[HUN] Páncéltörő rakéták (Metisz, Konkursz, Fagot, Spike...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én valami olyasmire emlékszem az egyik lengyel cikkből, ahol a polák szükséges készletet számolgatták, hogy indítónként 2-3 rakétával számolnak. Ez abból a részből teljesen logikus és érthető, hogy ha például egy Lynx kilőtte mind a 4 rakétáját a harctéren, akkor elméletileg már másodjára csaptak össze az ellenséggel abban a járműben. (Hiszen újra kellett valamikor tölteni.) És még mindig be tudnak tárazni a két indító csőbe utolsó raktárkészleteket.
4-6 jármű kilövése egy IFV-ből brutális. És itt ráadásul csak a Tüskét számoltam, olyat nem, hogy lát egy terepjárót és szétlövi elsődleges fegyverrel vagy egy BTR-t. Szóval mire a mi hősünk idáig elér, valószínűleg a mi csapataink -és gépeink- is nagy arányú veszteségeket könyvelnek el. És az első körben tőlünk is kilőtt Lynxek raktár tartalékai még kiosztásra sem kerültek. Hát... vagy épp lendületből átszakítottuk az ellen derékhadát és már mindjárt megnyertük a háborút.

Szóval így számolva nincs szükség nagy raktár kapacitásra. És láttuk, hogy az első nap stratégiai rakéta csapásai amúgy is milyen gyorsan meg tudják semmisíteni ezeket a logisztikai központokat. Viszont a másik fontos szám, amit a lengyel cikk emlékezetem szerint úgy határozott meg, hogy 10 évente kell lecserélni a rakétákat Spike esetén. Ez teljesen egybe vág azzal, hogy a románok 10 évente vesznek 1000 rakétát, ha jól rémlik. És pusztán a katonai állomány természetes rotációja is indokolja, hogy átlag 10 évente kiképezzünk rájuk valakit. (Minimum egyszer kell éles lövészet is, nem csak puskagolyót lőni.) Szóval felülvizsgálat meg meghosszabbított élettartamtól függetlenül jó az, ha minimum úgy számolunk, hogy vetőcsövenként egyet elhasználunk nemzetközi hadgyakorlatokon -és ezzel a képzés is letudva-, mert egyszerűen vannak pályaelhagyók és mellette élettanilag sem lehet 60 éveseket nyugdíj előtt pár évvel még frontharcászatra ugráltatni. Sportolóknál is már a 30 év felett kifutó széria a legjobb olimpikon is. Jó esetben ezredes lesz belőle előbb-utóbb a katonaságnál, vagy ő lesz az újoncok oktatója, de értitek...

Nagyon várom már, hogy a Lynx megkapja a drónokat is a másik oldalra és brutális páncéltörő képessége lesz önmagában is. Ráadásul azok újra felhasználhatóak, amivel lehet kicsit játszani, hogy mennyire is akarjuk elhasználni őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Venom85

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 125
73 649
113
És Spike-ból mennyit vettünk és milyen konfiguban?!
"Csak néhány tucatot szereztünk be, annyit amennyi az integrációs munkákhoz és az állomány kiképzéséhez szükséges. Nagyobb mennyiség rendelését 2025 körülre tervezik. "

Azon a 2 oldalon nem sok infó van!
Pedig ott volt leírva. Ennyit tudunk. De már annak is örülök, hogy legalább megkerested azt a topikot...
A fórumon összegyűjtött információkból Xpert elég jól megcsinálta minden haditechnikai eszköznek a magyar Wikipedia oldalát. Ha a fórumban nem találtok valamit, vagy nem emlékeztek valamire, egyszerűen csak nézzetek rá a magyar Wiki szócikkére. Ha valaminek nincs még Wiki oldala, akkor szólj neki hogy csinálja meg azt is :)
 

