[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Gripenhez rakétából, bombából, precíziós készletből, különböző konténerekből mi és mennyi kéne?
(Örülök a plusz 4-nek, de igazából plusz 10 kellene, 2x12=24 db Gripen, elosztva a 2 reptérre).
Földi célok ellen a tippem, javaslatom:
 
  • Vicces
Reactions: vasszekely

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Meteor a minimálisnál kisebb mennyiségben... De mi az a minimális? Számomra 16 darab lenne, hogy a plusz 4 gépet is fel lehessen fegyverezni. De inkább 24, hogy az AMRAAM nélkül maradó 2 C-re is jusson. Így a teljes C flottának meglenne a 4 darabos egyszeri javadalmazás BVR fegyverzet. Ez igencsak minimum elvárás.
Milyen gépek maradnak AMRAAM nélkül?
40 C5-ösünk most is van és idén kezdik leszállítani a megrendelt 120db AMRAAM C7/C8 rakétákat. Többmint kétszer felfegyverzed a 14+4 azaz 18 Gripenünket BVR rakétával!

A minimális mennyiség szerintem gépenként 2 db Meteor: 2x18= 36 db, némi tartalékkal 40 db.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 036
2 954
113
Meteor a minimálisnál kisebb mennyiségben... De mi az a minimális? Számomra 16 darab lenne, hogy a plusz 4 gépet is fel lehessen fegyverezni. De inkább 24, hogy az AMRAAM nélkül maradó 2 C-re is jusson. Így a teljes C flottának meglenne a 4 darabos egyszeri javadalmazás BVR fegyverzet. Ez igencsak minimum elvárás.
Kevesebb lesz megvéve mint ami kevésről eredetileg szó volt mert nincs pénz lóvéra
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 036
2 954
113
Földi célok ellen a tippem, javaslatom:
Álmodj királylány… nyilván csak az egyik oldal véleményét hallottam, de finoman fogalmazva nem légierő centrikusak a sereg vezetői. Mondjuk ha Negannak van igaza és a tüzérség a háborúdöntő fegyvernem akkor nem is kell
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Kevesebb lesz megvéve mint ami kevésről eredetileg szó volt mert nincs pénz lóvéra
Ha már lóvéra sincs pénz, akkor tényleg nagy a baj! :)
Amúgy vettünk egy csomó AMRAAM-ot, nem sürgős a Meteor.

Az IRIS-T fontosabb, mert Sidewinder-L rakéták nagyon öregek már.

Érdekes, hogy 13,6 millió EUR értékben vettünk IRIS-T rakétákat, ami a publikusan ismert IRIS-T árak mellett kb. 30-34 rakétára elegendő. 18 gépünk lesz elvileg vagyis minden gépre jut egy pár rakéta - ez eléggé a minimum...

Álmodj királylány… nyilván csak az egyik oldal véleményét hallottam, de finoman fogalmazva nem légierő centrikusak a sereg vezetői. Mondjuk ha Negannak van igaza és a tüzérség a háborúdöntő fegyvernem akkor nem is kell
A tüzérséget én is fontosabbnak tartom, jobb befektetés a védelmi képesség növelésére - az biztos.
De azért gripenek közel nulla levegő-föld képességen is kellene tolni valamit. Legalább lézerbomba és SDB legyen pár száz darab. Ezek nem drága dolgok. SDB kb. 40-50 ezer dollár darabonként, kb. 10 millió dollár vagyis 3,7 mrd forint lenne 200 darab SDB.
Lézerbombák még olcsóbbak...
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Milyen gépek maradnak AMRAAM nélkül?
40 C5-ösünk most is van és idén kezdik leszállítani a megrendelt 120db AMRAAM C7/C8 rakétákat. Többmint kétszer felfegyverzed a 14+4 azaz 18 Gripenünket BVR rakétával!

A minimális mennyiség szerintem gépenként 2 db Meteor: 2x18= 36 db, némi tartalékkal 40 db.
Az újonnan rendelt AMRAAM-okkal még várjunk. Nem tudhatjuk, hogy mind a győriekhez kerül-e vagy egy kalapba "összerázzák" a régiekkel, és úgy sakkozzák ki a Kecskemétre és Győrbe kerülő mennyiséget.

Én úgy számoltam - ahogy eddig mindig - hogy egy gépre 4 AMRAAM juthatna. Ez az egyszeri és teljes javadalmazás. A 40 darab az most 10 gépre elég. Ha vennénk 16 Meteort, akkor az elég lenne a +4 gépre, és akkor még mindig marad 2 darab C BVR fegyverzet nélkül. Erre értettem, hogy inkább 24 Meteor kellene, és akkor mind az összes C-re (a jövőbelieket is beleértve) jutna 4 darab BVR rakéta. És mindez még csak a C 7/8 nélküli rakéták menyisége.

Természetesen utána már lehet variálni a készlettel. Például egy bevetésen csak kettő BVR rakétát függesztenek egy gépre, és akkor változik az össz darabszám aránya, felhasználása. Vagy gépenként 2 Meteor, 2 AMRAAM, 2 Iris-T. És a földi célok elleni konfigról ekkor még nem is beszéltünk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Az újonnan rendelt AMRAAM-okkal még várjunk. Nem tudhatjuk, hogy mind a győriekhez kerül-e vagy egy kalapba "összerázzák" a régiekkel, és úgy sakkozzák ki a Kecskemétre és Győrbe kerülő mennyiséget.

Én úgy számoltam - ahogy eddig mindig - hogy egy gépre 4 AMRAAM juthatna. Ez az egyszeri és teljes javadalmazás. A 40 darab az most 10 gépre elég. Ha vennénk 16 Meteort, akkor az elég lenne a +4 gépre, és akkor még mindig marad 2 darab C BVR fegyverzet nélkül. Erre értettem, hogy inkább 24 Meteor kellene, és akkor mind az összes C-re (a jövőbelieket is beleértve) jutna 4 darab BVR rakéta. És mindez még csak a C 7/8 nélküli rakéták menyisége.

Természetesen utána már lehet variálni a készlettel. Például egy bevetésen csak kettő BVR rakétát függesztenek egy gépre, és akkor változik az össz darabszám aránya, felhasználása. Vagy gépenként 2 Meteor, 2 AMRAAM, 2 Iris-T. És a földi célok elleni konfigról ekkor még nem is beszéltünk.
Szerintem nem lesz szigorúan leosztva, hogy a rendelkezésre álló AMRAAM-okból mennyi mehet Gripenre és NASAMS-be: teszik őket amire kell.
2024-ben terveznek rendszerbe állító éleslövészetet a NASAMS-hez. Szinte biztos, hogy ott a régebbi C5-ösökből lesz ellőve néhány darab...
 
  • Tetszik
Reactions: beat

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Top vagy , de engedd meg légyszíves , a tombolás és a jég hiány cikk , kellenek!Tegnapra!Ha lúd....

Szerintem nem lesz szigorúan leosztva, hogy a rendelkezésre álló AMRAAM-okból mennyi mehet Gripenre és NASAMS-be: teszik őket amire kell.
2024-ben terveznek rendszerbe állító éleslövészetet a NASAMS-hez. Szinte biztos, hogy ott a régebbi C5-ösökből lesz ellőve néhány darab...
Amennyire lehet a maximum , foggyon, fusson ki minnél több , minnél előbb.
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 568
93
Én a következőt álmodtam : letârolt sárkány- 10 gép min. ( nem upgrade , hanem modernizált) - Meteor, Iris-t - sisakcélzó , + földi célpontok elleni fegyverzet!
Szerintem 24 vadászgépet még kár lenne 2 reptérre osztani!
Az áttelepítést viszont lehet gyakorolni, hogy ha neadjisten szükség van rá, olajozottabban menjen.
Régen is gyakorolták, és gondolom most is, csak kicsiben.
Illettve ugye a kecsói reptér fejlesztése miatt nemrég költöztek is Pápára és vissza.
Én biztos szétosztanám. Sokkal nehezebb a földön elintézni őket.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 794
113
mennyire szoktak bejönni az álmaid? :D

Mivel lesz közel 200 AMRAAM, így Meteorból nem is kell sok...legyalább is nem sürgős a dolog.

Lőszerből mindig sok kell, nincs olyan hogy abból sok. Háborúban pláne, ráadásul ott még azt sem tudható, mennyi kell a végéig, mert nem tudjuk mikor lesz vége.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Lőszerből mindig sok kell, nincs olyan hogy abból sok. Háborúban pláne, ráadásul ott még azt sem tudható, mennyi kell a végéig, mert nem tudjuk mikor lesz vége.
összes szomszédunk együttesen nem tud 200 légi járművet felmutatni...
(nyilván DJI-szintű drónokra meg nem lövünk AMRAAM-mal - szóval azokat hagyjuk is!)
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 568
93
Az újonnan rendelt AMRAAM-okkal még várjunk. Nem tudhatjuk, hogy mind a győriekhez kerül-e vagy egy kalapba "összerázzák" a régiekkel, és úgy sakkozzák ki a Kecskemétre és Győrbe kerülő mennyiséget.

Én úgy számoltam - ahogy eddig mindig - hogy egy gépre 4 AMRAAM juthatna. Ez az egyszeri és teljes javadalmazás. A 40 darab az most 10 gépre elég. Ha vennénk 16 Meteort, akkor az elég lenne a +4 gépre, és akkor még mindig marad 2 darab C BVR fegyverzet nélkül. Erre értettem, hogy inkább 24 Meteor kellene, és akkor mind az összes C-re (a jövőbelieket is beleértve) jutna 4 darab BVR rakéta. És mindez még csak a C 7/8 nélküli rakéták menyisége.

Természetesen utána már lehet variálni a készlettel. Például egy bevetésen csak kettő BVR rakétát függesztenek egy gépre, és akkor változik az össz darabszám aránya, felhasználása. Vagy gépenként 2 Meteor, 2 AMRAAM, 2 Iris-T. És a földi célok elleni konfigról ekkor még nem is beszéltünk.
Nem tudom értelmezni ezeket a mennyiségeket. Egy kis intenzitású konfliktusban is elfogyna ennyi rakéta az első két napon.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and BJani

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Ha már lóvéra sincs pénz, akkor tényleg nagy a baj! :)
Amúgy vettünk egy csomó AMRAAM-ot, nem sürgős a Meteor.
Az egyik legsürgősebb!
Ami rakéta jelenleg van, annak a legjobb felhasználása az lenne, ha egyszerűen mennének a NASAMS indítókba. A mennyiségük úgy is elégtelen. 40 darabbal kezdtük, de nem tudom, hogy megvan-e még az összes.
De ha meg is van, a 14 gép helyett, - úgy néz ki - 18-ra kellene elegendőnek lennie.
Az összesen gépenként csak 2db-ot jelent + marad 4 szerencsétlen.
Biztos vagyok benne, hogy a NASAMS-szel lerendelt mennyiség eredetileg is az indítókba volt tervezve.
Az egészséges az lenne, ha a most biztosnak tűnő 18 gépre a nagyon minimum 4 db rakétát számolnának, per gép.
Szükség esetén ha be is kell vetni ezeket, és csak 2db jával tesszük is fel a gépekre, akkor is marad elég egy újrafegyverzésre. Szóval én 72-80db Meteorral számolnék ami azonnali beszerzést igényelne. Ez sok pénz, de cserébe több AMRAAM lesz elérhető a NASAMS-hoz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Romániának nem 100+ Lancere van? Az azért nem kevés, még akkor sem, ha ősöreg gépek.
A wiki szerint 36 Lancer van rendszerben napjainkban, azok ki lesznek vonva rövidesen (2024), amúgy is kb. nulla a harcértékük.

Nyilván több rakéta jobb lenne, de annyi mindenre kell mostanság költeni, hogy egy darabaig szerintem nem lesz további AMRAAM beszerzés...talán később.