[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Az ukrán Tu 141 csak 3 NATO országon repült végig. Azóta is mely kuss van róla.
igen ott jópár embert levert a víz hogy mi is legyen. ha lelövik annak nyoma maradt volna így maradt a reménykedés hogy szőnyegalá tudják söpörni zselé örűlt húzását. de ez politika inkább. ez a 3 nato ország pont nem támogatta ukrajnát (se a román (ez az eset után egyébként igen) se mi se a horvátok a horvátok nagyon nem ott a zselé már az elején ki lett kiáltva őrültnek meg bohócnak talán az elnök által)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 467
11 593
113
Az inditok jók célpontnak,az indított rakéták meg jobbak a semminél. Amúgy nem tudom, de az Írisz T-t meg a Nasamsot is hazavagtak Ukrajnában az oroszok,pedig az ukránok élesben tolják és van gyakorlatuk.
Szóval nálunk volt Igla,most semmi sincs, volt Sztrela,most van gagyibb Mistral, volt Kub, most van méregdrága pár darab 25km-es vicces Nasams, volt Vega de 20 éve semmi sincs, volt +100 harci repülő,most van 14. A rendes háborút meg az nyeri akinek mindenből nagyobb a készlete.

Ahhoz, hogy célpontok legyenek, nem kell aktívan rendszerben tartani, és pénzt meg embereket lekötni az üzemeltetésére.
A rakéták lassan 40 évesek lesznek. Vagy elindulnak, vagy nem. Esetleg felrobbannak az indító állványon.

Kész, vége. Menthetetlenül elavultak, egyszerűen mindent cserélni kellene rajtuk.
Kb. 2 ráadás NASMAS indítóval többre mennénk, mint a teljes KUB osztállyal, vagy mibe szervezték őket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 364
39 201
113
Az inditok jók célpontnak,az indított rakéták meg jobbak a semminél. Amúgy nem tudom, de az Írisz T-t meg a Nasamsot is hazavagtak Ukrajnában
Ukránok meg S400-asokat is kilőttek - akkor az is szar?! :D
Minden eszköz kilőhető.
az oroszok,pedig az ukránok élesben tolják és van gyakorlatuk.
Szóval nálunk volt Igla,most semmi sincs, volt Sztrela,most van gagyibb Mistral,
Ezerszer jobb rakéta a Mistral, mint a Sztrela meg az Igla - tényszerűen nem igaz amit írsz! Minden műszaki mutatója jobb a Mistralnak mint ezeknek az ex-szovjet rakétáknak!
Ennek nézz utána még egyszer! ;)
volt Kub, most van méregdrága pár darab 25km-es vicces Nasams, volt Vega de 20 éve semmi sincs, volt +100 harci repülő,most van 14. A rendes háborút meg az nyeri akinek mindenből nagyobb a készlete.
NASAMS "vicces"?!? "Pár darab"? meg csak "25km-es"?
Te vagy vicces! :D

Legalább az alapvető tényeknek nézz már utána!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 228
113
mind ez lényegtelen abból a szempontból hogyha a nato nem engedné hogy lejárt üzemidejű rakétákkal védjük a nato légteret. értem én hogy a nato szarba se van véve de hidd el hogy nato érdeke is hogy a földi légvédelmünk ne besült rakétákkal rendelkezzen. és hogy simán megbuknánk ha ilyennnel probáloznánk. ott sem csupa idióta ül ám.

Lehet nem olvasta amit írtam. :confused:
Hogy nem első eset lenne hogy átbasszuk őket?:confused:
Èn csak szakszikènt az alját láttam ennek?:confused:

Az üzemidő hosszabított rakèták bevethetőnek vannak elkönyvelve. Gondolom.

A gripenekhez mennyi lègiharcrakètánk volt?
Van?
1 javadalmazás? Se?
De megfelelt a natonak?
Igen.
Mert bèke van.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Lehet nem olvasta amit írtam. :confused:
Hogy nem első eset lenne hogy átbasszuk őket?:confused:
Èn csak szakszikènt az alját láttam ennek?:confused:

Az üzemidő hosszabított rakèták bevethetőnek vannak elkönyvelve. Gondolom.

