[HUN] Pzh 2000 HU

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
A lövész század parancsnoki gépben a parancsnok mellett ült a rádiós. Gyakorlatilag a parancsnok segítője volt. Figyelte a rádiót, továbbította az utasításokat, stb.
Az üteg 4db cső,ahhoz nem kell segítség,a század meg 100-120 fő,na ahhoz már kell( és nem elég az egy)...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Ocses

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Amiről még nem halottam, az a láncos lőszer szállító jármű. Ilyen nincs a németeknek?

A szingapuriaknak van. ;)


IMG_1896.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akkor legyen 8(teljesen igazad van),teljesen mind1.Bár szerintem nálunk 6 cső lesz mert összesen 24db-t vettünk.
Nekem is volt egy ilyen tippem, csak kíváncsi vagyok, hogy te hogy jutottál erre.

Nálam ez a szegény ember megoldásának tűnik. 12-12 csővel (egy osztályban) meg lehet oldani mindkét dandár tűztámogatását.
3cső=1szakasz, 2x3 cső= 1üteg, 2x2x3cső egy osztály. Aztán később ki lehet egészíteni az osztályokat további tüzér eszközökkel pl.: 1 üteg 120mm aknavető, vagy 1 üteg rakétatüzérség, esetleg 1 üteg kamikaze drónokkal.
Mindenesetre a törzsütegnek különben is kell minimum egy felderítő szakaszának lennie, amik meg elvileg elboldogulhatnak a kamikaze drónokkal is, ha úgy akarjuk. Ha nagyobb hangsúlyt akarunk fektetni a felderítésre, illetve nagyobb önállóságot akarnak adni az ütegeknek, akkor akár üteg szinten is kaphatnak 1-1 felderítő szakaszt.
Kérdés még, hogy a PZH igényli-e a szakaszonként, ütegenkénti logisztikai alegységet, vagy elegendő egy logisztikai üteg/század az osztályhoz. (A tippem az, hogy valószínűleg elég lesz.)

Mondjuk nekem az, hogy elsősorban mindenki csak a nehézdandárral összekapcsolva emlegeti a PZH-kat, inkább azt sugallja, hogy egy erősebb osztály fog létrejönni.
4cső=1szakasz,
2x4cső +1 log. szakasz=1üteg
3x2x4cső +1 törzsüteg /törzs +1 EÜ raj/szakasz +1 logisztikai szakasz +1 műszaki mentő szakasz + 1felderítő szakasszal (1 drónos raj, 1hagyományos tüzér felderítő raj, 1tüzérségi felderítő radar raj/=1 osztály
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
Nekem is volt egy ilyen tippem, csak kíváncsi vagyok, hogy te hogy jutottál erre.

Nálam ez a szegény ember megoldásának tűnik. 12-12 csővel (egy osztályban) meg lehet oldani mindkét dandár tűztámogatását.
3cső=1szakasz, 2x3 cső= 1üteg, 2x2x3cső egy osztály. Aztán később ki lehet egészíteni az osztályokat további tüzér eszközökkel pl.: 1 üteg 120mm aknavető, vagy 1 üteg rakétatüzérség, esetleg 1 üteg kamikaze drónokkal.
Mindenesetre a törzsütegnek különben is kell minimum egy felderítő szakaszának lennie, amik meg elvileg elboldogulhatnak a kamikaze drónokkal is, ha úgy akarjuk. Ha nagyobb hangsúlyt akarunk fektetni a felderítésre, illetve nagyobb önállóságot akarnak adni az ütegeknek, akkor akár üteg szinten is kaphatnak 1-1 felderítő szakaszt.
Kérdés még, hogy a PZH igényli-e a szakaszonként, ütegenkénti logisztikai alegységet, vagy elegendő egy logisztikai üteg/század az osztályhoz. (A tippem az, hogy valószínűleg elég lesz.)

Mondjuk nekem az, hogy elsősorban mindenki csak a nehézdandárral összekapcsolva emlegeti a PZH-kat, inkább azt sugallja, hogy egy erősebb osztály fog létrejönni.
4cső=1szakasz,
2x4cső +1 log. szakasz=1üteg
3x2x4cső +1 törzsüteg /törzs +1 EÜ raj/szakasz +1 logisztikai szakasz +1 műszaki mentő szakasz + 1felderítő szakasszal (1 drónos raj, 1hagyományos tüzér felderítő raj, 1tüzérségi felderítő radar raj/=1 osztály
Úgy,hogy nem tudok számolni!Valószínűleg 3×8 lesz nem 6×6.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Azért a digitális tűzvezető rendszerek mára eléggé általánosak mindenhol, a kérdés az, hogy mennyire tudod kicsinyíteni őket, ha nem tudod eléggé akkor pakolod külön kocsiba. A PZH jelenleg az egyik legmodernebb ilyen rendszer (az Archer a norvégoknál ami szintén nem igényel semmi ilyesmit)

De amúgy tegyük fel, hogy rádión kapod a koordinátákat. Az üteg összes gépének van tűzvezető számítógépe és meteorológiai szenzorai mindegyik ki tudja számolni a lőelemeket akár magának is. Amíg a számítógép működik a rendszer működik, utána térkép meg hasonlók játszanak. De mivel azért az elég valószínűtlen hogy mindegyik lövegben egyszerre szarjon be minden szóval ha az egyikben elszáll valami akkor használja a többi által kiszámolt lőelemeket.
Nekem ez furcsa. Hiszen a pk-i járműben futhak össze a felülről jövő, a felderítési, lőelemképzési stb adatok és Ő továbbítja a harcparancsot végzi a szintjének megfelelő tűzvezetést. Nyílván a jövő a decentralizált vezetésé, de szerintem ez csak az adott harcparancs végrehajtásához korlátozódik le. Egy löveg pk nem nagyon vezet el egy üteget.
Amúgy én is kíváncsi vagyok, hogy épül majd fel a teljes rendszer.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 655
19 008
113
Azért a digitális tűzvezető rendszerek mára eléggé általánosak mindenhol, a kérdés az, hogy mennyire tudod kicsinyíteni őket, ha nem tudod eléggé akkor pakolod külön kocsiba. A PZH jelenleg az egyik legmodernebb ilyen rendszer (az Archer a norvégoknál ami szintén nem igényel semmi ilyesmit)

De amúgy tegyük fel, hogy rádión kapod a koordinátákat. Az üteg összes gépének van tűzvezető számítógépe és meteorológiai szenzorai mindegyik ki tudja számolni a lőelemeket akár magának is. Amíg a számítógép működik a rendszer működik, utána térkép meg hasonlók játszanak. De mivel azért az elég valószínűtlen hogy mindegyik lövegben egyszerre szarjon be minden szóval ha az egyikben elszáll valami akkor használja a többi által kiszámolt lőelemeket.
Itt is van tűzvezetési pont! Szerintem azért nem árt!
 
  • Tetszik
Reactions: éber

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 628
5 381
113
Azért a digitális tűzvezető rendszerek mára eléggé általánosak mindenhol, a kérdés az, hogy mennyire tudod kicsinyíteni őket, ha nem tudod eléggé akkor pakolod külön kocsiba. A PZH jelenleg az egyik legmodernebb ilyen rendszer (az Archer a norvégoknál ami szintén nem igényel semmi ilyesmit)

De amúgy tegyük fel, hogy rádión kapod a koordinátákat. Az üteg összes gépének van tűzvezető számítógépe és meteorológiai szenzorai mindegyik ki tudja számolni a lőelemeket akár magának is. Amíg a számítógép működik a rendszer működik, utána térkép meg hasonlók játszanak. De mivel azért az elég valószínűtlen hogy mindegyik lövegben egyszerre szarjon be minden szóval ha az egyikben elszáll valami akkor használja a többi által kiszámolt lőelemeket.
Nekem ez furcsa. Hiszen a pk-i járműben futhak össze a felülről jövő, a felderítési, lőelemképzési stb adatok és Ő továbbítja a harcparancsot végzi a szintjének megfelelő tűzvezetést. Nyílván a jövő a decentralizált vezetésé, de szerintem ez csak az adott harcparancs végrehajtásához korlátozódik le. Egy löveg pk nem nagyon vezet el egy üteget.
Amúgy én is kíváncsi vagyok, hogy épül majd fel a teljes rendszer.
Ezért értetlenkedek én is. Egy tűzszakaszt lehet irányítani a lövegből, mert csak végrehajtja az utasítást. Egy üteget meg szerintem nem.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 628
5 381
113
Itt is van tűzvezetési pont! Szerintem azért nem árt!
Ráadásul még papírra is írják a dolgokat. (pl. 5 perc környékén) szerintem onnan viszik be a számítógépbe.

Nem beszélek németül, nem értettem mit mondanak, de engem arra emlékeztetett, amit az öcsém mesélt. (Ő sorozatvetősöknél volt rádiós a 80 -as években) Náluk az üteg megkapta a cél koordinátákat, ebből papíron kiszámolta a lőelemeket, és vissza diktálta az osztály parancsnokságnak. Az osztály szintén kiszámolta, és egyeznie kellet a két számolásnak. Így szűrték ki azt, hogy valaki félre értsen egy koordinátát, vagy rosszul számoljon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
Nekem ez furcsa. Hiszen a pk-i járműben futhak össze a felülről jövő, a felderítési, lőelemképzési stb adatok és Ő továbbítja a harcparancsot végzi a szintjének megfelelő tűzvezetést. Nyílván a jövő a decentralizált vezetésé, de szerintem ez csak az adott harcparancs végrehajtásához korlátozódik le. Egy löveg pk nem nagyon vezet el egy üteget.
Amúgy én is kíváncsi vagyok, hogy épül majd fel a teljes rendszer.
Az amiről beszelsz ma egy laptop.És a PzH tűzereje azt adja,hogy inkább fognak kettesével vagy négyesével dolgozni mintsen 8 gép egyhelyen egyszerre.Persze elfogadom ha azt mondod,hogy szerinted kell 8 gépenként 1parancsnoki kocsi,csak nem gondolom,hogy egyszerre egy helen fognak ezek feladatot végrehajtani.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A német uteg mégegyszer, mert úgy látszik nem keltette fel a figyelmet a tűzszakasz leírása:
Pz-Art-Batt.jpg

Fü/Fu = Führungs- und Funkfahrzeug
Flt = Feuerleitpanzer


Tehát a németeknél ütegparancsnoki páncélos tényleg nincs, viszont a tűzszakaszoknak saját parancsnoki és tűzvezető páncélosai vannak!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezért értetlenkedek én is. Egy tűzszakaszt lehet irányítani a lövegből, mert csak végrehajtja az utasítást. Egy üteget meg szerintem nem.
Lehet, hogy félreértettem valamit, de szerintem az nyilvánvaló, hogy ütegparancsnoki-kocsi biztosan kell legyen. A tűzszakasz viszont nem igényel dedikált irányítást. A lengyeleknél, amerikaiaknál tudtommal tűzszakaszonként van parancsnoki jármű.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 628
5 381
113
A német uteg mégegyszer, mert úgy látszik nem keltette fel a figyelmet a tűzszakasz leírása:
Pz-Art-Batt.jpg

Fü/Fu = Führungs- und Funkfahrzeug
Flt = Feuerleitpanzer


Tehát a németeknél ütegparancsnoki páncélos tényleg nincs, viszont a tűzszakaszoknak saját parancsnoki és tűzvezető páncélosai vannak!
Ez valami régebbi ábra lehet. Most 8 PZH van ütegenként. Nincs valamilyen évszám ott, ahonnan vetted?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Tehát a németeknél ütegparancsnoki páncélos tényleg nincs, viszont a tűzszakaszoknak saját parancsnoki és tűzvezető páncélosai vannak!
Hol vannak a lőszerszállító járművek?
3 löveghez 1 db 2 tonnás teherautó picit kevés...

A Pzh2000 hez miért nincs az USA M992 höz hasonló páncélozott lőszer szállító jármű?
300px-M109A7_-_200916-A-BT735-939.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az amiről beszelsz ma egy laptop.És a PzH tűzereje azt adja,hogy inkább fognak kettesével vagy négyesével dolgozni mintsen 8 gép egyhelyen egyszerre.Persze elfogadom ha azt mondod,hogy szerinted kell 8 gépenként 1parancsnoki kocsi,csak nem gondolom,hogy egyszerre egy helen fognak ezek feladatot végrehajtani.
Szerintem biztosan változni fog a német osztályok parancs struktúrája.
Elvileg most van reform náluk is.
Szerintem a kint lévő katonáink a mostani rendszerben képzik ki, de a fejlesztettnek is ez lesz az alapja.
Tudtommal a németek még nem döntöttek a midlife-upgrade-ről. De nagyon benne van a levegőben. Ez elvileg elektronikai fejlesztéseket is tartalmazni fog. Ezen kívül bővítik az egész tüzérséget, valamint cserélik a felderítő UAVkat.
Szerintem nem biztos, hogy indokolt a 2017-es filmben látott hang alapú parancskiadás. A certifikált digitális adatkapcsolaton keresztül érkező céladatokban NEM LEHET HIBA!
Ott vagy megjön a parancs, vagy nem.
A digitalizált c4 rendszerekbe beépíteni, kezelői vagy parancsnoki hiba elleni védelmet, nem túl bonyolult.
 
  • Tetszik
Reactions: geseft and Pogány