[HUN] Ejder Yalcin / Gidrán 4x4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 161
113
Olvastam a kapost-updatet.
Tisztázzuk: Lynxről sosem volt szó Kaposváron, az Zalaegerszeg volt mindig is. A harcjármű az lehet más is...

Nem is ezt kértem számon. A Nurol-GYÁRTÁST (Gidrán és NMS/Nomád), esetleg a Hitron-t, mert az mintha kurvára nem haladna.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
Elvileg igen.
Kérdés, hogy mennyibe kerül (a jenkik mindent aranyáron mérnek), másrészt arra specializált tornyot nem álltam a termékpalettájukban.
Bár ez csak elhatározás kérdése, hogy legyen.
Ha jól emlékszem, a Gidrán 400k dollárba került, szerintem egy M230LF is van kb ennyi.
Az angol wikiszócikk szerint a VENOM LR a M230LF árának felébe kerül.

Ami érdekes még, hogy a VENOM LR reakció ereje mindössze 7-9 kN között van miközben a széles körben elterjedt M2HB nehéz géppuska 15 kN reakció erőt fejt ki a fegyverállványra. A M230LF-re 7,4 kN-t mondanak.

VENOM LRM230LF
Tömeg122 kg73 kg
Csőhossz1400 mm1524 mm
Lövedék kezdős sebessége765-805 m/s850 m/s
Tűzsebesség280 lövés/perc200 lövés/perc
Hatásos lőtávolság2000 m2000 m
Reakcióerő7-9 kN7,4 kN
Táplálásegy hevederbőlegy hevderből,
kettős táplálás fejlesztés alatt

Gridránra ez is jó lenne egy 30x113-as gépágyú: összes hasonló MRAP terepjárót és APC-t szétkapná és gyalogság ellen is igen hatásos lenne...


Összedobtam egy wikicikket a VENOM LR-ről is:

 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
170
483
63
Az angol wikiszócikk szerint a VENOM LR a M230LF árának felébe kerül.

Ami érdekes még, hogy a VENOM LR reakció ereje mindössze 7-9 kN között van miközben a széles körben elterjedt M2HB nehéz géppuska 15 kN reakció erőt fejt ki a fegyverállványra. A M230LF-re 7,4 kN-t mondanak.

VENOM LRM230LF
Tömeg122 kg73 kg
Csőhossz1400 mm1524 mm
Lövedék kezdős sebessége765-805 m/s850 m/s
Tűzsebesség280 lövés/perc200 lövés/perc
Hatásos lőtávolság2000 m2000 m
Reakcióerő7-9 kN7,4 kN
Táplálásegy hevederbőlegy hevderből,
kettős táplálás fejlesztés alatt

Gridránra ez is jó lenne egy 30x113-as gépágyú: összes hasonló MRAP terepjárót és APC-t szétkapná és gyalogság ellen is igen hatásos lenne...


Összedobtam egy wikicikket a VENOM LR-ről is:


Szerintem maradjunk annyiban, hogy az összes MRAP-t. Elég sok olyan APC van, ami ellenállna neki. Nem túl komoly átütő ereje van szerintem, messze nem egy teljes értékű 30-as.

