BRIT NÉPMESÉK:
Jelentés az ukrajnai helyzetről: Zelenszkij megígérte, hogy fokozza a nyomást a Krímre és környékén.
A levegőben és a tengeren lévő drónokkal, cirkálórakétákkal, szabotázscsapatokkal és most már ATACMS-szel az oroszok által megszállt Krím továbbra is Kijev célkeresztjében van.
byThomas Newdick| PUBLISHED Oct 24, 2023 5:20 PM EDT
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ma
figyelmeztette Moszkvát, hogy erői továbbra is nyomást fognak gyakorolni az oroszok által megszállt Krímre. A félszigetet Ukrajna ismételten támadásoknak teszi ki, a legkülönbözőbb módszerekkel, többek között drónokkal, rakétákkal és szabotázsakciókkal. Az elmúlt hetekben több kiemelt célpontot is támadtak, köztük a Fekete-tengeri Flotta főhadiszállását, a létfontosságú kercsi hidat, orosz légibázisokat és magának a Fekete-tengeri Flottának a hajóit.
"Az orosz [Fekete-tengeri] flotta már nem képes a Fekete-tenger nyugati részén tevékenykedni, és fokozatosan menekül a Krímről. És ez történelmi eredmény" - mondta az ukrán elnök, aki "illúziónak" nevezte Oroszország feltételezett uralmát a Krím és a Fekete-tenger felett.
"Még nem szereztük meg a Krím és a környező vizek feletti teljes tűzuralmat, de meg fogjuk szerezni" - tette hozzá Zelenszkij. "Ez idő kérdése".
Zelenszkij megjegyzései a Krími Platformon, egy
prágai biztonsági konferencián tartott videóbeszédében hangzottak el.
Egyes feltételezések szerint Zelenszkij beszédét a konferencián hackerek szakították félbe, különböző technikai hibák szakították félbe a beszédét. Egy ponton például a hangját magasabb hangmagasságra módosították. Eközben a cseh parlamenti szóvivő szóvivője azt mondta, hogy a rendezvény honlapját "hackertámadás érte". A tetteseket nem azonosították.
Eközben a Krímben orosz tisztviselők szerint a Fekete-tengeri Flotta ma részt vett egy Szevasztopol elleni ukrán támadás "visszaverésében", amelyhez állítólag személyzet nélküli felszíni hajókat - USV-ket, vagyis drónhajókat - használtak.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy haditengerészeti erői három ukrán USV-t semmisítettek meg a Fekete-tenger északi részén, a Krím félsziget előtt.
"Szabotázsellenes rakéták és bombák csapódtak be azon a területen, ahol a pilóta nélküli hajókat észlelték" - közölte a minisztérium a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. A minisztérium hozzátette, hogy a krími Fekete-tengeri Flottának otthont adó és az ukrán hadműveletek egyik fő célpontjának számító Szevasztopol kikötője előtt aknavető és "szabotázsellenes" műveletet hajtottak végre.
Mihail Razvozhayev, Szevasztopol Moszkva által beiktatott kormányzója szerint valószínűleg egy ukrán "víz alatti szabotázs" támadásról van szó, ami arra utal, hogy nem USV-ket, hanem személyzet nélküli víz alatti járműveket használtak.
Ezeket az orosz állításokat egyelőre nem sikerült ellenőrizni, és a károk mértéke vagy az áldozatok száma jelenleg nem világos.
Mielőtt belemerülnénk az Ukrajnából érkező legfrissebb hírekbe, a The War Zone olvasói itt tájékozódhatnak korábbi gördülő tudósításainkról.
A legfrissebb hírek
Máshol folytatódnak a harcok a kelet-ukrajnai Avdijivka város körül, ahol Oroszország a hónap elején újabb nagyszabású offenzívát indított. Miközben Oroszország súlyos veszteségeket szenvedett az ember- és felszerelésállományt illetően, még több katonát is bevetett az offenzívában.
Az egyik eredménynek tűnik a város közelében lévő szeméthalom elfoglalására irányuló sikeres hadművelet. A borús kilátások ellenére a sikert az orosz katonai bloggerek üdvözölték, ami tükrözi az orosz térnyerés eddigi korlátozott jellegét ezen a területen. Egy videón egy orosz zászló látható a szemétdomb tetején, a 114. brigád zászlajával együtt, a terület egyébként látszólag kihaltnak tűnik.
Egyre több bizonyíték van arra, hogy Oroszország egyre inkább elítéltekre támaszkodik az ukrajnai háborújában. Az
Egyesült Királyság védelmi minisztériumának elemzése szerint a Kremlnek mostanában "
rendkívüli nehézségei" vannak a harcoló gyalogság sorainak feltöltésével.
A minisztérium legutóbbi hírszerzési frissítésében azt írta, hogy Oroszország jelentős mértékben támaszkodik a Storm-Z néven ismert büntetőegységekre az ukrajnai helyi támadó műveletek során.
"Ezeket a század méretű csoportokat valószínűleg először 2022-ben vetették be. Reális a lehetősége annak, hogy Oroszország eredetileg viszonylag elit szervezeteknek képzelte el őket, amelyek megragadhatják a taktikai kezdeményezést" - tette közzé a brit védelmi minisztérium az X-en, korábban Twitteren.
"Azonban legalább 2023 tavasza óta a Shtorm-Z gyakorlatilag büntetőzászlóaljakká váltak, fegyelmi büntetésért elítéltekkel és reguláris katonákkal személyesítve. Több beszámoló szerint az egységek a logisztikai és orvosi támogatás szempontjából a legalacsonyabb prioritást élvezik, miközben többször kapnak parancsot támadásra".
