogszabály első hat cikke hatályon kívül helyezte a legtöbb európai országgal megkötött nemzetközi szerződéseknek a diplomata-útlevelekre és vízumokra vonatkozó rendeleteit, "barátságtalan cselekményekre válaszul meghozandó sürgős intézkedések szükségességére" hivatkozva. A hetedik cikk értelmében a kedvezmények visszaállításáról az orosz elnök dönt.

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese korábban arra tett javaslatot, hogy Oroszország hagyjon fel az élelmiszer-kereskedelemmel a "barátságtalan" országokkal." (MTI)

Csocsesz. Ennyi volt. Hacsak! 10 napon belül kiderül mi lekerülünk a listáról vagy sem. Ha igen, és mellettünk megfullad a szloták és romulán gazdaság, akkor megfullad.

A medve halállistát készít, és amelyik állatot felírja rá, azt megöli. Ennek híre megy, és odacammog a
farkas a medvéhez:
-Mondd medve, én is rajta vagyok a halállistádon?
-Igen.
-De legalább a családomtól hadd búcsúzzam el, mielőtt megölsz! - kérleli elkeseredetten a farkas.
-Jó.
A farkas hazamegy, nagy sírás közepette búcsúzkodik a családjától, azután a medve megöli. Odamegy hozzá a róka is, és ő is megkérdi:
-Mondd medve, én is rajta vagyok a halállistádon?
-Igen.
-De azért az ismerőseimtől elbúcsúzhatok?
-Igen.
A róka szomorúan búcsúzik barátaitól, majd a medve őt is megöli. Odamegy hozzá a nyuszika is:
-Mondd medve, és is rajta vagyok a halállistádon?
-Igen.
-És nem lehetne kihúzni?
-De.

A pápa és Macron már telefonált, Orbán mosolyog. :)
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Hát zsoldosnak lenni jó kereset lehet, de életveszélyes is. Nem az ellenség saját harcoló katonája. Inkább morális dolog ez, mint jogi. Esélyes hogy kivégzik őket. Példát statuálnak.
Azért a Genfi Egyezmények mást mondanak.
Pl.
Azon országok esetében, amelyek aláírták az "1949. augusztus 12 -i genfi egyezmények kiegészítő jegyzőkönyvét, és a nemzetközi fegyveres konfliktusok áldozatainak védelméről" ( I. jegyzőkönyv ), a megkülönböztető jelzéssel nem rendelkező harcosok továbbra is hadifoglyoknak minősülnek, ha katonák során nyíltan hordják a fegyvert, és miközben az ellenség látható, amikor támadást hajtanak végre ellenük.
vagy:
A III . törvény értelmében az elfogott katonát törvényes harcosként , tehát hadifogoly státusszal rendelkező védett személyként kell kezelni, amíg az illetékes bíróság elé nem kerül (GC III. 5. cikk). Ez a bíróság az APGC77-ben vagy valamely azzal egyenértékű hazai törvényben foglalt kritériumok alapján dönthet úgy, hogy a katona zsoldos. Ekkor a zsoldos katona törvénytelen harcossá válik, de továbbra is "emberiséggel kell bánni vele, és tárgyalás esetén nem lehet megfosztani a tisztességes és szabályos tárgyaláshoz való jogától"
vagy:
A jegyzőkönyv 47. cikke tartalmazza a zsoldos legszélesebb körben elfogadott nemzetközi meghatározását, bár egyes országok, köztük az Egyesült Államok nem hagyta jóvá. Az 1949. augusztus 12-i genfi egyezményekhez csatolt, a nemzetközi fegyveres konfliktusok áldozatainak védelméről szóló jegyzőkönyv ( I. jegyzőkönyv ), 1977. június 8., kimondja:

A Genfi Egyezmény értelmében az összes (a–f) kritériumnak teljesülnie kell ahhoz, hogy egy harcost zsoldosnak lehessen minősíteni.
a) aki helyben, vagy külföldön kifejezetten abból a célból toboroztak, hogy fegyveres összeütközésben harcoljon;

b) aki ténylegesen közvetlenül részt vesz az ellenségeskedésekben;

c) aki alapjában véve egyéni haszonszerzési vágyból vesz részt az ellenségeskedésekben és akinek valamelyik összeütköző Fél, vagy annak nevében más, ténylegesen olyan anyagi ellenszolgáltatást ígért, amely lényegesen meghaladja az érintett Fél fegyveres erőinél szolgáló hasonló rangú és feladattal megbízott harcosoknak ígért, vagy fizetett összeget;

d) aki valamelyik összütköző Félnek nem állampolgára, vagy valamelyik összeütköző Fél által ellenőrzött területnek nem lakosa;

e) aki nem tagja valamelyik összeütköző Fél fegyveres erőinek; és

f) akit nem az összeütközésben részt nem vevő valamely állam küldött fegyveres erőinek tagjaként hivatalos szolgálatra.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Melyikre esetekre gondolsz? Területszerző háború melyik volt? Mert most éppen az zajlik.

Több esetben nem is volt semmilyen háború - ld. Németország egyesülése, Csehszlovákia szétválása, Szerbia-Montenegró különválása, de a Szovjetunió szétesése is javarészt "békés" volt.

Területszerző háborúk volt jó néhány a délszláv háborúk között például illetve a mostani valamilyen szinten. Ugyanakkor most nagyon huszadlagos szempont a "területszerzés".
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 467
4 636
113
Nyersanyagot oda lehet eladni ahol van ra kereslet ergo van ipar. Venezuela meg Sziria nem fogja helyettesiteni Europat meg Amerikat.
Vastermelesben az oroszok hatasa elhanyagolhato.

Rezben sem olyan erosek, raadasul a konkurens Kazahsztan ott van a szomszedban.

Uranban sincsenek sehol foleg a kazahokhoz kepest.

Egyedul olajban es gazban fontosak vilagszinten. Ha az EU olaj kiesik irto nagy bajban lesznek. Ha a gaz is kiesik akkor tetszhalott lesz a nemzetgazdasaguk.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Háát,, ezt azért nem mondanám. A lengyel légierő erősebb az orosznál. A Norvég is. Ez azért eléggé behatárolja az oroszok lépéseit.
"erősebb" - több cementeszsákot tud elvinni?
De most komolyan, mit jelent ez az absztrakt kifejezés ebben az esetben?
Tudtommal se a lengyel, se a norvég légierő nem rendelkezik pl stratégiai bombázókkal, meg (akár hiperszónikus) cirkálórakétákkal.

De továbbmegyek: mely háborúban bizonyították a fenti légierők, hogy "erősebbek"?
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 771
113
Primitív kérdés: s mihez kezd hirtelen mondjuk a nyakán maradó kőolaj/gázzal, technikailag? Tároló kapacitás véges, kiépített szállítási útvonalak Európa főirányuak.
igen Európa fő irányúak jelenleg,viszont bejelentkezett 2 gigafelhasználó (Kína,India) és a kínai munkatempót azt ismerjük,hogy mit és mennyi idő alatt képesek létrehozni,addig meg ott a vasút és a tartálykocsik,amelyek szállítókapacitása véges,de a semmitől azért több .
 

Lando

Well-Known Member
2011. június 29.
409
1 078
93

Pofátlanul átverték, palira vették Oroszországot, és amikor azok értetlenül kérdezték, hogy mit csináltok nem erről volt szó, akkor az arcukba röhögtek, hogy de hiszen nem ők vették fel, hanem az országuk maguk kérték, ők csak elfogadták.
Beszéltek róla és nem írtak róla szerződést.
A tárgyaláson sok minden hangozhat el... a megegyezés papírra kerül.

Ami papírra került: a volt Keletnémet területekre nem kerül atomfegyver... betartottuk.

A Nagyoroszok át lettek verve, amikor aláírtak egy szerződést... tiszta sor, biztosan elfelejtették elolvasni.