25 mm RHA 50 fokon 500 méterről. Nem megugorhatatlan egy kerekesnek sem, sőt.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Szerintem katonai vonalon, a NATO-ban nem olyan rossz a megítélésünk, hogy nem lenne marketing értéke ha veszünk valamit.
Sok helyen előírás hogy egy eszköz legyen már rendszerben egy NATO-tagállamban mielőtt egyáltalán felmerül a beszerzése. A görögöknél is segített vélhetően a Lynxnek, hogy nálunk már befutott a típus: nem csak övék a kockázat, ha probléma van vele.
Teszem hozzá, hogy több forrásból hallottam, hogy át akarujuk ütemezni a beszerzések kifizetését (üres a kassza), és Papi karmelitás látogatása sem csak új beszerzésekről szólt, inkább egyrész pénz leosztás, másrész jövendő beszerzések igérete, de a jelenlegi átütemezése pénzügyileg, illetve elhúzódása - persze külső okokra hivatkozva, pld ukrajna - hogy le lógjon ki a lóláb.
Talán - ezzel is összefüghet- a tábornokok éjszakájának időzítése, amit már több mint egy éve akartak, de most úgy néz ki, hogy ez is a haderőfejlesztési program része lenne, és persze ütemezett. (előbbi egyébként normális, mert a humán erőforrást is racionalizálni kellett, - bár nem ílyen formában).
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 648
113
Teszem hozzá, hogy több forrásból hallottam, hogy át akarujuk ütemezni a beszerzések kifizetését (üres a kassza), és Papi karmelitás látogatása sem csak új beszerzésekről szólt, inkább egyrész pénz leosztás, másrész jövendő beszerzések igérete, de a jelenlegi átütemezése pénzügyileg, illetve elhúzódása - persze külső okokra hivatkozva, pld ukrajna - hogy le lógjon ki a lóláb.
Talán - ezzel is összefüghet- a tábornokok éjszakájának időzítése, amit már több mint egy éve akartak, de most úgy néz ki, hogy ez is a haderőfejlesztési program része lenne, és persze ütemezett. (előbbi egyébként normális, mert a humán erőforrást is racionalizálni kellett, - bár nem ílyen formában).
Ha ez igaz (mármint az átütemezés) az inkább szerintem azért van mert gyorsan venni kell egy csomó mindent, hamarabb mint gondoltuk. Nem 2028 30 lesz a kezdés időpontja mint ahogy Orbán meg többen kommunikálták, hanem az ellenfél előre hozza ezt az időpontot. Csak az a kérdés mennyi idő van még 1 2 3 év!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 324
113
Teszem hozzá, hogy több forrásból hallottam, hogy át akarujuk ütemezni a beszerzések kifizetését (üres a kassza), és Papi karmelitás látogatása sem csak új beszerzésekről szólt, inkább egyrész pénz leosztás, másrész jövendő beszerzések igérete, de a jelenlegi átütemezése pénzügyileg, illetve elhúzódása - persze külső okokra hivatkozva, pld ukrajna - hogy le lógjon ki a lóláb.
Talán - ezzel is összefüghet- a tábornokok éjszakájának időzítése, amit már több mint egy éve akartak, de most úgy néz ki, hogy ez is a haderőfejlesztési program része lenne, és persze ütemezett. (előbbi egyébként normális, mert a humán erőforrást is racionalizálni kellett, - bár nem ílyen formában).
szerintem meg rosszué hallottad mert az ütemezett fizetés miatt az első részlet ki van fizetve de a bzonyos termékek nem akkor érkeztek be amikorra igérve lettek. ez KÖTBÉR ...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 324
113
Ha ez igaz (mármint az átütemezés) az inkább szerintem azért van mert gyorsan venni kell egy csomó mindent, hamarabb mint gondoltuk. Nem 2028 30 lesz a kezdés időpontja mint ahogy Orbán meg többen kommunikálták, hanem az ellenfél előre hozza ezt az időpontot. Csak az a kérdés mennyi idő van még 1 2 3 év!
3 év múlva a nagyjának bent kell lenni mert onnan pereg az óra.... ez idő után már nemigen lessz idő kapacitás kiképezni új teknikára embereket vagy csak minimal színten (lennének a profik am kevés)...
2026. ba késsz kell lenni... Nincs mese nincs hova töymörögni. sajnós ígyis nagyon sok idő el lett vesztegetve. (pláne az utobbi évek fájdalmasak...)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 339
46 114
113
Teszem hozzá, hogy több forrásból hallottam, hogy át akarujuk ütemezni a beszerzések kifizetését (üres a kassza), és Papi karmelitás látogatása sem csak új beszerzésekről szólt, inkább egyrész pénz leosztás, másrész jövendő beszerzések igérete, de a jelenlegi átütemezése pénzügyileg, illetve elhúzódása - persze külső okokra hivatkozva, pld ukrajna - hogy le lógjon ki a lóláb.
Talán - ezzel is összefüghet- a tábornokok éjszakájának időzítése, amit már több mint egy éve akartak, de most úgy néz ki, hogy ez is a haderőfejlesztési program része lenne, és persze ütemezett. (előbbi egyébként normális, mert a humán erőforrást is racionalizálni kellett, - bár nem ílyen formában).
Nyilván, a forrásodnak elmondták, hogy éppen a pénz leosztását beszélik meg....
El bírom képzelni:
  • Na és? Mi volt főnök?
  • Megbeszéltük, hogy hogyan fogjuk visszaosztani a pénzt. De erről kussolsz! Még a @kelepisti -nek sem pofázod el! Világos voltam?
  • De olyan jó arc! Bár folyamatosan full mouth kormányellenes beszólásai vannak, de azért mindig lelkesen eljön a happeningjeinkre...
-Na jó, akkor nekik elmondhatod, de csak neki!

Hallo! Késésben van a RM a szállításokkal. Mi a csöcsnek kezdenénk mi jelenleg előnyösebb helyzetből elkezdeni tárgyalgatni, amikor per pillanat még nekünk jár kötbér, meg különböző kedvezmények?

Nagyon "nem szép" dolog tüskével indítani a napot!
 
