[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
A HForce fegyverrendszer (és minden esetleges további integráció) alapja a gép fedélzeti számítógépe.
A H-145M a Rockwell FMC-4212-es mission computerét használja
https://www.rockwellcollins.com/-/m...ers/FMC-4212-DS.pdf?lastupdate=20180420192957
FMC-4200.jpg

A számítógép paraméterei:
- Freescale P3041 quad-core PowerPC running at 1.3 GHz on a single core
- 2 GB DDR3 RAM with error-correcting code (ECC)
- 512 MB NOR flash
- 2 MB MRAM
- VxWorks 653 real-time operating system
- Large selection of I/O interfaces
- 3x video in/out channels with graphics overlay
- Support for OpenGL ES 1.0 (SW renderer)
- 64 GB solid-state drive (SSD) capacity (higher capacities optional)
- Board form factor: 3U VPX, PMC/XMC
- Convection and conduction cooled
- Dimensions: ~ 327 mm x 167 mm x 125 mm/~ 13 in. x 6.5 in. x 5 in. (w x d x h) without tray
- Weight: ~ 5.7 kg/~ 12.6 lb.
- MIL-C-38999-compliant rugged circular connectors
- Input power: 28 VDC (MIL-STD-704F)
- Power dissipation: <60 W
- Operating temperature range: -40° to 71° C with natural convection
- MTBF: >3,800 hours (ARW, 50° C, 15° C)

Nem tűnik valami atomerőműnek, viszont cserébe biztos elég stabilan üzemel...

Nekem az a furcsa, hogy ilyen lábas csatlakozók vannak rajta.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A Honvédelmi Minisztérium június végén jelentette be, hogy a német Airbus gyártótól húsz H145M típusú katonai helikoptert vásárol. A beszerzésre százmilliárd forintot szán a honvédelmi tárca. A helikoptertípust 2015-ben vezette be a gyártó, a hozzá tartozó HForce nevű fegyverrendszer engedélyeztetése pedig jelenleg is zajlik, az ehhez szükséges tesztlövészeteket Magyarországon végzik. A helikoptermodellt több országban használják már, de eddig Magyarország rendelte belőle a legtöbbet: a német különleges erők tizenöt, a Thai Királyi Haditengerészet öt, a Szerb Légierő és rendőrség pedig kilenc H145M helikoptert használ, a HForce fegyverrendszer pedig a szerbek gépein debütálhat majd.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 532
113
A Honvédelmi Minisztérium június végén jelentette be, hogy a német Airbus gyártótól húsz H145M típusú katonai helikoptert vásárol. A beszerzésre százmilliárd forintot szán a honvédelmi tárca. A helikoptertípust 2015-ben vezette be a gyártó, a hozzá tartozó HForce nevű fegyverrendszer engedélyeztetése pedig jelenleg is zajlik, az ehhez szükséges tesztlövészeteket Magyarországon végzik. A helikoptermodellt több országban használják már, de eddig Magyarország rendelte belőle a legtöbbet: a német különleges erők tizenöt, a Thai Királyi Haditengerészet öt, a Szerb Légierő és rendőrség pedig kilenc H145M helikoptert használ, a HForce fegyverrendszer pedig a szerbek gépein debütálhat majd.
Nincs rajt porszűrő? Magyar viszonyok közt, (és még gondolni se merek más országra) ez nyáron nem gáz kissé?
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Nincs rajt porszűrő? Magyar viszonyok közt, (és még gondolni se merek más országra) ez nyáron nem gáz kissé?

Épített környezetben (amennyiben mentőhelikopter vagy rendőrségi lenne...) annyira nem probléma. De egy főleg terepen használt katonai gépnél azért ez hiányosság, mert így elég sűrűn lesz hajtóműcsere.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
Épített környezetben (amennyiben mentőhelikopter vagy rendőrségi lenne...) annyira nem probléma. De egy főleg terepen használt katonai gépnél azért ez hiányosság, mert így elég sűrűn lesz hajtóműcsere.

Kíváncsi vagyok, honnan vette ezt az infót a 24.hu szakértője. Vagy én nem emlékszem valami részletre a sok cikkből és videóból?

A Lakotáknál már megoldották ezt a problémát. Szerintem azt a H145M-nél is lehet alkalmazni.

Engine Inlet Barrier Filter (EIBF)

‘Other than that, there is an engine inlet
barrier filter (EIBF) that we have added on to
aircraft in certain locations – about 65 aircraft at
this point – where we have done site surveys
and that has proved to help save erosion on
the compressor blades. So every time we go to
field – for example, this year we have 11
fielding sites – we do a site survey. And part of
that is looking at the environment. And, if need
be, we will put an EIBF on each engine to help
protect those blades,’ he said.