"Az orosz csapatok gyakran hatékony védekezést folytattak. A Storm-Z létezése azonban rávilágít arra, hogy Oroszországnak
rendkívül nehéz olyan harci gyalogságot létrehozni, amely képes hatékony támadó műveletek végrehajtására."
Az elmúlt hetekben beszámoltunk az orosz erőfeszítésekről, amelyek célja a harcoló állomány növelése a Redut, egy állítólagos katonai magáncég segítségével, amely most zsoldosokat toboroz az ukrajnai harcokhoz, valamint szerb harcosokat, akiket a belgrádi kormány akarata ellenére toboroznak.
Az ukrán katonai repülőgépekről készült felvételek a jelenlegi konfliktus kezdete óta széles körben terjednek. De sokkal ritkábbak azok a videók, amelyeken a levegő-levegő lőszerek bevetése látható. Ez teszi még érdekesebbé az alábbiakat. A felvételen az ukrán légierő Szu-27 Flanker vadászgépe látható, amint infravörös irányítású R-73 (AA-11 Archer) levegő-levegő rakétát indít nagyon alacsony magasságban. Bár a célpont nem látható, a nyilvánvaló detonáció hangja és a nagy füstfelhő arra utal, hogy a rakéta eltalálhatta a célját.
Ukrajna összefogott a német Rheinmetall fegyvergyártó céggel, és közös vállalatot hozott létre, amely a Kijevnek szállított nyugati gyártmányú fegyverek szervizelését és javítását végzi. A fejlesztést Denisz Smihál ukrán miniszterelnök jelentette be Berlinben, egy német-ukrán üzleti fórumon. A legérdekesebb, hogy a vegyesvállalat a Rheinmetall által gyártott egyes kulcsfontosságú alkatrészek helyi gyártását is beindítja.
A Rheinmetall és az állami tulajdonú Ukrán Védelmi Ipari Zrt. közös vállalkozása "az országaink közötti együttműködést
minőségileg új szintre emeli, és lehetővé teszi, hogy
együtt építsük a szabad világ arzenálját" - mondta Smihal a fórumon a Reuters szerint.
"Az első projekt a német felszerelések, tankok, nehéz páncélozott járművek, Panzerhaubitzerek és más német felszerelések javítása lesz. Az összes többi gyártási projekt - ez nem nyilvános információ, de vannak terveink, hogy mit fogunk Ukrajnában gyártani, de ezt a vállalatok maguk fogják bejelenteni, amikor eljön az ideje" - tette hozzá Shmyhal.
A helyi termelésre vonatkozó tervek segítenék Ukrajnát a növekvő háborús igények kielégítésében, valamint egy modern fegyvergyártó bázis létrehozásában.
Az egyik terület, amelyen az ukrán fegyvergyártók különösen elfoglaltak, a drónok gyártása, köztük a kamikaze típusúaké, amelyeket egyirányú küldetésekre szánnak orosz célpontok lecsapására. Eddig ezek többsége légi vagy haditengerészeti, de az ukrán digitális átalakulásért felelős minisztérium közzétett egy videót, amely egy földi telepítésű kamikaze drónt, a Ratel S-t mutatja be.
A minisztérium szerint a Ratel S sikeresen átment a terepi teszteken, és mostanra már a sorozatgyártásba is bekerült. A drón állítólag képes páncéltörő aknák hordozására, és 15 mérföld/órás sebességgel képes 3,7 mérföldes távolságot megtenni. A Ratel S-t úgy fejlesztették ki, hogy célpontokat, köztük tankokat és árokpartokat is felrobbantson.
A kelet-ukrajnai Harkiv régióban, Kupjanszk térségében készült drámai felvételeken egy más léptékű szárazföldi hadviselés látható. A felvételen látható az a fajta közelharc, amelybe a fő harckocsik is bekapcsolódtak. Ebben az esetben egy ukrán T-80BV-t látunk, amint 125 mm-es főágyújával tüzet nyit, miközben
nagyon közel halad az előtte lévő fák vonalán lévő orosz állásokhoz.
Egy másik érdekes drónvideó egy ukrán first-person view (FPV) típusú drón nyilvánvaló használatát mutatja, egy orosz harckocsi elleni támadás során. Úgy tűnik, hogy a szóban forgó drón egy gyújtószerkezetet hordoz, amely látható, hogy idő előtt meggyullad, mielőtt a drón kezelője úgy tűnik, hogy képes lesz visszaszerezni azt, majd hazanyomni a támadást.
Mindkét fél különböző lépéseket tett a harckocsik és más páncélozott járművek dróncsapások elleni védelmére, beleértve az úgynevezett "ketreceket". Az egyik ritkábban használt jármű, amely mostanában ilyen védelmet kap a felülről jövő támadások ellen, az Orosz Fegyveres Erők 2S9 Nona-S típusú önjáró tüzérségi lövege, amely egy 120 mm-es aknavetőt hordoz.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Teheránban találkozott Ebrahim Raisi iráni elnökkel. A találkozót az Oroszország és Irán közötti növekvő közelség fontos szimbólumának tekintették, amelyet az Egyesült Államok "kibontakozó védelmi partnerségként" jellemzett.
…
…
With drones in the air and on the sea, cruise missiles, sabotage teams, and now ATACMS, Russian-occupied Crimea remains in Kyiv's crosshairs.
www.thedrive.com