A gripenekhez mennyi lègiharcrakètánk volt?
Van?
1 javadalmazás? Se?
De megfelelt a natonak?
Igen.
Mert bèke van.
jó akkor a légvédelem is átbassza a nátot :) sok mindenbe át vannak kurva. de a kubok élettartama rendezve lett (kivétel ha engem basztak át)de azt nem szokták) legalábbis remélem vagy nagyon ügyesek.) én vagyok az a kissrác aki a boxzsákodat püfölte és aki rádumált hogy hagyjad a 408ba tudod akit tisztek altisztek és zászlósok kisérgettek az a kis protekciós aki sivatagi missziós parolinak nézett teliparkettát is. (dejártam én már ott gyerekkoromba is)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 228
113
jó akkor a légvédelem is átbassza a nátot :) sok mindenbe át vannak kurva. de a kubok élettartama rendezve lett (kivétel ha engem basztak át)de azt nem szokták) legalábbis remélem vagy nagyon ügyesek.) én vagyok az a kissrác aki a boxzsákodat püfölte és aki rádumált hogy hagyjad a 408ba tudod akit tisztek altisztek és zászlósok kisérgettek az a kis protekciós aki sivatagi missziós parolinak nézett teliparkettát is. (dejártam én már ott gyerekkoromba is)
Remèlem te használtàl kesztyűt.
Ha nem ès összevèrezted legalább lemostad. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Remèlem te használtàl kesztyűt.
Ha nem ès összevèrezted legalább lemostad. :rolleyes:
én használtam kesztyűt miután összevéreztem és lemostam. (nem tudtam hól van a decatlon tbn a csomagom meg a portás elfelejtette hetekig átadni pedig csak be kelett volna menni a plázába de én csak a régi plázáról tudtam ami meg megszünt addigra mire tatára kerültem)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
ezek a rakéták szerte a világba jelen vannak a mai napig nem csak nállunk a lengyelekél a cseheknél a szlovákoknál is. ezt meg kell jegyezni.
nem utasításra lettek rendszerbenhagyva hanem fellülvizsgálat után. az arsenál csinálja nem csak hazai de külföldieknek is és csrélnek is darabokat ha szükséges vagy újratöltik rakétahajtóanyaggal. hogy ezek mennyire nyilvánosak (mármint hogy minden eggyes munkárol kötelesek e beszámolni a válasz nem mert sok esetben a munka elvégzése titkos általába a NATO miatt nem nyilvános. a nato az a szerv aki nem hagyná/ja hogy lejárt üzemidejű rakétákat önkényesen alkalmazzunk a szövetség légterének védelmébe. (ha lenne alteranatíva amit fel tudnánk ajánlani a kubok helyett erre a célra ilyen gond nem lenne de nincs) a nato légtér védelme meg kötelességünk róma irányába tartozunk elszámolással e téren.
Nyírteleken nem csak orosz rakétákhoz tudtak hozzápiszkálni, de a elvileg Maverick szerviz központ is lett belőlük.
Én értem, hogy mit szeretnél itt elérni, de a KUB pont ugyan az a kategória, mint a BTR. Annyi sebből vérzik, hogy nem tudod hova ragasztani a Disney-s ragtapaszt.
Szerintem a KUB-ban egyetlen dolog van, amit érdemes lenne megtartani, az pedig maga a rakéta. A jelenlegi ára, meg a kinematikai képességei miatt.
Ugyebár ez egy nagyon modern koncepciójú (ramjet hajtású) rakéta lenne.
Ha ezt figyelembe veszem, akkor egyetlen értelmes megoldás lehetne a felhasználására. Mégpedig az, hogy az irányítást cserélik ki.
Vagy kapjon egy aktív radaros fejet, vagy egy IIR fejet.
Megnézném, hogy mit tudna a rendszer egy IRIS-T guidance kittel.
Akkor nem kell külső radar irányítás.
Leszerelni az indító álványokat a régi szarokról és vagy egy sima teherautóra feltenni, vagy egy T-72-es tornyának a helyére.
Akkor meg tényleg együtt lehet használni Misztrállal is akár.
És igen, ha Nyírtelek hajtóanyagot és robbanó töltetet tud cserélni, akkor gyakorlatilag (hangsúlyozom!) végtelenségig hosszabbíthatóak.
A gond a szinte minden elemében elavult rendszer.
A fentebbi megoldással ki lehet hagyni az elavult részek nagy részét. A maradék meg FF-té válna...
Na mindegy...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 228
113
Nyírteleken nem csak orosz rakétákhoz tudtak hozzápiszkálni, de a elvileg Maverick szerviz központ is lett belőlük.
Én értem, hogy mit szeretnél itt elérni, de a KUB pont ugyan az a kategória, mint a BTR. Annyi sebből vérzik, hogy nem tudod hova ragasztani a Disney-s ragtapaszt.
Szerintem a KUB-ban egyetlen dolog van, amit érdemes lenne megtartani, az pedig maga a rakéta. A jelenlegi ára, meg a kinematikai képességei miatt.
Ugyebár ez egy nagyon modern koncepciójú (ramjet hajtású) rakéta lenne.
Ha ezt figyelembe veszem, akkor egyetlen értelmes megoldás lehetne a felhasználására. Mégpedig az, hogy az irányítást cserélik ki.
Vagy kapjon egy aktív radaros fejet, vagy egy IIR fejet.
Megnézném, hogy mit tudna a rendszer egy IRIS-T guidance kittel.
Akkor nem kell külső radar irányítás.
Leszerelni az indító álványokat a régi szarokról és vagy egy sima teherautóra feltenni, vagy egy T-72-es tornyának a helyére.
Akkor meg tényleg együtt lehet használni Misztrállal is akár.
És igen, ha Nyírtelek hajtóanyagot és robbanó töltetet tud cserélni, akkor gyakorlatilag (hangsúlyozom!) végtelenségig hosszabbíthatóak.
A gond a szinte minden elemében elavult rendszer.
A fentebbi megoldással ki lehet hagyni az elavult részek nagy részét. A maradék meg FF-té válna...
Na mindegy...
Ebből lessz a cikk.