megmurgyel

Member
2021. április 4.
41
92
18
Spike rakéta mennyiségről irogattam ma - semmi másról. Venom felvetésére csak röviden reagáltam. A belpol, biztpol topikba sosem megyek, csak ha valamiért oda át nem dobják a kommentem - sokszor nem teljesen megalapozottan.
Az aláírás szövegem zavar?
Azért nem mész mert mindig ide beleszövöd a politikai nézeteidet . 2017-18-tól figyelem a topikokat , nagyjából tudom ki hány métere van , és hogy tőle hogy kezeljem a hallottakat. De mostanában, te is nyomod ám bár rejtve , elvéve a dolgok élét, altatással pl vadaival kapcsolatban lógott ki legutóbb a lóláb . Én személy szerint kedveltem azokat az időket amikor folyton vissza zavartak elolvasni , megtárgyalt témákat, bár tudtam néhány aktualitását is vesztett volt már akkor vicces volt :) . Viszont mostanában te is nagyon nyomod a politikát ott ahol nem várjuk ,annak ellenére hogy ezt te cáfolod vagy nem úgy érzed .
nem szoktam hozzá szólni,ha igen azt privátban teszem, csak az utóbbi időben többször is felmentetted már magad ezen a téren. De lehet tévedtem.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 771
35 964
113
Azért nem mész mert mindig ide beleszövöd a politikai nézeteidet . 2017-18-tól figyelem a topikokat , nagyjából tudom ki hány métere van , és hogy tőle hogy kezeljem a hallottakat. De mostanában, te is nyomod ám bár rejtve , elvéve a dolgok élét, altatással pl vadaival kapcsolatban lógott ki legutóbb a lóláb . Én személy szerint kedveltem azokat az időket amikor folyton vissza zavartak elolvasni , megtárgyalt témákat, bár tudtam néhány aktualitását is vesztett volt már akkor vicces volt :) . Viszont mostanában te is nagyon nyomod a politikát ott ahol nem várjuk ,annak ellenére hogy ezt te cáfolod vagy nem úgy érzed .
nem szoktam hozzá szólni,ha igen azt privátban teszem, csak az utóbbi időben többször is felmentetted már magad ezen a téren. De lehet tévedtem.
Igyekszem kerülni a témát, de néha becsúszik. Alapvetően a haditechnika érdekel - a többi topikot igyekszem kerülni.
 
  • Tetszik
Reactions: megmurgyel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
Erről még nem volt szó, szerintem az nem is olyan jó rendszer: nem felülről támad és az elektro-optikai rávezetés miatt drága is. Ebben a kategóriában jobb az NLAW. Mindenképp venni kellene az CG és a Spike közé...
Mi közé?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 771
35 964
113
CG-val az a gond, hogy 500mm RHA áttörési érték ERA-val telepakolt modern harckocsihoz kevés, és hatótávolsága is "csak" 500 méter - mozgó célra gyakorlatban talán még kevesebb is.
A Spike pedig egy drágább és nehezebb rendszer, nem lehet minden rajba, szakaszba betenni egyet. Az NLAW ideális lehet raj vagy szakasz szintű páncéltörőfegyvernek olyan célokra, ahol a CG már kevés. 12,5 kg az egész, felülről támad és 800 méter a hatótávolsága + van benne némi irányítás (PLOS rendszer). Ára is "csak" 20.000 GBP körül van, ami harmada kb. a Spike-nak. Városi harcban a Spike kevésbé lehet hatásos: sok minden útjába kerülhet az ívelt röppályáján. Ha városi harcban csak a CG-re építünk az kevés lesz...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
CG-val az a gond, hogy 500mm RHA áttörési érték ERA-val telepakolt modern harckocsihoz kevés, és hatótávolsága is "csak" 500 méter - mozgó célra gyakorlatban talán még kevesebb is.
A Spike pedig egy drágább és nehezebb rendszer, nem lehet minden rajba, szakaszba betenni egyet. Az NLAW ideális lehet raj vagy szakasz szintű páncéltörőfegyvernek olyan célokra, ahol a CG már kevés. 12,5 kg az egész, felülről támad és 800 méter a hatótávolsága + van benne némi irányítás (PLOS rendszer). Ára is "csak" 20.000 GBP körül van, ami harmada kb. a Spike-nak. Városi harcban a Spike kevésbé lehet hatásos: sok minden útjába kerülhet az ívelt röppályáján. Ha városi harcban csak a CG-re építünk az kevés lesz...
Olvass már utána egy kicsit kérlek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 771
35 964
113
Az átütési érték és a hatásos lőtávolság.
A CG "legerősebb" páncéltörő lőszere a FFV751, erre rákeresve mindenhol ">500mm-es" átütési érték szerepel.
Pl. T-90 páncélzata szemből 800 és 1000 mm közötti értékre teszik - pláne HEAT ellen.
A kummulatív harci rész átütő ereje valamennyire arányos az átmérőjével, szóval egy 84 mm-es gránátból nem is lehet 800-1000 mm-es átütés kifacsarani. Az RGW 110-et is azért fejlesztik, mert a jelenlegi 90-es már sokszor kevés - az RGW90 átütési értéke is 500 mm RHA.
Szóval még mindig nem látom a hibát az érvelésemben, miszerint kell valamilyen CG-nél "ütősebb" tankelhárítós fegyver, amit egy ember is hordozhat, kezelhet. (Amellett hogy CG egy tök jó fegyver elsősorban sokoldalúsága miatt - könnyen vagy közepesen védett járművek, épületek és élőerő ellen kiváló.) Az NLAW jó választás lenne a CG kiegészítésére- szakaszonként néhány darab...

