1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Honvédségi kézifegyverek

Diskurzus a(z) 'Gyalogság, gyalogsági felszerelések, fegyverek' témában - Jeno által indítva @ 2013. január 6..

1. honved

honved Well-Known Member

RPG-7 gránát.

Felépítése, műszaki jellemzői Szerkesztés
    A rendszer a gránátvetőből és szerelvényeiből, valamint a gránátból áll. A vetőcső egy 40 mm belső átmérőjű, 953 mm hosszúságú acélcső. Középső részén, ahol a lövész vállára támaszkodik, hőszigetelési céllal faburkolattal van ellátva. A vetőcső élettartama 300 indítás. A gránátvető középső részén, alul két markolat helyezkedik el. Az első markolatban kapott helyet a kakasos elsütőszerkezet, amely tűzbiztosítóval is rendelkezik. Tüzeléshez az egyszerű kialakítású, a novoszibirszki Tocspribor vállalatnál tervezett PGO–7 típusú, prizmás kialakítású, 2,7-szeres nagyítású optikai irányzék áll rendelkezésre. Az irányzék tárgylemezének rácsos osztásai segítségével lehet a célzást korrigálni a távolság szerint, valamint a szél és a célpont mozgása szerint. A tárgylemezen egy 2,7 m magasságú harcjárműre kalibrált egyszerű távmérő is helyet kapott. Szükség esetén a behajtható mechanikus irányzék is használható.

A gránát repülési távolsága változattól függően 1100 m is lehet, de a rakétahajtómű már kb. 500 m-nél kiég. 300 m fölött már jelentősen romlik az alkalmazás hatékonysága. Mozgó, erősen manőverező célok, és különösen oldalszél esetén még gyakorlott kezelőnek is nehézséget okoz a pontos célzás. Az afganisztáni háború tapasztalatai azt mutatták, hogy a sikeres RPG-s támadások többségét 80 m-nél közelebbi célok ellen hajtották végre.

Műszaki adatok:[1][2][3]

Tömege: 6,3 kg (PGO-7 opctikával 7 kg)

Hossza: 950 mm

Ürméret: 40 mm (rakétatest, a gránát mérete 70 - 105 mm változattól függően)

Sebesség: 115 m/s indulálskor, 300 m/s repülés közben

Hatásos lőtávolság: álló cél ellen 330 m, mozgó jármű ellen 200 m (gyakorlatban már 11 km/h oldalszélnél is csak ~180 m álló és ~100 m mozgó célok ellen),[4] nagyméretű és területi célok ellen (gyalogság, épület) 700 m

Gyártva: 1958 óta, hadrendben: 1961 óta

Páncéltörő képesség: PG-7V(1961): 260 mm; PG-7VL(1977): ~500 mm; PG-7VR(1988): 750 mm (reaktív páncél esetén 600 mm).

Halálos rádiusz: OG-7V repeszgránát (1999): 7 m; TBG-7V thermobarikus töltet (1988): 10 m (a páncéltörő fejeknek minimális a repeszhatása)

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/RPG%E2%80%937

fishbed, Parapitecus and Nemerson like this.
  2. Ocses

Ocses Well-Known Member

Csak pár dolog felhasználói oldalról.

Én nagyon szerettem vele lőni, mert amíg nem volt szél k pontos volt.
    200m-ről egy ember alakot 8as célt simán eltalált az ember. 500m-en egy jutacélt térdel e, fekve nyílt irányzékkal ugyancsak le lehetett küzdeni, bár ahoz kellett már egy kis gyakorlat.
    De a szél tényleg megöli a pontosságát.

A hövédő kb 4-5 lövés után olyan meleg, nem lehet vele lőni. Leégeti az arcod.
    Bár az szerintem csak lőtéren fordul elő, hogy ilyen gyorsan lőjön vele az ember.

A gránátot egy bizonyos módon kell belehelyezni. Azon van egy kis pöcök, a csövön egy kis vájat. Minimális erövel kell belecsattintani. Ha mellémegy úgy megszorulhat a gránát, volt 3an szedtük ki.
    2en a csövet húzták 1 ember a gránátot. Volt, hogy több percig tartott.
    1 alkalommal már a tűzszerészeken gondolkodtak mire nagynehezen kioperáltuk a csőböl.

Rohadt büdös záptolyás szaga van. :D

Rohadt hangos. Szomódon volt hogy az rpg-s szektor mögött állították fel a melegedősátrat. Minden lövésnél gúvadt a szemünk.

A 300 lövés/cső tatán biztos nem volt betartva. Volt egy nap 17 gránátot löttünk el fejenként rpg-irányzók. + mindenki aki akart jöhetett. Nem használtunk minden csövet, hogy ne koszoljunk annyit, takarítani elég macerás. Főleg ha beleragad a tisztítórongy.

De mivel hangos, pontos élmény vele lőni.

nyugger, papajoe, tonyo and 9 others like this.
  3. honved

honved Well-Known Member

Nagyon jól leírtad. Én 3-at lőttem vele, rpk szakkiképzésen. A 3-ból 2 talált, a nagy célra 300 méterről, teljes szélcsendben. Totál egyszerű a kezelése, hálás fegyver, egyébként.

Kurfürst, Nemerson, fishbed and 2 others like this.
  4. Azzurro

Azzurro Well-Known Member

A kínaiak többfajta megnövelt páncéltörőképességű gránátot gyártanak hozzá. Lehet, hogy érdemes volna megnézni, ha már úgyis rendszerben marad.Erre nem hiszem, hogy kritizálna a Nato, kis tétel, nem érdekelné. Egyébként sehol nincs leírva, hogy csak Nato tagállamtól vásárolhatunk, néhány politikus nyilatkozta, hogy a tagállamoknak elsősorban tagállami cégektől kellene vásárolni.

5. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Rengeteg ország gyárt hozzá mindenféle töltetet. NATO körökben talán a bolgároknak van valamilyen jobb rakétájuk hozzá.

Szittya, honved and tonyo like this.
  6. Ocses

Ocses Well-Known Member

Rendszerben marad?
    Én azt hittem a cg kiváltja teljes egészében. (max tartaléknak marad)

Én jobban hiányoltam a repeszgránátot idehaza. Persze egy nagyobb páncélátütésre alkalmas gránát sem ártott volna.
    De ahogy Mac írta, szerintem nem kell ehez kínáig menni.

tonyo likes this.
  7. tonyo

tonyo Well-Known Member

Bolgárok tán gyártanak hozzá több típusú fejet is. Lásd Armaco

Szittya likes this.
  8. papajoe

papajoe Well-Known Member

Ennek kb mi a nyugati megfeleloje?

9. Mackensen

Kapásból a Panzerfaust 3-at mondanám rá...

10. Mackensen

Vagy talán inkább a 2-es.

11. Spartan.asfv

Spartan.asfv Well-Known Member

Elvileg nem fog.

Ocses likes this.
  12. endre

endre Active Member

Walther PP-klón a FÉG-től

13. LMzek 2.0

LMzek 2.0 Well-Known Member

Most a WC-papiron, maszkon és lelégeztető-gépen kívül minden le van árazva.
    Vegyünk. Enni nem kér, 10-15-20 évig "eláll".

Megbecsülöm, az bolgár "éles" nem sokkal drágább, mint a "nyugati" gyakorló.
    Tartalékba, tartalékosoknak...

...de én még az aknavető-gyár mellék-üzemágának is el tudom képzelni.

Mackensen likes this.

Ezen oldal megosztása