Olvasom.
A megbeszélés leiratainak részletét... és tényleg, szó volt róla.
Gorbacsov tárgyalt erről velük... mégsem került bele az írásos megegyezésbe... valószínűleg a későbbi tárgyalások során veszített fontosságából.
Ahogy olvasom a COCOM-lista eltörlését is tolja, az belekerült a végleges (írott) változatba?
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
igen Európa fő irányúak jelenleg,viszont bejelentkezett 2 gigafelhasználó (Kína,India) és a kínai munkatempót azt ismerjük,hogy mit és mennyi idő alatt képesek létrehozni,addig meg ott a vasút és a tartálykocsik,amelyek szállítókapacitása véges,de a semmitől azért több .
Kiegészítés ahhoz amit mondasz:
Kína és India szénhidrogén igénye, értsd felvevő kapacitása attól nem lesz nagyobb ha van egy új szállító.
 

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
730
3 358
93
Beszéltek róla és nem írtak róla szerződést.
A tárgyaláson sok minden hangozhat el... a megegyezés papírra kerül.

Ami papírra került: a volt Keletnémet területekre nem kerül atomfegyver... betartottuk.

A Nagyoroszok át lettek verve, amikor aláírtak egy szerződést... tiszta sor, biztosan elfelejtették elolvasni.

Olvasom.
A megbeszélés leiratainak részletét... és tényleg, szó volt róla.
Gorbacsov tárgyalt erről velük... mégsem került bele az írásos megegyezésbe... valószínűleg a későbbi tárgyalások során veszített fontosságából.
Ahogy olvasom a COCOM-lista eltörlését is tolja, az belekerült a végleges (írott) változatba?
Szóval ti, nyugatiak úgy vagytok az adott szó szentségével, mint a franciák a házassági hűséggel.
Na látod ezért nem bízik bennetek egyetlen kultúr nép se.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
A magam laikus módján erre vonatkozott a kérdés…
S lezárt kút milyen hatásfokkal+költséggel indulhat újra…(?) mondjuk kőolaj esetében-persze számít az alkalmazott technika…(?)…újra indulhat?

Láttam publikus költség számításokat COVID alatt, mikor Észak-Amerikában visszaesett kereslet miatt nem tudták mihez kezdeni a kőolajjal.
Laikusként ezt gondolom: Az ilyen kérdések esetében elég komoly faktor lehet, hogy mely országban van az újraindítandó kút.
Ugyanis egészen más a matek, ha egy (mondjuk) norvég csapat, norvég fizetésekkel dolgozik, mintha mondjuk egy azeri vagy egy orosz. Ugyanígy ott vannak az egyéb, "rejtett" költségek, úgymint mindenféle dekadens nyugati szabványoknak való megfelelőség (pl munkavédelmi) - ezek komoly költségtényezők tudnak lenni, bármilyen szervezet esetében.

Nyilván minden megoldható, csak pénz kérdése. Arra akarok csak utalni, hogy amikor arról olvasunk, hogy valamit "nem lehet" megcsinálni, sokszor a humánköltség-tényező miatt "nem lehet", azaz a pénzügyesek fogják azt mondani, hogy nem éri meg. Nem pedig azért, mert fizikailag lehetetlen.

És persze lehet, hogy tévedek a fentiekben, úgy tudom pl @Giskard otthonosan mozog ebben a témában ;)
 
  • Tetszik
Reactions: matyiii2

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 429
63 753
113
Háát,, ezt azért nem mondanám. A lengyel légierő erősebb az orosznál. A Norvég is. Ez azért eléggé behatárolja az oroszok lépéseit.
Igen, ez a klasszikus “színre színt” összehasonlítás.
Az F-35 jobb mint a Szu-57, több is van belőle.
Ahogy a norvég és a lengyel légierő is erősebb, mint az orosz. Egy bizonyos front szélességben és egy bizonyos mélységig.
De vajon az a pár norvég F-35-ös, vagy lengyel F-16-os mire menne a két-két JDAM bombájával, vagy az egyéb hagyományos, precíziós stand-off fegyverével a nagy orosz valóság ellen?
Mert kétségtelen, hogy az AMRAAM jobb, mint a Szu-35 és a stealth jobb, mint az Sz-400.
Ez tény.
De az oroszok ellen a precíziós csapás egy harcászati légierővel kb annyit ér, mint precízen kávéskanál vízzel oltogatni egy lakástüzet.

Ahhoz, hogy az F-35-ösökkel szerelt légierőt nekizavarjuk az orosz haderőnek, függetlenül attól, hogy milyen hatékonyan képes az magát átverekedni a légvédelmen, B-61-11 alatt nincs reális eszköz, amit értelme lenne bevetni.
De bárhogy is van fölényben ezen a téren a NATO, ami a Nyugatnak a stealth, az az orosznak a sebesség.
Az a norvég vagy lengyel pilóta, amelyik fölényesen keresztülcsap az orosz légvédelmen, akár le is szállhat ott helyben, mert hazamenni már úgyse tud.
A Cirkon, Kinzshal, Iszkander, Kalibr nukleáris robbanófejjel pont ugyanazt a hatást éri el, mint egy F-35-ös, akár B-61-essel, akár JDAM-el.

Jól látható, hogy bár az oroszok totál elmaradtak a stealth technológiában, de a harctéri ballisztikus rakétáik még hagyományos fejrésszel is pont annyira leküzdhetetlenek és hatásosak Ukrajnában, mintha a NATO vetné be az F-35-ösöket Oroszország ellen.

És ez az a tény, ami igazából zárójelbe teszi azt, hogy a norvég, vagy a lengyel légierő erősebb lehet, mint az orosz légierő harcászati része.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 771
113
Kiegészítés ahhoz amit mondasz:
Kína és India szénhidrogén igénye, értsd felvevő kapacitása attól nem lesz nagyobb ha van egy új szállító.
Primitív kérdés: s mihez kezd hirtelen mondjuk a nyakán maradó kőolaj/gázzal, technikailag? Tároló kapacitás véges, kiépített szállítási útvonalak Európa főirányuak.

erre írtam a választ ,hogy mihez kezd vele .. eladja,van kinek,és nem csak a két említett országnak !!

ellenben mihez kezd az EU nélkülük ? :)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Azért a Genfi Egyezmények mást mondanak.
Pl.
Azon országok esetében, amelyek aláírták az "1949. augusztus 12 -i genfi egyezmények kiegészítő jegyzőkönyvét, és a nemzetközi fegyveres konfliktusok áldozatainak védelméről" ( I. jegyzőkönyv ), a megkülönböztető jelzéssel nem rendelkező harcosok továbbra is hadifoglyoknak minősülnek, ha katonák során nyíltan hordják a fegyvert, és miközben az ellenség látható, amikor támadást hajtanak végre ellenük.
vagy:
A III . törvény értelmében az elfogott katonát törvényes harcosként , tehát hadifogoly státusszal rendelkező védett személyként kell kezelni, amíg az illetékes bíróság elé nem kerül (GC III. 5. cikk). Ez a bíróság az APGC77-ben vagy valamely azzal egyenértékű hazai törvényben foglalt kritériumok alapján dönthet úgy, hogy a katona zsoldos. Ekkor a zsoldos katona törvénytelen harcossá válik, de továbbra is "emberiséggel kell bánni vele, és tárgyalás esetén nem lehet megfosztani a tisztességes és szabályos tárgyaláshoz való jogától"
vagy:
A jegyzőkönyv 47. cikke tartalmazza a zsoldos legszélesebb körben elfogadott nemzetközi meghatározását, bár egyes országok, köztük az Egyesült Államok nem hagyta jóvá. Az 1949. augusztus 12-i genfi egyezményekhez csatolt, a nemzetközi fegyveres konfliktusok áldozatainak védelméről szóló jegyzőkönyv ( I. jegyzőkönyv ), 1977. június 8., kimondja:

A Genfi Egyezmény értelmében az összes (a–f) kritériumnak teljesülnie kell ahhoz, hogy egy harcost zsoldosnak lehessen minősíteni.
a) aki helyben, vagy külföldön kifejezetten abból a célból toboroztak, hogy fegyveres összeütközésben harcoljon;

b) aki ténylegesen közvetlenül részt vesz az ellenségeskedésekben;

c) aki alapjában véve egyéni haszonszerzési vágyból vesz részt az ellenségeskedésekben és akinek valamelyik összeütköző Fél, vagy annak nevében más, ténylegesen olyan anyagi ellenszolgáltatást ígért, amely lényegesen meghaladja az érintett Fél fegyveres erőinél szolgáló hasonló rangú és feladattal megbízott harcosoknak ígért, vagy fizetett összeget;

d) aki valamelyik összütköző Félnek nem állampolgára, vagy valamelyik összeütköző Fél által ellenőrzött területnek nem lakosa;

e) aki nem tagja valamelyik összeütköző Fél fegyveres erőinek; és

f) akit nem az összeütközésben részt nem vevő valamely állam küldött fegyveres erőinek tagjaként hivatalos szolgálatra.

Pont az általad hozott linken szerepel a "Törvénytelen harcos" -al a következő kitétel - mindjárt az első mondat: "az Egyesült Államok törvényei szerint olyan személy, aki a háború törvényeit megsértve közvetlenül vesz részt fegyveres konfliktusban , és ezért azt állítják, hogy a Genfi Egyezmények nem védik őt." ...

"emberiséggel kell bánni vele, és tárgyalás esetén nem lehet megfosztani a tisztességes és szabályos tárgyaláshoz való jogától" - OK, tisztességes és szabályos tárgyalás alapján ítélik halálra ...

Ugyanakkor ne hagyjuk figyelmen kívül azt a kérdést, hogy vajon a DNR aláírta a genfi egyezményeket? Avagy ahhoz előtte nemzetközi jogalannyá kellene válnia (pl. ENSZ általi elismerés)? És a kör bezárult ... Lehet nem teljesen véletlenül kerülnek majd DNR -nek átadásra (ha nem azok fogták meg eleve) - az oroszok például elismerik Őket ...
 

Lando

Well-Known Member
2011. június 29.
409
1 078
93
Anno a TV-Ben is lement…
Lol! A TV-ben? Nézem.
Hogy az Amcsi külügyminiszter "...weitreichende Zusagen..."-eket tett (messzemenő beleegyezéseknek is lehetne fordítani, de a "Zusage" az kb a beleegyezés és a gesztus között van).
A Riporter hölgy így fojtatja: "Egy rövid élettartamú ígéret.".

Nem hiszem, hogy ami a tárgyyalás különböző fázisaiban elhangzik, az egyáltalán eléri az ígéret szintet...

A COCOM-ról lekerültek...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 534
113
"Putyinnak pedig már volt: Alzheimer-kór, agyrák, pajzsmirigyrák, degeneratív idegbetegség, Parkinson-kór."

Kihagytad a legeslegfontosabbat: Putyin megőrült ... Mindezek mellett 70 évesen medvével birkózik, naponta tucatnyiszor leesik a lóról stb. stb.

Aztán mindent összeszámolva megbízható ukrán és nyugati forrásokra hivatkozva állítólag egy díjátadón sántított egy picit ... Bakker ez nálunk már Csáknorissz kategória ... :D

Hamarosan kiderül.
 

Lando

Well-Known Member
2011. június 29.
409
1 078
93
Szóval ti, nyugatiak úgy vagytok az adott szó szentségével, mint a franciák a házassági hűséggel.
Na látod ezért nem bízik bennetek egyetlen kultúr nép se.
Ez gyerekes.
Ne vicceljünk már, egy tárgyalás+szerződéskötés folyamatban a feleknek több fontos ígényeik lehetnek.
Most a tárgyalás során szóba került dolgokat kiragadni...
Az írott számít, a Nagyoroszok így írták alá... ez nem véletlen.