Szóval ha van jobb információd, kérlek ne tartsd magadba! :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
A CG "legerősebb" páncéltörő lőszere a FFV751, erre rákeresve mindenhol ">500mm-es" átütési érték szerepel.
Pl. T-90 páncélzata szemből 800 és 1000 mm közötti értékre teszik - pláne HEAT ellen.
A kummulatív harci rész átütő ereje valamennyire arányos az átmérőjével, szóval egy 84 mm-es gránátból nem is lehet 800-1000 mm-es átütés kifacsarani. Az RGW 110-et is azért fejlesztik, mert a jelenlegi 90-es már sokszor kevés - az RGW90 átütési értéke is 500 mm RHA.
Szóval még mindig nem látom a hibát az érvelésemben, miszerint kell valamilyen CG-nél "ütősebb" tankelhárítós fegyver, amit egy ember is hordozhat, kezelhet. (Amellett hogy CG egy tök jó fegyver elsősorban sokoldalúsága miatt - könnyen vagy közepesen védett járművek, épületek és élőerő ellen kiváló.) Az NLAW jó választás lenne a CG kiegészítésére- szakaszonként néhány darab...

Szóval ha van jobb információd, kérlek ne tartsd magadba! :)
751-nél a fő töltet átütése legalább 500mm, de tandem.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 771
35 964
113
751-nél a fő töltet átütése legalább 500mm, de tandem.
de a tandem első, szemmel láthatólag apró töltetét "elviszi" az ERA és az a "legalább 500mm" nem hiszem, hogy 800 meg 1000 mm lenne...ERA nélküli T-72-es oldalról még kilő - de ennél modernebbet, védettebbet már nem biztos. Szeretném ha a katonáink biztosra mennének, szóval jobb fegyver az biztos jót tesz. :)
A többlet súly vagy bonyolultabb logisztika miatt elleneznéd, hogy legyen még egy páncéltörő fegyver a szakaszainkban vagy századainkban? (vagy amilyen szintre érdemes lenne betenni...)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 035
113
de a tandem első, szemmel láthatólag apró töltetét "elviszi" az ERA és az a "legalább 500mm" nem hiszem, hogy 800 meg 1000 mm lenne...ERA nélküli T-72-es oldalról még kilő - de ennél modernebbet, védettebbet már nem biztos. Szeretném ha a katonáink biztosra mennének, szóval jobb fegyver az biztos jót tesz. :)
A többlet súly vagy bonyolultabb logisztika miatt elleneznéd, hogy legyen még egy páncéltörő fegyver a szakaszainkban vagy századainkban? (vagy amilyen szintre érdemes lenne betenni...)
Oldalról bármit kilő, szemből meg kb a 700 is kevés már.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen