[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
A hiradósok által üzemeltetett hirhálón keresztül kell tudnia beszélnia a szakasz k-nak a helikkel.De ha igazán jol felszerelt a heli,akkor közvetlenül is.Legalább a parancsnoki géppel,
Közben rájöttem,hogy két különböző szintröl beszélünk.Amiröl Te beszélsz,oda JTAC kell.Amiröl én,oda nem
Te az ilyen dolgokat élőben a kamion ablakából látod?
Vagy utánaolvastál a mérhetetlen sok letöltött disszertáció között?
Mindig meglepődök, hogy ezen az összezsugorított kis földdarabon mennyi, a mindennél is többhöz mindenkinél is jobban értő ember leledzik (akik még annak is tudnának megszívlelendő tanácsot tanácsot adni, aki összekoszolja vele a kezét, meg a toalettjét)... o_O
az elmúlt pár napban itt kettőttöknek blogennel gyakorlatilag egy kétszemélyes kamionosok és kurvák partit sikerült összehoznotok... (persze tudom, hogy kiszállhatok az internetből, ha nem tetszik... :))
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az a baj Celebra hogy te kevered a jtac ot.

Jtac nem tamogatas keres a lenyeg elsosorban./sot nagyon ritkan ker tamogatast./

Amirol te beszelsz az sima legitamogatas kerese. Sajat pozicio megadasa ellenseges pozicio megadasa/cel irany jelleg/... Stb... /egyebkent ezt meg kk knak is oktatjak.../Majd a hiradosok visszaszamlalnak hogy mikor vilagitson ala joska es megy a lezerbomba...

A jtac az mas egy sokkal kifinomultabb rendszer... Itt a katona maga egy kvazi repulesiranyito... De kozbe egy felderito is es "tuzersegi" megfigyelo is ahogy celmegjelolo is egyben... /komolyabb celok ellen vetik be./ emellett beszeljen angolul magas fokon hogy szovetsegi rendszeren bellul tudjon komunikalni. Es pikk pakk valtson mertekegysegek kozott fejbe is akar.../ es meg nagyon sok mimden mas mind hirados keszsege legyen magas szinten /emellett kepzett is/.. /sokfele hiradokeszulek sokfele kezeleset kell ismernie es tehendoket azzal kapcsolatba.../ plussz a programokat tudja mesterfokon kezelni /ne kesseg szinten./ es meg nagyon sok minden...

A legi tamogatast kero katona kvazi egy allvallalkozo alvallalkozoja egy tarsashazi epitkezesen. /aki elmondja az embereinek hogy ezt a szobat ilyenre es ilyenre kell csinalni/mert ennyit tud./ a jtack os meg kb az epitesvezeto. /aki mimdenrol tud mimdent./szint./
Igen is,meg nem is.Dudi egy komplex NATO műveletröl beszél,én meg egy önálló honivédelmi helyzetröl.Ráadásul én a régi terminológiában gondolkodom.
Mindenesetre ennél a Mihu gyakorlat szintű dolognál semmi szükség JTACra,a helyszinen.Egyszerűen nem olyan komplex a feladat.A célkijelölést elvégezheti a szakasz pk,a közvetlen helyszini légiirányitást meg a heliraj pk.A helik kivezetését a feladatvégrehajtás helyére meg hadszintéri szektorparancsnokság részlege
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
Igen is,meg nem is.Dudi egy komplex NATO műveletröl beszél,én meg egy önálló honivédelmi helyzetröl.Ráadásul én a régi terminológiában gondolkodom.
Mindenesetre ennél a Mihu gyakorlat szintű dolognál semmi szükség JTACra,a helyszinen.Egyszerűen nem olyan komplex a feladat.A célkijelölést elvégezheti a szakasz pk,a közvetlen helyszini légiirányitást meg a heliraj pk.A helik kivezetését a feladatvégrehajtás helyére meg hadszintéri szektorparancsnokság részlege

Itthon is ugyan azok az elvek vannak mint a NATO-ban csókolom.Nem az van,hogy van egy NATO szisztéma koalíciós műveletekre meg egy saját nem koalíciós műveletekre...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Itthon is ugyan azok az elvek vannak mint a NATO-ban csókolom.Nem az van,hogy van egy NATO szisztéma koalíciós műveletekre meg egy saját nem koalíciós műveletekre...
NATO elvek sem igénylik egy 4gépes heliraj támogató bevetéséhez előretolt légi irányitó helyszini jelenlétét.
De lehet,hogy közben elmaradtam egy brosúrával,és már nem egészen úgy működik a rendszer,ahogy a fejemben él....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
NATO elvek sem igénylik egy 4gépes heliraj támogató bevetéséhez előretolt légi irányitó helyszini jelenlétét.
De lehet,hogy közben elmaradtam egy brosúrával,és már nem egészen úgy működik a rendszer,ahogy a fejemben él....

Sokmindennel lemaradtál.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Sokmindennel lemaradtál.
Előfordul.De azért vagy Te,hogy ilyenkor szoljál,hogy öregszem,és elavultak az ismereteim.
Régi rendszerben alapbol a célmeghatározást elég sokan elvégezhették,és kérték a hadszintéri(szektor) légiirányitástol a támogatógépet.Ez egy hátrább lévő harcáláspontrol végezte a dolgát.Ha a helyzet bonyorult,nameg bizonyos egységméret felet,akkor az irányitást a helyszinre kivezényelt előretolt légi irányitó végezte.A nagyobb támogató xsapásokat az vezényelte le.Mi változott?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
Magas az a ló! Értem, hogy te máshogy tudod, és a "vitapartnered" már elismerte, hogy félreértettétek egymást. Ez a fenti megjegyzés meg szimplán alázásra szolgál, de szerintem nem ezért vagyunk itt, nem?

Az nem létezik amiről ő beszél.Másról beszélünk az igaz csak az nincs amiről ő beszélt.Olyan van,hogy nem egy JTAC katonának kell tüzet kérnie(ez elképesztően korlátozott tűzkérés) de olyan nincs hogy majd valamilyen magasabb parancsnokságról fogják a repülőket vagy bármit irányítani az alapján amit egy szakaszparancsnok megjelölt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Előfordul.De azért vagy Te,hogy ilyenkor szoljál,hogy öregszem,és elavultak az ismereteim.
Régi rendszerben alapbol a célmeghatározást elég sokan elvégezhették,és kérték a hadszintéri(szektor) légiirányitástol a támogatógépet.Ez egy hátrább lévő harcáláspontrol végezte a dolgát.Ha a helyzet bonyorult,nameg bizonyos egységméret felet,akkor az irányitást a helyszinre kivezényelt előretolt légi irányitó végezte.A nagyobb támogató xsapásokat az vezényelte le.Mi változott?[/QUO
Amenyire én tudom a korszerű informatikai hátterű seregekben manapság a zl/dd parancsnokságon van az előretolt légi irányitó helye,és a hirrendszeren keresztül irányit.A célpontfestés már nem az ő dolga.Azt a modern hadseregekben már a sima harcjárművek meg tudják csinálni.Merkava III késői változatai már képesek voltak rá,a IVes meg alapbol.Bár igazábol már nem is megfestenek,hanem célpontkoordinátát adnak.Na meg a dronok a célpontmeghatározók.
Különleges erők kicsit más tészta,ott még a klasszikus elsővonalbeli elretolt légi irányitó van.Te céged ilyen kis maradi.Vagy csak nincs kapacitás a szükséges elektronika cipelésére.
Dudi,ez volt a régi brossurában.Mi van a mostaniban?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113

Ez nem igaz.Áruld már el nekem,hogy hány légiirányító kell ahhoz amiről te beszélsz?Vagy szerinted egy dandártörzsben van egy századnyi?Lehet,hogy az én cégem maradi de megnyugtatlak,hogy akkor az egész NATO maradi...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az nem létezik amiről ő beszél.Másról beszélünk az igaz csak az nincs amiről ő beszélt.Olyan van,hogy nem egy JTAC katonának kell tüzet kérnie(ez elképesztően korlátozott tűzkérés) de olyan nincs hogy majd valamilyen magasabb parancsnokságról fogják a repülőket vagy bármit irányítani az alapján amit egy szakaszparancsnok megjelölt.
JTAC kérelme szerinted hova fut be?A NATO brüsszeli székházába?Az adot szektor légitámogatásáért felelős részlegparancsnokához.Szerinted a franciáknak Algériában,az amiknak Vietnámban,vagy a muszkának afgánban minden nyavajás szakasz/század támponton volt JTAC katonájuk?Dehogy volt.A támpont pk látta el a feladatot.Vagy járőrnél a járör pk.Ha kis repüló/heli kötelék jelentette a légi támogatást(géppár,raj),a repülőktelék pk irányitotta közvetlenül a csapást.Ha nagyobb kötelék volt,kültek vele egy repülő előretolt légiirányitót.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
JTAC kérelme szerinted hova fut be?A NATO brüsszeli székházába?Az adot szektor légitámogatásáért felelős részlegparancsnokához.Szerinted a franciáknak Algériában,az amiknak Vietnámban,vagy a muszkának afgánban minden nyavajás szakasz/század támponton volt JTAC katonájuk?Dehogy volt.A támpont pk látta el a feladatot.Vagy járőrnél a járör pk.Ha kis repüló/heli kötelék jelentette a légi támogatást(géppár,raj),a repülőktelék pk irányitotta közvetlenül a csapást.Ha nagyobb kötelék volt,kültek vele egy repülő előretolt légiirányitót.

A JTAC-nek még is milyen kérelme lenne?Semmilyen kérelme nincs,ő akkor megy ha van mit irányítani.Az a baj,hogy te azt hiszed,hogy a JTAC-nek annyi feladat van csak,hogy vezeti az eszközök tüzét.Már leírtam,hogy ez kb hülyeség,közel sem ennyi feladata van neki.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ez nem igaz.Áruld már el nekem,hogy hány légiirányító kell ahhoz amiről te beszélsz?Vagy szerinted egy dandártörzsben van egy századnyi?Lehet,hogy az én cégem maradi de megnyugtatlak,hogy akkor az egész NATO maradi...
Mert ez nem egy olyan kőbevésett rendszer,mint ahogy azt Te gondolod.Amit leirtam,az egy idealizált terv.De a tényleges rendszert folyton hozzáigazitják az adott hadsereg és háború viszonyaihoz.NATO protokol,meg certifikáció arra szolgál,hogy legyen egy együtműkdést lehetővé tevó rendszer.Mert nem egyenszilárdságuak a seregek.Az egyiknek harctéri információs rendszer van a járgányában,a másiknak meg egy R123as rádió.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A Minyó nem jó a vegyi és sugárfelderítő műveletekre, arra kizárólag a 24-es alkalmas.
Minyóra is függeszthetnék a hadtörténelem legfölöslegesebb konténerét, ha bármi értelme lenne a létezésének. De nincs, csak nyomorúságos öröksége a csináljunk polgári védelmi honvédséget, hogy ne fegyverekkel játszadozzanak ezek a fölösleges katonák korszaknak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
Mert ez nem egy olyan kőbevésett rendszer,mint ahogy azt Te gondolod.Amit leirtam,az egy idealizált terv.De a tényleges rendszert folyton hozzáigazitják az adott hadsereg és háború viszonyaihoz.NATO protokol,meg certifikáció arra szolgál,hogy legyen egy együtműkdést lehetővé tevó rendszer.Mert nem egyenszilárdságuak a seregek.Az egyiknek harctéri információs rendszer van a járgányában,a másiknak meg egy R123as rádió.

Géphez szólni nem engednek senkit aki nem JTAC kivéve a nagyon szélsőséges helyzeteket.

Engedd el ezt a dolgot mert azon kívül semmit nem tudsz róla,hogy a JTAC lézerrel világítja a célt amit ki akar lövetni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A JTAC-nek még is milyen kérelme lenne?Semmilyen kérelme nincs,ő akkor megy ha van mit irányítani.Az a baj,hogy te azt hiszed,hogy a JTAC-nek annyi feladat van csak,hogy vezeti az eszközök tüzét.Már leírtam,hogy ez kb hülyeség,közel sem ennyi feladata van neki.
Ja.Amig az előre megtervezett művelet a tervek szerint megy.tényleg igy van.Csak a háboruk nem mindig tartják magukat a tervekhez.Onnantol kezdve a katona,még a JTAC is reagál.És de.Az elsődleges feladata az,hogy vezesse a légieszközök támogató tüzét.De nem ő dönti el,hogy mivel gazdálkodhet.Azt a magasabb parancsnokság dönti el.Sőt,ha jó harctéri információs rendszer van,simán át is nyulhat a feje felet,
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
Ja.Amig az előre megtervezett művelet a tervek szerint megy.tényleg igy van.Csak a háboruk nem mindig tartják magukat a tervekhez.Onnantol kezdve a katona,még a JTAC is reagál.És de.Az elsődleges feladata az,hogy vezesse a légieszközök támogató tüzét.De nem ő dönti el,hogy mivel gazdálkodhet.Azt a magasabb parancsnokság dönti el.Sőt,ha jó harctéri információs rendszer van,simán át is nyulhat a feje felet,

Tökéletesen elborult elképzelésed van az egész rendszerről!