[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
A Novaja Kachovka vízerőmű elleni támadást, amely részben megsemmisítette a vízerőművet, állítólag az Olcha (MLRS) rakétarendszerből hajtották végre – közölte a régió katasztrófavédelmi szolgálatainak szóvivője.
Bár én mindent el tudok képzelni, de nehezen hihető mivel ezzel 8 ukrán település és Herszon egy része már víz alá került.
Emellett több mint 80 település található az árvízi övezetben, és körülbelül 16 000 lakost kell evakuálni.

Tőlem? Nem én írtam, én csak reagáltam rá. Rossz ajtón tetszik kopogtatni!

Nem tudom én is innen tájékozódom.
Az ukrik Bahmut környékén nyomulnak előre délen még csak az orosz védelmet szondázzák..

Emellett állítólag meglepték az oroszokat Novodonyeckben és kiszorították őket a településről a támadásban a francia AMX-10 RC mellett két Leopárd 2 is részt vett. Az orosz oldalak szerint a támadásban mintegy 9 darab AMX-10 RC is megsemmisült, de az eddig nyilvánosságra került felvételek összesen 3 db AMX-10 RC elvesztését igazolták.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 110
24 887
113
Bár én mindent el tudok képzelni, de nehezen hihető mivel ezzel 8 ukrán település és Herszon egy része már víz alá került.
Emellett több mint 80 település található az árvízi övezetben, és körülbelül 16 000 lakost kell evakuálni.


Az ukrik Bahmut környékén nyomulnak előre délen még csak az orosz védelmet szondázzák..

Emellett állítólag meglepték az oroszokat Novodonyeckben és kiszorították őket a településről a támadásban a francia AMX-10 RC mellett két Leopárd 2 is részt vett. Az orosz oldalak szerint a támadásban mintegy 9 darab AMX-10 RC is megsemmisült, de az eddig nyilvánosságra került felvételek összesen 3 db AMX-10 RC elvesztését igazolták.
1 forrás hivatkozott rá, hogy elfoglalták Novodonyecket, 1 másik meg tagadta...


ebből mit lehet levonni? semmit
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 903
113
Bár én mindent el tudok képzelni, de nehezen hihető mivel ezzel 8 ukrán település és Herszon egy része már víz alá került.
Emellett több mint 80 település található az árvízi övezetben, és körülbelül 16 000 lakost kell evakuálni.


Az ukrik Bahmut környékén nyomulnak előre délen még csak az orosz védelmet szondázzák..

Emellett állítólag meglepték az oroszokat Novodonyeckben és kiszorították őket a településről a támadásban a francia AMX-10 RC mellett két Leopárd 2 is részt vett. Az orosz oldalak szerint a támadásban mintegy 9 darab AMX-10 RC is megsemmisült, de az eddig nyilvánosságra került felvételek összesen 3 db AMX-10 RC elvesztését igazolták.
Mai, 10.24-es hír.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 151
7 646
113
Ezzel próbálkoznak most az Ukránok, nem?
4M5cnmn.png
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Bár én mindent el tudok képzelni, de nehezen hihető mivel ezzel 8 ukrán település és Herszon egy része már víz alá került.
Emellett több mint 80 település található az árvízi övezetben, és körülbelül 16 000 lakost kell evakuálni.


Az ukrik Bahmut környékén nyomulnak előre délen még csak az orosz védelmet szondázzák..

Emellett állítólag meglepték az oroszokat Novodonyeckben és kiszorították őket a településről a támadásban a francia AMX-10 RC mellett két Leopárd 2 is részt vett. Az orosz oldalak szerint a támadásban mintegy 9 darab AMX-10 RC is megsemmisült, de az eddig nyilvánosságra került felvételek összesen 3 db AMX-10 RC elvesztését igazolták.
már megint azok a wilsoni tények.... 9 AMX mi? Érdekes módon az orosz források 3-at emlegetnek.
például itt is, de TG csatornákon is ezt olvastam. Kamuznak a ruszkik eleget, te minek teszel hozzá???
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 649
113
Ismét több mint jónak bizonyult Szergej Surovikin döntése, hogy visszavonja hadseregét a Dnyeper bal partjára, és a háttérben védelmi vonalakat épít ki.