Blikk
"A magyar honvèdsèg a kub harckocsi rakètáinak modernizálasa mellett döntött" :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Nyírteleken nem csak orosz rakétákhoz tudtak hozzápiszkálni, de a elvileg Maverick szerviz központ is lett belőlük.
Én értem, hogy mit szeretnél itt elérni, de a KUB pont ugyan az a kategória, mint a BTR. Annyi sebből vérzik, hogy nem tudod hova ragasztani a Disney-s ragtapaszt.
Szerintem a KUB-ban egyetlen dolog van, amit érdemes lenne megtartani, az pedig maga a rakéta. A jelenlegi ára, meg a kinematikai képességei miatt.
Ugyebár ez egy nagyon modern koncepciójú (ramjet hajtású) rakéta lenne.
Ha ezt figyelembe veszem, akkor egyetlen értelmes megoldás lehetne a felhasználására. Mégpedig az, hogy az irányítást cserélik ki.
Vagy kapjon egy aktív radaros fejet, vagy egy IIR fejet.
Megnézném, hogy mit tudna a rendszer egy IRIS-T guidance kittel.
Akkor nem kell külső radar irányítás.
Leszerelni az indító álványokat a régi szarokról és vagy egy sima teherautóra feltenni, vagy egy T-72-es tornyának a helyére.
Akkor meg tényleg együtt lehet használni Misztrállal is akár.
És igen, ha Nyírtelek hajtóanyagot és robbanó töltetet tud cserélni, akkor gyakorlatilag (hangsúlyozom!) végtelenségig hosszabbíthatóak.
A gond a szinte minden elemében elavult rendszer.
A fentebbi megoldással ki lehet hagyni az elavult részek nagy részét. A maradék meg FF-té válna...
Na mindegy...
a modernizáció és feladatrendszer váltás óta a kub nem ezer sebből vérző konstruktció nállunk legalábbis.
igen szűkös anyagi források álltak annak idején rendelkezésre de számos újítás került bele. és tényleg a külső kihelyezett vezérlés megoldása drasztikus mértékben megnövelte a kezelők túlélési esélyeit. (az összes jármű üres ember nélkül üzemeltethető tás foglalás után.) a mistral hozzá van integrálva annak kezelése nem okoz problémát a komplexumnak adatátvitele jó ) elktrooptikai rendszere többszöri frissítésnek hála jó csapatlégvédelmi szerepkörre korlátozottan alkalmas napjainkban de már a modernizációkor el lett döntve hogy a csapatlégvédelmi szerep csak mint vészmegoldás történik meghagyásra. az összes elemet érdemesebb lenne most nekiállni cserélni és a végén egy teljesen új rendszert kapnánk. ez szerintem jobb egoldás lenne mint végleg megszabadúlni tőlük. a konceptciódba van fantázia csak nincs elég rakétateknikai szakemberünk hozzá. talán x év múlva ha a szárazföldi rakétások nem merülnek ki a páncéltörőkbe bele lehetne vágni hasonóba amire egyébként meglenne az esély a jóminőségű anyagot tartalmazó rakétatestek egészen biztos hogy nem lessznek fémhuladékként értékesítve.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Ebből lessz a cikk.

Blikk
"A magyar honvèdsèg a kub harckocsi rakètáinak modernizálasa mellett döntött" :D
De ezek szerint nem vagyok annyira nímand, mert a fentebb berakott cikkben pont az aktívfejes AMRAAM opciót vették elő.
2006-ban szerintem még nem volt olyan EO felderítési opció, mint most van, így az egyetlen lehetőség az aktív fej maradt. Egy link kapcsolattal, meg egy IIR fejjel azért egy elég karaj rakétát adna ki a KUB.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord and Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
a modernizáció és feladatrendszer váltás óta a kub nem ezer sebből vérző konstruktció nállunk legalábbis.
igen szűkös anyagi források álltak annak idején rendelkezésre de számos újítás került bele. és tényleg a külső kihelyezett vezérlés megoldása drasztikus mértékben megnövelte a kezelők túlélési esélyeit. (az összes jármű üres ember nélkül üzemeltethető tás foglalás után.) a mistral hozzá van integrálva annak kezelése nem okoz problémát a komplexumnak adatátvitele jó ) elktrooptikai rendszere többszöri frissítésnek hála jó csapatlégvédelmi szerepkörre korlátozottan alkalmas napjainkban de már a modernizációkor el lett döntve hogy a csapatlégvédelmi szerep csak mint vészmegoldás történik meghagyásra. az összes elemet érdemesebb lenne most nekiállni cserélni és a végén egy teljesen új rendszert kapnánk. ez szerintem jobb egoldás lenne mint végleg megszabadúlni tőlük. a konceptciódba van fantázia csak nincs elég rakétateknikai szakemberünk hozzá. talán x év múlva ha a szárazföldi rakétások nem merülnek ki a páncéltörőkbe bele lehetne vágni hasonóba amire egyébként meglenne az esély a jóminőségű anyagot tartalmazó rakétatestek egészen biztos hogy nem lessznek fémhuladékként értékesítve.
Ahogy a mellékelt ábra mutatja, Raytheon látott benne fantáziát. De szerintem a Diehl is kapna az alkalmon.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
én továbbra is az aim7 est tartanám értelmes megoldásnak első lépésként. erre az eszközre egyébként is igény tart a légierő és benne vagyunk egy aim7 újrahasznosítási projektbe (aminek a hangadói földi csapásmérésre akarják átalakítani ezeket a rakétákat de ahhoz túl jó minőségüek mert sokkal nagyobb túlterhelést képes elviselni mint amihez földi csapásmrésnél szükség van) de ezen projekt tagjainak nem kötelező főldi csapásmérésre alkalmazni a rakétákat csak az lett a legfelkapottabb legtámogatottabb hasznosítási mód.) szépen lassan le lehetne cseréni a komlexum régi elemeit és a végén kapnánk egy új légvédelmi komplexumot. amit bár legoból raknánk össze de saját lenne. és kapásból 3 féle rakéta indítására is alkalmas lenne francia olszamerikai és szovjet. lésöbb a szovjetet teljesen válthatná akár török akár izraeli konstruktció. nem egy komoly beszerzés lenne hanem több kisebb tétel sorozatgyártása nagyüzemi előállítása ennek lehetetlen lenne ezért nem jelentenénk veszélyt a piacon jelenlevő szereplőkre semmilyen formába így anyagilag is jól járnánk. nem exportképes termék de nem is az exportja lenne a cél. de ez csak az én privát véleményem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 364
39 201
113
De ezek szerint nem vagyok annyira nímand, mert a fentebb berakott cikkben pont az aktívfejes AMRAAM opciót vették elő.
2006-ban szerintem még nem volt olyan EO felderítési opció, mint most van, így az egyetlen lehetőség az aktív fej maradt. Egy link kapcsolattal, meg egy IIR fejjel azért egy elég karaj rakétát adna ki a KUB.
Akkor az mitől is lenne KUB? :)
Amit leírsz az kb. az IRIS-T SLS meg SLM - mindkettő adatkapcsolattal bír és "infra fejes"...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 364
39 201
113
én továbbra is az aim7 est tartanám értelmes megoldásnak első lépésként. erre az eszközre egyébként is igény tart a légierő és benne vagyunk egy aim7 újrahasznosítási projektbe
Ki van benne miben?
Ez is olyan szittya-féle titkos értesülés, amiről senki más nem tud? :D
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Ki van benne miben?
magyarország az aim7 esek újrahasznosítását célzó programba nézz utánna (többek között ez a program segítette létrejönni az ukrán frankejnstejnt vagy mifenét.) USA által indított program nagymértékü többeközött olasz támogatással ez azért fontos mert mi az olaszok révén kerültünk be.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 364
39 201
113
magyarország az aim7 esek újrahasznosítását célzó programba nézz utánna (többek között ez a program segítette létrejönni az ukrán frankejnstejnt vagy mifenét.)
Az egy lengyel program volt!
Mi egy fűszálat nem tettünk arrébb az ukránokért - az tuti!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 953
35 602
113
Az egy lengyel program volt!
Mi egy fűszálat nem tettünk arrébb az ukránokért - az tuti!
nem is az ukránokért tettük ekkor még ukrán háború sem volt (igen a lengyelek erre használták fel a rendelkezésükre álló készletek jelentős részét természetesen a rakétákat ki kell fizetni azok nem ingyenesek)
nézz utánna a programnak nem nehéz rátalálni az interneten. elég nyilvános talán valamilyen nyelvű wiki oldalon is ráakadsz ha egyszerűségre törekedsz (nem én írtam ha megtalálod magyarűl se tudok rendesen.)