K

kamm

Guest
3 év múlva a nagyjának bent kell lenni mert onnan pereg az óra.... ez idő után már nemigen lessz idő kapacitás kiképezni új teknikára embereket vagy csak minimal színten (lennének a profik am kevés)...
2026. ba késsz kell lenni... Nincs mese nincs hova töymörögni. sajnós ígyis nagyon sok idő el lett vesztegetve. (pláne az utobbi évek fájdalmasak...)
What.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Nyilván, a forrásodnak elmondták, hogy éppen a pénz leosztását beszélik meg....
El bírom képzelni:
  • Na és? Mi volt főnök?
  • Megbeszéltük, hogy hogyan fogjuk visszaosztani a pénzt. De erről kussolsz! Még a @kelepisti -nek sem pofázod el! Világos voltam?
  • De olyan jó arc! Bár folyamatosan full mouth kormányellenes beszólásai vannak, de azért mindig lelkesen eljön a happeningjeinkre...
-Na jó, akkor nekik elmondhatod, de csak neki!

Hallo! Késésben van a RM a szállításokkal. Mi a csöcsnek kezdenénk mi jelenleg előnyösebb helyzetből elkezdeni tárgyalgatni, amikor per pillanat még nekünk jár kötbér, meg különböző kedvezmények?

Nagyon "nem szép" dolog tüskével indítani a napot!
A fizetésekkel is késésben vagyunk tudtommal. Ráadásul a pénzügyi teljesítés bármilyen meglepő nem függ össze a tényleges termékteljesítésekkel.. Pld. sokan szívják meg a mostani gépjármű vásárlások esetén is, hogy hónapokat késnek az új autók, meg se kapták, de pld. a cég felé már fizetni kell a részleteket (most olyan esetekről írok, ahol pld, egyezik a bank és az eladó személye. De más iparágban (pld. építő) is hallottam már éves csúszást is a teljesítésben, viszont a vevőnek a pénügyi teljesítést megkövetelék (ismét azonos cégről beszélek, nem olyanról, hogy máshonna van hitel, stb. és más aki átadja a vevőnek a terméket..

Egyébként miért "tüske" az igazság.. A munka pedig nem happening.. hanem munka. Én fidesz rendezvényekre meg nem járok.. A politikai vezetés, nem egyezik a Magyar Honvédséggel és a HM-el, sem amelyek elvileg !! pártfüggetlen intézmények.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 429
113
A fizetésekkel is késésben vagyunk tudtommal. Ráadásul a pénzügyi teljesítés bármilyen meglepő nem függ össze a tényleges termékteljesítésekkel.. Pld. sokan szívják meg a mostani gépjármű vásárlások esetén is, hogy hónapokat késnek az új autók, meg se kapták, de pld. a cég felé már fizetni kell a részleteket (most olyan esetekről írok, ahol pld, egyezik a bank és az eladó személye. De más iparágban (pld. építő) is hallottam már éves csúszást is a teljesítésben, viszont a vevőnek a pénügyi teljesítést megkövetelék (ismét azonos cégről beszélek, nem olyanról, hogy máshonna van hitel, stb. és más aki átadja a vevőnek a terméket
A további fizetés a szerződeshez kötött mérföldkövek teljesítéséhez van kötve az előlegen kívül. Amíg ez nincs nem fizetünk.

Az előleg természetesen kivétel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 339
46 114
113
A fizetésekkel is késésben vagyunk tudtommal. Ráadásul a pénzügyi teljesítés bármilyen meglepő nem függ össze a tényleges termékteljesítésekkel.. Pld. sokan szívják meg a mostani gépjármű vásárlások esetén is, hogy hónapokat késnek az új autók, meg se kapták, de pld. a cég felé már fizetni kell a részleteket (most olyan esetekről írok, ahol pld, egyezik a bank és az eladó személye. De más iparágban (pld. építő) is hallottam már éves csúszást is a teljesítésben, viszont a vevőnek a pénügyi teljesítést megkövetelék (ismét azonos cégről beszélek, nem olyanról, hogy máshonna van hitel, stb. és más aki átadja a vevőnek a terméket..

Egyébként miért "tüske" az igazság.. A munka pedig nem happening.. hanem munka. Én fidesz rendezvényekre meg nem járok.. A politikai vezetés, nem egyezik a Magyar Honvédséggel és a HM-el, sem amelyek elvileg !! pártfüggetlen intézmények.
Ne kezd el légyszi idekeverni a finanszírozás bevonásával történt beszerzéseket. Állítólag valami biznisz szkúl diplomájára fizettél be annak idején. o_O
Eddig a Gripenen kívül csak a NASASM az, amelyikhez külső finanszírozást vontunk be.
Ha nincs finanszírozó fél, akkor az eladó és a vevő között megkötött szerződés szerint kell fizetni - legtöbbször - a teljesítés ütemezésének megfelelően.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
Szerintem maradjunk annyiban, hogy az összes MRAP-t. Elég sok olyan APC van, ami ellenállna neki. Nem túl komoly átütő ereje van szerintem, messze nem egy teljes értékű 30-as.