Június 1-jén Jaroszlav Sokirinszkij ukrán alezredest felszámolták.
Az információt az ellenség forrásai megerősítik, azonban a megjelent gyászjelentésekben igyekeznek elkerülni, hogy megemlítsék, hogy Szokirinszkij az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságán szolgált.
Az alezredesnek a hírszerző ügynökségben való részvételére utaló részlet Szokyrinszkij kitüntetéseinek felsorolása, köztük egy emlékérem – „30 éves katonai hírszerzés Ukrajnában”.
Nagyon valószínű, hogy ez az egyik áldozata a GUR MOU székhelyén lévő döntéshozó központot ért VKS-csapásoknak.⚡️
Június 2-án Vlagyiszlav Szaveljev, az ukrán légierő őrnagya ("Nomád" hívójel) megsemmisült .
Érdemes megjegyezni, hogy június 2-án az orosz védelmi minisztérium az ukrán Szu-25 támadórepülőgép megsemmisülését jelentette.⚡️
Az utolsó napon Artemovszk közelében az ukrán fegyveres erők megpróbáltak beékelődni az RF fegyveres erők védelmébe, de tüzérségi csapások és MLRS után visszatértek a Szadocski településre.
A támadók akár 350-en meghaltak és 200-an megsebesültek. Elveszett 13 gyalogsági harcjármű és 6 páncélozott személyszállító is⚡️

A belgorodi csapatcsoport parancsnoka elesett a nácikkal vívott csatában (FOTÓ, VIDEÓ)​

Andrej Stesev ezredes, a belgorodi csapatok parancsnoka elesett a nácikkal vívott csatában.
A 98. légideszant hadosztály egykori vezérkari főnöke Novaja Tavolzsankában szervezte a védelmet, ahol az RDK/GUR felsőbbrendű neonáci erői támadták meg.
„Egy lövöldözős csatában halt meg, mint egy tiszt fegyverrel a kezében, de el kell ismernünk, hogy ezek a kezek könyékig vérben vannak” – ismerik el a GUR terrorcsoport árulói.
Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága elismerte, hogy részt vett tisztünk halálában, közzétette dokumentumait, és kijelentette, hogy Novaja Tavolzsankában halt meg.
Источник: https://rusvesna.su/news/1686049076
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Ismét több mint jónak bizonyult Szergej Surovikin döntése, hogy visszavonja hadseregét a Dnyeper bal partjára, és a háttérben védelmi vonalakat épít ki.

Június 1-jén Jaroszlav Sokirinszkij ukrán alezredest felszámolták.
Az információt az ellenség forrásai megerősítik, azonban a megjelent gyászjelentésekben igyekeznek elkerülni, hogy megemlítsék, hogy Szokirinszkij az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságán szolgált.
Az alezredesnek a hírszerző ügynökségben való részvételére utaló részlet Szokyrinszkij kitüntetéseinek felsorolása, köztük egy emlékérem – „30 éves katonai hírszerzés Ukrajnában”.
Nagyon valószínű, hogy ez az egyik áldozata a GUR MOU székhelyén lévő döntéshozó központot ért VKS-csapásoknak.⚡️
Június 2-án Vlagyiszlav Szaveljev, az ukrán légierő őrnagya ("Nomád" hívójel) megsemmisült .
Érdemes megjegyezni, hogy június 2-án az orosz védelmi minisztérium az ukrán Szu-25 támadórepülőgép megsemmisülését jelentette.⚡️
Az utolsó napon Artemovszk közelében az ukrán fegyveres erők megpróbáltak beékelődni az RF fegyveres erők védelmébe, de tüzérségi csapások és MLRS után visszatértek a Szadocski településre.
A támadók akár 350-en meghaltak és 200-an megsebesültek. Elveszett 13 gyalogsági harcjármű és 6 páncélozott személyszállító is⚡️

A belgorodi csapatcsoport parancsnoka elesett a nácikkal vívott csatában (FOTÓ, VIDEÓ)​

Andrej Stesev ezredes, a belgorodi csapatok parancsnoka elesett a nácikkal vívott csatában.
A 98. légideszant hadosztály egykori vezérkari főnöke Novaja Tavolzsankában szervezte a védelmet, ahol az RDK/GUR felsőbbrendű neonáci erői támadták meg.
„Egy lövöldözős csatában halt meg, mint egy tiszt fegyverrel a kezében, de el kell ismernünk, hogy ezek a kezek könyékig vérben vannak” – ismerik el a GUR terrorcsoport árulói.

Источник: https://rusvesna.su/news/1686049076

Tisztelve amire képes volt emberileg az ezredes: ilyen szintű katonai vezetőnek nem nagyon kellene az első vonalban lennie. Rosszul sejtem/tudom?

Már nem a középkorban vagyunk(Hunyadi, ...), amikor sem volt azért általánosan elfogadott és hasznos ilyen szintű katonai vezetőnek az első vonalban harcolnia. Úgy sejtem a morál javításon kívül a vezetői feladatokra koncentrálva többet tud/lehet tenni az ügyért.

Más területről átemelve a klasszikust: a jó vezető feladata nem a (napi)munkák elvégzése --ami mennyiségénél fogva nem is lehetséges--, hanem az alá tartozó csapat jó összeállítása, vezetése és sikeres munkájuk hátterének biztosítása.
...nagy vonalakban összefoglalva, a terület speciális körülményeit figyelembe véve!


U.I.: A gépi-fordítás hibája lehet, vagy valós "sorok-közötti" infó: mintha "SPECOPS-körüli" szintű művelet megfogalmazása lenne a szövegben. Ha egy ilyen csapat próbált Propaganda-/PSYOPS-célú magas rangú foglyot ejteni, és ez van a dolog hátterében, akkor a fenti kérdésem természetesen nem áll.

.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 840
48 569
113
Ezzel próbálkoznak most az Ukránok, nem?
4M5cnmn.png
Ezt így hogy? Novodonyeck a jobb oldali nyíl kb bal felső sarkánál van (és így a védvonal legközelebbi pontjától kb 7-8 km-re). És a hírek szerint már visszafoglalták az oroszok.
Aki szeretné böngészni a műholdképekről eddig felderített orosz védvonalakat, íme egy Google térkép.

Egyébként Simplicius mai összefoglalója azért is érdekes, mert úgy tűnik, most már bevetették az ukránok az offenzívára félretett erőiket is, legalábbis voltak jelentések pl a frissen felállított 37. tengerészgyalogos dandáról is.
 
W

Wilson

Guest
már megint azok a wilsoni tények.... 9 AMX mi? Érdekes módon az orosz források 3-at emlegetnek.
például itt is, de TG csatornákon is ezt olvastam. Kamuznak a ruszkik eleget, te minek teszel hozzá???
Oh azok a híres "duckdodgers-i tények" ajánlom figyelmedbe a Rybar telegram csatorna tegnapi híreit...

1 forrás hivatkozott rá, hogy elfoglalták Novodonyecket, 1 másik meg tagadta...


ebből mit lehet levonni? semmit
Ezt most nem teljesen értem , mivel én ebből semmilyen következtetést nem vontam le.


De ha már következtetések itt van Sztrelkov tegnapi bejegyzése...





Стрелков Игорь Иванович #КРП


5 Jun, 15:51


Novodonyecsenkoje falu közelében és Velyka Novoselovkától délre (és délnyugatra) Volnovakha irányában továbbra is heves harcok folynak.

Úgy tűnik, hogy az ellenség az érzékeny veszteségek elszenvedése ellenére a tartalékok bevetésével (különösen egy Leopard harckocsikból álló egységet jelentettek be) igyekszik műveleti sikert elérni. Hogy ott most mi történik, nem tudni (azon kívül, hogy heves harcok folynak). Így csak megpróbálom elmagyarázni, hogy az ellenség mit próbál tenni a hadművészet szempontjából.

Elvileg - stratégiailag ez nyilvánvaló:

Olyan támadási irányt választottak, amely (siker esetén) lehetővé teszi, hogy egyszerre támadást indíthassanak a hátunkban lévő legfontosabb pontokon - Volnovakha (a Donyeck és Mariupol közötti összeköttetés elvágásával), maga Mariupol és Berdjanszk ellen. Választhatják bármelyiket, vagy előrenyomulhatnak egyszerre mind két irányban - ez a védők erőitől és ellenállásától függ. Ugyanakkor az offenzívát nem az ugledari "kitüremkedésből" indítják (amely a szárnyak felől fenyegethető), hanem a front viszonylag egyenes szakaszára támaszkodva, a Velyka Novoszelovka-Ugledar árkád közvetlen közelében való áthaladással.