H145M in Jordanien

 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
A mockup helikopteren még felfelé álltak a hajtóműkiömlők és a légáramba irányították a hajtómű hőjét.

hf2.jpg



D-HMBE állítólag az első sorozatgyártású H145M HForce helikopter, de azon nem lett ilyen a kiömlő kialakítása.

tun_5887.jpg


Prototípusnak tűnik ez inkább még a külső kábelezések és a beázó ajtók miatt is.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Python

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Kíváncsi vagyok, honnan vette ezt az infót a 24.hu szakértője. Vagy én nem emlékszem valami részletre a sok cikkből és videóból?

A Lakotáknál már megoldották ezt a problémát. Szerintem azt a H145M-nél is lehet alkalmazni.

Engine Inlet Barrier Filter (EIBF)

‘Other than that, there is an engine inlet
barrier filter (EIBF) that we have added on to
aircraft in certain locations – about 65 aircraft at
this point – where we have done site surveys
and that has proved to help save erosion on
the compressor blades. So every time we go to
field – for example, this year we have 11
fielding sites – we do a site survey. And part of
that is looking at the environment. And, if need
be, we will put an EIBF on each engine to help
protect those blades,’ he said.



H145M in Jordanien



Szerintem is a porszűrő meg van, csak az itt tesztplatform gépen nem volt rajta! A külső kábelezés még meg is maradhat, van rá példa. Az biztos, hogy ha a gép már eleve H145M -nek épült is, a hForce rendszer teszplatgormja. Ez jól látható a gépen, szerintem is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
Szerintem is a porszűrő meg van, csak az itt tesztplatform gépen nem volt rajta! A külső kábelezés még meg is maradhat, van rá példa. Az biztos, hogy ha a gép már eleve H145M -nek épült is, a hForce rendszer teszplatgormja. Ez jól látható a gépen, szerintem is.

Eurocopter’s EC145 Inlet Barrier Filter: Maximizing Performance While Minimizing Downtime
https://www.airbushelicoptersinc.com/images/products/EC145/EC145_Inlet_Barrier_Filter.pdf

Szerintem ilyen nagy doboz nem lesz rajta, ha esetleg erre gondolt a szakértő ...

ViewMedia
 
  • Tetszik
Reactions: Python

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 745
4 495
113
JÖVŐ OKTÓBERBEN ÉRKEZNEK MEG AZ ÚJ HELIKOPTEREK
– Az első két H145M helikoptert 2019. októberben veheti át a magyar légierő – nyilatkozta a cseh Euro.cz-nek Mark Henning, az Airbus Helicopters menedzsere. A cikkben leírják, hogy a Magyar Légierő a HForce fegyverrendszer legmagasabb szintű változatával rendelkező helikoptereket rendelt.

Ez azt jelenti, hogy a H145M gépekkel egyszerre fogják leszállítani a belga FN Herstal cég nehézgéppuskáit tartalmazó konténereket és a francia Thales által gyártott irányított és nem irányított 70 milliméteres rakétákat. A lap megjegyzi, hogy a helikopterekhez optoelektronikai felderítő eszközök is tartozni fognak.

A június végén aláírt, 450 millió dolláros szerződés keretében 20 darab H145M helikopter kerül a honvédséghez, amelyeket szállításra, harci feladatok tűztámogatására, valamint a speciális és vészhelyzeti műveletekhez fognak használni.

A cseh lap megjegyzi, hogy a magyar kormány nem indított nyilvános pályázatot a helikopterek beszerzésére, az Airbus Helicoptersszel közvetlenül állapodott meg.

A húsz H145M beszerzésével Magyarország válik a 2015-ben bevezetett típus legnagyobb üzemeltetőjévé. A második legnagyobb flottával, 15 géppel a német hadsereg rendelkezik, ahol a különleges erők használják. Öt darabot Thaiföld rendszeresített, a szerb hadsereg és rendőrség összesen kilenc ilyen helikoptert rendelt.

Összességében az Airbus Helikopters 49 rendelést kapott eddig az új könnyű katonai helikopterére. A legfrissebb megrendelés a napokban Luxemburgból érkezett, a hercegség speciális erői számára két darab H145M helikoptert vesznek.

https://magyaridok.hu/belfold/texasbol-egyenesen-a-bakonyba-3376942/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
JÖVŐ OKTÓBERBEN ÉRKEZNEK MEG AZ ÚJ HELIKOPTEREK
– Az első két H145M helikoptert 2019. októberben veheti át a magyar légierő – nyilatkozta a cseh Euro.cz-nek Mark Henning, az Airbus Helicopters menedzsere. A cikkben leírják, hogy a Magyar Légierő a HForce fegyverrendszer legmagasabb szintű változatával rendelkező helikoptereket rendelt.

Ez azt jelenti, hogy a H145M gépekkel egyszerre fogják leszállítani a belga FN Herstal cég nehézgéppuskáit tartalmazó konténereket és a francia Thales által gyártott irányított és nem irányított 70 milliméteres rakétákat. A lap megjegyzi, hogy a helikopterekhez optoelektronikai felderítő eszközök is tartozni fognak.

A június végén aláírt, 450 millió dolláros szerződés keretében 20 darab H145M helikopter kerül a honvédséghez, amelyeket szállításra, harci feladatok tűztámogatására, valamint a speciális és vészhelyzeti műveletekhez fognak használni.

A cseh lap megjegyzi, hogy a magyar kormány nem indított nyilvános pályázatot a helikopterek beszerzésére, az Airbus Helicoptersszel közvetlenül állapodott meg.

A húsz H145M beszerzésével Magyarország válik a 2015-ben bevezetett típus legnagyobb üzemeltetőjévé. A második legnagyobb flottával, 15 géppel a német hadsereg rendelkezik, ahol a különleges erők használják. Öt darabot Thaiföld rendszeresített, a szerb hadsereg és rendőrség összesen kilenc ilyen helikoptert rendelt.

Összességében az Airbus Helikopters 49 rendelést kapott eddig az új könnyű katonai helikopterére. A legfrissebb megrendelés a napokban Luxemburgból érkezett, a hercegség speciális erői számára két darab H145M helikoptert vesznek.

https://magyaridok.hu/belfold/texasbol-egyenesen-a-bakonyba-3376942/



Még szerdán linkeltem be ide az eredeti cseh írást. Ott van 8 hozzászólással feljebb ebben a topikban.

Furcsa ez a Magyar idők. Már nem először fordul elő, hogy amit itt külföldi forrásokból új információt belinkelünk, abból lesz ott cikk. Most vagy olvassák a HTKA.hu-t vagy mindig csak azt írják meg, ami már kiderült máshol. Vagy ennyivel később olvassák a cseh hírt. Mert a magyar médiában nem találkoztam máshol az információval, csak itt lett leírva.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 745
4 495
113
Még szerdán linkeltem be ide az eredeti cseh írást. Ott van 8 hozzászólással feljebb ebben a topikban.

Furcsa ez a Magyar idők. Már nem először fordul elő, hogy amit itt külföldi forrásokból új információt belinkelünk, abból lesz ott cikk. Most vagy olvassák a HTKA.hu-t vagy mindig csak azt írják meg, ami már kiderült máshol. Vagy ennyivel később olvassák a cseh hírt. Mert a magyar médiában nem találkoztam máshol az információval, csak itt lett leírva.
Igen tudom, hogy belinkelted. Mivel magyarul úgy tudom ez az első ilyen írás, ezért bátorkodtam ezt a cikket megosztani.
Azt nem tudom, hogy olvassák-e a HTKA-t,vagy sem, de ha már kitudódott a manager által akkor ezt lehozta a Magyar Idők. Most meg az következik majd, hogy valószínűleg az Echo TV-ben meg lesz egy riport valami illetékes katonai fejessel a H145M-ről. Vagy csak a honvédelmi politikai államtitkár futólag megemlíti egy katonai rendezvényen,cikkben, interjúban. Majd meglátjuk. Hátha több is kiderül.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
Igen tudom, hogy belinkelted. Mivel magyarul úgy tudom ez az első ilyen írás, ezért bátorkodtam ezt a cikket megosztani.
Azt nem tudom, hogy olvassák-e a HTKA-t,vagy sem, de ha már kitudódott a manager által akkor ezt lehozta a Magyar Idők. Most meg az következik majd, hogy valószínűleg az Echo TV-ben meg lesz egy riport valami illetékes katonai fejessel a H145M-ről. Vagy csak a honvédelmi politikai államtitkár futólag megemlíti egy katonai rendezvényen,cikkben, interjúban. Majd meglátjuk. Hátha több is kiderül.

Nem téged akartalak kritizálni. Jól tetted hogy belinkelted. Csak ezt hetekkel ezelőtt mondta a menedzser, a cseh újság meg augusztus 2-án írta meg.
Az a furcsa, hogy van a Magyar Idők, ami általában azt írja meg, amit mondanak neki hogy meg kell írni és kapja hozzá az információt a megfelelő helyről, mostanában elkezdtek külső forrásokra hivatkozva hírt adni.