• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Kell nekem sci-fit olvasni, mert....
Mission Master
Ez kis masina nem akkor érne valamit ha kicsit talán nagyobb lenne, és egy 30-as lövegecske, jaj bocs, 35-ös, figyelne előre, plusz 1-1 db minigun a két hátsó sarkában mindenfelé, plusz 2-4-6 rakéta a gyomrában, és lenne rajta hang, mozgás, infra, hő, anyámkínja érzékelő minden irányban, és kicsit több vas védené ezeket, és úgy lehetne beküldeni a városba?
Mert nyílt terepet jó eséllyel a levegőből is fel lehet deríteni ugyebár. Vagyis jobban mint egy ilyen guruló kis dömperrel. Ez nem lefitymálás.
De ez a Mission Master távirányítással, távolabb, védett helyen ücsörgő 2 fegyverkezelővel a városban is „kíváncsiskodhatna” az emberveszteség elkerülés mellett ugyebár. Aztán mert aksis, éjszaka meg pláne csendben mozoghatna. De persze ez nappalra is pont ugyanúgy igaz.
Szóval ha egy városi buckalakó úgy gondolná, hogy majd ő a negyedikről kikukucskálva seggbelőné a masinát, akkor valamelyik „vulcan minigun” 69 uszkve 114 lőszert tol két pislogás közt a mellkasába úgy, hogy közben az ötödik emeletet is ráomlasztja, míg a másik a sarkon felbukkanó rpg-st cincálja dirib-darabra. Vagy már magát az rpg lövedékét. Vagy egy drónt a teteje felett, miközben a 30-as, a szemből felbukkanó dzsihád mobil toyotát és vagy nagyobb vasat. A még nagyobbra meg ott a raketta.
Mer oké, hogy autonóm, meg egyedül hazatalál, meg már van is olyan aminek a tetején van 1 db „daráló”, meg hogy még koncepció, csak gondoltam kicsit sci-fire veszem a figurát és írok egy mini cyberpunk esszét.
Mert így sokkal jobban tetszene, és ahogy figyelem itt max tényleg villámgyors és stabil adatátvitel okozhat gondot, mert az összes többi már teljesen ki van találva, csak rá kell faszán legózni.
Aztán mindent és mindenkit megelőzve elsőnek gurulhat be ez a kis masina a necces helyekre.
Mission Master Monster

Szerintem nem kutatás-ölés kellene az elsődleges feladatkörének lenni. Emberi intelligencia nélkül mire rájönne, hogy bajban van, addigra már régen nem tud visszavonulni vagy reagálni.
Én előszeretettel látok bele egy földi UAV-ot az UGV-kbe. Teljesen más használatra. A repülő masinákra nagyon készülnek és rengeteg eszköz lesz a felderítésükre, javában gyúrnak a lelövésükre is. Amire egy ellenséges sereg nem kalkulál feltétlenül, hogy például létezik olcsón, nagy számban beszerezhető passzív felderítő cuccok a gyalogság részére. Egy kis dobozt leprogramozol I/O szenzorokkal arra, hogy ne tartsa a kapcsolatot folyamatosan a Lynx-szel -így EW felderítő gépek nem tudnak elektromágneses jelet fogni-, hanem csak rövid üzenetekkel jelezze, ha embert vagy bármilyen értékes célobjektumot lát. (Rövid időtartam, de képek és koordináták átküldése, hogy a parancsnok kellő információval tudjon dönteni.)
A Mission Masternek meg mondjuk az lesz a dolga, hogy lepakol 5 ilyen cuccot a saját állásainktól 3-5 kilométerre és ha kell, akkor saját maga is megteheti, hogy este vagy köd esetén (amikor a detektálás hatásos távolsága lecsökken) előre oson és elrejtőzik maga is egy bokorban. És amikor kitisztul az idő vagy felkel a Nap, elkezdenek az emberek mászkálni, akkor az ő érzékelője és a kirakott felderítő "dobozok" tovább pásztázhatják a terepet, de ő már régen lehűlt a környezet hőmérsékletére, alig bocsát ki meleget. Kommunikálni meg mint mondtam, akkor kommunikál csak, ha valami érdemi infót akar megosztani az emberekkel vagy kérnek tőle adatokat.
Akár egy szélesebb frontszakasz hatékony védelme is megszervezhető azzal, ha kihasználod az IFV, mint "szervergép" adatlink és információ feldolgozó kapacitását. Ágyútűzzel, légierő siklóbombáival és szükség esetén a manőverező erők bevetésével pedig könnyen elpusztíthatod.
Sőt! Ha raksz rá célmegjelölőt, akkor viszonylag olcsó okos bombákkal is el tudsz bánni az ellenséggel. Miközben az ellen hiába épített esetleg kétszeres-négyszeres létszámfölényre és vasak páncélvastagságára. Wikin jól néz ki, de egy ilyen "érzékelő aknamezőn" akarna rohamozni a jóval távolabbi állásaink irányába, jelentős veszteségeket szenvednének el addig, amíg visszavonulásra kényszerítik egységeinket.

Szóval én inkább úgy képzelném el a jövő csatamezején a MM UGV-t és a leendő UAV kombóját, hogy a drón feladata nagy távolságok felett járőrözni. Gyorsasága további előny. Mint régen a könnyűlovas felderítők, akik viszont túl egyértelműek voltak. A földi verzió ennek pont az ellenkezője. Ugyan úgy éles szenzorok, de lassan halad előre. Viszont ha egy területet átfésült, az említett fix telepítésű felderítő egységekkel biztosítja az állandó figyelést, akkor tovább mehet és előre tolt egységként végezhet akár célrávezetést. Tipikus keresés-kutatás funkciók, de az elpusztítás már azon technikák feladata lenne, amik az ember kezében vannak.

Ha valamit nagyon akarnánk fegyverezni és mindent megölni, ami egy átkutatandó faluban lő rá, akkor az inkább a Lynx autonóm vezérlésű felderítő változatából lenne kialakítva. Azon van páncél, hogy megvédje az értékes effektorokat és elég hely.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and OhioNurse

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Gidrán nem vált semmi BTR-t a sima lövészeknél, ezt kategórikusan kijelentette a főtörzs a Gidrán mellet és a BTR melleti (talán) zászlós is.
Meg Lőrinc tábornok is, már jópárszor.
Ehhez képest a repülőnapon osztogatott nyomtatott Magyar Honvéd 34 oldalán egyértelműen azt írják, hogy a Gidrán váltja a BTR-t. Ez a honvédelmi minisztérium magazinja. :D :D :D
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 907
113
En mar mondtam, egy osszeomlas eseten Ungvar-Szarvashaza-Verecke-Okormezo-Kiralymezo-Korosmezo-Fekete TIsza vonalaig kellene a lakossag biztositasara bevonulni. A szlovakok meg a lengyelek marakodhatnak a felso csucskon (pl szlovakok a Vihorlat Ungvar feletti reszet, lengyelek meg a Havaskozt vinnek.)

Szlovákia Felvidék, a Lengyelek meg vigyék Lamberget és Lvovot. :D

Gidrán nem vált semmi BTR-t a sima lövészeknél, ezt kategórikusan kijelentette a főtörzs a Gidrán mellet és a BTR melleti (talán) zászlós is.

Meg Lőrinc tábornok is, már jópárszor.

De nem is arról beszéltünk, hogy PSZH lesz a Gidránból...
Ne ráspolyozzatok pukit. :D
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 537
8 826
113
Szerintem nem kutatás-ölés kellene az elsődleges feladatkörének lenni. Emberi intelligencia nélkül mire rájönne, hogy bajban van, addigra már régen nem tud visszavonulni vagy reagálni.
Én előszeretettel látok bele egy földi UAV-ot az UGV-kbe. Teljesen más használatra. A repülő masinákra nagyon készülnek és rengeteg eszköz lesz a felderítésükre, javában gyúrnak a lelövésükre is. Amire egy ellenséges sereg nem kalkulál feltétlenül, hogy például létezik olcsón, nagy számban beszerezhető passzív felderítő cuccok a gyalogság részére. Egy kis dobozt leprogramozol I/O szenzorokkal arra, hogy ne tartsa a kapcsolatot folyamatosan a Lynx-szel -így EW felderítő gépek nem tudnak elektromágneses jelet fogni-, hanem csak rövid üzenetekkel jelezze, ha embert vagy bármilyen értékes célobjektumot lát. (Rövid időtartam, de képek és koordináták átküldése, hogy a parancsnok kellő információval tudjon dönteni.)
A Mission Masternek meg mondjuk az lesz a dolga, hogy lepakol 5 ilyen cuccot a saját állásainktól 3-5 kilométerre és ha kell, akkor saját maga is megteheti, hogy este vagy köd esetén (amikor a detektálás hatásos távolsága lecsökken) előre oson és elrejtőzik maga is egy bokorban. És amikor kitisztul az idő vagy felkel a Nap, elkezdenek az emberek mászkálni, akkor az ő érzékelője és a kirakott felderítő "dobozok" tovább pásztázhatják a terepet, de ő már régen lehűlt a környezet hőmérsékletére, alig bocsát ki meleget. Kommunikálni meg mint mondtam, akkor kommunikál csak, ha valami érdemi infót akar megosztani az emberekkel vagy kérnek tőle adatokat.
Akár egy szélesebb frontszakasz hatékony védelme is megszervezhető azzal, ha kihasználod az IFV, mint "szervergép" adatlink és információ feldolgozó kapacitását. Ágyútűzzel, légierő siklóbombáival és szükség esetén a manőverező erők bevetésével pedig könnyen elpusztíthatod.
Sőt! Ha raksz rá célmegjelölőt, akkor viszonylag olcsó okos bombákkal is el tudsz bánni az ellenséggel. Miközben az ellen hiába épített esetleg kétszeres-négyszeres létszámfölényre és vasak páncélvastagságára. Wikin jól néz ki, de egy ilyen "érzékelő aknamezőn" akarna rohamozni a jóval távolabbi állásaink irányába, jelentős veszteségeket szenvednének el addig, amíg visszavonulásra kényszerítik egységeinket.

Szóval én inkább úgy képzelném el a jövő csatamezején a MM UGV-t és a leendő UAV kombóját, hogy a drón feladata nagy távolságok felett járőrözni. Gyorsasága további előny. Mint régen a könnyűlovas felderítők, akik viszont túl egyértelműek voltak. A földi verzió ennek pont az ellenkezője. Ugyan úgy éles szenzorok, de lassan halad előre. Viszont ha egy területet átfésült, az említett fix telepítésű felderítő egységekkel biztosítja az állandó figyelést, akkor tovább mehet és előre tolt egységként végezhet akár célrávezetést. Tipikus keresés-kutatás funkciók, de az elpusztítás már azon technikák feladata lenne, amik az ember kezében vannak.

Ha valamit nagyon akarnánk fegyverezni és mindent megölni, ami egy átkutatandó faluban lő rá, akkor az inkább a Lynx autonóm vezérlésű felderítő változatából lenne kialakítva. Azon van páncél, hogy megvédje az értékes effektorokat és elég hely.
Hidd el nekem te verziód is tetszik.
Megvettem! ;):D
Egyébként én nem autonómnak gondoltam a gépet.
Szimplán csak arra, ha begurul egy le vagy bezárkózott MBT vagy IFV egy necces helyre, akkor az ugyanúgy a szenzoraira, a monitorjaira van van bízva mint ez a ketyere. Én azt gondoltam mehetne egy ilyen személyzet nélküli robotizál fighting vehicle legelőre, amit hátrábbról irányítanak.
Itt alább belinkelek egy kis túlzással olyasmi szerkezet amit te írsz. De ez a Wiesel szinte fele akkora lehetne ha nem lenne benne senki. Nem is értem ez miért nem teljesen távirányítottnak építették meg. Az ember jelenléte, maga az emberi érzékszervek itt már nem játszanak. Szóval ezeket már lehetne távolról is működtetni, pont mint a drónokat, csak a stabil és hipergyors és persze titkosított és védett adatátvitel a kérdéses számomra. Legalábbis épületek közt.

 
  • Tetszik
Reactions: Vogon
H

Hummen23

Guest
Nem mondta, csak mi kombinaltunk az illusztraciobol (a "forradalmi" hibridnel egy Boxer-szeru sziluett volt), no meg az onvezeto kepesseg fejlesztese egy Boxeren tortenik (logikusan.)

Pontosan, ez a lenyege a konteomnak is. :)
"A kormánybiztos megerősítette feltételezéseinket, mely szerint ez a típus a magyar harcjármű-fejlesztés alapköve lesz."

 
K

kamm

Guest
A fuksz is magyar szó....
Tele leszünk fuksszal.
:)
Mar csak smukkok kellenek mellejuk pl a fegyverek melle tabletek a kezekbe avagy szenzorok a fukszokra :D ti. Schmuck nemetul (azaz nem a yiddish shmokra gondolok, ami kb faszfejet jelent :D ez utobbit az amerikai angol shmuck neven honositotta, foleg az itteni olasz mafiaszlengben idiotat avagy balfaszt jelent, lasd az osszes filmet kb.)
 
  • Tetszik
Reactions: ssgtzlan
K

kamm

Guest
"A kormánybiztos megerősítette feltételezéseinket, mely szerint ez a típus a magyar harcjármű-fejlesztés alapköve lesz."

Nem rossz, de elofizus.
Hol az eredeti HirTV interju? YT nincs... ami az uj 8x8 boxeres eredetet illeti, biztosan felhasznalnak benne sok mindent, amit csak lehet, de ugyanakkor a cel a Lynxszel kozos modularitas, szerintem logikus.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
H

Hummen23

Guest
Nem rossz, de elofizus.
Hol az eredeti HirTV interju? YT nincs... ami az uj 8x8 boxeres eredetet illeti, biztosan felhasznalnak benne sok mindent, amit csak lehet, de ugyanakkor a cel a Lynxszel kozos modularitas, szerintem logikus.
Google-ben kerestem rá, hogy "Maróth boxer" és az elsők között dobta fel a cikket. Onnan meg lehet nyitni a teljes írást.
Szerintem is a lynx a logikus.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 907
113
Google-ben kerestem rá, hogy "Maróth boxer" és az elsők között dobta fel a cikket. Onnan meg lehet nyitni a teljes írást.
Szerintem is a lynx a logikus.

Nekem ezt adja.