Taktikai szempontból Novodonyeckij elfoglalása lehetővé teszi, hogy ne viszonylag sűrűn beépített terepen folytassanak heves harcokat, hanem a Velyka Novoszelovkától délre védekező csoportosulást és annak utánpótlási útvonalait "aláássák" a Zachatovka - Krasznaja Poljana - Novopetrivka - Velyka Novoszelovka útvonalon, amely mentén számos település található. Az ellenség közvetlen célja kétségtelenül az, hogy elfoglalja Novodonetszkoját és megpróbálja átvágni a fent említett vonalat Sztaromlinovka és Sztaromlinovszkoje víztározó közelében, hogy onnan (a sikert tovább fejlesztve) mozgó egységeit egy mély törésbe dobja déli és délkeleti irányban, hasonlóan ahhoz, amit Balakleja mellett tettek.

Ugyanakkor ezúttal megvárták a "partnereket" és (ellentétben Balaklejával, ahol ideális körülmények között hozták létre őket a mi oldalunkon) a frontot nem törték át az első órákban. A meglepetéshatás egyáltalán nem valósult meg. Itt pedig - sűrű épületek hiányában - a "támadó repülésünk" lehetőséget kap arra, hogy az előrenyomuló ellenséges páncélosokat hátulról lője anélkül, hogy légvédelmi rendszereikk jelentős részének megsemmisítési zónájába kerülne.

De sok múlik a térségben lévő csapataink kiképzésén és ellenálló képességén, valamint a parancsnokságuk megfelelőségén. Ha az ellenségnek sikerül elég mélyen és a front széles területén áttörnie (amire törekszik) - akkor az egységek és alakzatok számában meglévő előnyét nehéz lesz ellensúlyozni. A repülőgépek és a tüzérség önmagukban nem nyernek terepcsatákat

T
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
955
11 225
93
Néhány gondolat, még nem láttam leírva. A tározó a legdélebbi ép Dnyeper átkelő volt. Ha a közeljövőben a hidak elkezdenek fogyni, az az oroszra nézve gyanús lesz. Ha viszont később, szikkadás után az ukránok meglepetést próbálnak okozni, pontonokkal a leszűkült folyón keresztül, akkor ők lesznek gyanúsak. Teszem azt a dnyiprói erőmű feletti tározóból is leengedik a vizet, majd a nyári aszályt kihasználva, a megmaradó vizeket is felfogva feltételezem nem sok víz marad majd az egyébként igen széles mederben. Mondjuk a kényszeredett figyelemfelkeltés is lehet egy megelőző hozadéka ennek a taktikának. Zselé terrorizmus elleni harcra hív fel mindenkit, és a sötétzöldek is megkapják a gumicsontot.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 328
37 386
113
Ukrajna szabotázst követett el a Kakhovka vízerőmű-nél, mondja a Kreml
Dmitrij Peszkov azt is félreérthetetlennek nevezte, hogy ennek a szabotázscselekménynek az egyik célja az volt, hogy megfosztja a Krím-félszigetet a víztől
Vlagyimir Szaldo, a herszoni régió megbízott kormányzója korábban arról számolt be, hogy éjszaka az ukrán hadsereg csapást mért a Kakhovka HPP-re, feltehetően egy Olkha MLRS-ből. A rakétacsapás elpusztította a hidraulikus szelepeket, amelyek ellenőrizetlen vízkibocsátást váltottak ki.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Ezzel hogyan védi magát, azzal hogy a víz elviszi a parton lerakott aknamezőket? Ez inkább a Dnyeperen való ukrán átkelés előkészítésének tűnik.
Köszi a választ.
Ez az "aknákat elviszi a víz" megállapítás, nem feltétlenül helyén való. Egy részét igen, másik részét pedig jobban betemeti az iszap, míg másokat kifedi, de mindenképpen helyben hagyja.
Namármost egy ilyen szétszóródott aknákkal teli területen semmivel sem lesz könnyebb az ukránok az előre haladás, mint egy nem bolygatott aknamezőn. Nem beszélve arról, hogy a felázott talajnak (ami alatt főleg a partraszállási helyként szolgáló folyópartot kell érteni) kell minimum két hét nagyon jó idő, hogy azon a nehéz technika haladni tudjon. Az pedig időveszteség az ukránoknak. Ennyi idő alatt északon befuccsolhat az egész támadás. Most kellene egy második front megnyitása, éppen úgy mint az ősszel, amikor Herszonnál mímelték a nagy támadást, aztán Északon törtek át. És még valami. Ha jól értettem, az ukrán különleges erők akik a szigeteken voltak (rájuk hárult a felderítés és a partraszállás előkészítésének feladata), most próbálnak menekülni, súlyos veszteségek közepette (ágyúzzák őket, na meg az ár is sodorja a csonakjaikat).
Sokkal inkább el tudom képzelni, hogy az oroszok lőtték szét a tározót, hogy ezzel bebiztosítsák magukat Herszon felől (ellehetetlenítették egy időre az ukrán folyami átkelést)és átcsoportosíthassanak észak-keletre csapatokat, amivel az ott felhalmozott ukrán erőket, akár le is verhetik. Nem véletlen, hogy a bohóc elkezdett pánikolni. Kíváncsi leszek a fejleményekre.
Vagy az is lehet, amit Gafzhu fórumtárs ír, hogy sima baleset volt. Az erőművet ugyanis túlterhelték az ukránok a folyó mértéken felüli duzzasztásával.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
2 046
15 040
113
Nyomozás még nem volt, bizonyíték nincs hogy ki robbantotta fel a gátat (nem én voltam), de a nyugat összes vezetője, és médiája, már elítélte az oroszokat, és terroristának minősítette őket. Lehet kb annyit tudnak mint én, a robbantásról....kb telegrammot olvasnak) (én legalább a gátőr házban aludtam). Nils Holgerrson NATO főtitkár is minden tenoristának elmondta a Kreml-t. Sztem ha Zelcsi zöldre festett farokkal dobszólóra Hágában bevallaná a főtéren hogy ő volt, innentől akkor is a ruszkik voltak :D
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Egyrészt az emberek természetes segítő kézsége mutatkozik meg, másrészt a véradás már erősen visszaesett a ratkó korosztály kiesésével, nem sok nagy cég engedi a kihelyezett véradást, pl. a katonaság sem. A nyári fesztiválokon lehet nagyobb akciókkal feltölteni a készleteket.
Meg persze a kipattanó botrányok sem növelik a kedvet.
A mi irodahazunkban negyedévente van véradás.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and tonyo

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 742
17 266
113
Tisztelve amire képes volt emberileg az ezredes: ilyen szintű katonai vezetőnek nem nagyon kellene az első vonalban lennie. Rosszul sejtem/tudom?

Már nem a középkorban vagyunk(Hunyadi, ...), amikor sem volt azért általánosan elfogadott és hasznos ilyen szintű katonai vezetőnek az első vonalban harcolnia. Úgy sejtem a morál javításon kívül a vezetői feladatokra koncentrálva többet tud/lehet tenni az ügyért.

Más területről átemelve a klasszikust: a jó vezető feladata nem a (napi)munkák elvégzése --ami mennyiségénél fogva nem is lehetséges--, hanem az alá tartozó csapat jó összeállítása, vezetése és sikeres munkájuk hátterének biztosítása.
...nagy vonalakban összefoglalva, a terület speciális körülményeit figyelembe véve!


U.I.: A gépi-fordítás hibája lehet, vagy valós "sorok-közötti" infó: mintha "SPECOPS-körüli" szintű művelet megfogalmazása lenne a szövegben. Ha egy ilyen csapat próbált Propaganda-/PSYOPS-célú magas rangú foglyot ejteni, és ez van a dolog hátterében, akkor a fenti kérdésem természetesen nem áll.

.
Szerintem meg hasznos a tiszt az első vonalban. Egyrészt a haditervek az első összecsapásnál mennek a kukába (taktikai szinten) és mi a jobb, ha egy baka improvizál vagy egy ehhez értő tiszt? A másik, h a morált nagyon megemeli ("nem akar feláldozni", "nem kér lehetetlent", mint szíriában a körbezárt erőknél). Hatékonyabb. Persze ennek magas az ára (ahogy korábban is az volt).
 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 534
20 715
113
Szerintem meg hasznos a tiszt az első vonalban. Egyrészt a haditervek az első összecsapásnál mennek a kukába (taktikai szinten) és mi a jobb, ha egy baka improvizál vagy egy ehhez értő tiszt? A másik, h a morált nagyon megemeli ("nem akar feláldozni", "nem kér lehetetlent", mint szíriában a körbezárt erőknél). Hatékonyabb. Persze ennek magas az ára (ahogy korábban is az volt).
Század szintig bezárólag ami a NATO-ban az "előre" az az oroszoknál az "utánam". :D Van előnye is meg hátránya is. Előnye a morál és a közvetlen vezetettség, hátránya a mérhetően nagyobb tiszt veszteség.