[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
IR torony állitólag (mert az Elta nem ad ki pontos információkat) képes a tüzérségi gránátok érzékelésére is (vagyis nem kell folyamatosan üzemeltetni a radart,IR érzékelő riasztására is kapcsolhat automatikusan-addig nincs kisugárzás)
SIGNIT pedig be tudna mérni rádióforrásokat.Akár BC,akár mozgócélfelderitő radart.Vagy egy pk központot,SHORADot,akármit,aminek van rádiókisugárzása.
Bemért célt meg a tüzérség szétlőheti.
Ami azt illeti,én csatolnák egy komplett REH alegységet is a tüzérosztályhoz.Mind célfelderitésre,mind az osztály EW védelmére.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
IR torony állitólag (mert az Elta nem ad ki pontos információkat) képes a tüzérségi gránátok érzékelésére is (vagyis nem kell folyamatosan üzemeltetni a radart,IR érzékelő riasztására is kapcsolhat automatikusan-addig nincs kisugárzás)
Ez elég kétséges...lég icélokat még csak-csak, de gránátot nem hiszem hogy kiszúr. Az indulási pontot radar nélküli meghatározza csak infra kamerával meg "scifi"

SIGNIT pedig be tudna mérni rádióforrásokat.Akár BC,akár mozgócélfelderitő radart.Vagy egy pk központot,SHORADot,akármit,aminek van rádiókisugárzása.
Bemért célt meg a tüzérség szétlőheti.
Ami azt illeti,én csatolnák egy komplett REH alegységet is a tüzérosztályhoz.Mind célfelderitésre,mind az osztály EW védelmére.
Erre meg lesznek jobb eszközök. Elsősorban nagy drónok (pl. HERMES), meg talán dedikált földi SIGINT rendszer.

Sztem kimatekozták, hogy nem érik meg ezek az extrák.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Bálint and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Ez elég kétséges...
1B75_Penicillin_%28B%2956bd.jpg

Orosz passziv rendszerű Penicillin tüzérségi tűzbemérő rendszer.Torony tetején iránymikrofonok,felette IR érzékelő.
Erre meg lesznek jobb eszközök. Elsősorban nagy drónok (pl. HERMES), meg talán dedikált földi SIGINT rendszer.
Azok IS kellenek.De ami szervezetszerűen ott van a tüzérosztályban,az ott van biztosan.És ha már rendelünk egy radart,amihez van ilyen kiegészitő,érdemest azt megrendelni is hozzá.
(dronra telepitett SIGNIT különben önmagában elég kevés és sérülékeny.Egyrészt a dronnal csak rádiófrekvenciás kommunikációval lehet real time infót kapni-zavarható,bemérhető.És egy olyan dron,amin egy ilyen rendszer elfér,az már elég nagy légi célpont is.....Lelőhető)
Sztem kimatekozták, hogy nem érik meg ezek az extrák.
Amit ezek kimatekoztak........:(
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
1B75_Penicillin_%28B%2956bd.jpg

Orosz passziv rendszerű Penicillin tüzérségi tűzbemérő rendszer.Torony tetején iránymikrofonok,felette IR érzékelő.
Lézer távmérő is kell a helymeghatározáshoz és így sem lesz olyan pontos mint egy radar, meg hatósugara is jóval kisebb. Nem hatékony. Egy ilyen drága radart nem tolsz olyan közel a fronthoz hogy lézerrel méricskéljél.
Azok IS kellenek.De ami szervezetszerűen ott van a tüzérosztályban,az ott van biztosan.És ha már rendelünk egy radart,amihez van ilyen kiegészitő,érdemest azt megrendelni is hozzá.
(dronra telepitett SIGNIT különben önmagában elég kevés és sérülékeny.Egyrészt a dronnal csak rádiófrekvenciás kommunikációval lehet real time infót kapni-zavarható,bemérhető.És egy olyan dron,amin egy ilyen rendszer elfér,az már elég nagy légi célpont is.....Lelőhető)
SIGINT-et sok száz kmről is lehet csinálni szóval nem olyan "könnyen lelőhető"

Mi mást figyelsz SIGINT-tel ha nem a rádiófrekcenziákat???
Ugyanúgy be tud mérni radart vagy épp zavaróforrást is. Még előnyös is hogy mozgásban van, mert akár maga "beháromszögeli" a forrást.

Amit ezek kimatekoztak........:(
Biztos jobban tuják mint te!
Lehet hogy azt mondták az izraeliek 3x árszorzó ha kérsz rá ilyen cuccot - már nem ériheti meg!
Nincs róla infó hogy megítéld.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Lézer távmérő is kell a helymeghatározáshoz és így sem lesz olyan pontos mint egy radar, meg hatósugara is jóval kisebb. Nem hatékony. Egy ilyen drága radart nem tolsz olyan közel a fronthoz hogy lézerrel méricskéljél.
vagyis nem kell folyamatosan üzemeltetni a radart,IR érzékelő riasztására is kapcsolhat automatikusan-addig nincs kisugárzás)
Kicsit (qrvanagyon) fejleszteni kéne az olvasásértelmezési készséget.......
SIGINT-et sok száz kmről is lehet csinálni szóval nem olyan "könnyen lelőhető"
Ez berendezésfüggő,és frekvenciafüggő is.Plusz ami a hátországban többszáz km-re van,az nem fog pontos helymerhatározást adni-tűzcsapás szintűen semmiképpen se.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 590
113
És csalódott vagyok,mert sajnos ezek nem teljes kiépitettségüek.
images

Az igy nézne ki.Biztam benne,hogy légtérellenörző beosztásba teljes kiépitettségben fognak jönni.
Én azon lepődtem volna meg, ha bármit is teljes kiépítettségben veszünk, a legjobb elérhető opciókkal.
Vegyük észre már, hogy mindig valami lemarad, a 2 vh-tól mindin valamilyen középszar megoldást választanak minden téren.
Ezek így szocializálódtak.
A magyar bakának ez is jó lesz.
Lehet hogy jön majd ilyen verzió is...
Nem jön, L-39-re kell a pénz, meg lószállítókra.
Ez elég kétséges...lég icélokat még csak-csak, de gránátot nem hiszem hogy kiszúr. Az indulási pontot radar nélküli meghatározza csak infra kamerával meg "scifi"

Erre meg lesznek jobb eszközök. Elsősorban nagy drónok (pl. HERMES), meg talán dedikált földi SIGINT rendszer.

Sztem kimatekozták, hogy nem érik meg ezek az extrák.
A vicc az, hogy pont ezek az "extrák" lennének a legolcsóbb hozzávalók, amelyek nélkül az egész rendszer egy degradált képességű lesz.

Olyan, mintha autót klíma nélkül vennél.
2-400 k plusz, ami nem tétel az autó árához lépest (főleg ha opciós csomagban veszed), de egyszerűen nélkülözhetetlen.
 
  • Tetszik
  • Dühítő
Reactions: Pogány and J.G.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
amelyek nélkül az egész rendszer egy degradált
Ez azért túlzás.Maga a lokátor az élvonalat képviseli a kiegészitők nélkül is.Sőt,a többi lokátorhoz igazábol nincsen ilyen kiegészitő felszerelés.
De pont ezek a kiegészitők jelentették volna azt a pluszt,ami fölénybe hozta volna a vetélytársaihoz képest.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 679
5 135
113
Én azon lepődtem volna meg, ha bármit is teljes kiépítettségben veszünk, a legjobb elérhető opciókkal.
Vegyük észre már, hogy mindig valami lemarad, a 2 vh-tól mindin valamilyen középszar megoldást választanak minden téren.
Ezek így szocializálódtak.
A magyar bakának ez is jó lesz.

Nem jön, L-39-re kell a pénz, meg lószállítókra.

A vicc az, hogy pont ezek az "extrák" lennének a legolcsóbb hozzávalók, amelyek nélkül az egész rendszer egy degradált képességű lesz.

Olyan, mintha autót klíma nélkül vennél.
2-400 k plusz, ami nem tétel az autó árához lépest (főleg ha opciós csomagban veszed), de egyszerűen nélkülözhetetlen.
Ezen dühöngtem már jópárszor itt a fórumon. Látszódott néhány apró elbaszás, amit semmiből sem tartott volna kijavítani, de mégsem tették, sőtt, kis odafigyeléssel elkerülhetőek lettek volna.
Akkor mondtam, hogy ha ezeket az apróságokat nem képesek jól csinálni, akkor mit várjunk a jelentős technológiákkal kapcsolatban.
Aztán jött az l-39ng vásárlás, ráadásul felderítő gépként, jelentsen ez bármit is. Leopard a7 aps nélkül, gidrán és nms kínlódás, a hitelességünk lejáratása, elmaradó létszükkségletű képességteremtő beszerzések sok éven át tartó halogatása.
És mennyi mindenről nem is tudunk még?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Ezen dühöngtem már jópárszor itt a fórumon. Látszódott néhány apró elbaszás, amit semmiből sem tartott volna kijavítani, de mégsem tették, sőtt, kis odafigyeléssel elkerülhetőek lettek volna.
Akkor mondtam, hogy ha ezeket az apróságokat nem képesek jól csinálni, akkor mit várjunk a jelentős technológiákkal kapcsolatban.
Aztán jött az l-39ng vásárlás, ráadásul felderítő gépként, jelentsen ez bármit is. Leopard a7 aps nélkül, gidrán és nms kínlódás, a hitelességünk lejáratása, elmaradó létszükkségletű képességteremtő beszerzések sok éven át tartó halogatása.
És mennyi mindenről nem is tudunk még?
Kell venni valamit mutatóba, hogy szó ne érhesse a ház elejét. Olyan ez, mint a SpaceX. Papíron minden szép és jó. Nagyon remélem, nem fog visszanyalni a valóság.
 
  • Hűha
Reactions: Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 813
35 096
113
A mennyiségről ne is beszéljünk.
De ugyan ez a helyzet a tartalékos rendszerre se objektumot nem képesek szerezni nekik kihasználatlan ingatlanok földterületek állami vagyonkezelonel ahol a honvedsegnek rengeteg területe van... Ez még pénzbe se kerülne.... 0 gépesítés 2 pickup még egy leszolgalt 4x4 nem ad 0 gepesitest egy zászlóalj törzs napi működése. Teherautók nem megléte (nem kellene még csak direkt katonai felépítmény tehető rá.) Telephelyek teljes hiánya. Legalább egy platós hilux lenne egy párszáz literes parszaezres üzemanyag tartalyal szivattyúval megyénként legalább 1. Erre a célra fent lehetne tartani. Kellene mellé egy olajos kenoanyag üzemanyag tároló konténer hordós ballonos flakonos kiszerelessel. Akár egy utánfutó is. Egy kombinált iroda konténer orkontener/ kiszolgalohelyiseg- vizesblokk öltöző. A 2 közé egy feltöltő oldható rogzitessel a konténerekhez.( Ez később kiegészíthető egy konténeres üzemanyag tartalyal és egy teherautóval. )
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Én azon lepődtem volna meg, ha bármit is teljes kiépítettségben veszünk, a legjobb elérhető opciókkal.
Vegyük észre már, hogy mindig valami lemarad, a 2 vh-tól mindin valamilyen középszar megoldást választanak minden téren.
Ezek így szocializálódtak.
A magyar bakának ez is jó lesz.

Nem jön, L-39-re kell a pénz, meg lószállítókra.

A vicc az, hogy pont ezek az "extrák" lennének a legolcsóbb hozzávalók, amelyek nélkül az egész rendszer egy degradált képességű lesz.

Olyan, mintha autót klíma nélkül vennél.
2-400 k plusz, ami nem tétel az autó árához lépest (főleg ha opciós csomagban veszed), de egyszerűen nélkülözhetetlen.
De a lószállitó meg a bajuszpödrés fontosabb kaszinós bobnak
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 590
113
Hát PIORUN-unk most már biztos, hogy nem lesz :)

"Robbanás történt egy lengyelországi fegyvergyárban, halottak és sebesültek vannak

A robbanás egy több éve üzembe helyezett rakétaüzemanyag-központban történt
- jelentették médiajelentések. Részletek egyelőre nem állnak rendelkezésre."

https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/151597

"A Mesko SA lengyel üzeme MANPADS-eket gyártott az ukrán fegyveres erők számára

Mint a TG csatornák írják, a cég még 2022-ben kötött megállapodást Ukrajnával az összes kaliberű lőszer szállításáról.

❗️ Az üzem, ahol ma robbanás történt a rakétaüzemanyag-műhelyben, Piorun MANPADS-eket gyártottak, amelyek a szovjet Igla-1 alapján készültek . Ezt a MANPADS-t Lengyelország szállítja Ukrajnának a Különleges Katonai Művelet kezdete óta.

✖️ A robbanás vagy tűz helyszínéről nincs felvétel, a veszélyhelyzet okairól nem számoltak be. Korábban a cég munkaerőhiányra panaszkodott, és arra, hogy megfelelő képzés nélkül toboroznak embereket."

https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/151600
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 811
37 908
113
Hát PIORUN-unk most már biztos, hogy nem lesz :)

"Robbanás történt egy lengyelországi fegyvergyárban, halottak és sebesültek vannak

A robbanás egy több éve üzembe helyezett rakétaüzemanyag-központban történt
- jelentették médiajelentések. Részletek egyelőre nem állnak rendelkezésre."

https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/151597

"A Mesko SA lengyel üzeme MANPADS-eket gyártott az ukrán fegyveres erők számára

Mint a TG csatornák írják, a cég még 2022-ben kötött megállapodást Ukrajnával az összes kaliberű lőszer szállításáról.

❗️ Az üzem, ahol ma robbanás történt a rakétaüzemanyag-műhelyben, Piorun MANPADS-eket gyártottak, amelyek a szovjet Igla-1 alapján készültek . Ezt a MANPADS-t Lengyelország szállítja Ukrajnának a Különleges Katonai Művelet kezdete óta.

✖️ A robbanás vagy tűz helyszínéről nincs felvétel, a veszélyhelyzet okairól nem számoltak be. Korábban a cég munkaerőhiányra panaszkodott, és arra, hogy megfelelő képzés nélkül toboroznak embereket."

https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/151600
Ha sok év múlva lesz esedékes a MANPADS (remélem nem!) akkor tök mindegy, mert addigra rendbe rakják a gyárat.
Amúgy meg B-tervnek ott a török Stinger-klón: a SUNGUR.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 400
76 058
113
Ez érdekes! Most először van egy hozzávetőleges ár a AMRAAM-ER rakétákra: 3,89 millió USD.
igen, ez így pontos. :)
Meglepő mennyire szórnak az árak ebben a bizniszben - norvégoknak vagy 1,5x ennyiért adták átlagosan az alapmodellt...

Az AMRAAM ER beszerzéseknél az egy rakétára jutó átlagköltségénél ez még annyira nem látszik, de nem tudjuk hogy melyik csomagban mi van a rakétákon kívül. És még csak két adat van 4 év különbséggel:
May 8, 2020 - Hungary - 60 AMRAAM-ER - $230 million - 230/60=3,83 millió USD/db
June 13, 2024 Netherlands - 174 AMRAAM-ER- $678 million - 678/174 = 3,89 millió USD/db
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 918
113
Ez azért túlzás.Maga a lokátor az élvonalat képviseli a kiegészitők nélkül is.Sőt,a többi lokátorhoz igazábol nincsen ilyen kiegészitő felszerelés.
De pont ezek a kiegészitők jelentették volna azt a pluszt,ami fölénybe hozta volna a vetélytársaihoz képest.
Te kitennéd mutiba tapogatásra az ilyen "kaliberű" kiegészitőket? Mert én mondjuk nem.
Kell venni valamit mutatóba, hogy szó ne érhesse a ház elejét.
Már bocs, de ez megint egy belpolos böfögés..., a csomag teljesen arányos a szomszédok hasonló beszerzéseivel, nembeszélve arról, hogy az integrációs/rendszerillésztés dolgokat megvettük/megspóroltuk az RM-en keresztül. Hogy lehetne-e több? Erre a válasz mindig igen.
De a lószállitó meg a bajuszpödrés fontosabb kaszinós bobnak
Anno pozitivan álltam a diszhuszárhoz, mert biztam a külföldi kapcsolataiban, hogy kamatoztatni tudja a haderőfejlesztés teróletén is. Ha belegondolunk akkor az elmúlt években az ő nevéhez valóban nem kapcsolódik gyakorlatilag semmi. MG idejében legalább volt egy értelmezhető koncepció - nyilván a maga hibáival- és haladtunk. Ma már úgy tűnik, hogy Bobó gyerekkori ólomkatonás játékáról szól a poziciója és hogy valamiféle ariszotkrata feelinget adjon a honvédség tiszti/vezérkarának. A valódi munka viszont a csapatoknál zajlik, a végrehajtó állomány eszközei és felszerelése kellene hogy legyen az első, nem pedig a "bajuszpödrés". Ha az előbbi megvan lehet parádézni meg bajuszt pödörni, hogy "Igen, elvégeztük a munkát!"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Te kitennéd mutiba tapogatásra az ilyen "kaliberű" kiegészitőket? Mert én mondjuk nem.

Már bocs, de ez megint egy belpolos böfögés..., a csomag teljesen arányos a szomszédok hasonló beszerzéseivel, nembeszélve arról, hogy az integrációs/rendszerillésztés dolgokat megvettük/megspóroltuk az RM-en keresztül. Hogy lehetne-e több? Erre a válasz mindig igen.

Anno pozitivan álltam a diszhuszárhoz, mert biztam a külföldi kapcsolataiban, hogy kamatoztatni tudja a haderőfejlesztés teróletén is. Ha belegondolunk akkor az elmúlt években az ő nevéhez valóban nem kapcsolódik gyakorlatilag semmi. MG idejében legalább volt egy értelmezhető koncepció - nyilván a maga hibáival- és haladtunk. Ma már úgy tűnik, hogy Bobó gyerekkori ólomkatonás játékáról szól a poziciója és hogy valamiféle ariszotkrata feelinget adjon a honvédség tiszti/vezérkarának. A valódi munka viszont a csapatoknál zajlik, a végrehajtó állomány eszközei és felszerelése kellene hogy legyen az első, nem pedig a "bajuszpödrés". Ha az előbbi megvan lehet parádézni meg bajuszt pödörni, hogy "Igen, elvégeztük a munkát!"
Igen,az a lehetoseg meg fent áll,hogy megvettuk a kiegészítő felszerelest,csak nem lett kiallitva.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and arcas