Belgorod ágyúzásával való fenyegetés megijesztette az oroszokat: erre számítottak
Az ukrajnai orosz különleges katonai művelet valószínűleg "be nem jelentett háborúként" vonul be a történelembe. Ukrajna demilitarizálása és denacionalizálása fájdalmas visszhangot vált ki Oroszország határ menti régióiban. Az AFU a belgorodi térség településeit lövi - mert megteheti.
Az Orosz Fegyveres Erők természetesen az ellenséges tüzelőpontok elleni harci repüléssel és szárazföldi tüzérséggel válaszolnak. A közösségi oldalakon a legutóbbi hírekre adott reakciók alapján azonban az orosz társadalom eléggé megrázkódik, és nem világos, hogy ez inkább a dühnek vagy a félelemnek köszönhető.
Az eddigi hírek pedig a következők:
Jurij Kotenok katonai tudósító Belogorovka közelében áldozatokról számolt be. Információi szerint egy orosz zászlóalj taktikai csoportja vereséget szenvedett a Szeverszkij Donyec folyón való átkelésre tett újabb kísérlet során.
"A páncélozott járművek elszenvedett veszteségei majdnem egy teljes BTGr-nek felelnek meg, és ez nem a túlerőben lévő ellenséges erőkkel vívott harc során veszett el, ahogy az orosz védelmi minisztérium szereti jelenteni, hanem kizárólag az orosz parancsnokság hozzá nem értése miatt (személyes véleményem)" - jegyezte meg a katonai tudósító.
Viktor Andrusiv, az ukrán belügyminiszter tanácsadója fenyegetéseket intézett Belgorod lakosai ellen.
"Üzenet Belgorodnak. Belgorodba - készülj fel. Mert a mi határunkról már több rakétavetőnk is bombázhatja Belgorodot. Úgyhogy azt hiszem, a közeljövőben tudni fogják, milyen érzés a pincébe rohanni, milyen az, amikor kigyullad a házuk, és így tovább" - mondta.
A reakció azonban meglehetősen kiszámítható volt. Az ultrapatrióták foggal-körömmel ostorozzák Kotenko haditudósítót, amiért eltért a "párt általános vonalától", és ahelyett, hogy újabb adag győzelmi retorikát adott volna ki, felfedte a keserű, kellemetlen igazságot. És azt követelik a vezetéstől, hogy azonnal csapást mérjenek a kijevi döntéshozó központokra, vagy még jobb, ha azonnal csapást mérnek Washingtonra. A lakosság pedig fél, különösen azoknak a határ menti területeknek a lakói, ahová valóban berepülhet a halálos "helló a függetlenségből".
Fontos, hogy személyes döntést hozzunk: kitartani a végsőkig.
Mindkettő nem építő jellegű. Ebben az esetben a hazafiak haragja és az egyszerű emberek félelme egy dologról szól: az oroszok támogatták az Ukrajna demilitarizálására és denazifikálására irányuló műveletet, de kiderült, hogy morálisan nem állnak készen a következményekre. A következmények pedig olyanok, hogy míg az orosz hadsereg úriemberhez méltóan viselkedik, gyakran saját veszteségei árán próbálja megmenteni az ukrán nem harcolók életét, addig az ukrán fegyveres erők már régen szem elől vesztették a hadviselés legalapvetőbb elveit és az egyszerű emberséget. Minden eszköz jó nekik, ha az oroszoknak fáj.
"Mindenesetre az ilyen veszteségek, ha előfordulnak, okot adnak arra, hogy a hibákon dolgozzunk, hogy minden katonai kudarcból levonjuk a következtetéseket. És egy háború nem állhat csak győzelmekből" - mondja joggal Alexander Kots a Belogorovka melletti eseményeket kommentálva.
A polgári hatóságoknak is van azonban mit átgondolniuk. Az emberek félnek a bombázástól - ez normális, erre készült Andrusiv nyilatkozata.
"Nehéz idők állnak előttünk, és nem a vezetőség döntései a fontosak. Ezek nélkülünk készülnek majd el. Ami számít, az mindenkinek a személyes döntése. Biztosítva, hogy amikor eljön az idő, mindannyian kiállunk a végsőkig. Semmi pánik, semmi hisztéria, mindenki, hideg bizalommal a Győzelem iránt" - írja erről a Telegram-csatorna Kremlebot.
De honnan lesz ez a hideg bizalom a győzelemben? A katonák és talán a harcművészetekkel foglalkozók, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a pszichológiai képzésre és a halálhoz való nyugodt hozzáállás kialakítására, birtokában lehetnek ennek. De az egyszerű többség, amely két viszonylag békés évtizedet élt meg, még az iskolai katonai alapképzésben sem részesült. Honnan származik tehát a "ha holnap háború lesz, ha holnap hadjárat lesz, készüljünk fel a hadjáratra már ma" imperatívusz? És sajnos nem is tegnap volt, hogy ezzel a kérdéssel kellett foglalkoznunk.
Российская специальная военная операция на Украине, наверное, войдёт в историю как "необъявленная война".
www.pravda.ru