[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 440
11 367
113
Ebben nem vagyok olyan biztos. Amit én látok az felemásabb.
  • Egyrészt gazdaságilag lekerültek a megfogható státuszból. Az energiájuknak van fix új piaca, SWIFT kuka, ott a saját rendszer, a BRICS kibújt a tojásból (már nagyobb, mint a G7...), a CSTO is alakot öltött, a pénzük immáron dollártól független. Összességében leszakadtak a nyugatról, függetlenebbek, de vannak továbbra is piacaik. Persze rengeteg probléma is jött ezekkel együtt, de a mérleg nyelve egyértelműen pozitív lett, különösen hosszabb távon tekintve.
  • Másrészt geostratégiailag a legfontosabb, hogy Kínával végre letisztult a kapcsolat. A hosszú határszakasz innentől bebiztosítva mindkét félnek, vagyis mindkettő koncentrálhat a saját dolgára: Ukrajna/USN (+megosztják a felderítési adataikat, ami főleg az oroszoknak priceless). Az amerikai külpolitika egyik legnagyobb eredményét kinullázták.
  • Magánvélemény, de de sokan az USA hatalmas eredményének mondják, hogy összerántotta a szövetségeseit. Én épp az ellenkezőjét látom. Vagy a beültetett vezető embereiket aktiválták (német kormány, stb...), vagy simán nyomásgyakorlás (kvázi megfélemlítés/zsarolás). Ezek most eredményre vezetnek, de hosszú távon a szövetség erózióját vonják maguk után. Amit az NS1 felrobbantása már úgyis elkezdett...
Katonailag meg... Az orosz ebben a háborúban egy kvázi kényszerselejtezést hajt végre akaratlanul is - lasd a háború eleje óta egyik nagy kérdés, miért a kivénhedt szart küldik (persze az egyik ok ismert, hogy egyszerűen nincs más, csak kirakat protók az újabbakból).
Az igazság az, hogy az orosz haderő egyik legnagyobb baja volt, hogy annyi szar maradt rájuk a Szovjet időkből, hogy már ez sem indokolta a cserét (amire csak rásegített a pénztelenség). Bemesélték maguknak, hogy jó ez, meg a (kamu) modernizálás. A Moszkva elsüllyesztése pl. rég meg kellett volna történjen - a Kuznyecovval meg a többi, ósdi szarral együtt. Bebizonyosodott azok a régi dinoszauruszok haszontalanok.

Ugyan ez a szárazföldön. Elvesztettek sokezer járművet - döntő részben olyanokat, amik már akkor rozsdásodtak, mikor engem még le sem gyártottak. Kibukott az első napoktól a szar vezetés, az alkalmatlan vezérkar. A felszerelés minősége. Az ellopott/csak papíron legyártott készletek, a haszontalan modernizálások. Mind kijött - de nem egy világháborúban, iszonyat nagy szerencséjükre. Most van idejük és lehetőségük rendbe tenni, és ahogy látom ezt kezdték el, igen lassan, vagyis a háború hatására jó orosz szokás szerint elkezdtek ébredezni makro méretben. A tolvajok hullanak ki az ablakokon, miközben tank és lőszergyárak indulnak újra. A régi szar fogy, az újakat végre elkezdték gyártani, de a régi vasakra is normálisan rádolgoznak (infra még a Trabantra is). Évek múlva meg majd jó orosz szokás szerint ontani fognak mindent. A bűnözők és politikusok persze tovább lophatnak, de most már eredményt is kell felmutatni. Eszközöket.

Légierő dettó. Elveszítettek egy év alatt olyan 50-60 gépet - ebből az egy szem Szu-35 volt, ami ért is valamit, a többség kivénhedt Szu-25&Co + a helik. A hulladék taktika és a hátszéllel a pilótafülkébe került emberek kikoptak (lásd némelyik hajmeresztő első hetes repülést... mint a hülyék, amit némelyik leművelt). Kezdenek tyúklépésekben felzárkózni precíziós fegyverek alkalmazása terén (sejtésem szerint kínai segítséggel), viszont élesben kitanulták az AWACS vadászirányítást és forgalomiránytást, a maximumra kihasználják a stratégiai légierőt, végre elkezdték kidolgozni a 5.th gen alkalmazási taktikákat. A földi állomány aranyat érő tapasztalatot szerzett a háborús időkben végzett maintenance tevékenységben (nyugati légierők nagy baja, hogy a szimulátor csak a pilótákat készíti fel, a földi személyzeteken nem segít semmit... ami ugyanolyan fontos lenne). Ráadásként a szükséges, és eddig elmaradt drón és loitering munition fejlődést is most lépik meg.
EW téren úgy tűnik már pengék lettek.

Az igazság az, hogy a NATO a háborút elkezdő haderővel akart harcolni, nem azzal, amivé most kezd átformálódni. Az orosz sok eszközt fog még veszíteni, szerintem az egész szovjet örökséget (amíg az utolsó szu-24/25 szét nem esik és az utolsó T-62 le nem rohad) - de ami a helyére kerül és akik kezébe... na azt nem kellett volna egy ilyen lagymatag háborúval megadni nekik.
GG NATO. Így bassz el egy proxiháborút.
Uhh...
Ezt nagyon összeraktad!
Pedig minden eleme logikus, mégsem állt össze úgy a fejemben, hogy akárcsak sokkal gyatrábban is leírjam:(

...ahogy a következők sem, de azért csak összefirkálom vele a képernyőt...
Nyilván lehetne akár egy egész könyvet is írni példákkal, hivatkozásokkal, forrásmegjelöléssel, de ez csak satnya gondolatfoszlány lesz.

Az kapisgálódik a fejemben, hogy a fegyverek kigondolása/fejlesztése/rendszeresítése nem csak aszerint csoportosítható, hogy:
  • kik fejlesztik
  • maguknak fejlesztik, vagy exportra (ott sem mindegy, hogy milyen piacra; szövetséges, vagy valami lényegtelen).

De ami a legfontosabb, hogy
- milyen időkben történt a kifundálása/fejlesztése/rendszeresítése/továbbfejlesztése: Békeidőben vagy kisebb fegyveres konfliktusban netán sorsdöntő háborúban. (S itt megint bejön, hogy hazai felhasználásra, vagy valami megvezetett, feláldozható szövetségesnek.)

Na az oroszoknak ez után a háború után - ahogy te is írod - szinte csak olyan fegyvereik/eszközeik maradnak/lesznek, amelyek most bizonyítanak.
Itt, ebben a konfliktusban.
...hogy aztán ez mit érne egy másik összetételű ellenség ellen egy következő háborúban, azt nem tudjuk, de már ez is valami.

De hogy a Gripen, A7 Leo mit ér egy kikörmöződött ellenség ellen, mostoha körülmények között, hónapokon keresztül nyüstölve, azt továbbra sem tudjuk.

Egy párat már "tudunk", hááát, nincs bennük köszönet...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 422
93 340
113
Én az orosz oldalakon elég sokszor olvastam Prigozsin nyilatkozatait. Putyint soha nem bírálta, az orosz hadvezetés bizonyos alakjait, illetve a katonai bürokráciát viszont sokszor illette kritikával. De Kadirov is, bár kevesebbszer, időnként megfogalmazott kritikákat az orosz katonai vezetés teljesítményével szemben. Ezek a kritikák mindig azt célozták, hogy a hibákra, esetlegesen a katonai helyzet terén fenálló veszélyekre rámutasson.
A másik: Prigozsin egy fenegyerektípus, néha (Nem is néha, hanem elég sokszor.) elég nyersen fogalmaz, a politikai "sima beszéd" nem jellemző rá. Például a szudáni zavargás kapcsán az egyik "hírterjesztőnek" azt mondta, hogy "nem háltunk együtt".
A harmadik körülmény, hogy - szerintem - dezinformációt is folytat.
Egyébként a cikket nem értem: egy autokráciában hogy merné valaki bírálni Putyint.
Én úgy emlékszem konkrétan Geraszimovnak, de Sojgunak is beszólt. Az meg már Putyin.
Bevásárolta magát egy orosz kispártba, sztem már a politikai karrierjét készíti elő.
Abszolút érezhető a mandineren, hogy néha valami látens NAFOs gyakornok írja ezeket a híreket, néha pedig megkérdezik pl Somkutit.
A Prigozsin bejegyzéssel kapcsolatban egyszer már linkeltem, de akkor íme mégegyszer, egy korrekt fordítás (a teljes szövegről) - 1:36:45-től:
Én ebből nem vettem ki, mit mondott.
Aki tud oroszul az eredeti videót lefordithatná.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
308
1 908
93
A FAB-500akat Bahmutban miről dobálhatják? Túl sok bomba érkezik egyszerre, nagyobb madár lehet.

Úgy láttam négyesével érkeztek, ez simán lehetett két Szu-34 géppár műve.
4x 500kg az abszolút nem sok nekik, messze van maximumtól.

Nem jósolok így nagy jövőt Festung Bahmutnak.

Ez mindenképpen "game changer", hatalmas potenciál van a légierőben, ha megkapják végre a megfelelő eszközöket.
 

Vontolla

Well-Known Member
2022. március 15.
382
2 522
93
twitter.com/i/status/1650531254037618688

Nem engedi a forum betolteni :D

Ezekbol a FAB-okbol mennyi van az ororszoknak? Az "okositott" verzioban megvan a "gamechanger" potencial?

Ezt a genyaságot.Ha jól értem az ukrik rekrációs céllal motorcsónakáztak a Dnyepren , majd bevették magukat egy SZOT üdülőbe lazulni.(Overlord!Partraszállás!).Erre az irígy oroszok megszórták őket gránáttal.Hát ez nem igazság:D
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 118
22 994
113
Na végre! Ezt kell csinálni-e! :D
Orosz légierő elkezdte tömegesen használni a FAB-500 bombákat Bahmutban. Jó, hogy a lakóházakba költöztek a banderisták, a törmelék el is temeti őket.


Ha ezeket elkezdik orosz modra szorni, mint bolond a lisztet, akkor az ukranoknak igen hamar reszelnek Bahmutban. Es mashol sem lesznek vidam perceik.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 608
48 054
113
Én úgy emlékszem konkrétan Geraszimovnak, de Sojgunak is beszólt. Az meg már Putyin.
Bevásárolta magát egy orosz kispártba, sztem már a politikai karrierjét készíti elő.
Bármennyire is jó kapcsolat van Putyin és Shoigu között vagy Putyin és Geraszimov között, én nem azonosítanám őket. Amennyire tudom, Putyin és Prigozsin között is régi és jó kapcsolat van. De, szerintem, nem ez a lényeg. Egy vezetőnek mindig a feladat és az ügy szerint kell ítélnie. Én azt gondolom, hogy Prigozsin nem lenne jó egy ilyen hatalmas ország élére. Nem politikus, a nyilatkozatai néha nagyon szélsőségesek, időnként nem átgondoltak. Emlékszem, pár héttel vagy hónappal ezelőtt azt lebegtette be, hogy Nyugat-Európában ér véget az NVO, most meg azt nyilatkozta, hogy fejezzék be. Inkább fenegyerek, mint politikus. Úgy tudom, börtönben is volt, szóval kemény, edzett figura. Becsülöm benne, hogy nem egy iroda falai közül irányít, lemerészkedik a háború sűrűjébe is. Emberek megítélésében persze lehet nagyokat tévedni, hiszen nem ismerjük face to face. Ahogy Jelcin is nagyot tévedett Putyinnal kapcsolatban, illetve a beajánló oligarcha tévedett nagyot, aki úgy irányította Jelcin figyelmét a lehetséges utód felé, hogy igazi csinovnyik Putyin, készségesen végrehajt majd mindent.
Egyébként egy vezető végső soron mindig egyedül van, s ez saját tapasztalatom is. Senkivel nem lehetsz azonos, mert neked az egészet kell látnod. Az egész érdekei szerint kell cselekedned!

Az orosz védelmi minisztérium közleménye

Ukrajna március 23-án és április 24-én megsértette a gumifolyosó használatára vonatkozó garanciákat, megtámadta a Fekete-tengeri Flotta bázisait és a krími polgári infrastruktúrát.
A gabonaüzlet végrehajtására kijelölt odesszai vizekről pilóta nélküli hajókat bocsátottak vízre, amelyek márciusban és áprilisban támadták meg Szevasztopolt és a Krímet. A csónakokat az ukrajnai mezőgazdasági termékek exportjával foglalkozó gumifolyosó területén telepítették.
A kijevi rezsim terrorcselekményei veszélyeztetik a gabonaüzlet május 18. utáni következő meghosszabbítását.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 284
26 233
113
1128332104_0:0:3072:1728_1920x0_80_0_0_5d30e15419ba45905cb8892a73d7aa70.jpg.webp

1a24d64ed7346fd9e0d94a04c0a99d3e213b8479e_1900_1267_c.jpeg

RIA_8191928.HR_.jpg

1067572_full.jpeg

KMO_162543_41829_1_t241_100923.jpg
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 820
48 413
113
Én ebből nem vettem ki, mit mondott.
Aki tud oroszul az eredeti videót lefordithatná.

Ez a videó 45 mp, a hosszabb verziót meg nem találom, viszont az adna kontextust is. Többször is ekézte már a hadsereg különböző kompetenciáit, de ez semmi másról nem szól, mint a vissza-visszatérő narratíváról, hogy még mindig sok a szovjet időkből velük maradt “folyamat” meg tiszt. És hogy ebből konkrét harcképessség-vesztésre lefordítható hátrányok vezethetők le.
De hogy ez mitől “szembeköpés”, az nem világos. Putyin azt állította valahol, hogy minden rendben?

A mandiner cikkben amúgy Prigozsinnak több nyilatkozatát is említik a “szembeköpést” aláhúzandó. Ez volt az egyik és én erre gondoltam:
Erre jó fordítás, amit fentebb linkeltem.

Prigozsin imád szerepelni amúgy, és hagyják is. Erről pl nem ír itthon senki:
…pedig “csak” arról beszél, hogy mostantól a Wagner nem fog foglyokat ejteni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 083
82 670
113
Egy katonai forrás szerint az orosz csapatok a legújabb Armata harckocsik segítségével kezdték el tüzelni az ukrán állásokat, de ezek a járművek még nem vettek részt közvetlen támadási műveletekben. A forrás azt is elmondta, hogy az NVO zónában lévő T-14 Armata harckocsik további oldalvédelmet kaptak páncéltörő lőszerek ellen – írja a RIA.
 

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
945
8 121
93
Valamiért nem jeleníti meg a tweetet:
Link
A lenti üzenetével spec egyetértek, sőt, üzenném az összes többi, orosz, ukrán, amcsi stb warmongernek, fegyvergyárosnak, foteltábornoknak, és sajnos magamnak is, amikor érdeklődve figyelem a történéseket, és elfelejtem milyen ez a résztvevőknek. Szerencsétlen ukránok sem ezt érdmelték, de bár nem értek vele egyet, ezerszer többre becsülöm a nacionalistát aki bevonult, mint azokat akik leléptek nyugatra az összelopott, privatizált, ügyeskedett milliárdjaikkal.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 608
48 054
113

Felderítő drónt fedeztek fel a moszkvai régióban​

Egy azonosítatlan UAV kamerával, azonosító jelek nélkül esett az SNT "Ugolyok" területére a Bogorodsky városi kerületben, 4 km-re az SNT "Zarya"-tól, ahol a Russkaya Vesna jelentése szerint egy UJ-22 kamikaze drón. vasárnap Airborn találtak 17 kg robbanóanyaggal.
A ma talált repülőgép szerényebb méretű - mindössze 30 × 40 cm, de kamerával és mikrofonnal van felszerelve.
Egy nő néhány órával korábban egy fekete drónt látott elrepülni Szerpuhov városa felett, amit jelentett a rendőrségen. Szerpukhovtól az SNT "Zarya"-ig körülbelül 110 km egyenes vonalban.
Источник: https://rusvesna.su/news/1682400912

A frontok időjárási viszonyaira: Ukrajna kereszttel a fedélzetén ellentámadásban hajózik.

John Kirby, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának stratégiai kommunikációs koordinátora szerint Oroszország támadásba lendülhet a front több szakaszán, miután az időjárás javul.⚡️⚡️⚡️
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Egy katonai forrás szerint az orosz csapatok a legújabb Armata harckocsik segítségével kezdték el tüzelni az ukrán állásokat, de ezek a járművek még nem vettek részt közvetlen támadási műveletekben. A forrás azt is elmondta, hogy az NVO zónában lévő T-14 Armata harckocsik további oldalvédelmet kaptak páncéltörő lőszerek ellen – írja a RIA.
Azokon is duplán lesz az Afganit mint a T-15-ön?
Így gondolom:
EEXg-pj-Alm-Q.jpg
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 244
55 301
113
Egy katonai forrás szerint az orosz csapatok a legújabb Armata harckocsik segítségével kezdték el tüzelni az ukrán állásokat, de ezek a járművek még nem vettek részt közvetlen támadási műveletekben. A forrás azt is elmondta, hogy az NVO zónában lévő T-14 Armata harckocsik további oldalvédelmet kaptak páncéltörő lőszerek ellen – írja a RIA.




Zsír!
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113

John Kirby: Az oroszok több fronton is offenzívát indíthatnak, ahogy az időjárási körülmények javulni kezdenek

Az orosz megszállók az ukrajnai időjárási viszonyok javulásával több fronton is offenzívát indíthatnak – jelentette ki John Kirby, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának stratégiai kommunikációs koordinátora.
Tudjuk, ahogy egyre inkább javulnak az időjárási körülmények, az oroszok támadásba lendülhetnek több fronton is. Az egyelőre még nem világos, hogy hol és hogyan akarnak majd offenzívát indítani, de biztosítani akarjuk, hogy az ukránok hatékonyan tudjanak rá reagálni
– fogalmazott Kirby.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby