[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Ezek a rendszerek nem csak azt tudják,hogy megsemmisítik a raketát hanem azt is,hogy automatikusan a fenyegetés irányába fordítják a tornyot vagy azt a megsemmisítő töltetet ami aktív.Ebből mi következik?Az,hogy ha nem pár 100 méterről indítod az ATGM-eket,akkor előbb leküzdi a harckocsi a tüzelőállást minthogy célba érne a rakéta.De ott van még a védelmirendszernek a passzív része amit ugyancsak aktivál(füst stb).
Ha gépágyúval lősz akkor meg arra fordítja a tornyot és már lőhet is vissza a harckocsi.
Az Afganitról tudom biztosan,hogy a töltetek páncélozottak így azokban minimális kárt okoz a gépágyú lőszer repesze,az AESA radarok antennái pedig vagy valamilyen keramiából vannak vagy valamilyen kerámia védi őket, így azok is ellenállóak és ott van még az optikai rendszer kamerái is.Azaz a páncélozással és a duplikacióval védekeznek a repeszek ellen.
Ez a technikai része a dolognak,most jöjjön a harcászati:Nem nagyon mozog úgy harckocsi,hogy egy vagy két másik ne biztosítaná alló helyzetből, gondom ezt nem kell tovább magyaráznom.Persze van olyan,hogy oszlopmenet de ott meg max az első lövésig marad az oszlop utána szétbontakoznak.

Nézzük a matekot:Keresd ki,hogy hány ATGM van egy században ( járművön vagy állványon,teljesen mind1) majd azt is,hogy egy század hány méter széles terepszakaszon védekezik.Ha ez megvan, akkor számold ki, hogyha 3 rakéta kell az APS túlterhelésehez(legyen úgy ahogy mondod) akkor a század hány harckocsi egyidejű leküzdésére képes.
Minimális számot fogsz kapni.

Az csak álom,hogy először szétlövök mindent gépágyúval aztán megy az ATGM mert a harckocsi nem fogja hagyni,hogy csak úgy gépágyúval lövöldözd kedvedre.

Grad/BM-21 ! ! ! ha "megszórja"???
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
De,nagyon is kihasználták.Főleg,még az eredeti 105milis löveggel épült I/II-ben,mert a szabvány 65db-os löszerkészlből azoknál 1 kósza db se került abban a deszanttérbe.A szabvány löszerkiszabatot és egy lövészrajt egyszerre tudtak elvinni.De be lehetett már azokba is tenni hátra egy lőszertárolót plusz 20db löszerrel.
A Merkava III/IV viszont már a szabvány lőszerkiszabat egy részét a hátsó térben viszi.Ezeknél ha gyalogosokat visz,csökken a löszerkészlet.Szerintem ez is benne lehet abban,hogy nagysokára nekiáltak láncos/kerekes IFV-ket gyártani.

Semmi egyedi nincs az IDF szerepében,az az izraeli sorköteles alapú honvédsereg.Ugyan az a feladata,mint az MH-nak.Védje meg az országot és a népet
A hadműveleti helyzete egyedi,mert egyedi a katonaföldrajzi helyzete.De minden országnak van valami egyedi viszonya,amihez alkalmazkodni kell.
Hát én 40-50 évvel ezelőtti kivont cuccokkal nemigen foglalkozom köszi, a mostani harceljárást nézem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
OFF

Mi a helyzet az ütőtányéros/EFP töltetekkel?

Azok képességei jelenleg hogy állnak?

Mondjuk egy csúcs modern 120mm-es kumulatív robbanófej leküzdhet egy 1000mm körüli RHA-s páncélt.

Ütőtányérosnál mi a helyzet?

A TOW használ ilyet a felülről támadós verzióban, az 300mm-t üt át, de nem mai cucc +a jenkiknél a kumulatív fejek sem olyan hatékonyak mint pl. az oroszoknál.

Azért kérdezem, mert ha jól tudom a kumulatívval ellentétben ezek a nem igaz érzékenyek sem az aktív páncélra, sem a légrésekre ill. grillrácsra.
mivel kumulatív, a rács és reaktív páncélzat megfogja, a felülről támadásnak pont az a lényege, hogy felülre nem tudsz annyira páncélozni ezek ellen sem a tömeg miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Enné a pontnál nem olvastam tovább, mert itt telítődtem...

1. Antenna elé nem tesznek kerámiát. A repcsiken is legfeljebb üvegszálas kompozit volt vagy ma más más.
2. A kerámia se nagyon fogná meg a repeszt kivéve, ha embertelenül vastag.
3. Forrását sem adtál erre az eleve furcsa kijelentésre.

Nem én talaltam ki,ha hazaérek akkor lesz forras.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Hát én 40-50 évvel ezelőtti kivont cuccokkal nemigen foglalkozom köszi, a mostani harceljárást nézem.
Helyettük megjelent a Namer,meg elötte a mindenféle T55,Centurion alapú nehéz APC-k.Ezek a 80as évek elhúzodó libanoni háborújában még hk-k.
Ma sokkal kisebb az a hadműveleti terület,ahol napi szinten esély van a harcra.Van hozzá elég Namer.(különben már a Merkava tervezési időszakában,a 70es években harcjármű családot vizionáltak.ARV és SPH protok is készültek belőle).
Különben ma is használják lövészszállitóként,ha nincs kéznél Namer.És nagyon hasznos több más célra is az a hátsó tér.Harctéri sebesűltszállitó,pk hk-nak,a manapság igencsak bőséges plusz elektronikai cuccok elhelyezésére.
Ez az egyesitett hk-ifv különben régi vágya a keleti és nyugati harcjárműtervezőknek.Harkoviak a 60as évek óta folyton nekiugranak a témának.BTMP-k még protóig eljutottak,de a Merkava szerű Objekt 488 már addig se.
mivel kumulatív, a rács és reaktív páncélzat megfogja, a felülről támadásnak pont az a lényege, hogy felülre nem tudsz annyira páncélozni ezek ellen sem a tömeg miatt.
Rácspáncél max akkor,ha eltalálja a lövedék a rácsot.Az APS-ek se védenek ellene,a hatókörükön kivűl robban a töltet.
A jelenlegi APS-ek egyébként se védenek az ilyen felülről támadó fegyverekkel szemben.
Különben a PH belinkelte önirányitott dél koreai löszert szerintem nekünk is be kéne szerezni a Leokhoz.(az is EFP töltetű).Meg a ködvetőböl inditható zsidó felderitődront.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 652
14 635
113
mivel kumulatív, a rács és reaktív páncélzat megfogja, a felülről támadásnak pont az a lényege, hogy felülre nem tudsz annyira páncélozni ezek ellen sem a tömeg miatt.

Ha jól tudom az EFP meg a HEAT nem ugyanaz. A HEAT a kumulatív. Annál forrófémsugár/fémplazma van, míg az EFP inkább KE szerű hatásmechanizmusú.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Fú ezzel most megleptél, de amilyen hülye feledékeny vagyok, minden kitelik tőlem... :D
Sőt,pofátlanul fa arcal összeültetném a zsidókat a ferdeszemüekkel,és feltenném nékik azt a keresztkérdést hosszába,hogy rá tudnák e nékem kalapálni ezt a harci fejet egy Spike LR2/NLOS rakétára,122milis (fejlesztett)Grad rakétára,aknavető(tarack) löszerként kilőhetőnek kalapálható-é,kazettás siklóbombába szuszakolva....
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 636
3 916
113
Rácspáncél max akkor,ha eltalálja a lövedék a rácsot.

Szia,

Egyszer valahol azt olvastam, hogy a racs alapvetoen akkor ved, ha nem a lovedek kozepe talalja el (es elmukodik rajta), hanem a lovedek szele, mivel ekkor roncsolja a racs a lovedeket, igy nem tud kialakulni a kumulativ hatas. Meg jobb esetben raadasul elfordulva csapodik be.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan and dudi

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Ezek a rendszerek nem csak azt tudják,hogy megsemmisítik a raketát hanem azt is,hogy automatikusan a fenyegetés irányába fordítják a tornyot vagy azt a megsemmisítő töltetet ami aktív.Ebből mi következik?Az,hogy ha nem pár 100 méterről indítod az ATGM-eket,akkor előbb leküzdi a harckocsi a tüzelőállást minthogy célba érne a rakéta.De ott van még a védelmirendszernek a passzív része amit ugyancsak aktivál(füst stb).
Ha gépágyúval lősz akkor meg arra fordítja a tornyot és már lőhet is vissza a harckocsi.
Az Afganitról tudom biztosan,hogy a töltetek páncélozottak így azokban minimális kárt okoz a gépágyú lőszer repesze,az AESA radarok antennái pedig vagy valamilyen keramiából vannak vagy valamilyen kerámia védi őket, így azok is ellenállóak és ott van még az optikai rendszer kamerái is.Azaz a páncélozással és a duplikacióval védekeznek a repeszek ellen.
Ez a technikai része a dolognak,most jöjjön a harcászati:Nem nagyon mozog úgy harckocsi,hogy egy vagy két másik ne biztosítaná alló helyzetből, gondom ezt nem kell tovább magyaráznom.Persze van olyan,hogy oszlopmenet de ott meg max az első lövésig marad az oszlop utána szétbontakoznak.

Nézzük a matekot:Keresd ki,hogy hány ATGM van egy században ( járművön vagy állványon,teljesen mind1) majd azt is,hogy egy század hány méter széles terepszakaszon védekezik.Ha ez megvan, akkor számold ki, hogyha 3 rakéta kell az APS túlterhelésehez(legyen úgy ahogy mondod) akkor a század hány harckocsi egyidejű leküzdésére képes.
Minimális számot fogsz kapni.

Az csak álom,hogy először szétlövök mindent gépágyúval aztán megy az ATGM mert a harckocsi nem fogja hagyni,hogy csak úgy gépágyúval lövöldözd kedvedre.
A probléma kettős.
1.Az orosz,de valószinüleg másoké is,ellenlépés az APS rendszerre a növelt repeszhatású tüzérségi tűzcsapást-itt van jelentősége a lövészjárművek főfegyverének kalibernövekedésének.Nagyobb lötáv,nagyobb lövedék,több és nehezebb repesz-ami bizony leamortizálja a könnyű műanyag páncélzatú radarokat.Ráadásul a radarok hatótávja korlátozott (és bemérhetők),az optikai érzékelők meg vakithatók.
2.A ballisztikus pályán felülről támadó fegyverek ellen nem védenek az ismert APS rendszerek,vagy csak elég korlátozottan.Az levegőben robbanó lövedékképző löszerekkel szemben meg felülről semennyire,oldalről meg minimálisan (mert EFP töltetet használnak oldal elleni aknában,de van tető elleni ugróakna is,ami ilyet használ...)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Szia,

Egyszer valahol azt olvastam, hogy a racs alapvetoen akkor ved, ha nem a lovedek kozepe talalja el (es elmukodik rajta), hanem a lovedek szele, mivel ekkor roncsolja a racs a lovedeket, igy nem tud kialakulni a kumulativ hatas. Meg jobb esetben raadasul elfordulva csapodik be.
EFP lövedékképző lőszer akár 100méterre is robbanhat a céltol,és csak a robbanás képezte lövedék csapódik a célba.Hacsak a képződőtt lövedék nem pont egy rácselemet kap el,semmit nem véd ellene a grillrács.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Enné a pontnál nem olvastam tovább, mert itt telítődtem...

1. Antenna elé nem tesznek kerámiát. A repcsiken is legfeljebb üvegszálas kompozit volt vagy ma más más.
2. A kerámia se nagyon fogná meg a repeszt kivéve, ha embertelenül vastag.
3. Forrását sem adtál erre az eleve furcsa kijelentésre.

Na akkor.Nem kerámia amivel páncelozták,erre rosszul emlekeztem.A radarhoz alacsony hőmersekleten együttégetett keramia (LTCC) alkatrészeket használtak.Ilyen LTCC panelekből áll a radarantenna is es ezek az AESA panelek kaptak lövedék és repeszalló burkolatot(gondolom itt nem harckocsiágyú elleni vedelemről van szó,de repeszvédelme van).

Forrás:Haditechnika 2019/4.

Itt pedig a szerző által hasznalt forrasok listája:
20201016-135830.jpg


Ha gondolod írok nekiknés elküldik a linkeket elektronikusan is.


OFF

Puma motorral kapcsolatban kérte valaki a hivatkozások listáját,kicsit késve de reagáltak a megkeresésre(csak megfeledkeztem róla),ha még aktuális akkor pm-ben elküldöm a listát csak írjon rám akivel beszeltük.

ON
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses
M

molnibalage

Guest
Na akkor.Nem kerámia amivel páncelozták,erre rosszul emlekeztem.A radarhoz alacsony hőmersekleten együttégetett keramia (LTCC) alkatrészeket használtak.Ilyen LTCC panelekből áll a radarantenna is es ezek az AESA panelek kaptak lövedék és repeszalló burkolatot(gondolom itt nem harckocsiágyú elleni vedelemről van szó,de repeszvédelme van).

Forrás:Haditechnika 2019/4.

Itt pedig a szerző által hasznalt forrasok listája:
20201016-135830.jpg


Ha gondolod írok nekiknés elküldik a linkeket elektronikusan is.


OFF

Puma motorral kapcsolatban kérte valaki a hivatkozások listáját,kicsit késve de reagáltak a megkeresésre(csak megfeledkeztem róla),ha még aktuális akkor pm-ben elküldöm a listát csak írjon rám akivel beszeltük.

ON
Milyen vastag ez a réteg és milyen tulajdonságai vannak?
Csak, hogy összemérhessük a feladat nagyságával.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Milyen vastag ez a réteg és milyen tulajdonságai vannak?
Csak, hogy összemérhessük a feladat nagyságával.

Nem tudok semmi többet róla.Azt sem tudom,hogy mi az az LTCC kerámia.Nagyfelbontású képeket tudok mutatni a kérdéses radarantennákról de ennyi.Valahogy az oroszok nem mutogatják külön külön vagy csak az én figyelmemet kerülte el.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
AESA panelek kaptak lövedék és repeszalló burkolatot(gondolom itt nem harckocsiágyú elleni vedelemről van szó,de repeszvédelme van).
Kézifegyverek és könnyű tüzérségi repeszek ellen véd.A Trophynak és az Iron Fistnek is ilyen müanyag radarhullám áteresztő páncélja van.Kb mint a BTR páncélja.Növelt repeszhatású töltetek ellen nem véd.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Na akkor.Nem kerámia amivel páncelozták,erre rosszul emlekeztem.A radarhoz alacsony hőmersekleten együttégetett keramia (LTCC) alkatrészeket használtak.Ilyen LTCC panelekből áll a radarantenna is es ezek az AESA panelek kaptak lövedék és repeszalló burkolatot(gondolom itt nem harckocsiágyú elleni vedelemről van szó,de repeszvédelme van).

Forrás:Haditechnika 2019/4.

Itt pedig a szerző által hasznalt forrasok listája:
20201016-135830.jpg


Ha gondolod írok nekiknés elküldik a linkeket elektronikusan is.


OFF

Puma motorral kapcsolatban kérte valaki a hivatkozások listáját,kicsit késve de reagáltak a megkeresésre(csak megfeledkeztem róla),ha még aktuális akkor pm-ben elküldöm a listát csak írjon rám akivel beszeltük.

ON
Ez konkrétan melyik cikk?Nincs nálam az újságos szekrényem
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Kézifegyverek és könnyű tüzérségi repeszek ellen véd.A Trophynak és az Iron Fistnek is ilyen müanyag radarhullám áteresztő páncélja van.Kb mint a BTR páncélja.Növelt repeszhatású töltetek ellen nem véd.

Az ami véd a géppuskától az a repesztől is fog.A géppuska 800+ m/s sebessegű 12-14grammos lövedékeket tüzel.
 
  • Tetszik
Reactions: endre