És ki lesz az?
Amíg az orosz hadseregnek mennyiségi előnye van a tüzérségben (és a repülésben). A tüzérség koncentrációja teszi lehetővé, hogy folytassa lassú offenzíváját a Donbassban. Az orosz tüzérséget azonban nem mindenhol használják hatékonyan - a probléma az, hogy kevés a tüzér zászlóaljakba (Orlan-10) rendszeresített drónok száma és túlságosan központilag használják őket: a frontcsapatok nem mindig tudnak hatékony felderítést végezni és tüzérséget hívni az azonosított célpontokra.
Az ukrán csapatok valószínűleg minőségi ugrást tesznek a tüzérség hatékonyságában a közeljövőben a nyugati utánpótlásnak köszönhetően a tarackoknak és - különösen - nagy pontosságú lövedékeknek köszönhetően. Itt
látható az irányított lövedékek előnye a nem irányított lövedékekkel szemben: nagy távolságokon a nem irányított lövedékek szétszóródása nem teszi lehetővé a pontos tüzet, ami azt jelenti, hogy a cél eltalálásához nagyszámú „löveg” használatára van szükség hatalmas lőszer fogyasztás mellett. Ezenkívül az irányított aktív rakéta lövedékek hatótávolsága nagy (akár 40 kilométer, szemben a "közönséges" 15–20 kilométerrel). Oroszországnak is vannak hasonló lövedékei 152 mm-es fegyverekhez (Krasnopol), és aktívan használja őket a csatákban.
- Úgy tűnik azonban, hogy Ukrajna mindeddig csak csekély mennyiségű irányított rakétát kapott . A fő probléma az ilyen lőszerek ára ( 20 000 -től 70 000-ig – sőt darabonként 220 000 dollárig); Maguk a nyugati hadseregek is korlátozott készlettel rendelkeznek ezekből a drága lövedékekből.
- Az ukrán hadsereg másik problémája a hozzá szállított fegyverek túl heterogén összetétele (M777 vontatott tarackok az USA-ból és Kanadából, Caesar önjáró löveg Franciaországból és PzH 2000 Hollandiából stb.), valamint a a személyzet és a kapacitások hiánya az országban a kiszolgálásukra. Valószínűleg lehetetlen lesz megjavítani ezt a sok tarka berendezést az országban.
A helyzeti zsákutcából való kijutás másik lehetősége a tüzérség irányításával kapcsolatos..
Állítólag olyan szoftvert fejlesztettek ki az ukrán hadsereg számára, amely több tíz másodpercig képes tüzet hívni a fejlett egységek és drónok által azonosított célpontokra. Ugyanakkor ezt a tüzet nem egy területen zsúfolt több lövegből álló üteg, hanem különálló, nagy területen szétszórt tüzérségi berendezések gyújthatják. Ez növeli az esélyüket a túlélésre az ellenséges tüzérség és repülőgépek tüze alatt: külön fegyverrel nehezebb felderíteni és eltalálni. Emellett szerepet játszik az Elon Musktól származó Starlink műholdas Internet készletek beszerzése már a háború alatt. Lehetővé tették ennek a tűzvezető rendszernek a megbízható, biztonságos kommunikációval való felszerelését - szinte minden egységhez és fegyverhez.
Azt azonban nem tudni, hogy az ukrán csapatok a gyakorlatban milyen széles körben alkalmazzák a tűzvezető rendszert.
Az orosz védelmi komplexum is dolgozott hasonló elosztott tűzrendszereken a háború előtt . És még nem tudni, hogyan mutatkoztak meg a valódi hadműveletek során.
В начале мая российские и украинские войска предприняли наступления на востоке Украины — через не самую полноводную реку Северский Донец (она «выходит» из России и какое-то время течет параллельно российско-украинской границе). С тех пор на сотнях километров вдоль ее берегов наблюдается одна и...
meduza.io