25 mm RHA 50 fokon 500 méterről. Nem megugorhatatlan egy kerekesnek sem, sőt.
A papírvékony BTR-80 és BMP-2 variánsokat simán átviszi - talán még BMP-3-ast is.

Ezeket 2000 méterről is átlövi a 30x113-as M789 High Explosive Dual Purpose lőszer - ez ugynis robbanással "töri" a páncélt, nem kinetikus erővel...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 339
46 114
113
A további fizetés a szerződeshez kötött mérföldkövek teljesítéséhez van kötve az előlegen kívül. Amíg ez nincs nem fizetünk.

Az előleg természetesen kivétel.
Erről akartam még írni, csak közben befrissítettem véletlenül az oldalt, és láttam, hogy már írtál az előlegről.
Ráadásul az előleg kifizetése nélkül nem indul meg a gyártás, és általában a szerződések csak azok kifizetésével válnak aktívvá.
Ezt a gyártók amiatt építík bele a szerződésbe, hogy egy esetleges lemondás, módosítás miatt már félig kész legyártott eszközökön keletkező veszteség fedezve legyen. Márpedig a fegyver üzlet (különösen a bonyolultabb rendszerek esetén) aztán különsen sok buktatóval járhat.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
170
483
63
A papírvékony BTR-80 és BMP-2 variánsokat simán átviszi - talán még BMP-3-ast is.

Ezeket 2000 méterről is átlövi a 30x113-as M789 High Explosive Dual Purpose lőszer - ez ugynis robbanással "töri" a páncélt, nem kinetikus erővel...
40 mm-nyi shaped charge átütés nem túl sok. Sok régebbi, esetleg alumínium gép még átüthető általa, de ha van már valamennyi kompozit (pl BMD-4M) vagy spaced armor (tárolódoboz, szoknya vagy akár rácsozat is), akkor én úgy gondolom, hogy felejtős a dolog valós harci körülmények között.

Akkor inkább a lőszerfüggően 50-76 mm átütésű 40 mm-es gránátvetőt tenném rá, bár azzal a célzás nehezebb és a hatótáv kisebb.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
40 mm-nyi shaped charge átütés nem túl sok. Sok régebbi, esetleg alumínium gép még átüthető általa, de ha van már valamennyi kompozit (pl BMD-4M) vagy spaced armor (tárolódoboz, szoknya vagy akár rácsozat is), akkor én úgy gondolom, hogy felejtős a dolog valós harci körülmények között.

Akkor inkább a lőszerfüggően 50-76 mm átütésű 40 mm-es gránátvetőt tenném rá, bár azzal a célzás nehezebb és a hatótáv kisebb.
A 30x113-as inkább egy nagy hatótávolságú gránátvető teljesítményét tekintve, de ettől még hasznos lehet könnyen páncélozott járművek, élő erő és légi célok (pl drónok) ellen. Sokat dobna a Gidránhoz hasonló járművek tűzerején...
A 40mm-es GMG is jöhetne amúgy, ha már nem akarnak gépágyút, de valamiért nálunk csak az M2-est szeretik, pedig a németeknél is vegyesen szerelik fel őket egy alakulaton belül...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and miltaccfd

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
170
483
63
A 30x113-as inkább egy nagy hatótávolságú gránátvető teljesítményét tekintve, de ettől még hasznos lehet könnyen páncélozott járművek, élő erő és légi célok (pl drónok) ellen. Sokat dobna a Gidránhoz hasonló járművek tűzerején...
A 40mm-es GMG is jöhetne amúgy, ha már nem akarnak gépágyút, de valamiért nálunk csak az M2-est szeretik, pedig a németeknél is vegyesen szerelik fel őket egy alakulaton belül...
A magas súlypontú Gidrán helyett mondjuk szívesebben látnám ezeket NMS-en. Mármint a gépágyút, nem a gránátvetőt.

Egy Vasilekhez (DE-82-höz) hasonlóan működő 60 mm-es automata aknavető is feldobná a tűzerejüket, ha már itt tartunk... ;)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
A magas súlypontú Gidrán helyett mondjuk szívesebben látnám ezeket NMS-en. Mármint a gépágyút, nem a gránátvetőt.
Én is inkább NMS-ből vennék többet, mint a batár Gidránból...

Egy Vasilekhez (DE-82-höz) hasonlóan működő 60 mm-es automata aknavető is feldobná a tűzerejüket, ha már itt tartunk... ;)
Tudsz ilyen automata 60mm-esről?