Robert C. Castel
A STRATÉGIAI BOMBÁZÓHADJÁRAT A SZÁMADATOK TÜKRÉBEN
Az Institute for the Study of War (ISW) által napi szinten közölt és sokszor igen hézagos adatokat kielemezve, a következőket állapíthatjuk meg:
1. Az oroszok a stratégiai légicsapásokat különböző eszközök bevetésével hajtják végre. Ezek között drónok, cirkáló robotrepülőgépek és ballisztikus rakéták találhatóak.
2. A hadjárat kezdete, szeptember 10. óta, 14 támadóhullámot lehet azonosítani. Ezekben 879 csapásmérőeszköz került bevetésre. A különböző típusú csapásmérőeszközök aránya, hullámomként változott. A köztudatban rögződött elképzelés ellenére a csapások többségét cirkálórakétákkal (612) és nem drónokkal (235) hajtották végre. A ballisztikai rakéták csupán egy töredéket alkottak az ukrán hátországra kilőtt eszközöknek (32 db).
3. Az ukrán adatokra támaszkodó ISW jelentések alapján, az ukrán légvédelem az orosz eszközök 68%-át lelőtte. Mivel a közölt adatok alapján több mint háromszor annyi drón lelövéséről számoltak be mint amennyinek a bevetését jelentették, a közölt számadatokat némi szkepticizmussal kell kezelni. A cirkáló robotrepülőgépek lelövését illetően az adatok már értelmezhetőek és hozzávetőlegesen 50%-os sikerarányra utalnak.
4. Fontos megjegyezni, hogy hullámomként igen nagy különbséget látunk a sikeres leküzdések százalékaránya között. Általában a drónok jelentik a kisebb kihívást az ukrán légvédelmi rendszernek, ugyanakkor az utolsó, január 1.-2.-i hullámban éppen a cirkálórakéták leküzdésében értek el jobb eredményeket.
5. Az az feltételezés, miszerint a nyugati légvédelmi eszközök megérkezésével a sikeres elfogások aránya megnövekedett volna, nem nyer bizonyítást az ISW adatsoraiban. A nagy ugrás a sikeres elfogások arányszámában október elején következett be, valószínűleg meg ukrán önerőből. Hogy mi az újonnan érkezett nyugati légvédelmi eszközök hozzáadott érteké, azzal kapcsolatban igen nehéz következtetéseket levonni a rendelkezésünkre álló adatókból.
6. A támadóhullámok, több-kevesebb rendszerességgel követték egymást 5-től 13 napig terjedő intervallumokban.
Mint már említettem, az elemzés alapját képező, az ISW által közölt hézagos és sokszor ellentmondásos adatokat óvatos szkepticizmussal kell kezelnünk, de egyéb adatok híján azzal kell főznünk, ami a rendelkezésünkre áll.
SZULEJMÁN, AZ UTOLSÓ ÉVAD
Van abban egy nagy adag szomorú irónia, hogy az a Joe Biden aki egy Putyin elleni puccsot szorgalmazott, maga vált egy ócska és átlátszó puccs áldozatává.
Biden és az amerikai választópolgárok nem ezt érdemelték.
Azok akik egy garázsba bújtatott valószínűtlen jelöltből elnököt csináltak, most ugyanabban a garázsban mesterkedve vermelik el.
A tény, hogy az elnök legközelebbi munkatársai hordják szent buzgalommal a rőzsét a máglyához, egy primitíven teátrális, Szulejmán-sorozatos szájízt hagy maga után.
Janicsárokkal, selyemzsinórral.
Egy kis színes!
Ma hétvégi program van. Mosunk, rendet rakunk
Today is a weekend program. We wash, tidy up
t.me